Meistriliiga hooaeg luubi all: parimad väravavahid 2009 (12)

Martin Kaalma on lubanud enda väravasse vaid pool palli mängu kohta. Foto: Catherine KõrtsmikKonkurents aasta parima väravavahi tiitlile on tänavu tavapärasest tihedam, kuna paljud tippklubid kasutasid hooaja kestel erinevate puurilukkude teeneid.

Kümne klubi seast kümne väravavahi valimine on varasematel aastatel lati võrdlemisi madalale asetanud. Seekord jäid aga mitme meeskonna esinumbrid valikust välja.

Nagu tavaks saanud, kasutame me väravavahtide hindamisel ka originaalset Amadeusi koefitsienti, mis arvestab nii sisselastud väravaid kui ka koduklubi tugevust. Lähemalt saab selle arvutamise kohta lugeda artikli lõpuosas.

Viimasel kahel hooajal parimaks valitud Mihkel Aksalu troon kõigub, kuna statistiliselt on temast tunduvalt paremini esinenud nii Martin Kaalma kui ka Sergei Ussoltsev.

Statistikast ega meie arvamusest ei sõltu lõppude-lõpuks aga mitte midagi, sest hooaja parimad ja halvimad valid välja just Sina koos teiste Soccernet.ee külastajatega. Suur hooaega kokkuvõttev hääletus avaneb järgmisel nädalal pärast viimast mängudevooru.

REKLAAM

Foto: Catherine KõrtsmikMihkel Aksalu
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 24 (7. novembril saab 25)
Pikkus: 192 cm
Senine hooaeg: 30 mängu (30 algkoosseisus) ja 29 sisselastud väravat (neist 3 penaltist)
Amadeusi koefitsient:
1,85

Juba mitmendat aastat oma rahvusvahelist läbimurret ootav Aksalu on aasta-aastalt kindlust kogunud ja omas tempos arenenud. Sel hooajal on EJL-i president ja Flora juht Aivar Pohlak nimetanud just teda Poomi mantlipärijaks. Seda isegi selliste tugevate väravavahtide võrdluses nagu Sergei Pareiko, Artur Kotenko ja Pavel Londak.

Siiski ei ole see hooaeg ei klubile ega Aksalule olnud kergete killast ning Flora puurivahil ja tema juhitaval kaitsel on tulnud märksa enam rabada, et oma väravat puhtana hoida. Meistriliiga üldise löödud väravate languse taustal on 29 sisselastud väravat hooaja kohta üsna suur number.

Sel aastal kindlalt ka koondise valikusse kuulunud väravavahi areng on siiski olnud märgatav. Vähemaks on jäänud eksimusi väljajooksudel ja kõrgete pallide noppimisel. Joonel on Aksalu alati väga hästi mänginud ning oma reaktsioonitõrjetega nii mõnegi ohtliku olukorra lahendanud.

Foto: Hendrik OsulaAleksandr Djatšenko
Klubi: Sillamäe Kalev
Vanus: 28
Pikkus: 185 cm
Senine hooaeg: 11 mängu (11 algkoosseisus), 13 sisselastud väravat
Amadeusi koefitsient: 2,42

Djatšenko on oma uues klubis langenud mõneti ootamatult ja ehk ka teenimatult teise numbri rolli. Kui ta talvel Tartust Sillamäele toodi, ootasid ilmselt kõik, et just temast saab Ida-Viru klubi esiväravavaht. Sest kuigi mõlemad konkurendid on pea samaealised, on Djatšenko olnud viimased kümme aastat pidevalt Eesti väravavahtide absoluutses tipus.

Vaatamata sellele, et nii Levadias kui ka üle-eelmisel hooajal Maag Tammekas tuli tal teist viiulit mängida, on mees alati motiveeritud ja platsile pääsedes mänguks valmis. Liikuva ja hea reaktsiooniga väravavahile kohaselt on tema tugevus just mäng joonel ja väljajooksud, aga kogemuste ja mängulugemise toel on heal tasemel ka kõrgete pallide noppimine.

Kui midagi Djatšenkole üldse ette heita, siis on see tema lühikesevõitu kasv. Samas võib positiivsele poolele veel panna tema oskuslikku kaitse juhendamist, mida küll ääretult kogenud Sillamäe kaitseliini puhul vähem tarvis läheb. Tema statistilisi näitajaid rikub kindlasti viimane mäng Flora vastu, mida üsna selgelt kaotama mindi.

Foto: Märt VassiljevJanno Hermanson
Klubi: Tallinna Kalev/Nõmme Kalju
Vanus: 28
Pikkus: 183 cm
Senine hooaeg: 26 mängu (25 algkoosseisus), 40 sisselastud väravat (neist 4 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Amadeusi koefitsient:
Kalevis 1,94; Kaljus 2,27 (Kalju oma ei väheste mängude tõttu statistikas arvesse)

Kui mitmeid kordi on Hermanson kindlalt teatanud, et ta pühendub nüüd klubi edendamisele või väravavahtide treenimisele, ja ometi leiab ta end üha uuesti kindad käes väravasuult.

Tema näite puhul võiks vist öelda, et lihtsam on ise ära teha, kui teisi õpetada. Ja see näib ka tõsi olevat, sest ükskõik mis klubi eest ta võitlustulle ei astu, on ta ikka esinumber, ikka parim.

Hoolimata väravavahi kohta kasinast kasvust suudab Hermanson end trahvikastis maksma panna. Liikuva ja enesekindlana suudab ta alati õigel ajal õiges kohas olla. Hermanson on oma iseloomuomadustelt tõeline meeskonna liider. Tema kohalolek ei piirdu ainult kaitse juhendamisega, ta tõmbab terve meeskonna käima. Innustab kahtlejaid, äratab uinujaid, motiveerib lootuse kaotanuid ja ärgitab loobujaid.

Foto: Heiki RebaneMartin Kaalma
Klubi: Tallinna Levadia
Vanus: 32
Pikkus: 185 cm
Senine hooaeg: 32 mängu (32 algkoosseisus), 17 sisselastud väravat (neist 1 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Amadeusi koefitsient: 1,34

Mis Kaalmal jääb puudu füüsilisest vormist ja säravast isiksusest, selle kompenseerib ta kindla ja stabiilse tegutsemisega. Kogenud vahina on tema mäng kõike muud kui raiskav. Ta lihtsalt on õigel ajal õiges kohas ja teeb oma töö alati sajaprotsendiliselt ära.

Keskmiselt ühe mängu kohta sisselastud väravaid on Kaalmal terve liiga peale kõige vähem. Ja kuigi võib ütelda, et sellise kaitseliiniga meeskonna väravavaht ei tohigi rohkem lasta, siis tuleb endale meelde tuletada, et ka väravavaht on selle kaitseliini oluline osa.

Kogenud liidrina ohjab ta Levadia kaitseliini sedavõrd suurepäraselt, et seniste kaitseliidrite lahkumist ei ole märgatagi.

Foto: Märt VassiljevRene Kaas
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 27
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg: 15 mängu (15 algkoosseisus), 15 sisselastud väravat (neist 1 penaltist ja 2 tühistatud)
Amadeusi koefitsient:
1,62

Kaas on Eesti Meistriliiga ilmselt üks kõige enam "nokitud" väravavahte. Isegi ajakirjandusse on mitmel korral imbunud pahatahtlikke märkusi mehe oskuste ja füüsilise vormi kohta, kuid mida need sõnavõtjad ei ole ilmselt uurinud, on tema statistika.

Seni alati autsaiderite rivistusse kuulunud Kaasile võis tihti ette heita just soovi oma kaitse vigu liigselt lappida ja neid mitte usaldada. Sel hooajal korraliku kaitseliini selja taga mänginuna on tema näitajad aga sellised, et isegi koondisekutse saanud mehed leiavad end tema tagant.

Kaasi suurimateks plussideks on just tema võitluslikkus ja otsustavus. See on seni olnud ka tema nõrgimaks kohaks, sest kehva kaitseliini puhul tuleb tihti vastu võtta väga riskantseid otsuseid ja need lõpuni välja mängida.

Negatiivse poole pealt tuleb siiski tõdeda, et mõned suuremad prohmakad on jäänud tema hingele pea iga aasta ning nii ka sel hooajal, kui tema viga avamängus Flora vastu Kaljule punkti maksis. Sellegipoolest kaotab Eesti liiga vaid 27-aastaselt tippjalgpalliga lõpetava Kaasi näol olulise väravavahi.

Foto: Timo KikasAiko Orgla
Klubi: Viljandi Tulevik
Vanus: 22
Pikkus: 195 cm
Senine hooaeg: 31 mängu (31 algkoosseisus), 34 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient:

Mmitu aastat Flora põhiväravavahi kohale hammast ihuv Orgla on seni alati selgelt Aksalu kõrval teiseks numbriks jäänud. Eelmisel hooajal Tulevikku liikunud Järvamaa mees on ennast uues meeskonnas lõpuks leidnud ning klubi ja noortekoondise rivaali Kaido Koppeli kindlalt pingile istutanud.

Orgla on oma füüsilise kohalolekuga muljetavaldav. Tema ligi kahemeetrine jõuline kogu paneb endaga arvestama ka kõige jultunumad ründajad. Vaatamata suurele kasvule on Orglal ka hea liikuvus ja reaktsioon. Tulevikus saadud ohtra mänguajaga on aina kindlamaks muutunud ka mehe tehniline pagas ja mängulugemine.

Nii mõnelgi korral on just Orgla olnud Tuleviku kaitseingliks ning tänu oma suurepärasele tegutsemisele neile olulised punktid päästnud. Viljandlaste andunud fännid on ilmselt korduvalt tänanud … Pohlakut, et ta Orgla just nende meeskonda saatis.

Foto: Märt VassiljevMihhail Starodubtsev
Klubi: Sillamäe Kalev
Vanus: 27
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 23 mängu (23 algkoosseisus), 23 sisselastud väravat (neist 1 penaltist) ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient:
2,05

Kunagi ka Flora-süsteemi nuusutanud väravavaht tundus veel paar aastat tagasi suurele jalgpallile kadunud olevat, kuid koos Sillamäe klubi arenguga on ka tema tõusnud taas Eesti väravavahtide koorekihi hulka.

Juba eelmisel aastal ennast heast küljest näidanud Starodubtsev on ka sel hooajal sammukese edasi astunud. Kui hooaja eel arvati, et tal tuleb mänguaega hakata jagama Maag Tammekast toodud Djatšenkoga, siis hooaja kulgedes kaldusid mänguminutid üha enam tema kasuks.

Konspiratsiooni ja intriigi otsivad inimesed võivad selle taga muidugi näha ka klubi presidendist isa karmi kätt, aga mängudel käinud jalgpallisõber ei kahtle hetkekski, et mees on selle oma oskuste ja stabiilse mänguga ka ära teeninud.

Foto: Märt VassiljevMoritz Stehling
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 22
Pikkus: 188 cm
Senine hooaeg: 12 mängu (12 algkoosseisus), 17 sisselastud väravat (neist 2 penaltist)
Amadeusi koefitsient:
1,74

See, et Stehlingi tulekuga on Tammekale löödud mängus keskmiselt vaid kolmandik sellest väravatehulgast, mis klubi puuri taoti enne tema saabumist, on juba iseenesest kõnekas fakt. Tammeka noor sakslasest väravavaht on jõuline ja värvikas figuur, kes enesekindlalt kamandab oma multirahvuslikku kaitseliini.

Stehlingil on suurepärane reaktsioon ning füüsiline vorm lubab ka väravavahi kohta keskmisest kasvust hoolimata ära tuua tihti lootusetutena tunduvaid palle. Vaatepilt, mida tihti ei näe, on suu ammuli paigal seisev Stehling, kes jälgib palli möödalendu. Välkkiire reaktsioon võimaldab tal viskuda ka pallide järgi, mis mõnele teisele oleksid püüdmatud. Ei tea, kas see on saksa kohusetundlik natuur, mis paneb teda hüppama isegi siis, kui lootust tõesti ei ole.

Noore väravavahi kohta on tal ka hea mängulugemine ja kohavalik. Kõik see kokku annabki puurivahi, kellega klubi on kogunud vaid kolmandiku mängudega kaks kolmandikku punkte. Tahaks ainult loota, et tema säravaid esitusi võib Meistriliigas näha ka järgmisel aastal.

Foto: Märt VassiljevModestas Stonys
Klubi: Narva Trans
Vanus: 29
Pikkus: 188cm
Senine hooaeg: 19 mängu (18 algkoosseisus), 18
sisselastud väravat (neist 3 penaltist) ja 1 punane kaart
Amadeusi koefitsient:
1,96

Vaatamata sellele, et Stonys suvel Ussoltsevi saabudes koheselt pingile potsatas, ei teinud ta enne tolle tulekut sugugi halba hooaega. Keskmiselt mängus lastud väravate hulgalt jääb ta alla vaid oma klubi esimesele numbrile ja Kaalmale ning on samal pulgal Aksaluga.

Kuigi oma füüsilistelt näitajatelt jagub Stonysele nii pikkust kui liikuvust, ei ole ta suutnud leida sellist kindlust nagu ühelt tippväravavahilt oodatakse. Tema kirstunaelaks sai ilmselt see, et enne Ussoltsevi tulekut tegi Trans vaid haruharva nullimänge ja seda isegi endast selgelt nõrgemate meeskondade vastu.

Meistriliiga tasemel piisab tihti vaid ühest veast mängus, et mängu saatus otsustada, ja Stonys on just selline puurivaht, kes laseb mängu jooksul mõne eksimuse sisse.

Foto: Märt VassiljevSergei Ussoltsev
Klubi: Narva Trans
Vanus: 34
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 15 mängu (15 algkoosseisus), 8 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient:
1,10

Ussoltsevit vaadates tekib alati küsimus – mismoodi ta seda teeb? Kuidas on võimalik, et see õllekõhuga ebasportlik juba vanemapoolne meesterahvas on tippsportlane? Ja ometi on ta koduses liigas oma positsioonil endiselt teravaimas tipus.

Tema pea veatu kohavalik, hea mängulugemine ja looduse poolt antud suurepärane reaktsioon teevad temast ka ilma igasuguse füüsilise vormita kohalikul jalkatandril ühe parima väravavahi. Ussoltsevit ei näe just tihti väljajooksudel eksimas või kõrgeid palle kaotamas. Ja kuigi teda võib tihti ka väljaspool trahvkasti seiklemas näha, ei ole see kunagi õigustuseta.

Kogenud ja hääleka mängijana korraldab ta raudse käega oma meeskonna mängu, kohati kuni ründeliinini välja. Kuigi Stonys tegutses Narva väravas korralikult ja lasi endale mängu kohta keskmiselt vähem kui värava lüüa, liikus ta Ussoltsevi tulles kiiresti varumeeste pingile ja sinna ta jäigi, sest vanameister laskis endale lüüa veel kaks korda vähem.

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta:

0,53 Martin Kaalma
0,55 Sergei Ussoltsev
0,97 Mihkel Aksalu
0,99 Modestas Stonys
1,00 Mihhail Starodubtsev
1,01 Rene Kaas
1,11 Aiko Orgla
1,18 Aleksandr Djatšenko
1,42 Moritz Stehling
1,58 Janno Hermanson
2,06 Daniil Savitski
2,56 Allar Toom
2,75 Alan Ventsel
2,79 Sander Reelo
2,84 Roland Kütt
3,12 Mait Toom

Amadeusi koefitsient:

1,10 Sergei Ussoltsev
1,34 Martin Kaalma
1,62 Rene Kaas
1,74 Moritz Stehling
1,78 Aiko Orgla
1,85 Mihkel Aksalu
1,94 Janno Hermanson (Kalevis)
1,96 Modestas Stonys
2,05 Mihhail Starodubtsev
2,42 Aleksandr Djatšenko
3,17 Allar Toom
3,26 Sander Reelo
3,30 Daniil Savitski
3,41 Alan Ventsel
3,59 Roland Kütt
3,83 Mait Toom

NB! Statistika koostamisel on arvestatud ainult väravavahte, kes mänginud rohkem kui 10 kohtumist. Amadeusi koefitsient on arvutatud 34 vooru järel.

Valemina näeb "Amadeusi" koefitsendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust M*3.

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad väravavahid:

2008 - 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007 - 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006 - 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005 - 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Game   •  
(88.196.89.***)
Raudselt Aksalu.
toonetikas   •  
(193.40.12.***)
See oleneb ikka klubist, kus mees parasjagu mängib. Mis mul sellest, kui palju konkurentidest väravaid on sisse lasknud, oma klubi mees on ikka kõige kõigem ju, kuna hoiab oma klubi puuri võimalikult puutumatuna.
LeftWing   •  
(88.196.139.***)
Ei saa mina sellest amadeusist aru.

Võtame Kaalma:

17 väravat, 32 mängu, 94p on levadial, ja levadia on pidanud 34 mängu

nii A=V/m*exp(MP/(M*3))

nüüd asendame

A= 17 / 32 * 94/(34*3)

A= 0,53125 * 0,92156 = 0,48957

Mis ma valesti teen?
hahahah   •  
(62.65.197.***)
aksalu my ass, eesti liigades liiga palju prohmakaid

kaalma on parim!
Gio   •  
(93.185.248.***)
Ma arvan ka, et Martin Kaalma on parim see aasta. Tegi väga hea hooaja. Euromängudes oli ka väga staabilne. Suuri prohmakaid ma ka ei mäleta...
Gio   •  
(93.185.248.***)
stabiilne*
krissu04   •  
(90.190.245.***)
rene kaas
egajah   •  
(213.35.205.***)
Kle mehed:D martin kaalma on sellepärast vähe lsknud et levadia kaitse on lihtsalt nii hea:)
Amadeus   •  
(217.159.244.***)
Amadeusi koef käib eksponentsiaaliga, mitte lihtsalt korrutisega
sellest ka exp valemis
nuuski   •  
(217.159.198.***)
Eesti liiga kõige parem väravavaht on kohe väga pika puuga Moritz Stehling, kes tasemelt ületab kohe päris kindlasti kõik Eesti väravavahid, sealhulgas ka Pareiko. On mänginud koos Andres Operiga Rodas ja saaks vabalt hakkama ka Inglise esiliigas.
Mällar   •  
(82.131.109.***)
Jah n6ustun, Stehlingu tase on ikka v2ga hea, eestis liigas raudselt parim vv
Joosep204   •  
(90.190.23.***)
arvan et Martin Kaalma ei saa sest ta on sellepärast nii vähe väravaid lasknud et levadia kaitse on parim eestis.Olen ise Stehlingu poolt väga hea reaktsioon on temal nagu juba mainitud.

Sisene
Pikk ette (ja ise järele) | Topeltpiinlik pakk jätab Levadiale lunastuseks siiski võimaluse, aga hirmu ei tohi enam karta
TÄNA PREMIUM LIIGAS
NAISTEL TÄNA MM-VALIKMÄNG
LOOTUSTANDEV NOOR
Leping Soome kõrgliigaklubiga oli vaid algus: noor koondislane põleb tahtest saada liiga parimaks väravakütiks
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
44
Tallinna FCI Levadia
44
Nõmme Kalju FC
33
Paide Linnameeskond
29
FC Kuressaare
24
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
13
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
7