"Meie Uwe": ühe hüüdnime taustaloost (0)


Kui koroonaviirusest tingitult jalgpalliliiga Saksamaal märtsi keskel lukku löödi, leiutas riigi suurima päevalehe Bild sporditoimetus oma igapäevaste kohustuste täitmiseks ühe abimeetodina rubriigi, milles endisaegsete jalgpallurite tervise järele uuriti. Märtsi teisel poolel helistati neljale jalgpallurile, kõige esimesena Hamburgis elavale Uwe Seelerile.

20. märtsi numbris ütles 83-aastane Seeler, et ta koos abikaasa Ilkaga kohusetundlikult kodus püsib ning suurt rõõmu kolmest lapsest ja seitsmest lapselapsest tunneb, kes vanapaari igapäevased poeskäigukohustused üle on võtnud. Seeler ütles, et otsest hirmu tal viiruse ees pole, kuid ta on siiski ettevaatlik.

See oli Bildilt päris kena liigutus. Järgnevatel päevadel helistati veel ka 88-aastasele Horst Eckelile, ainsale elus olevale 1954. aasta maailmameistrile, temast kaheksa aastata nooremale Karl-Heinz Schnellingerile ning 73-aastasele Johann Ettmayerile. Bild ei selgita kordagi, miks valikusse just need mehed kuulusid, küll aga võime üsna veendunult väita, et ükskõik kes sellesse nimekirja ka kuulunud poleks, Seelerit vältida olnuks ilma väiksema skandaalita peaaegu võimatu. Nagu ka tema esimesena väljamängimist, mida ka tehti.

Eks selliste kategooriliste väidete õhku paiskamine omajagu küsitava väärtusega ole, sest olgem ausad, mis suurt sõda sellest ikka tulnuks, kui Seelerile kõnet poleks võetud. Ometi lubab pilk Saksamaa jalgpalliajalukku väita, et Bildi valikul selgelt tuvastatavad kultuurilised põhjusjäljed olid. Vaatame nüüd, kuhu me neid mööda astudes välja jõuame.

Nagu sportlaste puhul ikka, tuleb esmalt tähistada sportlikud saavutuskoordinaadid. 1936. aastal Hamburgis sündinud Uwe Seeler on saksa ründaja, kes oma klubikarjääri kodulinna suurimas klubis HSV veetis (1953–1972) ning kes Saksamaa LV koondisega vahemikus 1954–1970 neljal korral maailmameistrivõistlustel osales. Ta on tulnud korra riigi meistriks (1960), karikavõitjaks (1963) ning jõudnud korra MM-il finaali (1966). Kolmel korral on ta valitud Saksamaa parimaks jalgpalluriks (1960, 1964, 1970).

Rangelt võttes keskmiselt edukas karjäär, kuna sportlikest saavutustest lähtudes leidub juba ainuüksi Saksamaa pinnal kamaluga edukamaid mängijaid. Ometi kuulub Seeler Saksa jalgpalliajaloo suurnimede hulka, mis institutsionaalse kinnituse sai poolteist aastat tagasi, kui ta esmakordselt valitud Saksamaa kõigi aegade koondisse kaasati. Tol sündmusel sai peatutud ka siinses rubriigis, kusjuures juba toona sai mainitud, et Seeler tolles nimekirjas ainus on, kes koondisega rahvusvahelist tiitlit ei võitnud.

Tähelepanuväärse kokkulangevusena tähistab just Seeleri maailmameistrivõistlustel osalemine täpset vahemikku, mis sakslaste kaht esimest tiitlit lahutab. Euroopa meistrivõistlustele Seeler aga ei jõudnudki, sest esmakordselt osalesid sakslased neile võidukalt lõppenud turniiril 1972. aasta juunis ehk mõned nädal pärast seda, kui Seeler oma karjäärile joone alla oli tõmmanud.

Kui nüüd aga otsejoones Seeleri suurima pärandi juurde tormata, mis talle osaks saadaval tähelepanul ka aastakümneid hiljem tuhmuda ei lase, seostubki see veidral moel just sportlikku puudujäägiga, sportliku tegematajätmisega, sportliku tühimikuga, kusjuures tähelepanuväärseks muudab tühimiku selle vabatahtlik teke. Ometi on sakslased talle selle eest alati tänulikud olnud ning see tänu on vermitud terminisse, mille sisu küllap iga sakslane kriitilisel määral rahuldavalt kirjeldada suudab.

Selleks terminiks on "Uns Uwe" ehk "Meie Uwe", mille järele saksakeelses jalgpallikultuuriruumis on aegade jooksul haaratud hetkedel, mil valdkonda on hakanud katma ideed, mis selle kultuuriväärtuslikku pärandit ohustama on hakanud; mõttevooludele, mis väärtustavad pärimust ja tavasid, on "Uns Uwe" väärtuslik allikas.

Ei saa öelda, et jalgpall, vähemalt Euroopa pinnal, nende spordialade hulka kuuluks, mille sees hüüdnimed, nagu "Uns Uwe" seda on, tavapärane praktika oleks. Kui hüüdnimed üldse teemaks võtta, siis peamiselt on tegemist isikunimest tuletatud lühendiga, suupäraste vokaalse kujundiga: Ibra (Zlatan Ibrahimovic), Zizou (Zinedine Zidane), Sheva (Andri Ševtšenko), Becks (David Beckham), Gazza (Paul Gascoigne).

Muudel assotsiatsioonidel põhinevaid hüüdnimekujud, olgu selleks näiteks võimusuhte kirjeldusele toetuvad "kuningas Pele" või "keiser Franz", on juba pigem harukordsed, defineerimatud ning paratamatult belletristlikud, mis kõnelevad pigem selle autori fantaasiast kui konkreetsest jalgpallurist. Sellises suhtes on füüsiline keha konstruktsioonist vabastatud, kuna konstruktsioon eksisteerib vaid kirjutuses. Kuna Pele ja Beckenbaueri epiteedid isikupäratu anonüümsusega täidetud on, on kahtlus arvata, et neist vabanemine neil mõlemal lootusetu oleks, seda isegi juhul, kui nad seda ise väga sooviksid. Nad on oma hüüdnimede vaikivad tunnistajad.

"Uns Uwe" lugu seevastu on intiimne. Selle teke, nagu näeme, on plahvatuslik, aluseks kombinatsioon erinevate väärtushinnangute juhuslikust sõlmumisest. Selles kohtuvad arvamused, mille kohtumist võimatu ennustada oli, mistõttu "Uns Uwes" peituv tulemus rikkalikus ja selgelt defineeritavas sisus väljendub.

Ameerika Ühendriikide nimeteadlase Kelsie B. Harderi sõnul on nimed "sõnad, mis tähistavad konkreetseid ja selgelt tuvastavaid asju, olgu siis selleks inimene, loom, koht või idee". Nimel on viitav funktsioon, mis osutab konkreetsele objektile ja aitab seda teiste objektide hulgast tuvastada. Nii on enamikus kultuurides inimese eesnime kaudu võimalik tuvastada inimese sugu ning nagu Harder lisab, on ingliskeelses kultuuriruumis perekonnanimede prefiksite põhjal (Mac, Mc) võimalik osutada ka inimese pärinemiskohale. Sellisena põimitakse kokku iga inimese sünnijärgne nimi, mille juures tasub tähele panna, et nime saaja on küll protsessi juures viibiv, kuid pole võimeline seda sel hetkel mõistma ega mõjutama.

Inimest horisondil hoides osutab Harder veel ühele nimeliigile, mille teke aga juba iga konkreetse isiku rohkem või vähem aktiivse sekkumisega seotud on. Selleks kategooriaks on hüüdnimed, milleks Harderi hinnangul võivad põhjuse anda konkreetse inimesega seonduvad silmaga tajutavad karakteristikud, sõnamänguline ehk verbaalne suhe või inimese seos mõne ideega. Kohe näeme, et meid huvitavas juhtumis seotakse kokku kaks viimast kategooriat.

Sõnamängust alustades on näha, et "Uns Uwe" nii visuaalselt kui ka heliliselt selleks põhjust annab. Ometi pole sama vokaaliga algavad kolmest silbist koosnevad kaks sõna mängukombinatsioonina eesmärgiks omaette, vaid üksnes sobivalt õnnestunud vahendiks. Uwe Seeler ei pea end U-kujuliseks väänama, end mõiste kujundatud sunnitud poosidesse painutama, kuna selle sisu, tuginedes Harderile, on ideeline. Too idee ning ideeks vormimine jäävad mõlemad 1961. aasta kevadesse.

1961 oli aasta, mil profiliiga loomiseni Saksamaal oli jäänud veel kaks aastat, mis aga tähendas, et jalgpallurid vaid osa oma sissetulekust jalgpallimänguga teenisid. Nii ka Seeler, kes trennide ja mängude kõrvalt erinevat spordivarustust reklaamides ja müües mööda Saksamaa poode ringi tiirutas. Siis aga juhtus nii, et Euroopa jalgpalli toonase absoluutse tipu Milano Interi peatreener Helenio Herrera Hamburgi sõitis ja Seelerit oma ridadesse püüdis meelitada.

Professionaalsel alusel toiminud Itaalia liiga oli kuuekümnendate alguseks sedavõrd varakas, et Herrera sai Seelerile lepingu allakirjutamise eest käsirahana pakkuda 1,2 miljonit marka ning sama aasta 1. juulist kehtima pidama hakanud kolmeaastase lepingu kohaselt teeninuks sakslane igal hooajal pool miljonit. Seeler oli siis 25-aastane, mõne aasta eest abiellunud, tal oli ka juba väike tütar ning tema teenistus Hamburgis ulatus 500 margani kuus.

Aga Seeler vastas Interi kutsele eitavalt. 2003. aastal ilmunud autobiograafias meenutab ta otsustavat vestlust Herreraga järgnevalt: "Asi ei ole rahas, härra Herrera. Ma olen sellele otsusele jõudnud pärast hoolikat kaalumist ning leian, et meile kõigile on parem, kui ma Saksamaale jään."

Tagantjärele on püütud mõistatada, et Seeleri keeldumise põhjuseks võis olla pealesurutud eelarvamus itaallastega äritehingute korraldamisel, kartus maha jätta turvaline kodu, niisamuti nagu ka hirm oma teenistuskarjäär vaid jalgpallile pühendada. Küll aga oli ilma suurema mõistatamiseta selge, et vähemalt potentsiaalselt lükkas Seeler tagasi mitmetuhandekordse palgatõusu. Ajaleht Bild tutvustas sama aasta 28. aprilli numbri päises Seelerit vaat et kangelasena: "Hoolimata itaallaste pakutud miljonitest ütleb Seeler – mina jään!"

Nüüd tuleb lisada, et Seeler oligi tolleks hetkeks kangelane, kuid iseseisvana tõstatub teema, kas Seeleri "ei" oleks olnud niisama kõnekas, kui sellele eitusele poleks eelnenud üht tähelepanuväärset arvamust, mille mõju seda kaalukam oli, et see hääl kostus ühiskonna sellisest nurgast, kust seda kuidagi oodata ei osatud.

Nimelt kirjutas noil läbirääkimiste päevil Hamburgi ülikooli teoloog ning pikaaegne rektor Helmut Thielicke jalgpallur Seelerile avaliku kirja. See kiri ilmus Hamburger Abendblattis ning 42 aastat hiljem ehk juba mainitud autobiograafias avaldab selle täispikkuses ka Seeler. Nii tähtis oli see talle. Olgu toodud mõned katked sellest:

"Keda ei rõõmustaks teated, et üks välisklubi soovib enda ridades näha ühte meie noortest ja armastatud sportlastest ning seda enam kui miljoni eest? See lööb kujutlusvõimel katuse pealt, kuid tõstatab küsimuse: kuhu see kõik niimoodi välja jõuab? Te olete liiga hea spordimees ning inimesena piisavalt usaldusväärne, et iseendalt küsida, kas sellised teod mitte spordile hävitavalt ei mõju, kas need mitte spordi ideed ja eetost ei mürgita.

Lugupeetud härra Seeler, kui te peaksite sellele kiusatusele vastu pidama, siis suudaksite te heita valgust allamäge tormavatele inimestele, suunata nende valikuid ning kutsuda neid üles arukusele. Te olete olnud suurepärane sportlane, oma põlvkonna teejuht. Nüüd aga seisate silmitsi küsimusega, kas te soovite kasutada veelgi suuremat võimalust olla teejuhiks meie rahva noorusele, olla eeskujuks vaimuvärskusele ning sportlike mängude tõsiseltvõetavusele." Oma üleskutset alustas teoloog Thielicke psalmide raamatu psalmile 37:3 viidates – ela oma maal ja pea ustavust!

Seeler oma autobiograafias, tõsi, aastakümneid hiljem sõnastatuna, ütleb: "Minule tähendasid need sõnad vaid üht – Uwe, Hamburg vajab sind! Jalgpalli-Saksamaa vajab sind! Kõik vajavad sind!" Seeler jäi.

Tagasi mõiste "Uns Uwe" juurde tulles tuleb möönda, et selleks ajaks kui jutuks olnud sündmused aset leidsid, oli sellele juba alge antud. See oli juhtunud napilt paar nädalat varem, kui HSV tänu Seeleri väravatele Euroopa karikavõistluste kordusmängus Burnley vastu dramaatilise võidu sai ning kui Seeleri mängust vaimustunud Frankfurdi ajakirjanikule ja teatrikriitikule Richard Kirnile seejärel 1901. aastal Saksa luuletaja Otto Ernsti kirjutatud mereballaad "Nis Randers" meenus.

Too dramaatiline lugu kõneleb sellest, kuidas Uwe nimeline noormees tormisel merel kaotsi jääb, kolm aastat kadunud on, kuid oma ema rõõmuks kangelasena koju jõuab. Seelerist ja Ernstist inspireeritult kirjutas Kirn, et jalgpallur Uwe pole enam lihtsalt noormees ühest Hamburgi väiksest linnaosast, vaid "Uwe on terve meie riigi poeg. Ta on meie Uwe."

Sellisena kirjeldab "Uns Uwe" tekkelugu jalgpalliklubi ise. Muidugi on võimatu mitte märgata, et loo seosed jalgpalliga hägusad on, kuid vaid laiemasse kultuuriruumi põimimine lubab sellele pikka elukaart ennustada. Legendi tervis sõltub selle võimekusest end jalgpallilistest raamidest välja pressida ning antud juhtumi puhul näisid asjaolud selleks klappivat.

Piiratud ajalisse raami surutuna võimendusid Seeleri puhul tema edukas jalgpallimäng, keerulised finantsilised otsused, ootamatutest ühiskonnanurkadest saabunud toetavad reaktsioonid ning kultuurilisele pärandile toetunud belletristika. On kahtlust arvata, et ükskõik millise elemendi eemaldamine sellest jadast muudaks võimatuks ka tänaseni toimiva tervikmõiste. Taoline palgatõus oli võimalik välja teenida vaid edukal sportlasel, vaid proportsionaalselt ülepaisutatud palgatõusu tagasilükkamine suutis positiivselt ärritada sportlikest piiridest välja jäävaid ühiskonnagruppe, nonde huvi omakorda aitas aga viimistleda tribüüni, millel seistes üks ammune sportlane veel tänagi laiema ühiskonnaga dialoogi pidada saab.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0