Luup peale | Paide tohterdas esmased haavad, kuid ravi jätkub (galerii!) (0)

Paide sai võidu kätte, aga küsimärke jäi õhku. Foto: Mauri Levandi

Kui 3:1 on vähe, kas 6:2 on parem? Mitte ilmtingimata, sest ehkki Paide Linnameeskond taastas eelmises voorus saadud kaotuse järel rünnakul eneseusu, jäävad kaks Pärnu Vaprusel lüüa lastud väravat kindlasti kripeldama.

Avapoolaeg kulges pea täpselt samasuguse stsenaariumi järgi nagu avavoorus peetud esimene omavaheline kohtumine. Juba seitsmendal minutil lasi viiemängulise pausi järel Paide koosseisu naasnud Ragnar Klavan pika diagonaali, Siim Luts suunas selle edasi ning Andre Frolov avas skoori – 1:0. Kolm minutit hiljem tormas Vaprus rünnakule, jättis tagala tühjaks ning Mihkel Aksalu pika palli ja Kaimar Saagi eeltöö järel oli Deabeasel vaja pall vaid rahulikult tühja võrku veeretada – 2:0.

Avavoorus oli Vaprus jäänud kaheväravalisse kaotusseisu 17. minutiks, nüüd peaaegu kaks korda kiiremini. Ent vaimul murduda ei lastud ja 31. minutil tõestas Kevin Kauber vana jalgpallitõde – kui varem mõne meeskonna särki kandnud mees kunagisse koju tagasi tuleb, lööb ta tihtipeale ka värava. Kolmel eelmisel hooajal Paidet esindanud Kauber sai liini taha söödu, mängis Kristjan Peldi stiilipuhtalt üle ja kõmmutas terava löögi tagumise posti kõrvale – 2:1.

Pärnakate rõõm kestis siiski vaid mõne minuti. Klavan algatas ise vasakult äärelt rünnaku, tsenderdas madalalt karistusalasse ning Magnus Villotast põrkas pall uuesti talle. Aastate jooksul välismaa tippklubides õpitut rakendanud Klavan vinditas palli terava nurga alt ehtründajalikult võrku – 3:1!

Pausilt naasmise järel näitas Vaprus küll korraks Paidele hambaid, kuid lõpuks vormistasid võõrustajad ülekaalu veel kolmeks tabamuseks. 64. minutil kaotati oma karistusalas pall, Saag söötis ja mõnelt meetrilt tegi taas segamatult skoori Deabeas – 4:1. Paide asus tegema vahetusi ning üks pingilt sekkunu, Sergei Mošnikov, algatas 80. minutil ise vasturünnaku, mängis kokku Ebrima Singhatehiga ning kõksas palli värava eest osavalt võrku seisuks 5:1.

Kauberist eeskuju võtnud ja 87. minutil karistusala joonelt palli lati alla põrutanud pikaajaline paidekas Sander Sinilaid suutis vahet korra veel vähendada – 5:2. Kuid viimase sõna õigus jäi ikkagi Paidele, sest kolmest üleminutist viimasel eksis keskjoonel taas Magnus Villota, Singhateh pääses jooksu ja lõpetas soolo täpse löögiga – 6:2. Soccernet.ee tegi suureskoorilisest kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Paide tee stabiilsuseni on künklik

Avaringi kolm hilist lüüasaamist otsestelt konkurentidelt olid Paidele valusad, kuid eelmise vooru allajäämine Kuressaarele juba vali häirekell. Seekord suudeti väljakul pakkuda nii head kui ka halba, sest kuus väravat tõestasid, et ründevõimekusega pole probleemi. Lõid nii ründajad kui ka kaitsjad, põhi- ja vahetusmehed.

Samas on teada, et tiitleid võidetakse hea kaitsega. Ning selles osas on Paidel parandamisruumi veel kõvasti. Kümne mänguga on pall enda võrku lastud 13 korral – see on samas suurusjärgus tabelikeskmike Kuressaare, Narva Transi ja Tartu Tammekaga, mitte esikolmikuga.

Klavani naasmine võib tagaliini enesekindlust taastada, kuid samas on Paide puudujäägid pigem meeskondlikust kaitsetööst tulenevad. Samuti tõestas seegi mäng, et veel tuleb vaeva näha 90 minuti lõikes keskendumise säilitamisega.

2. Vaprusel on tõesti vähe mehi, aga kas see vabandab?

Pärnakate peatreener Dmitrijs Kalašnikovs tõdes mängu järel ETV eetris, et ühelt poolt on tema meeskond erakordselt hõre. See vastab tõele. Vapruse pingil istus seekord lubatud üheksa asemel vaid kuus meest, kellest vähegi arvestataval määral Premium liiga kogemust vaid ainsana mängu sekkunud Robin Limbergil. Kristofer Põldme, Markus Miiter ja tänavu esmakordselt algkoosseisu kuulunud Mathias Villota on seevastu alles 16-aastased.

Nooremalt Villotalt olekski liig eeldada, et ta Andre Frolovi ja Siim Lutsuga äärel võrdselt võidelda suudaks. Lisaks on vaid kolm koosseisu kuuluvat meest puhtad keskkaitsjad ja neist puudus seekord Luka Lukovic, mis sundis Kalašnikovsi taas koosseisuga vangerdama. Lätlase käekirja juurde on varemgi kuulunud meeste proovimine ebaharilikel positsioonidel, tänavu aga on ta lausa sunnitud ette võtma huvitavaid lükkeid nagu näiteks Virgo Valliku mängitamine äärekaitses või Kristjan Kase nihutamine keskkaitsjaks.

Samas tehakse väljakul vigu, millele vabandused puuduvad. Vapruse seekordsel algkoosseisul on kamba peale Premium liiga kogemust kõvasti üle tuhande mängu – see meeskond ei tohiks niimoodi laguneda. Usutavasti antakse Kalašnikovsile veel aega atra seada ning järgmisest mängust Nõmme Kaljuga ei saa väga suuri järeldusi teha isegi juhul, kui sealtki peaks tulema kaotus.

Mai teine pool on Vapruse jaoks aga juba tõehetk. Pärast Kuressaaret ja Tammekat minnakse vastamisi oma otseste konkurentide Tallinna Kalevi ja Legioniga ning kui ka nende kohtumiste järel peaks Vaprusel olema tabelis vaid kolm punkti, kõiguks Kalašnikovsi tool juba üsna tugevalt.

3. Mängu parim – Deabeas

Paide ridades leidus kandidaate parima tiitlile hulgaliselt, ent Deabeas oli nende teravaim ründerelv. Väravad võis ta küll vormistada mõnelt meetrilt, aga esiteks tuleb osata ka nendele positsioonidele jõuda ning teiseks suutis Deabeas oma taset läbi mängu kõrgena hoida, kuniks lõpuks teenitud puhkusele pääses.

27. aprillil kell 19.30 Paide kunstmuruväljakul

Paide Linnameeskond - Pärnu JK Vaprus 6:2 (3:1)
7. Andre Frolov, 10., 64. Deabeas, 33. Ragnar Klavan, 80. Sergei Mošnikov, 90+3. Ebrima Singhateh - 31. Kevin Kauber, 87. Sander Sinilaid

Väravasöödud: 7. Siim Luts, 10., 64. Kaimar Saag, 33. x, 80. Ebrima Singhateh, 90+3. x - 31. Kristjan Kask, 87. Reno Mark
Hoiatused: 26. Anton Krutogolov, 37. Magnus Villota, 53. Uku Kõrre
Mänguolud: +5, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras