Luup peale | Transi keskkaitsjate õuduste õhtu lubas Florale suure derbi eel mugavad punktid (galerii!) (0)

FC Flora kerkis suure derbi eel FCI Levadiaga samadele punktidele, lüües Narva Transi võrku kolm vastuseta palli. Transi rekordiline kaotusteseeria sai seega jätku ning võib venida veelgi pikemaks, sest sündmusterohke kohtumine jätab ilmselt koguni kolm nende keskkaitsjat järgmisest mängust kõrvale.

Flora alustas tugevalt, kuid asus 12. minutil juhtima tänu heldele kingitusele. Henrik Ojamaa sööt oli viinud Sergei Zenjovi kontrarünnakul läbijooksule ning väravavaht Aleksei Matrossov tuli kaugele väravast välja ilma pallini jõudmata, kuid Zenjovi pehme löök värava suunas ei oleks tohtinud mingit ohtu kujutada. Pall veeres rahulikult Ryan Lindsay'ni, kes võinuks selle kas jõuga ette lajatada või kasvõi rahulikult üle otsajoone lükata, aga kuidagimoodi söötis ta selle täpselt Zenjovile jala peale ning teisel katsel Eesti koondise ründaja enam ei eksinud - 0:1!

Flora jätkas esialgu domineerivalt, kuid muutus aja edenedes üha rahulikumaks ning pärast seda, kui Lindsay kokkuvajumine poolaja lõpus kõiki ehmatas ja neljaminutilise mänguseisaku põhjustas, oli Trans juba elavam meeskond väljakul Oleksandr Koževnikov pääses esimesel lisaminutil kaks korda värava eest löögile, aga ei saanud palli Michael Lilanderist mööda. Kolmandaks katseks põrkas pall Volodõmõr Prõjomovile, kes aga saatis terava nurga alt palli küljevõrku.

Teisel poolajal muutus mäng eriti tormiliseks ja lahtiseks. Kohe poolaja avaminutitel raksatas pall kahel korral Transi väravalatti, kui kõigepealt saatis Markus Poom sinna karistuslöögi ning veidi hiljem oli Roman Nesterovski lähedal, et Lilanderi tsenderdus oma väravasse suunata.

Mõlema värava all esines ohtlikke olukordi, kuid narvalaste värava all siiski palju rohkem ja nii oli see igati ootuspärane, kui Flora 52. minutil edu kahekordistas. Joonas Tamm suunas Poomi nurgalöögi peaga edasi tahaposti ning Ken Kallaste kõksas sealt palli võrku - 0:2!

Floral oli mitmeid võimalusi ka kolmandaks, kuid Trans näitas samuti hambaid. 63. minutil klaaris Lilander lihtsa olukorra lubamatult oma värava ette ja Koževnikovil avanes väga hea võimalus vahet vähendada, aga Karl-Romet Nõmm võttis suurepärase reaktsiooniga löögi posti kõrvalt ära. 77. minutil keerutas Transi tähtkaitsja Deniss Dedetško karistuslöögist palli posti, misjärel see põrkas värava eest ja Nõmme seljatagant läbi, aga võrku ei jõudnud. Loetud sekundid hiljem kolises omakorda Transi väravapost, kui seda tabas vahetusest sekkunud Aleksandr Šapovalov.

Transi lootus kustus lõplikult 80. minutil, mil Deniss Dedetško ägestus Jegor Žuravljovile vilistatud vea järel kohtuniku peale ning korjas kaks kollast kaarti järjest. Esimene kaart tõusis, kui ta viskas palli demonstratiivselt kohtuniku ja/või Poomi suunas, ning teine järgnes ilmselt täiendava suupruukimise eest.

Edasine oli Flora jaoks vormistamise küsimus ning Šapovalov 85. minutil just seda tegigi, suunates Poomi suurepärase söödu värava eest võrku - 0:3Soccernet.ee tähelepanekud:

Ryan Lindsayle kutsuti kiirabi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Lindsay ehmatus ja keskkaitsjate kriis

Transi 20-aastase keskkaitsja Ryan Lindsay jaoks osutus tänane kohtumine äärmiselt õnnetuks kogemuseks. Mängu avavärava juures sai ta hakkama jämeda eksimusega, söötes palli valveta värava ees otse Sergei Zenjovi jalale. Veelgi suurem ehmatus ootas Narva publikut aga ees avapoolaja lõpus.

39 mänguminuti täitudes vajus Lindsay ilma füüsilise kontaktita murule pikali ja telepildi põhjal jäi mulje, et ta kaotas ka teadvuse. Mõlema meeskonna arstid ruttasid kanadalase juurde, õnneks ilmus ta peagi kaamerapilti kontaktivõimelisena ning lahkus neljaminutilise mänguseisaku järel väljakult omal jalal.

Ka teistel Transi keskkaitsjatel oli must päev. Deniss Dedetško võttis erakordselt rumalal moel omale punase kaardi. Roman Nesterovski sai kollase kaardi, mis tema samuti järgmisest mängust Pärnu Vapruse vastu kõrvale jätab. Ning samamoodi teenis kaardi ja mängukeelu nooruke Jegor Žuravljov, kes täna Dedetško eemaldamise järel keskkaitset lappima saadeti.

Järgmiseks vooruks saab Trans omakorda mängukeelu alt tagasi Irie, kes peab Pärnus kindlasti keskkaitses koha sisse võtma, kuid kes panna tema paariliseks - see saab olema tõsine peavalu treeneritele. Seda eeldusel, et Lindsay nädala lõpuks juba rohelist tuld ei saa või siis Sergei Kondrattsev vahepeal vigastusest ei parane.

2. "Rahuldava" muru kolmapäev

Narva Kreenholmi staadionist sai viimane Premium liiga tänavune mängupaik, kuhu lõpuks ka reaalselt peale pääseti. Kui juhendi kohaselt liigutakse muru peale pärast esimest mänguderingi, mis tavaliselt tähendab aprilli lõppu või mai algust, siis Narva muru sai mängukõlblikuks alles mai lõpus peetud 15. vooruks.

Arvestades hirmujutte, mida Kreenholmi staadioni väljakukatte kohta vahel räägitakse, nägi väljakukate telepildis päris viisakas välja. Kindlasti oli see kaugel ideaalsest, sest pall kippus veeremise asemel ikka pisut põrkama, kuid samas polnud olukord kaugeltki nii hull kui kaks tundi varem Kadrioru staadionil peetud mängul Tallinna Kalevi ja Pärnu Vapruse vahel.

Jalgpalliliidu protokollides hinnati mõlema kolmapäevase Premium liiga mängu väljaku seisukorraks "rahuldav". Kreenholmi muru kvaliteedi kohta oli see ilmselt ka üsna õiglane hinnang.

3. Alliku istus, Vassiljev puudus

Flora jaoks olid täna muidugi kõige tähtsamad võidupunktid, aga lisaks võis seda mängu vaadata kui peaproovi enne pühapäevast derbit FCI Levadia vastu. Ründeosakonnas jooksis mängupilt väljakut arvestades väga kenasti, ainult realiseerimine jättis soovida. Kaitses tuli aga sisse paar suurt lohakust, mida Levadia kindlasti karistamata ei jätaks.

Isikkoosseisu seisukohalt oli Flora jaoks hea uudis see, et Henrik Ojamaa sai üle pika aja korralikult mängupraktikat ning näitas end heast küljest, algatades muuhulgas ka avaväravaga lõppenud rünnaku. Samas võib aga tekitada muret see, et kuigi Konstantin Vassiljev teenis värskelt koondisekutse, ei kuulunud ta lõpuks Narvas üldse Flora koosseisu. Viimase aja esiründaja Rauno Alliku istus aga terve mäng pingil, mis viitab samuti võimalikule terviseprobleemile.

Flora ja Levadia kohtuvad sel pühapäeval kell 17.15 A. Le Coq Arenal ning astuvad mängule vastu võrdsetel punktidel, kuid Floral on üks mäng veel tagataskus varuks.

4. Miks Trans nii sügaval augus on?

Trans alustas Premium liiga hooaega nelja võiduga kuuest mängust, kuid on seejärel kaotanud järjest kaheksa liigamängu ja lisaks ka karikavõistluste poolfinaali. Mitte kunagi varem klubi ajaloos ei olnud Trans kaotanud järjest rohkem kui kuus liigamängu. Kas see tähendab, et Trans on praegu viimase 30 aasta kõige kehvemas seisus?

Kindlasti mitte, Transi mängupilt peaks võimaldama palju enamat, aga viimasel ajal ei ole nad lihtsalt suutnud seda realiseerida. Miks? Üheks põhjuseks on vigastustelaine, mis meeskonnast üle on käinud, aga peamiseks hädaks, mis esimese punktiga muidugi ka otseseselt seotud, on Transi lühike pink.

Näiteks täna sai Trans küll varumeestepingile seitse mängijat kokku, aga mitte ükski neist ei ole vanem kui 18-aastane ning tõsisemat Premium liiga kogemust omasid neist vaid väravavaht Maksim Pavlov ja 16-aastane keskpoolkaitsja Jegor Žuravljov.

Lisaks tuleb statistiliste näitajate puhul alati ka konteksti arvesse võtta, mis antud juhul nõuab tähelepanu pööramist faktile, et nendest Transi kaheksast (karikaga koos üheksast) järjestikusest kaotusest on kõik peale kahe mängu peetud esinelikumeeskondade vastu.

Kõige tipuks on kaotustejada ilmselgelt jätnud oma jälje ka meeskonna enesekindlusele, mis võib aga kasvõi ühe õnnestumise järel järsult muutuda. Kardetavasti on kaotused aga mõjunud ka distsipliinile, sest kasvõi tänase mängu lõpus tekkis Transil enesevalitsusega selgeid raskuseid.

Kõike eelnevat kokku võttes võib Transi tee peagi kiiresti üles viia, aga see ei pruugi nii minna, kui pinged ja pettumused ühel hetkel päris üle pea kasvavad. Tänasega tehti oma elu igatahes palju raskemaks, sest nädalavahetusel tuleb nüüd Pärnusse sõita kokkulapitud keskkaitsega.

5. Mängu parim - Markus Poom

Poom paistis läbi mängu silma väga ohtlike standardolukordadega ning ohustas ka mängulistes olukordades Transi väravat. Lõpuks jäi tema saldosse üks väravasööt ja üks hokisööt.