A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Saksamaa poolkaitsja Mesut Özil jääb tihtilugu mängu mitte väga suure tähelepanuga jälgivale inimesele märkamatuks, kuid tegelikult on väga raske ette kujutada, kuidas Saksamaa ilma Türgi päritolu mängijata hakkama saaks.
Mesut Özil on vaieldamatult üks Euroopa parimaid mängujuhte ning tema geniaalsust peegeldab ka statistika. 23-aastane mängumees lõpetas möödunud hooaja võimsate numbritega. Mõned allikad kirjutavad tema nimele lausa 20 väravasöötu Hispaania liigas ning isegi tagasihoidlikum 17 väravasöötu on Euroopa tippliigade parim.
Mängija, kelle Real Madridi meeskonnakaaslased on Nemoks ristinud, tunneb end suurepäraselt nii Real Madridi kui ka Saksamaa eest mängides, sest mõlemad on Özili oma mängus väga tähtsaks elemendiks muutnud.
Jalgpallurikarjääri esimesed sammud
Mesut sündis 1988. aasta 15. oktroobil Gelsenkirchenis elavasse Türgi päritolu perekonda.
Oma jalgpallihariduse sai ta mitmes erinevas klubis, kuid nagu teisedki suuremad talendid, on tema arengu taga veidi enamat, kui lihtsalt klubi treeningul käimine.
Özili tehnika ja mängutunnetus tekkis ikka kortermajade vahel hommikust pimeduse saabumiseni palli tagudes. Suureks abiks Özili arengus oli olnud ka tema isa, kes leidis alati neid kohti, kus Özil oma mängu parandada saaks.
Esimene suurem läbimurre saabus tema jaoks 2006. aastal, kui ta liitus Schalke noorteakadeemiaga. Noortemeeskonda saabumise ja põhitiimi murdmise ajaline vahe oli küllaltki väike ning juba paar aastat hiljem tegi Özil oma Bundesliga debüüdi.
Pärast seda hakkas ta karjäär väga kiirelt ülesmäge liikuma, kuid seda mitte Schalkes vaid Bremeni Werderis. Ta otsustas 2008. aastal kodulinna klubist lahkuda, sest ta ei tundnud, et temasse seal piisavalt usutakse. Fännide arvates võis põhjuseks olla hoopis ahnus, sest Schalke ei pakkunud piisavalt raha.
Edukas MM viis ta Madridi
Kaks ja pool hooaega Bremenis olid väga edukad ning noor mängumees tõusis kiiresti fännide lemmikuks.
Oma esimesel pooleteisel hooajal ei olnud ta meeskonnas ainus staar, sest kuni 2009. aasta suveni pidi ta heitlema brasillase Diegoga, et enda eelistatud ründava poolkaitsja positsioonile pääseda.
Ometi sai ta juba siis väga suure tähelepanu osaliseks ja 2009. aastal talvel tegi ta 20-aastaselt oma koondisedebüüdi.
Fakt, et Özil otsustas esindada Saksamaad, ärritas palju türklasi, kes lootsid, et Özil eelistab esindab oma isa kodumaad, aga mängija jaoks oli valik lihtne. Ta tundis end sakslasena, sest oli seal terve elu elanud. Juba noore poisina unistas ta Saksa koondise särgi selga tõmbamisest.
Pärast hooaega, mil ta tõusis Diego lahkumise järel Bremeni põhiliseks loovaks jõuks, pääses Özil ka Saksamaa ridades maailmameistrivõistlustele, kus ta end suureks nimeks mängis. Edukas turniir lõppes sellega, et ta oli üks kümnest kandidaadist MM-i parima mängija auhinnale.
Klubisid, kes pärast MM-i ründemängijat endale soovisid, oli palju, kuid Özili isiklik eelistus oli minna Madridi Reali, kes suutiski mängija väga odava 15 miljoni euro eest endale saada.
Saladus on ilma pallita liikumine
Tema reputatsioon on pärast seda üleminekut kiirelt kasvanud ja järjest rohkem saab ta tunnustust selle eest, mida ta teeb ilma pallita.
Özil on väga intelligentne mängija, kes armastab tegutseda vastaste kaitseliini ja poolkaitseliini vahel. Ta suudab oma liikumisega tekitada nii palju segadust vastaste seas, et isegi kui ta palli ei saa, loob ta meeskonnakaaslastele ruumi.
Füüsiliselt on Özil üsna keskmine mängija, aga suurepärane tehnika ja kaval ning pidev liikumine on need faktorid, mille tulemusena saab ta nii tihti heades positsioonides palli ning suudab selle ohtlikesse tsoonidesse edasi toimetada.
Saksamaa koondise jaoks on Özil asendamatu figuur. Kui tema välja arvestada, siis kuuluvad Saksa ründeliini Thomas Müller, Lukas Podolski ja Mario Gomez. Kõik kolm jaksavad tööd teha ning leiavad häid võimalusi, aga seda ainult juhul, kui keegi toimetab neile palli sellistesse positsioonidesse, kus nad oma otsekohese mängustiiliga ohtu kujutada saavad. Ühelgi meestest pole sellist loovust, et nad paremaid kaitseliine lahti muukida suudaks. Özilil on seevastu visiooni ning võimet oma ideid ellu viia mitme mängija jagu.
Özil peab end moslemiks ning väidetavalt oli ta isegi 2010. aasta maailmameistrivõistluste ajal palunud Saksamaa koondise esindajatelt, et nad leiaks üles lähima mošee, kus ta käia saaks. Iga mängu eel tsiteerib ta Koraani ning palvetab.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: