Luup peale | Pajunurm pühendas olümpiale värava, itaallased Kalevile võhma ei toonud (0)

Kuressaare pööras mängu viimase paarikümne minutiga kindlalt enda kasuks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kuue punkti lahing Tallinna Kalevi ja Kuressaare vahel lahenes olümpiaajale vastaval sümboolsel moel Märten Pajunurme olümpiavärava ning külaliste 3:0 võiduga.

Ehkki mõlemad meeskonnad alustasid kohtumist initsiatiivi haaramise lootuses ja kõrge tempoga, küttis suurimat elevust hoopis viieliikmeline punt Itaalia jalgpallisõpru, kes kalevlaste igale õnnestumisele häälekalt tribüünil kaasa elasid.

Ahastati, kui Vadim Mihhailov palli neljandal minutil värava ette läkitas, ent Ats Purje seda edukalt jätkata ei suutnud. Ja rõkati, kui Aleksander Švedovski mõni minut hiljem keskväljal vastased ühe pöördega sõlme keeras. Ning ohhetati, kui Taijo Teniste küljeaut nii muuseas penaltipunktini lendas.

Hoolimata leegionäride häälekast toetusest sai esimesena päriselt ohtlikuks hoopis külalismeeskond: Karl Rudolf Õigus lõikas vasakult äärelt kasti ja kõmmutas väravale. Siiski kõrgelt üle. Esimene veerandtund kulges pigem Kalevi-poolse pusimise tähe all.

15. minutil oligi Kalevi värav väga lähedal: Mihhailov tsenderdas paremalt äärelt ja kapten Tristan Toomas Teeväli jäi penaltipunkti lähistele täiesti üksi. Kaur Kivila vastas teravale pealöögile suurepärase tõrjega.

Mäng jätkus võrdses tempos. Võimalusi ühele ja teisele, väravaid aga ei kummalegi. Teise poolaja alguses haaras tugevamalt kontrolli Kuressaare, aga Kalevi väravavaht Oskari Forsman paistis olevat ülesannete kõrgusel.

Kuressaarele avanes siiski üha enam võimalusi. 68. minutil tekkis kodumeeskonna värava all suur segadus, mille algatas taas äärel väledaid üleasteid teinud Õigus. Too olukord küll luhtus, ent sekundeid hiljem sahises võrk ikkagi.

Kalev ei saanud keskväljal palli säilitamisega hakkama ning kõrgetasemelise võistkondlikkusega hiilanud saarlased pääsesid paremalt äärelt ründama. Andero Kivi söötis palli penaltipunkti lähistele ja Georg Pank hilines millisekundi võrra olukorda – sellest Mattias Männilaanele piisas. Sisekülg vastu ja Kure 1:0 juhtima!

Nüüd olid külalised sõiduvees. Vahepeal käis küll ründamas ka Kalev, aga 82. minutil tsementeeriti seis kindlamaks – saarlaste kapten Märten Pajunurm keerutas madala palli otse nurgalöögist väravasse!

Sümboolne olümpiavärav otsustas mängu saatuse ning kolm minutit hiljem vormistas Õigus üks-ühele olukorras lõppseisuks 3:0. Kalev väsis ära ega tulnud viimase 20 minuti jooksul enam Kuressaare turmtulega toime.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kuressaare uskus 90 minutit ning see tasus ära

Lõviosa mängust kuulus väga võrdsetele meeskondadele, ehkki lõppskoor seda absoluutselt ei peegelda. Otsustavaks sai külaliste katkematu distsipliin ja eneseusk – see mäng oli neile võitmiseks mõeldud.

Ehkki Kalev hoidis pigem rohkem palli, kuulusid momendid Kuressaarele. Ja kedagi sellest helesinisest rivistusest eraldi välja tuua tundub isegi veidi ebaõiglane, sest platsil ei jooksnud mitte 11 meest, vaid üks meeskond. Kalevil sai jaks tasapisi otsa, Kuressaare uskus lõpuni.

Väravate järel välja paisatud emotsioonid näitasid ehedalt, kui tähtis oli võit saarlaste jaoks. Mattias Männilaane tabamus 69. minutil võttis nende õlult maha hulganisti pingeid ning andis indu juurdegi. Kuigi esimese 70 minuti põhjal võinuks mäng pallivaldamise ja võimaluste statistikat võrreldes kukkuda mõlemale poole, oli Kuressaare võit pidevalt rohkem õhus.

Itaallased Kadriorus. Foto: Martti Kallas

2. Rubriik jalgpalliturism

Avalõigus mainitud itaallased andsid mängule juurde rohkem kui siinkirjutaja arvas viit inimest võimeliseks olevat. Tabelit vaadates oli mäng kuue punkti lahing, aga võitlusega vähemalt samavõrd jäävad meelde itaaliakeelsed hüüded-hõiked tribüünilt. Nagu päris jalkat oleks vaadanud!

“Me tahtsime tegelikult Konverentsiliigat vaadata, aga jõudsime siia nädal liiga vara. Kaks päeva tagasi tulime Riiast siia, aga seal mängiti euromängu alles eile. Jalkat on vaja vaadata, seega siin me oleme!” naerab üks kamraadidest Soccernet.ee-ga vesteldes.

Ehkki siinkirjutaja uute Itaalia sõprade teadmised Eesti jalgpallist olid omandatud ainult käimasoleva mängu jooksul, olid nad väga uudishimulikud. Mis on Kalevi kapteni nimi? Teeväli, vastan. Kes lööb Kalevi poolt ilmselt värava? Äkki Purje. Aga mis on selle number kümne nimi ääre peal? Jürisoo. Ja nii edasi.

See, kas nood kauged külalised Eesti jalkast midagi jagavad, polegi tegelikult tähtis. Laheda atmosfääri lõid nad igatahes. Tõsi küll, teisel poolajal võttis Kuressaare neilt veidi tuju ära.

Muidugi panustasid õhtu meeleolukusse tublisti ka Kalevi noored püsitoetajad, kelle lauluviis oli ikkagi vähe stabiilsem kui itaallaste oma. Ning Kuressaare toetajad ei hoidnud end tribüüni keskel samuti tagasi – melu oli täitsa jalgpalli moodi!

3. Kas jälle kiirustamine?

Punkti eesmärk pole visata õhku küsimust “mis oleks juhtunud, kui …?”, vaid tõsta esile Premium liigas taaskord ilmnenud probleemi. Ja seda punkti poleks siin, kui kaks vooru tagasi poleks Paide Linnameeskonna ja Tallinna Kalevi kohtumise üleminutitel tühistatud Kalevi väravavõimalust, milles pall vile järel ka väravasse jõudis.

Tänase mängu 40. minutil pääses Kalevi ründaja Ats Purje vastase kaitseliini taha jooksu, Kaur Kivilaga üks-ühele olukorda. Tribüünilt vaadates tundus suluseis väga napp, ent ometi kergitas abikohtunik Dmitri Vinogradov koheselt lipu ja vilemees Jagnar Jakobson fikseeris rikkumise.

Ei ETV2 otsepildi ega järgnenud korduse põhjal ei ole söödu andmise hetkel ründaja Purje kaadris näha. Aga kui ta sinna ilmub, on ta kaitsemängija Märten Pajunurme vahetus läheduses. Väga kaugel temast ei saanud Purje kordagi olla. VAR-i ajastu kauamängiv "oota-vaata" tekitas automaatselt segaduse – millal siis hoitakse lippu pikemalt all ja oodatakse vilega ning millal mitte?

Kohtunike õnneks luhtas Purje olukorra, õigemini tegi Kivila suurepärase tõrje. Aga olekseid jääb siin lõputult õhku – mitte midagi ei oleks juhtunud, kui suluseis oleks fikseeritud pärast rünnaku lõppemist, sest sisuliselt mängiti ju olukord nagunii lõpuni? Aga võib-olla suutnuks Purje vilet kuulmata lüüa värava? Vile peab tulema kas 1) piisavalt vara, et segadus välistada, või 2) alles olukorra järel.

Aga miks see olukord üldse oluline on? Purje ei löönud ju niikuinii väravat ja Kuressaare võitis suurelt? Sest kaks vooru tagasi sai Kalev liiga kiire vile eest otsustaval hetkel vastu näppe – Onni Suutari väravale eelnenud liiga kiire vile jättis nad ka toona segaduses õigust nõudma. Kui videokohtunik saanuks seal olukorra üle kontrollida, mõistnuks kõik, et kohtunike otsus on kontrollitud ja kindel. Olenemata sellest, kas värav oleks lugenud või ei.

Eesmärk pole väita, et kohtunikud täna Kadriorus eksisid. Kindlasti mitte. Nad jätsid lihtsalt õhku segaduse, selle asemel et lasta kahetisena paistev olukord rahus lõpuni mängida. Sest pärast vilet mängiti see niikuinii lõpuni. Probleem pole mitte tänases mängus, vaid vileliinis laiemalt.

4. Mängu parim – Karl Rudolf Õigus

Väsimatult vasakul äärel rüganud Õigus oli Kalevi kaitsjatele pidevalt pinnuks silmas. Värav oli suurepärase mängu juures vaid boonuseks.

9. augustil kell 19.30 Kadrioru staadionil

JK Tallinna Kalev - FC Kuressaare  0:3 (0:0)
69. Mattias Männilaan, 82. Märten Pajunurm, 85. Karl-Rudolf Õigus

Väravasöödud: 69. Andero Kivi, 82. x, 85. x
Hoiatused: 66. Daniil Ševjakov - 61. Joonas Soomre
Mänguolud: +24, üldiselt päikesepaistesline ilm, muruväljak väga heas seisukorras