Mujal maailmas | Benfica värbas meisterduo, Hiina on jagatud värvilisteks tsoonideks (0)

Jorge Jesus (paremal) ja Luisao tulid koos aastatel 2009-2015 kolm korda Portugali meistriks. Foto: Lissaboni Benfica kodulehekülg

Samal ajal kui Portugali ja Türgi kõrgliigad on hooajale punkti pannud ning pilgud tuleviku poole suunanud, toimuvad mängud Ameerika Ühendriikides (eriturniir MLS is Back) ja Hiinas (kohalik kõrgliiga CSL). Tõsi, USA-s ja Hiinas on olukord koroonapandeemia tõttu endiselt keeruline, aga kasutusel on ranged meetmed, mida asjaosalised peavad täitma.

Soccernet.ee välismaa jalgpalli rubriik "Mujal maailmas" oli koroonapausi ajal puhkusel, kuid naaseb nüüd ja annab ülevaate, mis on toimunud Portugali, Türgi, USA ja Hiina kõrgliigades.

Jesusi ja Luisao teine tulemine

Lissaboni Benfica, kes kaotas sel hooajal enneolematul moel tiitli FC Portole, on teinud esimese suure sammu, et algaval hooajal seesugust krahhi ei sünniks. 37-kordne Portugali meisterklubi nimetas peatreeneriks 65-aastase Jorge Jesusi, kes juhendas sama klubi ka aastatel 2009-2015, mil saavutati kolm liigatiitlit ja mängiti kaks korda Euroopa liiga finaalis.  

"Kui olin Benficas, siis võitsime [Portugalis] kõik võistlussarjad ja täitsime kõik eesmärgid. Tulin nüüd siia samasuguse kindlusega. Mina pole päästja, me kõik oleme, kogu klubi struktuur. Peame jälle võitma!" sõnas Jesus klubi kodulehekülje vahendusel.

Mullu Flamengoga Brasiilia meistriks tulnud Jesus lubab Benficas suuri muutusi, eelkõige uute mängijate värbamise osas. "Meil on olemas kõik eeldused väga tugeva meeskonna moodustamiseks. Me ei mängi kaks korda paremini kui enne, vaid kolm korda paremini!" ütles Jesus. "Oleme klubi juhtkonnaga omavahel rääkinud, milline saab olema meie meeskond. Teame oma eesmärke ja teame, kui kaugele saame mängijate siiatoomiseks minna, et need eesmärgid täituksid."

Benficasse naaseb ka endine kapten ja keskkaitsja Luisao, kes mängis klubis aastatel 2003-2018. Sedapuhku asub mängijakarjääri lõpetanud 39-aastane brasiillane täitma Benficas tehnilise direktori rolli. "Jesus on üks maailma paremaid. Nende aastate ja kogemuste põhjal, mil olen temaga koos töötanud, saan öelda, et Benfica suudab oma identiteedi taastada," kommenteeris Luisao.

Kolm pidepunkti:

  • Lissaboni Benfica on 37 meistritiitliga Portugali edukaim klubi, teisel kohal on 29 tiitlit saavutanud FC Porto. Lisaks Benficale ja Portole on Portugali meistriks tulnud ainult kolm klubi: Lissaboni Sporting 15 korda (viimati 2002) ning korra Belenses (1946) ja Boavista (2001).
  • FC Porto mängib uuel hooajal Meistrite liiga alagrupiturniiril, Lissaboni Benfica pääses sama sarja kolmandasse eelringi. Braga lunastas koha Euroopa liiga alagrupiturniirile ning Lissaboni Sporting kolmandasse ja Rio Ave teise eelringi.
  • Portugali kõrgliigast visati välja 16. ja 18. koha saanud klubid, vastavalt Vitoria FC ja CD Aves, kes ei esitanud kehtivat litsentsidokumenti ja mängivad uuel hooajal tugevuselt kolmandas liigas. Selle tulemusel jääb kõrgseltskonda 17. koha saanud Portimonense.

2019-20 liigatabel:

Türgis uus meister, Istanbul siiski troonil

Istanbuli klubid on Türgi kõrgliigat domineerinud sisuliselt kogu aeg. Tulihingelised fännid teevad enne hooaja algust panuseid, kas meistriks tuleb Fenerbahce, Galatasaray või Besitkas - just need kolm klubi on kamba peale kokku teeninud 71 (!) meistritiitlit. Seekord lisa ei tulnud.

Eelmisel kuul kulmineerunud hooajal kindlustas ihaldatud trofee hoopis neljas Istanbuli klubi, kui võitjaks krooniti Euroopa suurliigades ilma teinud mängijatest koosnev Basaksehir. Tegu on klubi ajaloo esimese meistritiitliga kahe hõbemedali (2016-17 ja 2018-19) kõrval.

Gael Clichy (35), Demba Ba (35), Martin Škrtel (35), Robinho (36), Gökhan Inler (36) ja Eljero Elia (33) on tuntumad mängijad, kes kuulusid sel hooajal Basaksehiri nimekirja. Ba oli koos Edin Višcaga klubi parim väravalööja liigas, mõlemad mehed said kirja kuraditosin tabamust ning jagasid selles arvestuses kuuendat kohta. Clichy mängis 34 kohtumisest koguni 30.

"Alates 1959. aastast on Türgi kõrgliiga võitnud vaid viis meeskonda, nii et meie tulek ja võit on tõesti suur saavutus," lausus endine Londoni Arsenali ja Manchester City äärekaitsja Clichy BBC-le. "Kui on üks koht, kus selliseid asju juhtub, siis on see Türgi."

Just Clichy andis eelviimases mängudevoorus 1:0 võidu ja tiitli toonud väravale resultatiivse söödu, pärast lõpuvilet läks Istanbulis möll lahti. "Olen siin olnud kolm aastat ja siin näeb asju, mida mujal ei näe. Türgis võib kõike juhtuda!" rääkis Clichy.

Seejuures ei saanud Istanbul kaksik-, kolmik- ega nelikvõitu, sest teise koha noppis Trabzonspor, kaotades Basaksehirile nelja punktiga. Besiktas sai küll pronksmedali, kuid Galatasaray ja Fenerbahce põrusid täielikult, saades vastavalt kuuenda ja seitsmenda koha. Kusjuures Fenerbahce jääb teist hooaega järjest eurosarjadest eemale.

Kolm pidepunkti:

  • Klubi ajaloo esimese meistritiitli saavutanud Istanbuli Basaksehir on 15. erinev Türgi meister. Edukamad klubid on Istanbuli Fenerbahce (28 tiitlit), Istanbuli Galatasaray (23) ja Istanbuli Besiktas (20). Järgnevad Trabzonspor (6), Harp Okulu (3) ja Genclerbirligi (2). Ühe tiitli peal on nüüd üheksa klubi.
  • Istanbuli Basaksehir kindlustas meistritiitliga koha Meistrite liiga alagrupiturniiril, kolmanda koha saanud Istanbuli Besiktas alustab sama sarja kolmandast eelringist. Sivasspor mängib uuel hooajal Euroopa liiga alagrupiturniiril ning Alanyaspor alustab kolmandast ja Istanbuli Galatasaray teisest eelringist. UEFA finantsilise ausa mängu reegleid rikkunud Trabzonsporil on kahel järgmisel hooajal eurosarjades osalemise keeld.
  • 17. ja 18. koha saanud klubid, vastavalt Kayserispor ja Ankaragücü, säilitasid järgmiseks hooajaks koha kõrgseltskonnas, sest kohalik alaliit otsustas, et koroonapandeemiast tingitud olukorra tõttu liigade vahelisi liikumisi tänavu ei toimu.

2019-20 liigatabel:

MLS - mitmekesine ja ainulaadne liiga

USA jalgpalli kõrgliiga eriturniiril MLS is Back on konkurentsi jäänud neli meeskonda - Philadelphia Union, Portland Timbers, Orlando City ja Minnesota United. Selget soosikut on keeruline välja tuua. Kusjuures tasub märkida, et mullu pääses sellest kvartetist MLS-i play-off-mängudele ainult Portland ja Philadelphia, kes pudenesid konkurentsist vastavalt esimeses ja teises ringis. Hooajaeelsel turniiril on need neli meeskonda aga selgelt eristunud. Kuidas?

Philadelphia edu saladuseks käimasoleval turniiril on eelkõige pallita pressing vastase väljakupoolel, aga ka pallivaldamine. Nende poolfinaalivastane Portland eesotsas peatreener Giovanni Savaresega on aga meeskond, kes just annab initsiatiivi vastasele ja keskendub teravatele vasturünnakutele, nagu nad korduvalt näitasid veerandfinaalis New York City vastu.

"Ainus kindel asi, mis minu arvates on igal meeskonnal, on nägemus, kuidas nad peaksid mängima," ütles Philadelphia peatreener Jim Curtin MLS-i kodulehekülje vahendusel. "Kõik neli meeskonda on ainulaadsed ja me oleme siin põhjusega - see on positiivne. See pole nagu Serie A, kus Torino Juventus võidab liiga üheksa aastat järjest, ega Saksamaa, kus Müncheni Bayern on võitnud kaheksa aastat järjest. MLS on selles osas ainulaadne ja see on normaalne."

Tänavusel hooajal MLS-i naasnud Oscar Pareja on muutnud Orlando City meeskonnaks, kes tunneb end palliga mugavalt. Adrian Heathi juhendatav Minnesota on saanud kaitses asjad kontrolli alla ja nõelab vasturünnakutega.

"Üks asi, mis on mulle sellel turniiril palju rõõmu pakkunud, on see, kui palju on MLS kasvanud mängumetoodika osas," rääkis Pareja. "Oleme mitmekesisemad, head näited on ka Minnesota, Columbus ja Los Angeles FC."

Philadelphia ja Portlandi poolfinaal toimub Eesti aja järgi neljapäeva öösel kell 3 ning Orlando ja Minnesota lahing reedel kell 3. MLS is Back eriturniiri võitja selgub 11. augustil. Millal ja kas MLS-i põhihooaeg jätkub, on praegu selgusetu.

Ranged koroonameetmed Hiinas

Kui esialgu tundus, et tõenäoliselt jäävad Hiina kõrgliigas tänavu koroonapandeemia tõttu mängud mängimata, siis nii siiski ei läinud ning jalgpall oli teine suurem liiga korvpalli järel, mis naasis keerulisest olukorrast hoolimata. Esimesed mängud toimusid 25. juulil, esialgu pidanuks hooaeg algama 25. veebruaril. Lisaks on klubidel lubatud alates 29. juulist soetada uusi mängijaid.

Meeskonnad on jagatud kahte kaheksaliikmelisse gruppi, mille mängud leiavad aset Dalianis ja Shanghai lähedal Suzhous. See tähendab, et tänavu kodus-võõrsil-süsteemi kasutusel ei ole ja mõlema grupi neli paremat mängivad meistritiitlile ja neli halvemat jätkavad heitlust püsimajäämise nimel. Idee järgi kestab hooaeg veidi enam kui kaks kuud.

Hiina Superliiga korraldajad on rakendanud äärmiselt ranged meetmed, et mängud saaksid turvaliselt peetud. Kõik meeskonnad on majutatud suletud hotelli ning mängijatel on lubatud hotellist lahkuda ainult staadionile ja treeningväljakule. Enne hooaja algust testiti kõiki mängijaid, klubide töötajaid ja kõiki võistlustega seotud inimesi koroonaviiruse suhtes. Kõik välismaalastest mängijad pandi karantiini ja neid kontrolliti enne, kui lubati meeskonna juurde. Lisaks on kõik liigaga seotud piirkonnad on jagatud erinevateks tsoonideks.

Staadion, hotell ja puhkealad on märgitud siniseks tsooniks. See on kõige kõrgem epideemia ennetamise tase, mille on liiga korraldajad rakendanud. Sinisesse tsooni kuuluvad kohtunikud, võistluste ametnikud, mängijad ja klubi töötajad. Sinine tsoon on välismaailmale rangelt isoleeritud ja liiga lõpuni suletud. Sinise tsooni inimesed ei saa teistes tsoonides olevate inimestega suhelda.

Sinises tsoonides viibijad liiguvad staadioni, hotelli ja treeningkeskuse vahel selleks ettenähtud sõidukitega. Sinises tsoonis ei saa turniiri ajal mängijad kohtuda isegi oma lähedastega. Sinises tsoonis peavad inimesed sööma selleks ettenähtud restoranides. Kõiki sinises tsoonis viibijaid kontrollitakse igal nädalal koroonaviiruse suhtes.

Roheline tsoon on peamiselt mõeldud ajakirjanikele ja fotograafidele. Lisaks peavad ajakirjanikud täitma protokolli, kui nad sisenevad meediale mõeldud hotelli. Kirjutavale meediale on staadionil määratud rohelised tsoonid, samuti on fikseeritud ala fotograafidel, kellel pole lubatud "paremate piltide" saamiseks liikuda. Näost näkku intervjuusid ei toimu ning mängueelsed ja -järgsed jutuajamised toimuvad veebi vahendusel.

Lilla tsoon on ajutistele töötajatele, kes on toodud mingisuguste eriülesannete täitmiseks.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
EDASIPÄÄSUST TULENEVALT
Luup peale | Väärt võit, kvalifikatsiooninorm täidetud, aga Flora on võimeline ületama veel kõrgemat latti  (lisatud pildigalerii)
EUROLAHINGU JÄRELKAJAD
SAKSAMAA BUNDESLIGA STARDIB
Igavene esimene? Kui ei sünni muinasjuttu, oskab Bayernit kukutada vaid Bayern ise
NAISTE UUTEST KOGEMUSTEST
TULEVIKUST
Eesti kohtunikud laovad vundamenti arenguks. Tohver: amatööridena me ei suuda professionaalse liigaga kaasas käia
KOHTUNIKUD
Eesti kohtunikud laovad vundamenti arenguks. Tohver: amatööridena me ei suuda professionaalse liigaga kaasas käia (0)
"Me teame, et meil on see probleem ja seda ei ole võimalik lahendada nii, et lööme nipsu ja ütleme, et hakkame kõik paremini vilistama. See on nii suur teema altpoolt üles."
 
Pikk ette (ja ise järele) | Koroonaviirus ähvardab Premium liiga hooaega lühendada
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
Pikk ette (ja ise järele) | Koroonaviirus ähvardab Premium liiga hooaega lühendada (0)
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 80. saade vaatab otsa võimalusele, mille kohaselt ei mängita Eestis Premium liiga hooaega lõpuni. See on täna tõenäolisem kui varem.
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
2
4
38:10
38
4.
Tallinna FCI Levadia
20
11
5
4
51:27
38
5.
Viljandi JK Tulevik
19
8
0
11
24:36
24
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
5
9
20:31
20
7.
JK Narva Trans
20
5
5
10
20:30
20
8.
FC Kuressaare
20
4
5
11
18:40
17
9.
Tallinna JK Legion
20
4
4
12
12:34
16
10.
JK Tallinna Kalev
20
2
3
15
9:51
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
42
Nõmme Kalju FC
38
Tallinna FCI Levadia
38
Viljandi JK Tulevik
24
Tartu JK Tammeka
20
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
17
Tallinna JK Legion
16
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK