Luup peale | Legioniga kassi ja hiirt mänginud Kalju võinuks ise lõksu kukkuda, aga Paur ja Tamm panid klassi maksvusele (galerii!) (1)

Vabadus annab tiivad: Kaspar Paur oli osaline Kalju kõigi nelja värava juures. Foto: Oliver Tsupsman

Nõmme Kalju 4:2 võidumäng TJK Legioni üle sündis üsna omapärase vaatemängu tulemusel, sest olukordade vaheldumine läks mängulise loogikaga tihti vastuollu. Lõpuks panid aga Kalju mängijad suurema kogemuse ja meisterlikkuse maksvusele.

• Vaata Oliver Tsupsmani pildigaleriid SIIT või artikli alt

Kohtumise päris alguses oli Kalju pallivaldamine nüri mis nüri ja Legion vasturünnakutel palju ohtlikum. Ometi sai Kalju 17. minutil eikusagilt juhtvärava, kui Daniil Pankov kaotas oma kastis palli Kaspar Paurile, kes leidis värava eest Aleksandr Volkovi, kel jäi üle vaid pall tühja võrku torgata - 0:1!

Sealt alates haaras Kalju mängulise kontrolli kindlalt enda kätte ja sundis Legionit oma mängu avama, mis lubas Kaljul tekkivat ruumi ära kasutada ja mitmeid väravavõimalusi luua. Ometi ei viinud need sihile, vaid ühtäkki torkas hoopis Legion vastu, kui Pavel Dõmovi läbisööt pakkus Aleksandr Švedovskile võimaluse ning 17-aastane ründaja saatis kasti tagant terava löögi posti kõrvale - 1:1!

Veidi hiljem avanes Švedovskil analoogsest olukorrast võimalus ka Legion juhtima viia, kuid seekord ei pääsenud ta nii hästi löögile ja lõpuks olukord sumbus. Näiliselt hätta sattunud Kalju otsustas poolaja lõpuminutitel ise mängu saatuse, kui Alex Matthias Tamm  lõi lühikese aja jooksul kaks garderoobiväravat järjest. Kõigepealt võitis ta ise ohtlikust kohast karistuslöögi ja rammis Pauri tsenderduse mõnelt meetrilt võrku (1:2!) ning seejärel libistas ta tagapostist väravasse Maksim Gussevi söödu - 1:3!

Teisele poolajale tuli Kalju veelgi rahulikuma suhtumisega kui avapoolajal juhtima asudes, lastes mängukellal tiksuda, meelitades vastaseid urust välja ning sööstes võimaluse avanedes rünnakule. See plaan üldjoontes ka toimis, sest pikalt ei suutnud Legion mitte midagi korda saata, samas kui Kaljul avanes mitmeid poolvõimalusi.

Ent viimasel veerandtunnil vaibus Kalju mäng juba nii rahulikuks, et nad ise jäid mitut puhku magama, mis lubas Legionil mängu tagasi tulla. Kui 78. minutil pääseti ehmatusega ja Marko Meerits tõrjus karistuslöögi järel Stefan Tšendei lähiürituse, siis 85. minutil muutus vahe ikkagi minimaalseks. Värskelt mängu sekkunud Ivan Timofejev pääses Dõmovi järjekordse läbisöödu järel Meeritsaga vastamisi ning lahendas olukorra täpse löögiga - 2:3!

Siiski jagus ärevust vaid neljaks minutiks, enne kui Paur Kalju neljanda lõi ja sellega mängu magama pani. Eeltöö tegi seekord Tamm, kes aga ei saanud väravasöötu kirja, sest Paur vajas palli võrku saamiseks kahte lööki - 2:4Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kass ja hiir

Nagu juba kirjeldatud, siis suurem osa kohtumise väravatest sündisid vähem või rohkem mängukäigu vastaselt. Jättes tabamused hetkel kõrvale, siis sai taaskord kinnitust mulje, mis Legioni mängudest sel hooajal juba korduvalt silma on hakanud. Nimelt, Legion on võimeline rivistama üles väga kompaktsed ja agressiivsed kaitsemüürid ning suudab selle pealt korraldada teravaid vasturünnakuid, aga kui olukord ei võimalda sellist mängu mängida, on tulemuseks paras nõutus.

Legion oli omas elemendis just siis, kui tablool seisid viiginumbrid - kui Kalju oli sunnitud üritama ja Legion sai keskenduda vastutorgetele. Nõmmekad aga omakorda valitsesid mängu kõige paremini siis, kui nemad juhtisid ja sundisid rahuliku pallivaldamisega Legionit oma liine tõstma. Tõsi, mingil hetkel muutus Kalju liiga passiivseks ja oleks äärepealt kõrvetada saanud.

Samuti peab Kaljule mingil määral muret valmistama see, kui haavatavaks jäi nende kaitseliin kiirrünnakute takistamisel isegi olukorras, kus neil puudus igasugune vajadus ise riske võtta. Eelnevadki mängud sel hooajal on näidanud, et kaitsjate aeglus üleminekul tagasi kaitsesse on meeskonna üks võimalikke nõrku kohti.

2. Kalju lühike pink

Kalju võib viimase märkuse valguses viidata sellele, et meeskonna kaitseliinist puudusid täna koguni kolm meest - kapten Giannis Tsivelekidis, Artur Šarnin ja Henri Järvelaid. See on muidugi tõsi, aga see omakorda viitab järgmisele probleemile, nimelt lühikesele pingile.

Kalju hooaja algus on üldplaanis olnud muljetavaldav, tõstes nad ehk isegi realistlike tiitlinõudlejate hulka. Esitused Paide Linnameeskonna ja FC Flora vastu kinnitasid, et Kalju peakski nende hulka kuuluma. Meeskond on komplekteeritud kvaliteetsete ja mitmekülgsete mängijatega, uued treenerid viljelevad kaasaegset mängustiili ning mängijad tunnevad end oluliselt vabamalt kui eelmisel aastal.

Ent kui võrrelda Kaljut kolme teise tiitlinõudlejaga, siis üks peamisi murekohti on pingi pikkus, mis kolmel konkurendil näib olevat hoopis teisest puust. Hooaeg alles algas ning juba peab Pavel Marin tegutsema enda jaoks uuel positsioonil äärekaitses. Ning kui Andre Fortune avapoolajal vigastada sai, siis tuli keskväljale nihutada Kaspar Paur, kes oli seal küll silmapaistvalt hea, kuid kes on siiski harjunud mängima äärel.

Need kaks murekohta - haavatavus kiirünnakutele ja pingi pikkus - võivad, aga ei pruugi saada suures mängus otsustavaks, kuid sellele vaatamata tuleb hinnata Kalju tänavust minekut väga lennukaks ning positiivseks üllatuseks.

3. Tamm nõudleb väravakuninga trooni

Alex Matthias Tamm tõusis eelmisel aastal esmakordselt Kalju põhimeheks, aga lõi vaid kaheksa väravat. Sel hooajal näitab ta juba hoopis uut minekut ning viie vooruga on kirjas juba viis tabamust. Ilmselgelt ei ole küsimus vaid statistiline, vaid U21 koondislase esitused on ka mänguliselt oluliselt küpsemad.

Tammest on saanud üks meeskonna liidreid, kes paneb rünnakul asjad juhtuma. Isegi ääreründes mängides on ta pidevalt väravale ohtlik ning seda nii looja kui ka lööjana.

Kuna Rauno Sappinen ja Henri Anier pühkisid talvel kodumaa tolmu jalgelt, siis ühtäkki on 20-aastane Kalju ründaja tõusnud üheks kandidaadiks Premium liiga väravakuninga tiitlile. Seni on ainult Konstantin Vassiljev suutnud lüüa sama palju väravaid kui Tamm, otsestest ründajatest ei ole aga keegi nii säravalt alustanud kui tema.

4. Mängu parim - Kaspar Paur

Värav, kaks väravasöötu ja hokisööt - kus Kalju oli ohtlik, seal oli Kaspar Paur ning vastupidi. Paur on üks mitmetest Kalju mängijatest, kes paistab uute treenerite käe all justkui vabanenuna sellest rangest mänguplaanist, mida meeskonnalt eelmisel aastal nõuti, ning statistika vaid kinnitab seda.

2. aprillil kell 14.30 Sportland Arenal

Tallinna JK Legion - Nõmme Kalju FC  2:4 (1:3)
36. Aleksandr Švedovski, 85. Ivan Timofejev - 17. Aleksandr Volkov, 44., 45+1. Alex Matthias Tamm, 89. Kaspar Paur

Väravasöödud: 36., 85. Pavel Dõmov - 17., 44. Kaspar Paur, 45+1. Maksim Gussev, 89. x
Hoiatused: 82. Pavel Dõmov - 38. Trevor Elhi
Mänguolud: +1, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras