Luup peale | Paide keerutas põhimeestele puhkepäeva ja ründehädas Tammekale kolm (galerii!) (0)

Bubacarr Tambedou jätab Sander Puri selja taha just nii, nagu Paide jättis Tammeka. Foto: Brit Maria Tael

Paide Linnameeskond täitis kahe euromängu vahel kohustusliku programmi, alistades Premium liigas 3:0 Tartu Tammeka.

Mitmele põhimehele enne neljapäevast kohtumist Anderlechtiga puhkust andnud kodumeeskond võinuks skoori avada väga kiiresti, sest juba neljandal minutil lõpetas Kristofer Piht läbimurde löögiga Tammeka värava põiklatti. Kolm minutit hiljem oli pall aga ikkagi tartlaste väravas – Kristjan Pelt saatis pika söödu Bubacarr Tambedoule, Paide vasakäär võttis palli alla, jättis teda katnud Sander Puri selja taha ja tegi seisuks 1:0.

Tammeka esimest ohtlikku võimalust tuli oodata 19. minutini, aga Sander Kapperi katse Ebrima Jarjut kaarpalliga üllatada jäi madalaks ning Paide väravavaht püüdis kindlalt. Mõni minut hiljem avanes külalistele juba superšanss, sest Patrick Genro Veelma eeltöö järel jäi Kevin Mätasele pealtnäha vaid vormistamise vaev. Terav sööt värava ette viis mängust välja nii Paide kaitsjad kui ka Jarju, Mätas oli silmitsi tühja väravaga, kuid libistamise pealt tehtud löök lendas mõnelt meetrilt üle.

Peagi sai palli teist korda Tammeka väravasse Piht, kuid seda suluseisust. Hea võimalus edu kasvatamiseks avanes Ebrima Singhatehil, täpsuse asemel jõu valinud gambialane põrutas siiski üle. Teises väljakuotsas olid poolvõimalused Mätasel, 40. minutil mängiti osavalt ja kiiresti lahti ka keskväljal teenitud karistuslöök ning Sander Kapper pääses Jarjuga silmitsi, kuid taas ebaõnnestus ääreründajal löök.

Raiskamise eest pidi Tammeka kallist hinda maksma 44. minutil, kui korraks uinuti ja Paide neid selle eest kohe karistas. Karl Mööl sai segamatult sööta paremale äärele Hindrek Ojamaale, kes sai sama segamatult tsenderdada. Pall jõudis Singhatehini, kes kahe kaitsja vahelt – taas segamatult – selle peaga posti kõrvale suunas, tehes seisuks 2:0. Nii mindi ka pausile.

Teisel poolajal jäi Tammeka rünnak veelgi nürimaks, Jarjut ei suudetudki enam õieti proovile panna. Paide jahtis kindluse mõttes kolmandat tabamust ja tegi samas jälle ohtralt vahetusi, jagades mänguminuteid paljudele meestele. Just vahetusest sekkunud Kaimar Saag oli see, kes 72. minutil Joseph Saliste eeltöö järel palli kannaga efektselt võrku suunas – 3:0.

Paide kolmas tabamus muutis viimased mõnikümmend minutit üsna emotsioonivabaks palliveeretamiseks, mille jooksul oli õhus pigem võõrustajate neljas kui Tammeka esimene tabamus. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Paide rotatsioon toimis

Mihkel Aksalu, Ragnar Klavan, Sergei Mošnikov, Deabeas – kogu see nelik jäi mängupäeva koosseisust seekord üldse välja. Lisaks vaatasid mängu algust pingilt Siim Luts, Dominique Simon ja Kaimar Saag, mis tähendas, et euromängu algkoosseisust alustas täna vaid viis meest.

Siiski leidus ka erandeid. Neljapäeval Ararat-Armenia vastu kõik 120 minutit rüganutest said nii Karl Mööl, Abdul Razak Yusif kui ka Joseph Saliste tänagi 90 minutit kirja. Kolme võhmameistrit arvestamata jättes oli Karel Voolaiul aga võimalus valdavat enamikku põhimeestest täiskoormusest säästa.

Paide paljukiidetud pink on tänavu nii pikk ja sügav, et isegi haiguse tõttu puudunud Robi Saarma ja Raimond Eino eemalejäämine ei seganud. Ligi kahekuise pausi järel naasis platsile Herol Riiberg, Premium liiga debüüdi sai kirja 18-aastane poolkaitsja Marten Henrik Kelement.

2. Vigastused või ehmatused?

Eelmise euromängu lõpus näis, et tõsine trauma tabas Simoni, kuid täna oli mees jälle platsil. Avapoolajal tundus, et nüüd jääb pooleli Singhatehi mäng, kuid lõpuks oli ta platsil ligi tund aega ja seda probleemivabalt.

Suurim murekoht on Paide jaoks aga teise poolaja keskel Bubacarr Tambedouga juhtunu. Võitluses palli pärast oli Tambedou juba kukkunud, kui Tammeka poolkaitsja Tanel Lang talle kogemata, aga siiski kõvasti käe peale astus. Gambialase mäng jäi pooleli, vigastuse tõsidus selgub aga ilmselt alles pärast käiku arstide juurde. Tema puudumine eurokohtumisest Anderlechtiga võtaks Voolaiult kahtlemata ühe olulise trumbi.

3. Algul rabe, pärast kindel

Esimesel poolajal pakkus Paide tegelikult Tammekale viigistamiseks küllaga šansse. Nii mõnigi neist tekkis oma väljakupoolel teineteise mittemõistmisest või lohakusest ja kui Tammekal õnnestunuks 1:1 lüüa, võinuks mäng kujuneda hoopis teistsuguseks. Realiseerimisega oli Paidel samas lugu märksa parem kui armeenlaste vastu, kellega võideldes jäädigi 210 minuti jooksul nullile.

Teisel poolajal näitas Paide seevastu omadusi ja oskusi, millest tänavu koduliigas kohati puudu jäänud. Mängu kontrolliti 2:0 ja veelgi enam 3:0 eduseisus nii kindlalt, et Ebrima Jarju ei pidanudki nullimängu kirja saamiseks ise eriti vaeva nägema. Pikk pink lubas hoida võitluslikkust ja teravust kõrgel tasemel, samas kui Tammeka tegi oma esimesed vahetused alles kolmeväravalises kaotusseisus ja kümmekond minutit enne lõpuvilet.

4. Kui ei löö, lüüakse sulle

Tammekal on sel hooajal tabelis 21 mänguga kirjas 18 väravat, mis on kogu liiga kõige madalam näitaja. Enam kui poole hooaja järel on meeskonna parim väravakütt Kevin Mätas kõigest kolme tabamusega ning kui talle järgnevad lisaks Henri Väljale samuti kahe tabamusega kaitsjad Gerdo Juhkam ja Aleksandr Kuhharev, ei räägi see ründeliini osas just kiitvat keelt.

Seekord kärises kahe põhimehe Taijo Teniste ja Kevin Andersoni puudumisel küll ka kaitseliin, sest näiteks Sander Purilt ei saagi eeldada, et ta suudaks Tambedouga äärel jõus ja kiiruses võistelda. Hooaja lõikes on Tammeka suurim probleem aga siiski ründemäng. Artur Uljanov on küll vigastusega eemal, ent näiteks Sander Kapper – keda, tõsi, on sageli kasutatud ka kaitsvamas rollis – on löönud tänavu ühe liigavärava, Patrick Genro Veelmal on neid alates 2020 (!) aasta novembrist samuti kirjas vaid üks. Ka Mätase kolm tabamust ei ole liiga märkimisväärsed, eriti sajaprotsendiliste võimaluste raiskamise juures.

Kindlasti pole tabamuste puudumises süüdi ainult ründajad, vaid ka Tammeka keskväli pole suutnud neile piisavalt palju võimalusi luua. Tallinna Kalev on kerkinud tabelis vaid kolme punkti kaugusele, Legioni edestatakse küll kaheksa punktiga, ent pealinlased mängivad praegu Tammekast märksa ründavamat ja sisukamat jalgpalli. Ehk tõuseks pingilt keegi, kui talle rohkem võimalusi anda? Vaid kümne minutiga ennast tõestada on üpriski raske.

Bubacarr Tambedou pani tartlased stephencurrylikult magama. Foto: Brit Maria Tael

5. Mängu parim – Bubacarr Tambedou

Gambia ääreründaja suutis enim teravusi luua, tema mängunälg on selgelt suur. Jääb vaid loota, et teisel poolajal saadud käevigastus ei ole liiga tõsine.