A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
"Mul olid käsil karjääri lõpuaastad ja kuigi armastatakse nalja teha, et Küprosel on hea kliima, mistõttu vigastuse oht väike, siis tegelikult nii ongi," meenutas Andres Oper hiljuti oma aega saareriigis. See tuletas meelde, et paari aasta eest sai tehtud selle Soccernet.ee killuvaramu kuulsaima eksemplari kohta väike uurimistöö.
Kuna just täna õhtul astub Eesti koondis Küprosel võistlustulle, siis on sobiv aeg see uurimistöö avaldada. Järgneva näol ongi tegemist 2019. aasta lõpus Tartu Ülikooli õppeaine "Internetifolkloor" raames valminud kursusetööga, mida on pisut ajakirjandusele sobivamaks kohandatud.
***
Internetimeemi "hea kliima ja madal vigastusoht" teke, areng ja levik jalgpallihuviliste portaalis Soccernet.ee
Sissejuhatus
Käesolev uurimistöö käsitleb ühe konkreetse tekstipõhise meemi ("hea kliima ja madal vigastusoht") levikut ühes konkreetses keskkonnas – uurin selle meemi teket ja arengut Soccernet.ee veebilehel.
Soccernet.ee sihtgrupp on piisavalt kitsas, et olla nišiportaal, aga samas ka piisavalt lai, et omada laiemat mõju. Kuna see sisaldab nii Eesti suurimat spordifoorumit kui ka uudisteportaali, siis mõjutab kogukond meediat ja vastupidi. Sellistes tingimustes näis huvitav uurida, kuidas üks teadmata päritoluga triviaalne nali võib osutuda kogukonda ühendavaks fenomeniks, tõustes jalgpallifännide igapäevasesse kasutusse ja lõpuks ka ajakirjanike ja isegi Eesti parimate jalgpallurite keelekasutusse.
Kasutades Soccernet.ee ja Google’i otsinguid, tuvastasin ma selle meemi tõenäolise sünnikoha. Täpsema leviku kohta läbi aastate küsisin abi Soccerneti tehniliste süsteemide eest vastutavalt inimeselt, kes võttis minu soovitud andmed välja otse andmebaasist, sest avalikud otsinguvõimalused ei pakkunud piisavalt detailseid või usaldusväärseid tulemusi. Kuna mind ei huvitanud ainult arvandmed, aga ka meemi sisuline tähendus ja fenomen, siis täiendavalt viisin läbi kolm intervjuud Soccerneti kogukonna kogenud liikmetega.
Eeldused enne uurimistööd
Kuna ma olen ise Soccernet.ee kogukonna sees tegev ning mul oli selle meemi kohta eelnevalt oma arvamus välja kujunenud, siis leian olevat õige selgitada enda taotlusi enne uurimistöö juurde asumist. Oluline on see kasvõi seetõttu, et nagu hiljem intervjuudest selgus, varieeruvad seda meemi puudutavad arvamused ja nägemused suurel määral. Uurimisplaani koostades lähtusin ma eeldustest, millest kolm olulisemat olid järgnevad:
1) Eeldasin, et selle meemi naljakus seisneb selle absurdihuumorlikus aspektis, mille taga võib näha ka kerget sarkasmitorget tänapäevaste spordiintervjuude suhtekorraldusliku mullipuhumise suunas.
2) Eeldasin, et see meem on jalgpallikogukonda ühendava jõuga, sest seda mõistavad ja kasutavad kõik jalgpallikogukonna tasandid netikommentaatoritest profijalgpalluriteni välja, samas kui väljaspool kogukonda jääb see valdavalt arusaamatuks.
3) Eeldasin, et meemi leviku seisukohalt mängis olulist rolli anonüümne kommentaarium ning et meem kadus pildilt järsult pärast seda, kui anonüümset kommenteerimisvõimalust 2019. aasta suvel piirati.
Kolmanda eelduse seavad kahtluse alla ka kogutud arvandmed, mis näitavad meemi populaarsuse langust pigem kommentaariumi anonüümsuse piiramisest sõltumatult.
Ülevaade meemi sünnist ja levikust
Suure tõenäosusega sai käsitletav meem alguse 2014. aasta 11. augustil inimlikust või tehnilisest apsakast, kui anonüümne kommentaator Rafael7 kommenteeris artikli "Ojamaad soovib Küprose klubi" all: "Kliima tõesti hea treenimiseks ning ka vigastusteoht seetõttu väiksem. Sealt hea APOEL-ile või Kreeka klubidele silma jääda." (APOEL on tuntud Küprose jalgpalliklubi) Kommentaar avaldus kuus korda järjest, misjärel pidasid teised kommentaatorid naljakaks postitada sedasama kommentaari ka enda kasutajanimede alt.
Suure osa selle artikli 36 kommentaarist moodustavadki need ja nendega seonduvad kommentaarid, mis seejärel hakkasid levima ka teiste uudiste kommentaariumitesse ja foorumisse. 2014. aasta jooksul kogus see meem üha tuld ja väga populaarseks jäi see ka 2015. aastal, misjärel algas selge langus.
Selle graafiku juures tuleb silmas pidada, et meem sündis 2014. aasta 11. augustil ning andmed on kogutud 2019. aasta 15. detsembri seisuga. Arvestades seda, et 2013. aastal neid märksõnu peaaegu ei esinenudki, võime valdavat osa neist lugeda vaadeldava meemiga seotuks. Samas tuleb aga ka märkida, et naljast on liikvel palju erinevaid sõnastusi ja versioone ning meemi tegelik ulatus on seega ilmselt oluliselt laiem.
Meem levis ka meediasse, aga huvitaval kombel jääb suurem osa selle nalja avalikke esitamisi ja viiteid aastatesse 2017 kuni 2019, mil meemi tegelik populaarsus oli juba võrdlemisi madalaks kahanenud. Selle selgitamiseks on mitu võimalust. Võimalik, et ajakirjanikud ei tundnud enam ohtu selle meemiga seostatud spämmimisest, mida meemi populariseerimine võinuks julgustada. Või siis ei näinud meemi levitajad ise selles enam midagi naljakat, kui meem oli peavoolu poolt omandatud.
Või on seal hoopis seos sellega, et üks esimesi selle meemi avalikke esitusi sündis 2017. aasta esimeses pooles juhuslikult läbi Eesti parima jalgpalluri Ragnar Klavani, kes kasutas seda vastusena pressikonverentsil kõlanud küsimusele, kusjuures videoklippi sellest näidati isegi ETV-s. See võis olla käivitavaks impulsiks, mis andis meediale märku, et tegemist on piisavalt laiaulatusliku naljaga ajakirjanduslikus töös viitamiseks. Jalgpalliajakirjanike seas oli see nali ringlemas juba oluliselt varem, kuid seni ei peetud õigeks või vajalikuks sellele avalikku tähelepanu tõmmata.
Intervjuud kogukonna liikmetega
Valisin intervjueeritavateks inimesed, kes on Soccernet.ee kogukonnas tegevad juba rohkem kui kümme aastat ning on mingil määral tuntud kui arvamusliidrid või vähemasti agarad arvamuste avaldajad. Neil on piisavalt tugev side kogukonnaga, et olla tuttav selle siseeluga, ja samas ka protsesse mõtestav roll, et näha laiemat pilti. Kasutasin standardseid küsimusi, et omada võimalikult head võrdlusmomenti. Kõik intervjuud viidi läbi Skype’i tekstivestlustena.
Intervjuu 1: Silver Lulla
"Hea kliima ja väike vigastusteoht, hea võimalus APOEL-ile silma jääda." Selgita palun oma arusaamise järgi, milles see nali seisneb?
Selle nalja tegi kuulsaks A.S. Tema selle algatas. Ja see tuleneb ilmselt mõnest varasemast kommentaarist, kus oli kujunenud arvamus, et Lõuna-Euroopas on hea ja soe kliima, kus vigastusoht mängijale ka väiksem. Äkki isegi Operi ajast Küprosel?
Aga milles nali ise seisneb? Mis selle naljakaks teeb?
Naeruvääristada Eesti mängijate üleminekuid. SANDER PURI ON KOHE DORTMUNDIS pani sellele aluse. Või kui Liivak KOHE KOHE liitub suurklubiga.
Mis on selle nalja fenomen – miks see nii viraalseks muutus?
Sest mingi hetk ei kirjutanud seda enam A.S., vaid iga suvaline vend. Kui sa näed iga uudise all ühte ja sama kommentaari, siis see on lihtsalt nii tobe, et paneb teatud huumorimeelt omavad inimesed seda kommentaari jätkama.
Nali levis meediasse ja isegi Ragnar Klavan on seda ETV uudisklipis kasutanud. Kuivõrd saab sellest naljast rääkida kui jalgpallikogukonna ühendajast?
Kindlasti teataval määral. Aga see eeldab seda, et jalgpallikogukond käib kõik Soccernetis. Sest ennekõike on see ikkagi Soccerneti kogukonna ühendajaks olnud.
Nali kasvas välja anonüümsest kommentaariumist ja vaibus pärast kommentaariumi piiramist. Miks nii ja kas see on argument anonüümse kommenteerimisvõimaluse kasuks?
Seda nalja oli lihtne ja naljakas nii kaua teha, kuniks see ei vajanud mingit erilist skeemitamist. Keegi oma nime alt seda nalja niikuinii teha ei soovi, sest siis poleks see enam naljakas – see nali oligi vaid seniks naljakas, kuniks see nali oli anonüümne, sest olen kindel, et seda lauset on Soccerneti kommentaariumisse kirjutatud kümnete erinevate inimeste poolt. Ja kindlasti on see anonüümsele kommentaariumile pooltargumendiks.
Intervjuu 2: Kristjan Jaak Kangur
"Hea kliima ja väike vigastusteoht, hea võimalus APOEL-ile silma jääda." Selgita palun oma arusaamise järgi, milles see nali seisneb?
Moodne folkloor, mis läks ringlema kuskilt Soccerneti kommentaariumist ja keegi enam õieti ei mäleta, miks või kuidas täpselt, aga tuleb teemaks alati, kui mõni Eesti klubi või koondis veidigi soojemas kliimas mängida saab. Eriti märkimisväärne, et selle on juba isegi koondise mängijad üles korjanud ja kasutavad.
Mis on selle nalja fenomen – miks see nii viraalseks muutus?
Esiteks seda korrati piisava järjekindlusega. Teiseks ja eeskätt ilmselt see, et seal on ju tegelikult teatav tõetera ka sees, kui me võrdleme meie koduse ilmaga, kus parimat jalgpalliilma on vahel mõne kuu jagu. Või noh, mitte teatav, vaid tugev isegi.
Nali levis meediasse ja isegi Ragnar Klavan on seda ETV uudisklipis kasutanud. Kuivõrd saab sellest naljast rääkida kui jalgpallikogukonna ühendajast?
Kindlasti saab, sest see näitab, kuivõrd jalgpallurid ise on sellega kursis, mida Soccernetis kirjutatakse, isegi mitte ainult artiklites, vaid kommentaariumis. Mulle ei meenu küll ühtegi teist sellist kildu, mida kordaksid nii fännid, ajakirjanikud kui ka mängijad. See on isegi Eesti mastaabis päris haruldane. Rääkimata sellest, et kuskil suuremas (jalgpalli)kogukonnas ei oleks selline asi ilmselt üldse võimalik.
Nali kasvas välja anonüümsest kommentaariumist ja vaibus pärast kommentaariumi piiramist. Miks nii ja kas see on argument anonüümse kommenteerimisvõimaluse kasuks?
Ma ei julgeks küll öelda, et ta kommentaariumi piiramise pärast vaibus, pigem need kaks asja langesid lihtsalt ühele ajale. Nali elas oma aja ära, nagu ikka juhtub.
Mis puudutab anonüümset kommenteerimisvõimalust, siis kahjuks muutus sealt tulev läbu lihtsalt nii valdavaks, et pigem kadus mõni samasugune hea kild selle sopa sisse ära. Muidugi on teoorias võimalik, et mõni hea nali jääb seetõttu ka nüüd sündimata, aga tegelikult ei ole selleks endiselt mingeid takistusi, kui arvestada, et kommenteerida saab ju endiselt ka misiganes nime alt, ei pea tingimata pärisnime kasutama.
Intervjuu 3: Kasper Elissaar
"Hea kliima ja väike vigastusteoht, hea võimalus APOEL-ile silma jääda." Selgita palun oma arusaamise järgi, milles see nali seisneb?
Selle nalja tuum pärineb ju tegelikult juhuslikust eksimusest minu mälu järgi. Keegi üritas nalja visata, vajutas kogemata kaks korda postituse nuppu ja loo alla tekkis kommentaar kahekordselt. Selle järel saabusid kommentaariumisse naljahambad, kes samasisulise kommentaari panid ja kui samasuguseid umbes kümmekond kirja sai, oligi kõigele algus pandud.
Sellega sattus ta folkloori ja nii hakatigi seda kirjutama kõikjale kuhu vähegi võimalik. Ehk siis nali ei ole mitte lause sisus, vaid lauses kui vormis. Hiljem massiga lüües ajas ta oma juured juba nii kaugele, et osa sellest lausest on saanud ühel pressikonverentsil kuulda isegi Ragnar Klavani suust.
Või äkki esialgne postitaja isegi ei teinud nalja.
Mis on selle nalja fenomen – miks see nii viraalseks muutus?
Ilmselt see, et Eestis on halb kliima ja eestlaste välismaale siirdumised pole alati kõige õnnestunumad olnud. Inimesed leidsid selles lauses mitmete kulunud stampide ja tõdemuste ideaalse peegelduse.
Nali levis meediasse ja isegi Ragnar Klavan on seda ETV uudisklipis kasutanud. Kuivõrd saab sellest naljast rääkida kui jalgpallikogukonna ühendajast?
Ma ei usu, et see on ühendaja. Klavan vastas seda nalja kasutades mu enda küsitud küsimusele, mis oli tegelikult asine ehk siis vastus mõjus pigem pilkavana.
Nali kasvas välja anonüümsest kommentaariumist ja vaibus pärast kommentaariumi piiramist. Miks nii ja kas see on argument anonüümse kommenteerimisvõimaluse kasuks?
Minu arust oli see nali juba varem vaibunud. Siin ma küll seost ei näe. Minnes tagasi selle kui nalja juurde, siis sisu mõttes ei ole see ka väga kvaliteetne nali, mida tuleks taga igatseda. Pigem on see ju lollus, millega mass kaasa läks. See nali sisu mõttes ei ole väga naljakas.
Kokkuvõte
Intervjuudest selgus, et isegi kogukonna kogenud liikmed tajuvad selle meemi sisu ja fenomeni väga erinevalt. Kõigepealt puudub üksmeel nalja sünni osas – pole selge ei algpunkt ega mitte see, kas meemi algatamine oli sihilik või juhuslik ning kas meem oligi algselt mõeldud naljana või mitte. Samuti pole selge meemi sisu või eesmärk – kas see pilab ümmargust kõneviisi, jalgpallurite üleminekuid, Eesti jalgpallivaenulikku kliimat või puudub sel üleüldse sisuline tähendus ja taotlus.
Mis puutub viraalset meemi kui jalgpallikogukonna ühendajat, siis leidub arvamusi seinast seina – alates sellest, et tegemist on haruldaselt levinud killuga, kuni selleni välja, et tegemist on sisutu lollusega.
Sama vastandlikud on arvamused meemi leviku ja kommentaariumi anonüümsuse seose kohta. Näib valitsevat üksmeel, et meemi viraalsuse tagas selle algne pidev kordamine, mille jaoks lõi anonüümne kommenteerimisvõimalus soodsa pinnase. Samas aga ei nähta selle sumbumise ja anonüümsuse piiramise vahel tingimata seost. Ning lõpuks ei pruugi ühe triviaalse nalja levima hakkamine olla veel argument anonüümse kommentaariumi kasuks, isegi kui seal vahel oleks otsene seos.
Kokkuvõttes pole see kuigi üllatav, et ühe meemi uurimisest on võimatu teha kaugeleulatuvaid järeldusi selle kohta, kuidas meemid üleüldiselt toimivad või millises suhtes on need kogukonna ja/või anonüümsusega. Küll aga on üllatav, et isegi ühe konkreetse meemi puhul konkreetses nišiportaalis tajuvad ja tõlgendavad kogukonna liikmed meemi tähendust niivõrd erinevalt. Ei saa välistada, et võib-olla on justnimelt selline vastuolulisus üheks faktoriks, millega meemi mõju ja toimimist selgitada.
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Pohlak võtab Klavani kandidatuuri tõsiselt: oleme mõlemad Eesti jalgpalli patrioodid
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?