A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Eesti koondise legendide ühispilt Valeri Karpiniga on probleemne muuhulgas seetõttu, et seda võidakse kasutada Venemaa riikliku kontrolli all olevas meedias kuritegeliku režiimi propagandaks. Mis see üks pilt ikka teeb? küsiti siin ja seal. Heidame pilgu idapiiri taha ja vaatame, mismoodi Venemaa meedia seda teemat esimese hooga käsitlenud on.
Eesti jalgpallis viimastel päevadel puhkenud skandaal jõudis suures mahus Venemaa spordimeediasse täna. Kuna tuntuimad Kremli tööriistad eesotsas Sputniku ja RIA Novostiga on Eesti internetiruumist blokeeritud, siis võime vaid ette kujutada, mismoodi seda teemat nendes väljaannetes esitletakse.
Selleks, et näha Venemaa spordimeedia alluvust riiklikele huvidele, piisab aga ka kiirest pilgust sellele, kuidas siinmailgi loetavad Venemaa spordiportaalid on seda teemat käsitlenud. Põhjalikumaid lugusid esialgu silma ei hakka, kuid uudisnupud skandaali põhilise sisu kohta on samuti kõnekad.
Järgnev kiirülevaade põhineb paarikümnel esimesel .ru domeeniga vastel, mis Google’i otsingust selle teemaga seoses täna välja tulid ja kuhu Eestist ka ligi pääseb.
Vastandavad rõhuasetused
Esimese asjana torkab silma, et seda teemat puudutavad uudised on üldiselt sarnase ülesehitusega. Mitu portaali viitavad otse RIA Novostile, kust eeldatavasti pärineb loo venekeelne algkuju, teisedki allikad tuginevad ilmselt juba olemasolevale kajastusele. Samas on mitmed veebisaidid näinud ka lisavaeva, otsides Delfist, Postimehest ja Soccernetist lisainfot, mida lahkelt viidates valikuliselt välja tuuakse.
Juhtunut käsitlevad uudisnupud on üldjoontes faktipõhised, kuid keskne kallutatus ilmneb sellest, kuidas neid fakte samalaadselt valitakse ja rõhutatakse. Alustades kasvõi sellest, et mitmed Venemaa väljaanded rõhutavad juba pealkirjas seda, kuidas Konstantin Vassiljevilt ähvardatakse Valeri Karpiniga ühel pildil olemise tõttu kaptenipael ära võtta.
Näiteks Gazeta.ru valitud pealkiri on just selline: "Nad tahavad Eesti koondise kaptenilt Karpiniga tehtud foto pärast kaptenipaela ära võtta".
Eesti meedias sedavõrd äärmuslikke hinnanguid naljalt ei kohta, kindlasti mitte pealkirjades. Kaptenipaela küsimus tuleneb jalgpallifännide poolt ühes Facebooki grupis korraldatud küsitlusest, kus uuriti, kas Konstantin Vassiljev sobib Eesti rahvuskoondise kapteniks, ja hetkeseisuga on umbes kaks kolmandikku selle küsitluse vastustest olnud eitavad.
Kui Eesti ajakirjanduses sotsiaalmeedia küsitlust suure kella külge ei pandud, siis Venemaa spordisaidid ei kõhkle seda kasutamast. Seejuures ei jäta mitmed saidid märkimata, et pikalt oli "ei" vastanute hulgas ka FC Flora (ja Vassiljevi) peatreener Jürgen Henn. Palju tsiteeritakse ka Jalgpallihaigla esmaspäevast avaldust, tuues välja Eesti fännide nõudmise seista Euroopa väärtuste eest ning vältida suhteid Venemaa jalgpalli esindajatega.
Vastukaaluks rõhutavad Venemaa spordiportaalid suures mahus neid tsitaate, mis ühispilti hukka ei mõistnud. Tihti tuuakse välja Andrei Stepanovi pildiallkiri kõnealusele sotsiaalmeedia postitusele ("Üks firma, kümme sõpra, sada mälestust, 1000 mängu ... mälestusväärne uusaastapidu") ning kasutatakse Konstantin Vassiljevi esimest kommentaari, kus ta nimetas toimunut normaalseks õhtusöögiks. Samuti mainitakse siin-seal ära, et Eesti jalgpalliliidu president Aivar Pohlak ei ühinenud mängijate suunal tehtud kriitikaga.
Vastandumisest ähvardusteni
Kirjeldatud rõhuasetused on siinkirjutaja hinnangul selgelt polariseerivad ning vaevalt on see juhus. Uudisnuppude sisust aga ehk veelgi kõnekam on see, mida need ei sisalda. Samal ajal kui Venemaa väljaanded on usinad vastandama indiviide ja rahvaid, ei mainita praktiliselt mitte kuskil, miks seda fotot Eestis üldse probleemseks peetakse.
Kõige lähemale jõutakse poliitilisele küljele, tsiteerides Jalgpallihaigla avaldust, aga sealtki jäetakse Venemaad paariariigiks nimetav osa välja. Üldiselt isegi ei proovita toimunu põhjuseid lahata ega konteksti selgitada.
Kuhu selline teemakäsitlus tüürib ja mis võib järgneda, sellest võib pakkuda aimu Matš TV portaalis (matchtv.ru) ilmunud intervjuu endise Nõukogude Liidu koondise väravavahi Anzor Kavazashviliga. Õigupoolest on intervjuuks seda palju nimetada, sest lakoonilise taustakirjelduse järel koosneb kogu artikkel Kavazashvilile omistatud sõnavalingust, kus ta tümitab eestlasi meie "idiootse ebaviisakuse" eest.
Kavazashvili ei jäta kasutamata võimalust rõhutada seda, kuidas mitmel pool mujal maailmas suhtutakse Venemaa tippsportlastesse aupaklikkusega, ning kohati omandab tema tiraad otsesõnu ähvardava tooni: "Eestlased, mida te teete? Kuidas te julgete kääbustena tõsta oma etturid suure Venemaa ette ja esitada piiksuval häälel meie riigile nõudmisi? Pange suu kinni!"
Niisiis on sellest väikesest pildist saanud kiiresti toit suurele propagandamasinale, mis ei tohiks kedagi üllatada. Pole mõtet otsida vabandusi ka sellest, et siin välja toodud näited propagandast ei toitu mitte pildist endast, vaid sellele järgnenud pahameeletormist. Tänases olukorras sellist fotot sotsiaalmeediasse riputades pidi see pahameeletorm olema ootuspärane.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?