Memo | Tormilise alguse järel kramplikuks ja passiivseks jäänud Levadia koperdas pepguardiolaliku Tammeka otsa (0)

Tammeka näppas Levadialt punkti. Foto: Imre Pühvel

Tallinna Levadia kaotas tänavu Premium liigas neljandat korda punkte, kui leppis hooaja esimeses murumängus võõrsil 2:2 viiki Tartu Tammekaga. Seejuures jääb kripeldama mõlemal meeskonnal, et kolme punkti asemel saadi kätte vaid üks.

Levadia alustas turmtulega, aga Mollo Bessala ja Ernest Agyiri raiskasid esimese viie minutiga kahe peale kokku kolm supervõimalust. Tammeka väravavaht Richard Aland pidi nendes olukordades vaid korra sekkuma, sest ülejäänud löögid raamidesse ei jõudnud.

Üheksandal minutil murti siiski Tammeka väravalukk lahti, kui Michael Schjönning-Larseni madal tsenderdus põrkas Levadia jaoks õnnelikult Tanel Tammikust Nikita Vassiljevile, kes lahendas olukorra enesekindlalt, lüües Premium liiga karjääri teise värava - 1:0 Levadiale.

Seejärel jättis Levadia mängimise pooleli ja Tammeka sai mängu sisse. Dominic Laaneots leidis 20. minutil paremalt äärelt Patrick Genro Veelma, kes leidis karistusalast tsenderdusega Herman Pedmansoni, kes ennetas Levadia kaitsjaid ja lõi Premium liiga karjääri esimese värava - 1:1.

Viigivärav oli Levadiale nagu välk selgest taevast, aga Tammeka sai eneseusku ainult juurde. 32. minutil mängiti karistuslöök Levadia kõrge liini vastu kavalalt lahti ja Artur Uljanovi söödust Karl Andre Vallneriga silmitsi pääsenud Kevin Anderson lahendas olukorra külma närviga - 2:1 Tammekale.

Puhkepausile mindi võõrustajate minimaalses eduseisus. Teist poolaega alustasid mõlemad meeskonnad rabedalt ja esimene arvestatav väravavõimalus sündis 62. minutil, kui Tammeka nõelas kontrarünnakust ja Vallner tõrjus Veelma kauglöögi.

Viis minutit hiljem jõudis Levadia viigiväravani, kui Agyiri andis karistuslöögist värava ette suurepärase tsenderduse ja Tammeka mängijate vahelt koksas palli segamatult peaga võrku mõned minutid varem vahetusest sekkunud Rasmus Peetson - 2:2.

Järelejäänud aja jooksul oli mõlemal meeskonnal poolvõimalusi võiduvärava löömiseks, aga superšanss avanes 84. minutil Tammekal, kui Veelma pääses umbes kümnelt meetrilt löögile, mille Vallner tõrjus. 2:2 viik tähendab, et Levadia jätkab tabelis teisel ja Tammeka üheksandal kohal. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetk | Levadia lubas Tammeka mängu tagasi. Levadia oleks parema realiseerimise ja õnne korral esimese viie minutiga mängu saatuse ära otsustanud. Vassiljevi värav üheksandal minutil oli asjade loogiline käik ja kõik märgid näitasid, et Levadia läheb oma teed. Ei läinud ja mingil põhjusel otsustati mitte samamoodi edasi mängida, mille peale kohutvalt alustanud Tammeka ärkas ja oma võimalused avapoolajal ära kasutas. Levadia jäigi kramplikuks ja passiivseks ega leidnud teisel poolajal ladusat mängu.

Üllatus | Pähna pepguardiolalik lähenemine. Kui Levadia peatreener Curro Torres kasutas teisel poolajal kõik vahetused ära ja värsked mehed andsid meeskonnale energiat juurde, siis Tammeka pealik Marti Pähn piirdus vaid ühe vahetusega, kui saatis 58. minutil Artur Uljanovi asemele väljakule Kevin Mätase.

Arvestades, et esimesed murumängud on alati füüsiliselt raskemad ja Tammekal mõnes olukorras mängu lõpus nappis värskust, on Pähna otsus üllatav. Aga ka tipptreenerid eesotsas Manchester City juhendaja Pep Guardiolaga on vahetustest hoidunud, kui mäng sujub. Ja Tammekal mäng sujus. Võib-olla oleksid vahetused Tammeka mängule hoopis negatiivselt mõjunud.

Olgu siinkohal välja toodud pingile jäänud Tammeka mängijad: Carl Kaiser Kiidjärv (väravavaht), Georg Lani, Carl Robert Mägimets, Giacomo Uggeri, Devid Lehter, Kevin Burov, Mihkel Sepp.

Staar | Herman Pedmanson. 17-aastane poolkaitsja oli käimasoleval hooajal enne tänast vaid kolmes mängus algkoosseisu kuulunud, aga kuna Tanel Lang jääb ränga põlvevigastuse tõttu ülejäänud hooajast eemale, saab Pedmanson ilmselt oodatust rohkem mänguaega. Pedmanson kasutas täna usalduse täielikult ära, lüües Premium liiga karjääri esimese värava, mis oli mängu käiku arvestades väga oluline. Vaatamata noorele eale ja vähesele kogemusele mängis Pedmanson väga enesekindlalt nii kaitses kui ründes.

Ilus hetk | Anderson lõpetas väravapõua. 29-aastane kaitsja lõi viimati Premium liigas värava neli ja pool aastat tagasi, kui skooris 6:1 võidumängus Kuressaare vastu. Kokku on kogenud mängumehel nüüd 214 mänguga Premium liigas kirjas neli väravat. Eelmisel aastal õnnestus Andersonil ka karikavõistlustel 18:0 võidumängus Tallinna Wise'ile üks värav lüüa.

Tsitaat | "Ma arvan, et esimesed head 10 minutit uinutasid satsi ära, järgmised 10 minutit oli halb jalgpall ja pärast läks juba kaoseks," kirjeldas Levadia väravavahtide treener Ain Tammus ETV2 otse-eetris esimest poolaega.

21. mail kell 14.30 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Tallinna FCI Levadia 2:2 (2:1)
20. Herman Pedmanson, 32. Kevin Anderson - 9. Nikita Vassiljev, 67. Rasmus Peetson

Väravasöödud: 20. Patrick Genro Veelma, 32. Artur Uljanov - 9. Michael Schjönning-Larsen, 67. Ernest Agyiri
Hoiatused: 77. Dominic Laaneots - 26. Curro Torres (peatreener), 26. Til Mavretic, 86. Rasmus Peetson
Mänguolud: +20, päikesepaisteline tuuline ilm, muruväljak heas seisukorras