Mullusele koosseisule sügavust lisanud juubilar Kalju loodab Hiiule naasta ja näeb tiitlivõimalust (4)

Väga suur osa Kalju mullustest mängijatest jätkab klubis ka tänavu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tänavu klubi sajanda aasta juubelit tähistav Nõmme Kalju on mulluse koosseisu ülisuurel määral säilitanud ning seda uute täiendustega sügavamaks muutnud. Kalju loodab kevade lõpus kolida esindusmeeskonna kodumängud tagasi Hiiu staadionile ning tahab loomulikult võita meistritiitli, mis oleks klubile kokku kolmas.

Nõmme Kalju loodi juba 1923. ja taasasutati 1997. aastal. Meeskonna sees tunnetatakse, et tänavu on tegemist tavapärasest erilisema hooajaga, kuna enamik talvel klubiga liitunud uutest mängijatest tõi lepingu allkirjastamise järel antud kommentaaris ka juubeliaasta-teema esile.

"Väga tore, et saame ajalooliselt tähtsal hooajal head tulemust püüda. Juubeliaasta inspireerib ja teeb rõõmsaks," ütles Kalju peatreener Kaido Koppel Soccernet.ee-le.

Klubi president Kuno Tehva rääkis, et Kalju tähistab juubelit terve aasta vältel erinevate huvitavate sündmuste ja projektidega, millest antakse jooksvalt teada. "Ma arvan, et sada aastat on väärikas number. Juubeliaasta üks tähtsamaid sündmusi on meie jaoks esindusmeeskonna tagasikolimine Hiiu staadionile. Oleme pidanud mängima kaks hooaega ilma koduväljakueeliseta. Viimaste andmete kohaselt on meil võimalus Hiiu staadionile kolida mai lõpus või juuni alguses. Kui see nii läheb, siis ma olen jalgpalliliidule ja Tallinna linnale selle kingituse eest äärmiselt tänulik," sõnas Tehva.

Hiiu staadioni amortiseerunud seisukorra ning kunstmuruvahetuse venimise tõttu oli Kalju sunnitud mullu pidama hooaja algusest lõpuni oma kodumängud Sportland Arenal.

"Minu jaoks on see väga oluline, et klubi saaks mängida ja pakkuda häid emotsioone oma kogukonna ees. See on suur asi, kui saame tõelisesse koju tagasi tulla. Kodu ja fännide eest võitlemise tunne on jalgpallis üks peamisi väärtusi," kinnitas Koppel.

Uued ründajad on väga pikad, aga erinevad

Mullu Kalju särgis Premium liigas üle tuhande mänguminuti kogunud 14 mängijast koguni 13 jätkab klubis ka uuel hooajal. Ainsaks erandiks on äärekaitsja Trevor Elhi, kes väsis jalgpallist ära ja pani vutikarjääri pausile.

Samaks jäi talvel ka treeneritetiim, kui välja arvata väravavahtide juhendaja Sergei Lepmets, kes siirdus Venemaale ja asendati Ville Hulkoneniga.

Talvel on Kaljuga liitunud kaks kolmekordset Eesti meistrit Tallinna Levadiast (Ilja Antonov, Maksim Podholjuzin) ning kolm uut välismängijat (Anton Eerola, David Promise, Olivier Rommens).

"Meil ei ole ühtegi juhuslikku täiendust, kõik on olnud planeeritud täiendused. Ja me pole veel oma uute mängijate avalikustamisega lõpetanud, meil on veel liitujaid," teatas Tehva. Ta täpsustas: "Üks kindlasti, võib-olla kaks."

Kaljus on sel kuul testimisel viibinud Hollandi kõrgliiga kogemusega Prantsusmaa ründaja Djibril Dianessy. Ning viimastes kontrollmängudes tegi kaasa ka endine Eesti koondise poolkaitsja Artjom Dmitrijev, kes on varemgi (2015-2017) Kaljus mänginud, kuid teenis viimastel hooaegadel leiba Kasahstani ja Usbekistani kõrgliigades. Dmitrijev avaldas laupäeva õhtul, et ta pole veel otsustanud, kas siirdub uuesti Kasahstani või taasliitub nõmmekatega.

Laupäeval 0:0 viigimängus Narva Transi vastu Kalju kaptenipaela kandnud väravavaht Marko Meerits avaldas nõmmekate tänavuse koosseisu üle heameelt: "Sel aastal on meil kõvasti rohkem sügavust kui eelnevatel hooaegadel. Igale positsioonile on konkurents, mis on edasiviiv jõud ja annab meile palju juurde."

Sama arvas ka spordidirektor ja abitreener Argo Arbeiter: "Koosseisuga olen väga rahul. Eesmärk oligi säilitada järjepidevus. Ja tänu juurdetulnud mängijatele on meeskonnas nüüd igale kohale päris hea konkurents, mis teeb treenerite elu trennide ja mängude manageerimisel lihtsamaks. Konkurents paneb palju asju paika."

Argo Arbeiter. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Uued kolmeaastase lepingu sõlminud välismaa ründajad Eerola ja Promise on mõlemad väga pikka kasvu, vastavalt 1,98 ja 1,95 meetrit. Arbeiteri sõnul on nad tegelikult aga täiesti erinevat tüüpi mängijad: "Promise on ääretult jõuline ja suudab läbimurretel palliga võtta vastaste kaitsjad kaenlasse. Anton on tark mängija, kes suudab täita väga erinevaid positsioone ja kellel on huvitavaid omadusi, mida paljudel Eesti mängijatel ei ole. See annab juurde erinevaid valikuid."

Leegionäride osas suurendab pisut valikuid ka väike reeglimuudatus, mille järgi tohib uuel Premium liiga hooajal üks meeskond mänguprotokolli kanda senise viie asemel kuus välismaalast (täpsemalt kuus mängijat, kes ei ole ETM-id ehk Eestis treenitud mängijad). Tõsi, korraga platsil võib neid olla endiselt viis.

Tehva sõnul on see muudatus igati tervitatav, kuid tema hinnangul oleks veel optimaalsem lubada 5+1 asemel mängu 7 välismaalast. "Et Eesti jalgpall ei jääks maha naaberriikidest, kes on teinud väga head tööd - nii Läti, Leedu kui ka Soome tulemused Euroopa liigades seda näitavad. Seal on välismängijate limiidid suuremad. Kõik riigid jagavad arusaama, et spordis viib edasi konkurents. Konkurentsi eelduseks on piisav hulk tipptasemel mängijaid ja ambitsioonikaid klubisid. Võin kindlalt öelda, et Eesti Premium liigas ongi üsna palju ambitsioonikaid klubisid, aga väikese jalgpalliriigina jääb Eestis paratamatult kvaliteetsetest kohalikest mängijatest puudu," tutvustas Tehva oma seisukohta.

Ta lisas, et ümber tuleks vaadata ka KTM-reegel (võistkonna eest peab väljakul olema vähemalt kaks klubis treenitud mängijat). Küsimusele, kas Kaljul tänavu selle reegli täitmisega probleeme pole, vastas Tehva: "Kui sa juba püstitad küsimuse selliselt, et kas teil sellega probleeme pole - jutt käib professionaalsest jalgpallist, kus klubid võtavad nii majandusliku kui ka sportliku vastutuse ning tegemist on MTÜ-dega -, siis see juba viitab, et tegelikult probleem on. Me ju kõik soovime, et meie noored mängijad siirduksid kas varakult välismaale või suudaksid noorelt mängida Eesti Premium liigas, et nad saaksid esindada koondist ja mängida tugeval tasemel. Meie soovime näiteks oma KTM-i staatuses oleva ründaja Alex Matthias Tamme mängijaõigused lähitulevikus välisklubile loovutada. Ja meil on suurepärane noor, 16-aastane talent Rommi Siht, kes teeb meiega pühendunult kõik trennid kaasa ja debüteeris juba eelmisel hooajal ning minu arvates vääriks stipendiumit, kuid ta ei kvalifitseeru noormängija-stipendiaadi kohale, kuna on selle jaoks liiga noor! Mulle tundub, et meie reeglites on vastuolud."

Kuno Tehva. Foto: Brit Maria Tael

Mingil hetkel suutis vaid üks treener kodust väljuda

Eelmisel aastal Eddie Cardoso käe all hooajaks valmistunud Kalju treenib ja mängib alates oktoobrikuust varasema abitreeneri Koppeli juhtimisel. Nõmmekad möönavad, et mullusega võrreldes oli tänavusel ettevalmistusperioodil erinevusi, kuid täpsetesse detailidesse ei lasku.

"Seda on raske lühidalt kokku võtta, aga mul on natuke teistsugused mõtted. Lahendame mõned mängufaasid teistmoodi kui eelmisel aastal ning oleme neid trennis harjutanud. Teen seda, millesse mina usun," sõnas Koppel.

Arbeiter ütles omaltpoolt: "Eks igal treeneril on oma käekiri. Väga fundamentaalseid erinevusi - umbes et üks suusatab ja teine mängib korvpalli - ei ole, jalgpall on ikka jalgpall, lihtsalt mingid nüansid on erinevad."

Kalju pidas jaanuaris-veebruaris seitse kontrollkohtumist, millest võitis kaks, viigistas kaks ja kaotas kolm.

"Oleme rahul, et saime mängida tugevate vastastega. Oleme teinud väga häid asju, aga kuna oleme mänginud Baltikumi tippklubidega, siis on ka meie veakohad välja tulnud. Oleme saanud nendest väga head infot, kuidas ennast hooajaks veel paremini ette valmistada," rääkis Koppel.

Umbes kuu aega tagasi kollitasid Kalju ettevalmistust olulisel määral haigusepisikud. "Vahepeal kimbutas meid haigustelaine. Üks nädal oli päris huvitav (naerab), kui meil oli kogu treeneritetiimist ainult üks inimene suuteline kodust välja tulema, ülejäänud olid täitsa pikali maas. See oli kerge tagasilöök," meenutas Arbeiter.

Pikemal vigastuspausil viibib praegu jalatraumaga keskkaitsja Vladimir Avilov, kes liigahooaja esimestel kuudel mängida ei saa. Kohe hooaja alguses pole veel rivis ka poolkaitsja Kaspar Paur. Ülejäänud mängijad on hetkeseisuga valmis avavoorus mänguajale konkureerima.

Meerits lausus hooaja ettevalmistusperioodi kohta kokkuvõtvalt: "Ma usun, et meil on läinud kõik plaanipäraselt. Koormused on olnud suured. Pikk hooaeg on ees, üritame leida õiget rütmi ning minna mäng-mängult paremaks."

Harju ja VAR liigale head täiendused

Nii Tehva, Arbeiteri kui ka Koppeli kinnitusel on Kalju eesmärgiks meistritiitel. Varem on nõmmekad Eesti meistriks tulnud aastail 2012 ja 2018. Eelmisel kümnendil teeniti Premium liigas üheksa aasta sees kaheksa medalikohta, kuid nüüd on jäädud kolm korda järjest neljandaks.

"Klubis on olemas võidutraditsioon ja meie koosseis on piisavalt hea, et Eestis tiitlile konkureerida," ütles Koppel. "Soovime näidata head jalgpalli ja tugevat meeskondlikku koostööd. Usun, et oleme hooajaks hästi valmis."

Kaido Koppel. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Näita mulle üks spordimees, kes läheb mängima mingi viienda koha peale! Kõik tahavad võita ja ma usun, et meil on olemas võitmiseks kõik vahendid. Samas on Flora kõige suuremaks favoriidiks, nad on pikalt rutiinis olnud meeskond, kellel on sel aastal head tugevdused juures. Aga anname neile kindlasti korraliku lahingu," lubas Arbeiter.

Tehva peab samuti Florat kõige suuremaks soosikuks ning eeldab põnevat hooaega: "Mitte ükski mäng ei pruugi tulla etteennustatav. Loomulikult Flora on meie klubidest kõige stabiilsem, nendel on parimad eeldused ja tingimused tulemust teha, parim mängijate valik. Flora on tõenäoliselt soosik number üks. Kalju, Levadia ja Paide peavad andma nendele väga suure lahingu. Kui hooaja eel on väidetud, et Levadia-sugune klubi ei ole oma muudatuste tõttu konkurentsis, siis mina olen algusest peale öelnud, et muudatused on ainult teretulnud. Ma usun, et sellise ajalooga klubi, kes on olnud aastaid tipus, teab, mida teeb, ning on kindlasti tiitlikonkurentsis. Meie konkureerime kõigi kolme tippklubiga. Ja kõik ülejäänud segavad võrdselt kaarte, võib-olla on ka üllatajaid."

Tehva soovis esile tõsta ka Premium liiga uustulnukat Harju Laagrit: "Nõmmelt ei saa tulla Premium liigasse kunagi halbu meeskondi! Olen ise kunagi seda teed käinud - tõusnud kõige madalamast liigast ühe taseme kaupa kõrgliigasse. Tunnustan Harjut ja usun, et neil läheb üle ootuste hästi, hoiame pöialt."

Uus hooaeg tuleb eelnevatest erinevam seetõttu, et Premium liigas võetakse kasutusele VAR. Meeritsa sõnul on see uuendus positiivne: "Kuna me eelmisel aastal kaotasime onju ebaõiglusega palju punkte (muigab), siis ma arvan, et VAR teeb mängu ausamaks. Mingites olukordades hakkab mäng kindlasti venima, aga loodetavasti neid olukordi nii palju ei tule ja mängutempo püsib korralik. Ma arvan, et see on hea asi."

Ilja Antonov. Foto: Brit Maria TaelMeeskonna staar - Ilja Antonov

30-aastane poolkaitsja Ilja Antonov on pidanud 52 mängu Eesti A-koondises. Ta on kolmekordne Eesti meister ning on võitnud meistritiitli ka Armeenias. Lisaks on ta klubijalgpalli kogemusi saanud Austriast, Sloveeniast ja Rumeeniast. Sel talvel Tallinna Levadiast lepingu lõppemise järel Kaljusse siirdunud Antonov peaks seega Nõmme klubi keskvälja korralikult tugevdama. 

"Iljal on nii tehnilist kvaliteeti kui ka kogemust. Eesti liigas on ta end tõestanud täielikul tipptasemel mängijana, nii et oleme väga õnnelikud, et ta meeskonnaga liitus," kommenteeris Koppel.

Olivier Rommens. Foto: Aivo Kallas / jkkalju.eeKellel silma peal hoida? Olivier Rommens

Sel talvel Kaljuga liitunud 28-aastane Belgia poolkaitsja Olivier Rommens on PSV Eindhoveni kasvandik, kes on pidanud üle saja mängu Hollandi esiliigas. Kahel eelmisel hooajal esindas ta Marijampole Suduvat, kelle koosseisus võitis Leedu kõrgliiga hõbemedali ja Leedu superkarika. Saab olema huvitav näha, milliseid tegusid hakkab Rommens tegema siinsetel meistrivõistlustel.

"Ma julgen väita, et ta on kvaliteedi poolest üks Eesti liiga parimaid poolkaitsjaid," kiitis Arbeiter. "Mul on väga hea meel, et suutsime sellise mehega lepingule alla kirjutada."

Suurim küsimärk - väravate löömine

Vahetult enne eelmise hooaja kõige viimast mängu, milles Kalju alistas Tallinna Kalevi 3:0, õnnestus nõmmekatel seitsme ametliku kohtumise jooksul lüüa ainult kaks väravat, kusjuures seitsmest vastasest üks oli Esiliiga B-sse kuulunud JK Tabasalu, kellele karikamängus kaotati.

Sel talvel on probleem resultatiivsusega püsinud. Seitsmest hooajaeelsest kontrollmängust neljas on Kaljul jäänud värav löömata. Kas uuel Premium liiga hooajal leitakse mullusele probleemile lahendus?

"Eks seda hooaeg näitab. Tegemist oli selgelt meie jaoks murekohaga ja muidugi oleme sellega tegelenud," ütles Arbeiter.

Koppel lausus optimistlikult: "Oleme toonud klubisse mõned ründavad mängijad juurde ja oleme ka trennis sellega vaeva näinud, nii et saame väravate löömisega kindlasti järjest paremini hakkama."

Nõmme Kalju FC
Peatreener: Kaido Koppel
Abitreenerid: Argo Arbeiter, Alger Džumadil
Väravavahtide treener: Ville Hulkonen
Füüsilise ettevalmistuse treener: Marcus Suurväli
Füsioterapeut: Reigo Jörsi
Kapten: selgitamisel
EJL-i stipendiaadid: Artur Šarnin, Nikita Komissarov, Alex Matthias Tamm, teised on selgumisel
Eelarve: mullu oli 1 500 000 eurot (esindusmeeskonna osa ca 750 000 eurot), tänavu "töö veel käib, aga samas suurusjärgus, arvatavasti natuke suurem"
Duubelvõistkond: Nõmme Kalju FC U21 (Esiliiga B)
Koduväljakud: Sportland Arena / Hiiu staadion
Meeskonna värvid: must ja valge
Koduleht: jkkalju.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 4. märtsil kell 17.00 vs. JK Tallinna Kalev (Sportland Arenal)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Marko Meerits, Henri Perk.
Kaitsjad: Vladimir Avilov, Mihhail Babitšev, Henri Järvelaid, Yohan Mannone, Pavel Marin, Maksim Podholjuzin, Kristjan Rattasepp, Artur Šarnin, Giannis Tsivelekidis.
Poolkaitsjad: Ilja Antonov, Andre Fortune, Maksim Gussev, Nikita Komissarov, Kaspar Paur, Olivier Rommens, Rommi Siht, Igor Subbotin, German Šlein.
Ründajad: Anton Eerola, David Promise, Alex Matthias Tamm, Aleksandr Volkov.

Eeldatav algkoosseis:

Nomme Kalju - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Ilja Antonov (poolkaitsja, Levadiast) liitus klubiga.
Anton Eerola (Soome ründaja, Kaiserslautern II-st) sõlmis 3-aastase lepingu.
Maksim Podholjuzin (kaitsja, Levadiast) liitus klubiga.
David Promise (Kanada ründaja, Sirensist) sõlmis 3-aastase lepingu.
Olivier Rommens
 (Belgia poolkaitsja, Marijampole Suduvast) sõlmis 2-aastase lepingu.

Lahtine:

Djibril Dianessy (Prantsusmaa ründaja, klubita) on testimisel.
Artjom Dmitrijev (poolkaitsja, Qizilqumist) treenib klubiga.

Välja:

Trevor Elhi (kaitsja) väsis jalgpallist ja lõpetas klubiga enneaegselt lepingu.
William Jebor (Libeeria ründaja) lahkus lepingu lõppedes.
Sergei Lepmets (väravavaht) siirdus Venemaale.
Daniel Sudar (Horvaatia poolkaitsja) lahkus klubist.
Stanislav Tsõmbaljuk (poolkaitsja) siirdus laenule Nõmme Unitedisse.

Hooajaeelsed mängud:

14.01. Nõmme Kalju FC - Turu Inter (FIN)  0:2
21.01. Nõmme Kalju FC - Riia FS (LAT)  0:3
25.01. Nõmme Kalju FC - FK Valmiera (LAT)  2:1 (Tamm, vastaste ov.)
04.02. FC Kuressaare (PL) - Nõmme Kalju FC  1:1 (Eerola)
10.02. Tartu JK Tammeka (PL) - Nõmme Kalju FC  1:0
15.02. Nõmme Kalju FC - Harju JK Laagri (PL)  2:1 (Komissarov, Fortune)
25.02. Nõmme Kalju FC - JK Narva Trans (PL)  0:0

Võit; viik; kaotus.
PL - Premium liiga; FIN - Soome kõrgliiga; LAT - Läti kõrgliiga.

Kommentaarid

NõmmeBoss   •  
(37.157.124.***)
Go kalju! 💜🖤
tpx   •  
(213.180.19.***)
Tuleb hea hooaeg :)
A. Polõnski   •  
(85.253.210.***)
Kalju kuulutatakse iga hooaja alul üheks tiitli pretendiks, hea kui hooaja lõpuks kolmandale astmele jõuab. Vaatame kuidas see hooaeg.
Kane   •  
(91.129.9.***)
Ootan väga Hiiu mändide alla naasmist.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
60%
40%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!