Luup peale | Kuressaare karussell jättis omad ja külalised ühtmoodi võitu taga nutma (galerii!) (2)

Tants ja trall värava all ... aga mehed, kus on pall?! Foto: Allan Mehik

Premium liiga 18. voorus tegid tabelinaabrid Kuressaare ja Narva Trans Saaremaal nii mängupilti kui ka meeskondade üldist hetkeseisu arvestades igati õiglase, kuid vaatemängulise 1:1 viigi. Enamat saavutamast takistas mõlemal jätkuvalt kehv realiseerimine.

Oma viiendat tabelikohta kaitsnud Trans alustas aktiivsemalt ja teenis hulgaliselt nurgalööke, kuni ühest neist 26. minutil ka väravani jõudis. Deniss Poljakovi tsenderduste puhtakslöömisega ei saanud Kuressaare kaitsjad järjepidevalt hakkama, nüüd põrkas pall ette Artjom Škinjovile, kes selle üle puusa lati alla tulistas.

Kümmekond minutit hiljem sai Škinjov aga väljaku teises otsas kollase kaardi, mille tähendus kahekordistus, kui teist poolaega oli mängitud alla kümne minuti. Škinjovi teine kollase kaardi vääriline viga tähendas talle varast mängu lõppu, Trans pidi aga kaitsesse tõmbuma, et enam kui pool tundi vähemuses vastu pidada.

Väga vähe jäi puudu, et see olekski õnnestunud. Alles 85. minutil teenis Kuressaare vaieldava käega mängu eest penalti, mida läks lööma keskkaitsja Märten Pajunurm. Tugev löök lendas värava keskele, kuid juba vasakule hüpanud Marko Meerits suutis efektse jalatõrjega seljataguse puhtana hoida. Mis tulla ähvardas, see siiski tuli – 88. minutil jõudis pall Maarek Suursaare ja Rasmus Saare kaudu Sander Lahele, kes postipõrkest viigi majja tõi. Lõpuminutitel avanesid mõlemal meeskonnal veel poolvõimalused võit võtta, kuid rohkem väravaid ei nähtud.

Nii jätkab Trans tabelis viiendal kohal, neist kahe punktiga maha jääv Kuressaare on jätkuvalt kuues. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kaitse ei pea, rünnak aga hoopis nüri.

Kahes eelmises voorus kokku 12 palli võrgust võtnud ja ise mitte ainsatki väravat löönud Kuressaare sai seekord arvulist ülekaalu nautida üle poole tunni, kuid viigiväravani jõuti sellegipoolest läbi raskuste. Väärib märkimist, et saarlaste 11 väravast vähem pole sel hooajal seni löönud mitte ükski meeskond, mistõttu kuues tabelikoht on neile praeguse väravate vahe (-23) juures isegi omamoodi avanss.

Trans lõi mullu hooaja esimese poolega 45 väravat, tänavu on kirjas 23 ehk peaaegu kaks korda vähem. Enda kaitse on seejuures olnud ühe sisselastud värava võrra mullusest paremgi, samas ei ole juba kümme (!) mängu järjest suudetud oma puuri puhtana hoida.

Pole seega sugugi juhus, et mõlema meeskonna viimane liigavõit pärineb maikuu lõpust, seejärel on aga nopitud vaid üksikuid viigipunkte. Tänagi jäi mõlemal puudu tapjainstinkist – Transil, et mäng kas avapoolajal tänu ülekaalule või teisel kolmveerandtunnil lubavate vasturünnakute abiga ära otsustada; Kuressaarel, et ülekaalus külalised seljaga vastu seina suruda.

2. Meeskonnavaim loeb.

Eelmises punktis kirjeldatust hoolimata näib samas hetkel lootustandvam isegi pigem Kuressaare olukord. Üks-ühele võttes on Transi mängijate individuaalne klass (üksikute eranditega) parem nii Tammeka kui ka Kuressaare meestest. Ent mida see maksab, kui meeskonnana ei suudeta oma paremust maksma panna?

Sisepingeid seekord Transi mängust ei paistnud, mis on samm paremuse suunas. Kuid ka pidev koosseisu lappimine jätab oma jälje. Škinjovi on raske kahes kollases kaardis süüdistada – ta ei ole põhikohaga keskkaitsja ning tegutseb sel positsioonil olude sunnil. Ka Tanel Tambergi esitus oli kaugel kindlusest, ent teda vabandab mõistetavalt äsjane kaks kuud kestnud vigastuspaus.

Lisaks torkas silma, et Kuressaare peatreeneril Jan Važinskil oli selge taktikaline plaan, mis nõudis peaasjalikult keskpoolkaitsjatelt, aga ka ääreründajatelt väga mõtestatud ja distsiplineeritud tegutsemist. Üldjoontes see taktika ka töötas. Lisaks on Kuressaare terve hooaja rõhunud teadlikult kaitsebloki moodustamisele, vasturünnakutele ja pikkadele pallidele. Ehk oligi see põhjus, miks olukorras, kus loogika nõudis mängu domineerivaks pooleks asumist, ei saadud sellega loodetud moel hakkama.

Andrei Sjomin on mõistagi veel saanud oma meeskonnaga vähe tööd teha, kuid tema käekiri näib esmapilgul pooldavat filosoofiat, mille kohaselt tuleb mängijatel ise väljakul keerulistele situatsioonidele lahenduskäik leida. Aga on see hetkel Transi jaoks õige tee? Dmitrijs Kalašnikovsi mängujoonise lõhkumise järel on praegu väga raske öelda, milline oleks või võiks olla “Transi stiil”. Avapoolaja lõpus korduvalt nähtud pilt, kus Trans mängis sisuliselt kuue kaitsjaga, ent samas kõrge kaitseliiniga, polnud ei loogiline ega ka jätkusuutlik.

3. Kas korraldame liigaülese penaltikursuse?

Tammeka vastu eksis Laht, ehkki parandas oma vea kohe. Nüüd jäi penaltipunktilt hätta Pajunurm, kuigi siinkohal tuleb kiita ka Meeritsa tõrjet. Kokku on Premium liigas viimase viie vooruga (ehk 23 mänguga; käimasoleva vooru kaks kohtumist ootavad veel ees) teenitud kümme penaltit. Realiseeritud neist aga … vaid kolm! Kas meie väravavahid on tõesti ootamatult nii heaks muutunud või on pigem kõigil lööjatel kollektiivne peeglisse vaatamise koht?

Kui teised ei päästa, siis Sander Laht ikka! Foto: Allan Mehik

4. Mängu parim – Sander Laht.

Mõlemad olukorrad, mis lõppesid Škinjovile kollase kaardiga, tõid ühtlasi kaasa karistuslöögi. Esimese neist keerutas Laht kaugelt põiklatti, teise napilt ristnurgast mööda. Oli loogiline, et just Kuressaare staar tõuseb kaks minutit enne aja täistiksumist taas nende päästjaks.