Memo | Hoogu koguv Flora kiirrong sõitis Tammekast kümne minutiga üle (galerii!) (2)

Sergei Zenjovi kõrge tõste üle väravavahi tõi lõppskoori tabloole. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Rängast vigastustelainest kosuv FC Flora tasus Tartu Tammekale kuu aja taguse 1:1 viigi eest 3:0 seljavõiduga. Mängu saatus sai otsustatud kümne minutiga, lõppskoor kolmekümnega.

Flora alustas kohe domineerivalt ja Rauno Alliku pääses juba 150 sekundi järel seitsmelt meetrilt jalaga löögile, aga saatis palli üle värava. Järgmine kord ta tartlastele aga enam ei halastanud. 7. minutil harutati Tammeka kaitse täielikult lahti, kui Kristo Hussar liikus poolkiirrünnakul väljaku keskossa, vahetas Martin Milleriga söödud ning lükkas siis palli kaitseliini seljataha Allikule, kes realiseeris olukorra ühe puutega - 0:1!

Kaks minutit hiljem sai mängu saatus juba sisuliselt otsustatud, kui Märten Kuuse püstsööt kaitseliinist jõudis Tammeka trahvikastini ning Eugenio Bracelli rebis seda jahtiva Alliku pikali. Kuigi kontakt algas enne karistusalasse jõudmist, algas viga peakohtunik Tanel Üpruse hinnagul siiski pärast kasti sisenemist, nii et tulemuseks oli penalti ühes punase kaardiga. Vassiljev saatis penalti külma rahuga posti kõrvale - 0:2!

Kõik said aru, et mäng oli sellega sisuliselt tehtud, ning intensiivsus langes hoobilt. Tammeka läks üle 5-3-1 asetusele ja seisis madalal, samal ajal kui Flora piiras nende trahvikasti mõõduka innuga. Järgmine väravavõimalus avanes alles 29. minutil, aga jällegi sai see ka realiseeritud, kui Sergei Zenjov pääses Konstantin Vassiljevi läbisöödu järel jooksu ning kõksas palli üle viiekastinurgas seisnud Alandi - 0:3.

Aleksandr Šapovalov piiramas Tanel Tammikut. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teisel poolajal näitasid väravanälga vahetusest sekkunud ründajad, aga ei Nikita Mihhailovi ega Sten Reinkorti üritused ei suutnud Alandit üle mängida. Aleksandr Šapovalov sahistas lisaminutitel küll võrku, aga seda suluseisust. Nii hoidis kümnemeheline Tammeka viimased tund aega tiitlikaitsja kuival. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetk | Penalti pluss punane. Eugenio Bracelli on hooaja alguses jätnud endast küll hea mulje, kuid tema jämedate eksimuste jada tõmbas selles mängus Tammeka lootustele varakult kriipsu peale. Kõigepealt hindas ta püstsöötu kehvasti, seejärel lubas Allikul endast mööda pääseda ning siis rebis ta Flora ründaja kätega seljatagant maha.

Olnuks viga kohe konkreetsem, pääsenuks Tammeka vähemalt penaltiski. Olnuks viga kastis koos pallimängimisüritusega, pääsenuks ta ise vähemalt punasestki. Kuid viimase lootuse viga karistusalas ilma pallimängimisürituseta tähendas reeglitele vastavalt maksimumkaristust, mis jätab ta ühtlasi kõrvale järgmisest mängust Tallinna Kaleviga.

Üllatus | Flora kolmiku naasmine. Flora laatsareti tühjenemine jätkus jõuliselt, kui Mihkel Järviste ja Kristo Hussar olid valmis alustama põhikoosseisus ning Daniil Kuraksin sekkus vahetusest. Järviste hinge all oli sellest hooajast varasemalt vaid 10 kõrgliigaminutit ning Hussar ja Kuraksin käisid viimati väljakul 18. märtsil.

Iseäranis väärib ehk tähelepanu 22-aastase Järviste naasmine, sest talle terendab vigastuste (Markus Soomets) ja üleminekute (Markus Poom ja Vladislav Kreida) tõttu Flora keskväljal potentsiaalne läbimurdehooaeg. Vigastustelaine ajal lappisid kaitseliini esist positsiooni keskkaitsjad Mihhail Kolobov ja Marco Lukka, nüüd on Floral võtta sinna naturaalne keskpoolik.

Jäviste liitus Floraga eelmise hooaja eel just Tammekast, kuid debüüthooajal kogunes talle Premium liigas vaid 515 mänguminutit ehk vähem kui kuue täismängu jagu minuteid.

Rauno Alliku võitluses Kevin Andersoniga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Staar | Rauno Alliku. Kümne otsustava avaminuti jooksul oli Alliku pidevalt sündmuste keskpunktis, kinnitades enda staatust Flora esiründajana. Selle aja jooksul jõudis ta kolme väravavõimaluseni, millest teise kasutas ta ära ja kolmanda puhul teenis penalti. Juba vaheajal ootas teda teenitud puhkus.

Inetu hetk | Miller lahkus vigastusega. Kohtumine lõppes tegelikult kümnekesi kümne vastu, sest Martin Miller sai teisel lisaminutil vigastada ja lonkas pärast poolteist minutit väljakul lebamist otsejoones riietusruumi. Dominic Laaneots astus talle hoo pealt seljatagant hüppeliigese piirkonda, teenides sel hooajal üheksa mängu jooksul omale juba seitsmenda kollase kaardi.

Tammeka poolkaitsja võttis sellega küll kiirrünnaku maha, kuid mänguseisu arvestades oli viga ikkagi tarbetult jõhker ning võinuks teisel päeval ka punase kaardiga lõppeda. Florat ootab nelja päeva pärast ees mäng Nõmme Kaljuga, kelle vastu oleks Milleri puudumine suur löök.

Juba järgmisel kolmapäeval kohtuvad aga Flora ja Tammeka uuesti karikavõistluste poolfinaalis, nii et kui Milleri vigastus osutub tõsiseks, siis võib see saatuse tahtel tartlaste kasuks mängida (kuigi pole muidugi mingit põhjust eeldada, et Laaneots meelega vastast vigastas).

Tsitaat | "Tihti ei saa sellist võimalust mängida 80 minutit enamuses. Otsisime variante, kuidas väravaid lüüa ja Tammeka kaitseliini murda. Täna ei õnnestunud." Nii rääkis Konstantin Vassiljev mängu ebatavalisest iseloomust, mis võis kõrvalt treeningmängu meenutada.