Matemaatikud, keemikud ja videomängud: kuidas on Eesti jalgpallurid valinud oma särginumbri? (0)
Mõni mängija eristub teistest tätoveeringute, mõni uhke soengu, mõni erkvärviliste putsade poolest. Üks viis teistest erineda on valida endale aga särginumber, mida naljalt mujal ei kohta – Jalka otsiski meie meeste ja naiste kõrgliigast üles mõned pallurid, kes on oma selja peale valinud eriskummalised või väga isikupärased numbrid, ja küsis nende käest lihtsa küsimuse: millest selline valik?
Lugu sai inspiratsiooni FC Kuressaare raudvaralt Elari Valmaselt, kes avaldas saates "Silm peale!", et kannab selja peal numbrit 39, sest täpselt nii mitu minutit mänguaega teenis ta oma esimesel Premium liiga hooajal. Mis on aga teiste meeste ja naiste põhjused?
Konstantin Vassiljev
FC Flora
14
"Natuke on see seotud Johan Cruyffiga, aga rohkem isegi sellega, et kuidagi on meeles, et minu kunagisel treeneril Viktor Passikutal oli alati särk number 14. Ta kogu aeg rääkis, et kui ta mõnel hetkel pidi mõne teise numbriga mängima, siis hakkasid imelikud asjad juhtuma, ükskord vist löödi tal isegi hammas välja. Kuidagi nii ta läks. Levadias mängides ma veel seda numbrit ei kandnud, aga kui Sloveeniasse läksin, oli see meeskonnas kõige väiksem number, mis saadaval oli. Kui koondises saime hakata numbreid valima, jäi mulle ka kuidagi just 14. Permis ja Poolas mängides võtsin samuti kõige väiksema saadaval oleva numbri."
Markus Poom
FC Flora
35
"Kindlat tähendust sellel pigem ei ole. Kui veel duubelmeeskonnas mängisin, siis anti meile valida nende numbrite vahel, mille esindusmeeskond valimata jättis. Kui esindusse jõudsin, ei näinud enam põhjust numbrit vahetada."
Kevin Anderson
Tartu Tammeka
41
"Ma ei mäleta, et mulle oleks noorest saati antud särki, millel oleks number alla 10. Vahepeal kandsin küll 4, aga see pandi mulle ise. Ühel hetkel otsustasin 41 kasuks – valisin paljude numbrite seast, mis mulle meeldisid, ja see jäi peale. Mulle meeldibki pigem kahekohaline numbrikombinatsioon – otsest tähendust või seost kellegagi sel ei olegi."
Kaspar Paur
Nõmme Kalju
43
"Mõned tähendused jätan enda teada, aga kõige lihtsam: neli pluss kolm on ju seitse. Mäletan, et kui Kaljusse siirdusin, sõitsime Otepääle laagrisse ja pidin autos välja mõtlema, mis numbrit tahan. Sellist numbrit Eestis minu teada kellelgi ei olnud. Mul polnud varem vist üldse 20-st suuremat numbrit olnud – kui sellest üle minna, siis juba korralikult!"
Getriin Strigin
FC Flora
43
"Minu sünnipäev on 7. juulil. Kui Florasse läksin, anti mulle ette leht, kus olid vabad numbrid kirjas. Midagi, kus oleks 7 sees, polnud saadaval, seega võtsin esimese numbri, mille summa oleks 7."
Henri Järvelaid
FC Flora
45
"Kui Florasse tulin, olid esindusmeeskonnal numbrid valitud ja duublile jäid need numbrid, mida esindusel pole. Paar nii-öelda tavapärast numbrit oli saadaval, aga jäin neist ilma ja sain 45. Kui nüüd esindusmeeskonnas olen, siis otsustasin sellele numbrile ka klubis nime teha. Nõme ju, kui sama numbriga on mitu mängumeest olnud, tahaks ikka eriline olla!"
Otto-Robert Lipp
FC Kuressaare
46
"See number sattus mulle suhteliselt juhuslikult. Kui Flora duublis mängisin, ei saanud me esindusega samu numbreid kasutada ja pidin loobuma oma varasemast 17-st. Valisin 46, kuna see tundus enam-vähem pildiga number ja polnud seda teistel väga näinud. Nüüd olen sellega juba harjunud ning mulle meeldib, et saan olla mingit moodi omapärane ja teistsugune."
Bogdan Vaštšuk
FCI Levadia
59
"Kui Levadiasse tulin, oli minu õnnenumber 14 juba Dima Kruglovi särgil. Seega valisin 59: 5 + 9 võrdub ju 14. 59 iseenesest mulle midagi erilist ei tähenda, aga võtsin selle, kuna 14 ei olnud enam saadaval."
Getter Saar
FC Flora
61
"Kui kunagi noorteklassis Flora tüdrukute treeningutega liitusin, mängisin samal ajal ka võrkpalli. Kuna jalgpall oli minu jaoks tol hetkel lihtsalt hobi ja lisatreening ning erilisi eesmärke mul ei olnud, siis ei olnud minu jaoks ka nii oluline, millist numbrit seljal kannan. Võrkpallis olin number 6, jalgpallis otsustasin valida 61. Praegu on seis selline, et võrkpalliga enam ei tegele ning numbriga olen lihtsalt ära harjunud."
Mari Liis Lillemäe
FC Flora
72
"Mulle on alati number 7 sümpatiseerinud ja enne Florasse tulekut kandsin selja peal numbrit 71. Floras oleks see samuti vaba olnud, kuid otsus langes 72 kasuks. Numbrikombinatsioon meeldis ja nüüd on see minu jaoks kuidagi minu numbriks saanud. Pole teistele numbritele mõelnudki."
Mait Toom
Paide Linnameeskond
73
"Väga suurt lugu ei olegi. Olen suur korvpallifänn ja mängin ka "NBA 2K" videomänge, kus saab luua enda mängija. Millegipärast olin seal alati number 73 ja ühel hetkel otsustasin, et panen endale ka särgile 73. Mingit spirituaalset tähendust sellel ei ole, tundus lihtsalt huvitav."
Andreas Raudsepp
Nõmme Kalju
77
"Alustasin jalgpalliteekonda Levadias numbriga 27 ja kuigi sellel mingit sügavamat tähendust ei ole, olen siiani üritanud selle numbriga mängida, aga Kaljus oli 27 juba võetud. Mulle pakuti 77-t: minu meelest on see ilus ja omapärane number ja otsustasin selle võtta."
Pavel Marin
Viljandi Tulevik
79
"Mul sündis eelmise aasta augustis tütar Emily. Enne hooaega tekkis mul unenäos seos: augustikuu esimesed kaks tähte on Au ja nagu teame, on Au kulla sümbol. Kuld mulle ka väga meeldib ja see asub perioodilisustabelis 79. kohal. Sellest ka minu särginumber."
***
10
on Premium liigas kõige populaarsemsärginumber, olles väljakul käinud mängijate seljas olnud üheksas meeskonnas kümnest. Ainsana ei ole seda numbrit kasutanud Nõmme Kalju mängijad.
Tartu Tammeka
on Premium liigas kõige väiksema särginumbrite summaga meeskond. Nende kõige "mahukam" särginumber (41) kuulub Kevin Andersonile. Kõikidel ülejäänud tiimidel on platsile saanud vähemalt üks pallur, kelle särginumber on suurem kui 75.
16
mängijat on sel hooajal Premium liigas platsil käinud unikaalse särginumbriga, mida ükski teine mängija tänavu liigas kandnud ei ole.