Luup peale | Õnnetule lõpule eelnenud kahetunnine karneval näitas Brasiilia jalgpallikultuuri selle parimas marinaadis (0)

Chelsea sai lõpuks ikkagi juubeldada. Foto: Scanpix / Suhaib Salem / Reuters

FIFA Klubide MM-i finaal kujunes tõeliseks draamaetenduseks: Palmeirase fännid panid Abu Dhabis püsti korraliku karnevali, kuid pidid lisaaja lõpuminutite penalti tõttu siiski tunnistama valitseva Meistrite liiga võitja Chelsea 1:2 paremust.

Londonlaste tugeva kontrolli all alanud matši esimene ohtlikum moment leidis aset veidi enne veerandtunni täitumist, kui Callum Hudson-Odoi riputas palli tagumise posti suunas, kuhu oli liikunud kapten Cesar Azpilicueta. Palmeirase kaitsjad suutsid aga hispaanlast piisavalt segada ning too ei pääsenud terava nurga alt korralikult löögile.

24. minutil sähvatas aga Palmeiras, kui Dudu Chelsea karistusala juures Azpilicuetat konksutas ning ka löögile pääses, kuid paraku lendas pall kõrgelt üle värava. Loetud minutid hiljem pääses Palmeiras taas kontrarünnakule, kuid sedapuhku Dudu löök ebaõnnestus ning veeres selgelt väravast mööda.

Paar minutit enne avapoolaja lõppu oli brasiillastel taas hiilgav võimalus, kui kaks ründajat põhimõtteliselt ühe kaitsja vastu rünnakule pääsesid, kuid Andreas Christenseni varbasirutus suunas palli edukalt tagasi väravavaht Edouard Mendyle ning üliohtlik olukord jäi seeläbi sündimata.

Poolaja esimesel üleminutil läks ülikogenud Thiago Silva umbes 30 meetri kaugusel väravast ajalugu tegema ja pani hirmsa puraka teele, kuid Wevertoni tõrje hoidis Palmeirase jaoks hullema ära. Järgnenud nurgalöögile pani Silva taas ise pea vastu, kuid suunas palli üle värava ning seisul 0:0 esimene poolaeg ka lõppes.

Teise poolaja alguses võttis Silvalt šnitti tema keskkaitsepartner Antonio Rüdiger, kes samuti ligi 30 meetri kauguselt väravale lajatas. Ka too üritus polnud teps mitte paha: pall lendas võrdlemisi napilt üle väravalati.

54. minutil saabus aga see, mida Chelsea pikalt jahtinud oli: Callum Hudson-Odoi riputas palli kasti, Romelu Lukaku ennetas Palmeirase keskkaitsjat Luani ning suunas palli tugeva pealöögiga ristnurka, tehes seisuks 1:0.

Seejärel haaras Chelsea kontrolli enda kätte ning juba järgmisel rünnakul pääses Christian Pulisic eemalt löögile, kuid kõmmutas palli õige napilt postist mööda.

Napilt pärast tunnise mänguaja täitumist hakkas juhtuma aga hoopis Chelsea kastis: 37-aastane Thiago Silva läks vastaste kapteni Gustavo Gomeze vastu õhuvõitlusesse ning mängis palli käega. Videoekraani juures käinuna oli ka peakohtunik Chris Beath eneses kindel - penalti Palmeirasele!

Penaltit sooritama läinud Raphael Veiga kuulas löömist lubava vile ära, kruvis pika ooteajaga pinge haripunkti … ja kõmmutas palli paremasse alanurka, saates Mendy teisele poole, mänguseisuks 1:1.

70. minutil sai Veiga taas eemalt proovida, kuid löök ebaõnnestus ning pall maandus Mendy käte vahel. Paar minutit hiljem pääses N’Golo Kante hea eeltöö järel karistusala joonelt löögile Christian Pulisic, kuid ameeriklase madal üritus veeres ülinapilt postist mööda. Järelejäänud paarikümne minuti jooksul väravaid ei löödud ning see tähendas lisaaega.

Lisapooltundi alustas kontrollivamalt Chelsea. Palmeirase väravaesine oli elektrit täis ning korra käis pall Timo Werneri eeltöö järel ka vastu väravalatti, kuid sisse paraku ei läinud. 112. minutil oli Kai Havertzil uskumatult hea võimalus omad taas juhtima viia, kuid mullu Meistrite liiga finaalis võiduvärava löönud sakslane jättis sedapuhku palli tühja värava eest peaga võrku rammimata.

Kaks minutit hiljem läks aga Palmeirase karistusalas lahti kõva apelleerimine: Cesar Azpilicueta lõi peale ning keskkaitsja Luan blokeeris löögi lahtise käega. Peakohtunik Beath käis taaskord olukorda videost üle vaatamas ning langetas kõhklematult otsuse - penalti inglastele!

Kui loetud minutid varem jättis Havertz supervõimaluse kasutamata, siis nüüd ei olnud vääratusel tema soorituses enam kohta: pall vasakusse alanurka, särk seljast ja londonlaste rõõmupidu võis alata.

Lõpuminutid kujunesid penalti põhjustanud ebaõnnesõdur Luani jaoks ühtlasi tõeliseks õudusunenäoks: neljandal üleminutil tõmbas ta selja tagant maha väravavahiga üks-ühele läinud Havertzi ning pidi punase kaardiga platsilt lahkuma. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kahepalgeline avapoolaeg

Chelsea haaras kohe esimestel minutitel tugeva kontrolli ning hoidis seda enda käes sisuliselt terve avapoolaja. Sinisärkide mäng kulges otsivas rütmis: vaadati, mõeldi ja kiigutati palli.

Ohtlikumad võimalused (nii palju kui neid oli) langesid aga Palmeirase kasuks. Tõsi, kokku tehti poolaja peale vaid kolm raamide vahele suunatud lööki ning neistki kaks Chelsea ja üks Palmeirase poolt, kuid üldjoontes särises õhk pigem inglaste värava all.

Peamiseks teravusetekitajaks oli kogenud ääreründaja, 166 sentimeetrit pikk Dudu, kes kahel korral endale võimaluse tekitas ning ka korralikult positsioonilt löögile pääses, kuid paraku läksid mõlemad olukorrad luhta.

2. Häälekad brasiillased

Palmeiras võlgneb sedavõrd vinge mängu eest ühe tummise tänu ka oma fännidele, kellest igati arvestatav osa oli leidnud tee Abu Dhabisse ning elas oma meeskonnale tribüünidel häälekalt kaasa.

Võib julgelt väita, et teleülekandes fänne näidanud kaadritesse jõudnud vutisõpradest 90% kuulusid just Brasiilia klubi austajate hulka. Palmeirase toetajad panid püsti korraliku peo, elasid häälekalt kaasa ning värvisid staadioni nii visuaalselt kui mõtteliselt rohevalgeks.

Teleülekannet vaadates tekkis kohati tunne, nagu toimuks vutimatš otse keset Rio de Janeiro karnevalipidustusi. Emotsioon oli lihtsalt sedavõrd võimas.

Palmeirase fännid viigiväravat tähistamas:

3. Jalgpalli võlu ja valu

Palmeiras tegi hiilgava esituse. Päriselt, hiilgava! Aga jalgpalli võlu ja valu seisneb teatavasti tõsiasjas, et iga väikseimgi eksimus või hoopis õnnestumine võib mängu käiku ja lõpptulemust kardinaalselt muuta. Nii läks ka täna.

117. minut. Chelsea kapten Cesar Azpilicueta paneb silmad kinni puraka värava suunas teele. Palmeirase kaitsemängija Luan teeb end käte abil suuremaks, puhtalt tänu inimlikule refleksile. Aga Azpilicueta löök tabab ideaalselt Luani kätt. Penalti. Kai Havertz lööb vasakule, Weverton hüppab paremale ja karneval on sellega lõppenud.

Ühelt poolt rõõmu, teiselt pisaraid. Abu Dhabi suurim, pea 42 000 pealtvaatajat mahutav staadion vakatab, sest Palmeiraselt on kõik sedavõrd lõpus, sedavõrd ebaõiglasel moel käest võetud. Aga see ongi jalgpall. Ühed võidavad, teised kaotavad.

Jalgpalliromantiku hinnangu kohaselt vääris Palmeiras sellest mängust igal juhul enamat. Paraku jäi see tulemata. Aga see ei tähenda, et Chelsea ei oleks väärinud. Ka nemad tegid väga korraliku esituse: mängu vaadanud jalgpallisõbrad said kaasa elada 120 ülimalt vingele minutile, mis kätkesid endas ülimalt kõrgetasemelist jalgpalli.

4. Mängu parimad - Palmeirase fännid

Mängijate hulgast olnuks parima mängija valikut teha ülimalt keeruline ning teatud mõttes ka ebaõiglane, sest ükski pallur ei kerkinud oma sooritusega teiste seast liigselt esile. Palmeirase 12. mängija ehk publik seda aga tegi.

Lõuna-ameeriklaste laul kaikus 120 minuti vältel katkematult üle Mohammed bin Sayedi nimelise staadioni ning fännid võivad oma tänase "tööga" sajaprotsendiliselt rahule jääda. Nende taha ei jäänud soojas Abu Dhabi õhtus küll mitte midagi.

Chelsea - Palmeiras 2:1 (0:0, 1:1, 1:1)