Luup peale | Klavanita Paidel võõrsil Slaski vastu varianti ei tekkinud (0)

Wroclawi Slask mängis Paide Linnameeskonna kahe mängu kokkuvõttes 4:1 üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond on ainuke Eesti esindaja eurosarjas, kes piirdub tänavu ühe ringiga, sest Poola meistrivõistluste mullusele neljandale klubile Wroclawi Slaskile jäädi võõrsil 0:2 ja kahe mängu kokkuvõttes 1:4 alla.

Nädala eest Pärnus saadud 1:2 kaotus oli ühelt poolt valus, aga teisalt andis lootust, et edasipääs pole äkki nii lootusetu, nagu see loosimise järel oli tundunud. Tasemevahe küll oli, aga ei midagi meeletut. Kui peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ütles päev enne mängu, et tunnetab meeskonnas usku, siis ei mõjunud see õõnsa, vaid usutava retoorikana.

Paidel oligi kordusmängu eel reaalne šanss olemas. See šanss oli väike, aga ta oli olemas. Zahovaiko läks seda šanssi püüdma kolme koosseisumuudatusega. Üks neist oli sunnitud, sest Ragnar Klavan ikkagi mänguvalmis polnud ja teda asendas Martin Kase. Lisaks tõstis Zahovaiko põhikoosseisu Deabeasi ja Sergei Mošnikovi, pingile jäid Hindrek Ojamaa ja Karl Mööl.

Kui päev enne mängu prognoosis Zahovaiko Slaskilt väga tulist algust, siis tegelikult osutus see üpris malbeks. Esimeste minutite ajal oli tunne, nagu oleks tegu avamänguga, kus vastased teineteist tundma õpivad ja kompavad. Peagi hakkasid siiski ka sündmused juhtuma, esmalt Paide karistusalas.

9. minutil patustas Mihkel Aksalu ebapuhta puutega ja tekitas äreva momendi, mis lahenes Paide jaoks siiski kenasti ja pall sai klaaritud. Minut hiljem proovis Yusif palli klaarida, aga lõi jalaga mitte nahkkera, vaid Mateusz Prasszelikut kubemesse. Yusif sai kollase kaardi ja Slask karistuslöögi 22 meetrilt, mille nad Paide õnneks müüri lõid.

14. minutil püüdis Aksalu Rafal Makowski kauglöögi ja 22. minutil söödeti pall karistusalasse lõiganud hispaanlasele Erik Expositole, kelle lähilöögi vastu sööstnud Aksalu jalgadega tõrjus. Kuigi momendid avanesid esmalt ainult Slaskil, polnud tegu ainult ühesuunalise liiklusega, vaid palli suutis vallata ja mõtestatult liigutada ka Paide. Tõsi, trahvikasti ei kiputud eriti jõudma.

31. minutil Edgar Tur seda aga tegi ja teda üks-üks olukorras takistanud Victor Garciaga tekkis kontakt, mille tagajärjel Tur kukkus. Bosnia ja Hertsegoviina kohtunik Luka Bilbija näitas kohe, et penaltit ei ole. Samas oleks ta selle määranud ja oleks mängu teenindanud VAR, siis kohtuniku otsuse muutmiseks alust poleks olnud.

Paide otsis ründemängus pigem kiireid käike ette. Henri Anierile ühtegi palli kaitseliini taha sokutada ei õnnestunud, aga äärtel tegutsenud Siim Luts ja Deabeas said vahel vastaseid üks-ühele ette võtta. Tsenderdused takerdusid enamasti Slaski mängijatesse või löödi kaitsjate poolt klaariks. Poolaeg näis tiksuvat seisu avatuks jätva 0:0 viigi suunas, aga just siis Slask nõelas.

Karistusalas leiti madala sööduga Exposito. Ishaku Konda oli tal küll tihedalt küljes ja appi tuli ka Joseph Saliste, ent palli nad hispaanlaselt kätte ei saanud, vaid too lükkas lühikese söödu Patryk Janasikile, kes palli tugeva ja madala löögiga võrku läkitas. Aksalul varianti polnud. Seega läks Paide vaheajale 0:1 ja kokkuvõttes 1:3 kaotusseisus. Pallivaldamine oli Slaski kasuks kõigest 57:43, aga pealelöögid 11:1.

Zahovaiko reageeris kahe vahetusega, tuues platsile Hindrek Ojamaa ja Karl Mööli, kes asendasid Deabeast ja Sergei Mošnikovi. Edgar Tur liikus paremkaitsest paremale äärele, Ojamaa võttis sisse harjumuspärase koha kaitses. Vahetused olid loogilised. Deabeas oli küll saanud palli, aga üks-üks duellides Slaski meestest mööda ei saanud. Tur oli selles vallas ohtlikum. Mošnikov jäi aga üpris nähtamatuks.

Mängupilti vahetused muuta ei suutnud. Pigem oli mäng esimese poolajaga võrreldes rohkem Slaski valduses, sest Paide ei suutnud enam leida üles äärtel tegutsenud Lutsu ja Turi ning rünnakud jäid väga lühikesteks. 53. minutil tabas Victor Garcia karistuslöögiga posti, 63. minutil püüdis Aksalu Makowski kauglöögi.

65. minutil otsustas Slask oma edasipääsu ära, kui Woldemar Sobota tsenderdus langes tagumisse posti, kuhu saabus kaitsest tõusnud Victor Garcia. Tema katmise eest vastutanud Tur polnud ülesannete kõrgusel ja kuigi hispaanlase löök oli kobavõitu, põrkas see pärast väikest ping-pongi tema kaudu väravasse ja viis Slaski kahe mängu kokkuvõttes 4:1 juhtima.

Zahovaiko vastas topeltvahetusega, tuues platsile Kristofer Pihti ja Hadji Drame, kes asendasid Martin Kaset ja Lutsu. Mäng muutus veidi avatumaks, sest sportlik pinge oli taandunud, kuna Paide vajanuks lisaaja jaoks kolme väravat, mida kuskilt paista polnud. Üks hea šanss Paidel siiski tekkis, kui 80. minutil hüppas tsenderdust hankinud Slaski väravavaht Michal Szromnik kokku oma kaitsjaga ja pillas palli, mida pääses kõmmutama Yusif. Fabian Piaceski blokeeris.

90+1. minutil pääses sama mees Paide karistusalas kaks korda löögile, aga Joseph Saliste blokeeris mõlemad sooritused. 2:0 võit viis Slaski 4:1 seisuga järgmisse ringi. Tänase mängu statistika Slaski poolt vaadatuna: pallivaldamine 58:42, pealelöögid 21:4, löögid raami 8:3, nurgalöögid 10:2. Slask kohtub teises ringis Jerevani Araratiga (Armeenia). Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kõik võinuks olla teisiti, kui…

Paide – Slask duelli otsustavaim sündmus juhtus esimese kohtumise 89. minutil, kui Poola klubi lõi Pärnu rannastaadionil värava, mis andis neile 2:1 võiduseisu ja võimaldas tulla kodumängule turvalises olukorras. Paidel jäi 1:1 viigist puudu mõni minut. Kui Slask poleks avamängu võitnud, lasunuks neil korduskohtumise eel hoopis teistsugune surve.

Paide omakorda poleks pidanud arvestama põhikoosseisu valides võidukohustusega, vaid saanuks soovi korral tulla ka betoneerima, sest viik oleks taganud lisaaja ja penaltiseeria. Aga 2:1 edu andis Slaskile mõnusa puhvri. Kuni 0:0 püsis, teadsid küll kõik, et Paide üks värav võib olukorda oluliselt muuta, aga see ei tekitanud Slaskis paanikat.

2. Pikkade söötude kvaliteet polnud piisav

Slaski surve polnud küll meeletu, aga kui nad oma sööduvurri käima said, pidi Paide distsiplineeritud ja võistkondliku kaitse mängimiseks laskuma üpris madalale, mis tähendas, et kui pall võideti, siis reeglina sügaval enda väljakupoolel. Plaan nägi ette selle kiiresti eesliini viimist, et proovida sundida Slaski kaitsma enda värava suunas joostes.

Äärte kaudu see mõned korrad õnnestus, aga mitte piisava sagedusega. Ning kokkuvõttes polnud pikkade söötude kvaliteet piisav, et nendele panustades Slaskile suurt muret valmistada. Eesti koondise ridades märtsis ja juunis kauneid väravaid löönud Henri Anieri ei suudetud pallidega üles leida ja mängu sisse tuua.

3. Zahovaiko muudatused, üks pigem õnnestus, teine mitte

"Edasipääsuks peame võitma. Sellega seoses tulevad muudatused. Mehed tahavad tulemust teha ja koosseis on muudetud ründavamaks," sõnas Zahovaiko päev enne kordusmängu. Lisaks Klavanit puudutanud sunnitud vahetusele oli muudatusi kaks, millest üks pigem toimis ja teine pigem mitte.

Paremal äärel kombinatsiooniga Tur – Deabeas alustamine muutis selle tiiva ohtlikuks ning valmistas Slaskile kergeid probleeme. Eriti siis, kui Tur äärejooksudega segadust külvas. Ojamaa sissetoomine juba vaheajal oli isegi veidi üllatav, sest too äär paistis toimivat.

Samas Karl Mööli asendamine Sergei Mošnikoviga ei toiminud. Kogenud poolkaitsja ei suutnud tempoga kohaneda ja mängu mõjutada. Tema väljavahetamine vaheajal oli loogiline. Kui Zahovaikol oli soov keskvälja ärgitada, siis äkki võinuks anda võimaluse hoopis noorele Kevor Palumetsale? Aga suures plaanis on need väikesed detailid, mis tulemust ilmselt mõjutanud poleks.

4. Paide mullusega võrreldes oluliselt küpsem

Paide tegi eurosarjadebüüdi eelmisel hooajal, kui kohtus Vilniuse Žalgirisega ja kaotas 0:2. Koroonaepideemia tõttu selgus eelringides edasipääseja ühe mängu põhjal ja selles ainsas matšis põles Paide toona selgelt läbi. Võimetele vastavat etteastet ei tehtud, Žalgiris oli 32. minutiks 2:0 ees ja võitis mugavalt.

Kuigi sarnaselt mullusele piirdus Paide ka tänavu ühe eelringiga, oli nende võistkondlik küpsus vahepeal oluliselt kasvanud. Oleme ausad, Slask oli hoopis tugevamast puust vastane kui Žalgiris. Aga Paide mängis Slaski vastu oluliselt kvaliteetsemat jalgpalli kui mullu Leedus. Slask mängis küll paremini ja võitis teenitult, aga Paide esitus oli igati väärikas ja asjalik.

See teadmine ei paku lohutust, sest kaotus on kaotus ning säärane tulemus sportlikule ambitsioonile kindlasti ei vasta. Aga eurosarjamängud on Eesti klubide jaoks lakmuspaberiks, mille põhjal saab otsustada, kas ollakse õigel teel.

Paidel pole põhjust muretseda, et ei oldaks. Nüüd on tähtis saadud kogemused salvestada klubi kollektiivsesse mällu, mida hoiavad ja kannavad edasi nii mängijad, treenerid kui ka kontoritöötajad. Niimoodi tekib kultuurkiht, mille toel suureneb tõenäosus eurosarjades võidukate tulemuste saavutamiseks.