"Nad tahavad kaptenipaela ära võtta" ja "Eestlased, ärge olge idioodid" ehk Kuidas Venemaa meedia Karpini foto teemat raamistab? (15)

Gazeta.ru pealkiri: "Nad tahavad Eesti koondise kaptenilt Karpiniga tehtud foto pärast kaptenipaela ära võtta" Foto: kuvatõmmis

Eesti koondise legendide ühispilt Valeri Karpiniga on probleemne muuhulgas seetõttu, et seda võidakse kasutada Venemaa riikliku kontrolli all olevas meedias kuritegeliku režiimi propagandaks. Mis see üks pilt ikka teeb? küsiti siin ja seal. Heidame pilgu idapiiri taha ja vaatame, mismoodi Venemaa meedia seda teemat esimese hooga käsitlenud on.

Eesti jalgpallis viimastel päevadel puhkenud skandaal jõudis suures mahus Venemaa spordimeediasse täna. Kuna tuntuimad Kremli tööriistad eesotsas Sputniku ja RIA Novostiga on Eesti internetiruumist blokeeritud, siis võime vaid ette kujutada, mismoodi seda teemat nendes väljaannetes esitletakse.

Selleks, et näha Venemaa spordimeedia alluvust riiklikele huvidele, piisab aga ka kiirest pilgust sellele, kuidas siinmailgi loetavad Venemaa spordiportaalid on seda teemat käsitlenud. Põhjalikumaid lugusid esialgu silma ei hakka, kuid uudisnupud skandaali põhilise sisu kohta on samuti kõnekad.

Järgnev kiirülevaade põhineb paarikümnel esimesel .ru domeeniga vastel, mis Google’i otsingust selle teemaga seoses täna välja tulid ja kuhu Eestist ka ligi pääseb.

Vastandavad rõhuasetused

Esimese asjana torkab silma, et seda teemat puudutavad uudised on üldiselt sarnase ülesehitusega. Mitu portaali viitavad otse RIA Novostile, kust eeldatavasti pärineb loo venekeelne algkuju, teisedki allikad tuginevad ilmselt juba olemasolevale kajastusele. Samas on mitmed veebisaidid näinud ka lisavaeva, otsides Delfist, Postimehest ja Soccernetist lisainfot, mida lahkelt viidates valikuliselt välja tuuakse.

Juhtunut käsitlevad uudisnupud on üldjoontes faktipõhised, kuid keskne kallutatus ilmneb sellest, kuidas neid fakte samalaadselt valitakse ja rõhutatakse. Alustades kasvõi sellest, et mitmed Venemaa väljaanded rõhutavad juba pealkirjas seda, kuidas Konstantin Vassiljevilt ähvardatakse Valeri Karpiniga ühel pildil olemise tõttu kaptenipael ära võtta.

Näiteks Gazeta.ru valitud pealkiri on just selline: "Nad tahavad Eesti koondise kaptenilt Karpiniga tehtud foto pärast kaptenipaela ära võtta".

Eesti meedias sedavõrd äärmuslikke hinnanguid naljalt ei kohta, kindlasti mitte pealkirjades. Kaptenipaela küsimus tuleneb jalgpallifännide poolt ühes Facebooki grupis korraldatud küsitlusest, kus uuriti, kas Konstantin Vassiljev sobib Eesti rahvuskoondise kapteniks, ja hetkeseisuga on umbes kaks kolmandikku selle küsitluse vastustest olnud eitavad.

Kui Eesti ajakirjanduses sotsiaalmeedia küsitlust suure kella külge ei pandud, siis Venemaa spordisaidid ei kõhkle seda kasutamast. Seejuures ei jäta mitmed saidid märkimata, et pikalt oli "ei" vastanute hulgas ka FC Flora (ja Vassiljevi) peatreener Jürgen Henn. Palju tsiteeritakse ka Jalgpallihaigla esmaspäevast avaldust, tuues välja Eesti fännide nõudmise seista Euroopa väärtuste eest ning vältida suhteid Venemaa jalgpalli esindajatega.

Vastukaaluks rõhutavad Venemaa spordiportaalid suures mahus neid tsitaate, mis ühispilti hukka ei mõistnud. Tihti tuuakse välja Andrei Stepanovi pildiallkiri kõnealusele sotsiaalmeedia postitusele ("Üks firma, kümme sõpra, sada mälestust, 1000 mängu ... mälestusväärne uusaastapidu") ning kasutatakse Konstantin Vassiljevi esimest kommentaari, kus ta nimetas toimunut normaalseks õhtusöögiks. Samuti mainitakse siin-seal ära, et Eesti jalgpalliliidu president Aivar Pohlak ei ühinenud mängijate suunal tehtud kriitikaga.

Vastandumisest ähvardusteni

Kirjeldatud rõhuasetused on siinkirjutaja hinnangul selgelt polariseerivad ning vaevalt on see juhus. Uudisnuppude sisust aga ehk veelgi kõnekam on see, mida need ei sisalda. Samal ajal kui Venemaa väljaanded on usinad vastandama indiviide ja rahvaid, ei mainita praktiliselt mitte kuskil, miks seda fotot Eestis üldse probleemseks peetakse.

Kõige lähemale jõutakse poliitilisele küljele, tsiteerides Jalgpallihaigla avaldust, aga sealtki jäetakse Venemaad paariariigiks nimetav osa välja. Üldiselt isegi ei proovita toimunu põhjuseid lahata ega konteksti selgitada.

Kuhu selline teemakäsitlus tüürib ja mis võib järgneda, sellest võib pakkuda aimu Matš TV portaalis (matchtv.ru) ilmunud intervjuu endise Nõukogude Liidu koondise väravavahi Anzor Kavazashviliga. Õigupoolest on intervjuuks seda palju nimetada, sest lakoonilise taustakirjelduse järel koosneb kogu artikkel Kavazashvilile omistatud sõnavalingust, kus ta tümitab eestlasi meie "idiootse ebaviisakuse" eest.

Kavazashvili ei jäta kasutamata võimalust rõhutada seda, kuidas mitmel pool mujal maailmas suhtutakse Venemaa tippsportlastesse aupaklikkusega, ning kohati omandab tema tiraad otsesõnu ähvardava tooni: "Eestlased, mida te teete? Kuidas te julgete kääbustena tõsta oma etturid suure Venemaa ette ja esitada piiksuval häälel meie riigile nõudmisi? Pange suu kinni!"

Niisiis on sellest väikesest pildist saanud kiiresti toit suurele propagandamasinale, mis ei tohiks kedagi üllatada. Pole mõtet otsida vabandusi ka sellest, et siin välja toodud näited propagandast ei toitu mitte pildist endast, vaid sellele järgnenud pahameeletormist. Tänases olukorras sellist fotot sotsiaalmeediasse riputades pidi see pahameeletorm olema ootuspärane.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Arvata oli, et selline asi juhtub, hea nüüd seal isegi ähvardada juba Eesti suunas ja Politseil tuleks teha uurimine/läbiotsimine, kas ei ole saanud raha selle korraldamise eest, põhi korraldaja oli Stepanov ja Kostja on ka kahtlane, veidra jutuga. See on tavaline skeem, praegu makstakse isegi TikToki ja Youtuberitele, et sõda heas valguses näidata, need rahad on selliste asjade jaoks seal olemas.
A. Polõnski   •  
(85.253.118.***)
Vene propa on osav. Isegi enamus osalejaid ei pruugi tänase päevani aru saada kuidas nende naiivsus ära kasutati ning kui kavalalt juhiti skandaal mordorile sobivale rajale. Paraku on Stepanov juba mitmendat korda kahtlaselt mordori huvides susserdanud.
cyrusvk   •  
(90.190.218.***)
EI midagi üllatavat. Kurjuse impeeriumit esindanud väravavaht Anzor Kavazashvili natsistlik vene maailma ülistamine oma tüüpilises jälkuses.
Martin Lavrov   •  
(90.191.11.***)
kogu venemaa on räigelt pinges selle soccerneti asjaga siin, miljonid agendid töötavad neile probleemse veebilehega ja nende kasutajatega, Putinile kantakse ette iga poole tunni tagant...poisid siin läheb kuumaks, vabadus on karm asi, peame vastu!
Jaan95   •  
(194.204.23.***)
lenta.ru-s oli uudis, siis Pohlaku ning Jalgpallihaigla hinnangud ja kõik.
Huvitav, millal LUKAKU vabatahtlikuna vene armeesse läheb? Või tahetakse tema teeneid siin tegutsemiseks rohkem. Eks jätame selle kindlaks tegemise KAPO pädevusse.
humorist   •  
(81.90.116.***)
Miks te ütlete, et Vene propa on osav? Soccerneti artikkel ise ka mainib allikaid, kust need Vene pealkirjad võisid alguse saada. Kommentaariumi meelsus on kaptenipaela suhtes päris selge olnud. Ise me söötsime neile ette materjalid.
Väga jabur on lugeda nüüd kommentaare, kus nenditakse, et olemegi jõudnud faasi, kus Vene meedia kasutab pilti pr jaoks. Kui Eesti meedia esimesena pani asja suure kella külge... Siis on see teema muutus Vene poolele huvitavaks ehk Eesti meedia lõi sellest pr väärilise materjali.

Ärge puutuge sitta, sitt hakkab haisema.
Jaan95   •  
(194.204.23.***)
Huvitav vastus ajakirjanikele: „Soovitan tervel Delfi toimetusel ravile minna. Ma võin teile anda haigla aadressi. Ja see on ametlik. Võite selle avaldada,“ ütles 89 korda sinisärki kandnud Andrei Stepanov Venemaa koondise peatreeneri Valeri Karpiniga toimunud õhtusöögi kohta, mille väidetavalt korraldas Stepanovi agentuur Nesta Sport Group.
Urmas Meisner   •  
(84.50.9.***)
Võiks sellega antud teemaga ka lõpetada.
INCE   •  
(91.129.96.***)
Kindlasti ei tohi selle teemaga lõpetada! Alles nüüd tuleb alustada.! Nüüd kus oleme lõpuks pääsenud match ru ja Sovetski spordi esikaantele. Nüüd kui meile pööravad tähelepanu endised staarväravavahid ja muud. Mida nad küll meist mõtlevad kui me nüüd lõpetame? Aitäh Stjopa ja Kostja ja Serõi ja Saša, et Katarsis 2 käima tõmbasite ! Juba õmmeldakse kaheksajalale uut mütsi ja lepitakse intervjuuaegasid kokku. Kaptenipaela äravõtmine oleks heaks starteriks ja saaksime match ru ja Sovetski Spordi poolt veel tähelepanu juurde. Lisaks tuleks kokku koguda kõik Kostjade ja Stjopade ja Dimade ja Sašade särgid ja teha üks suur lõke ja siis sellest üle hüpata (nagu iga õige purjus eestlane pidupäeval) ja kui sellest ka veel jääb väheks siis tuleb tühistada kõikide venelaste koondismängud, ERR-i arhiividest kustutada nende löödud väravad, tagasi nõuda Hõbepallid ja Annikad ... ja siis tuleb rahu maapeale kõikidele korvpalluritele ja kergejõustiklastele ja ajakirjanikele. Loodan, et see kommentaar kustutatakse, sest see on mõistmiseks liialt mitmekihiline ja läheb vastuollu lumehelbekeste standarditega !
ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Nesta Sport Group Eesti mängijatest on kliendid Zenjov, Vassiljev, Igonen, Avilov, teised kõik Valgevene, Vene mängijad, artikli järgi noort Kalimullinit ka sõidutab katsetele, sellepärast Vassiljevi poolt ei tule sõnagi suust. Nesta Sport Group tegevus oli hästi planeeritud ja saab kõvasti reklaami, pakun, et Oper oli ka meele kutsutud ikkagi Eesti suurim väravakütt, Oper kindlasti ei teadnud midagi asjast, kui juba Zenjov ei teadnud. Kuna Eesti turg on tal väike, siis võib Delfi ja kõik teised perse saata küll, loodan, et meie klubid ja tulevased mängijad arvestavad Nesta Sport Group käitumisega.
Maarek   •  
(91.129.99.***)
to humorist
Naiivne arvata, et Stepanov hoolimata siinsest tegevusest poleks Venemaal seda asja isuga jaganud ja propagandaveskile hagu andnud.
Tema jaoks on see just business ja meie jalgpallifännide meeleolust ei hooli ta vähimatki, ega ka oma sõprade omast, kelle peokutsega lihtsalt tanki lükkas.
sanderk   •  
(77.223.33.***)
@Maarek

Minu meelest on vale öelda, et stepanov lükkas sõbrad tanki.
Mitte ükski pildil olevatest inimestest pole öeldud, et palus stepanovil pildi eemaldada. Mitte keegi pole nädala jooksul end nesta reklaamist distantseerunud.
Maarek   •  
(91.129.99.***)
@sanderk

Eks üsna tõenäoline, et nad isegi ei adunud, et selleks jama võib tulla, aga minu hinnagul näitab nende rumalust senine vastukaja või selle puudumine Operi poolt. Selle asja oleks suht pisikeste kadudega pudelisse tagasi saanud lükata kui meestel oleks olnud mune tunnistada, et läks nihu ja esineda mingi avaliku teavituse/vabandusega.
See vastasseis aina suureneb ja aina keerulisemasse olukorda on sellega ennast pandud.
Henri Kikerpill   •  
(82.131.63.***)
Ma võtakski ära ja koondisest välja kõik need russid, kes ei saa aru, et Larpin toetab sõda ukrainas...
Vassiljevi lõpp sama nagu Ronaldol..
Kao ära

Sisene
Trans testis Paidest kurioossel moel lahkuma pidanud ründajat, aga tunneb enim puudust kogenud Eesti mängijatest  (galerii!)
PÕNEV PÄEV PIIRI TAGA
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
UUS VÄLJAKUTSE POOLAS
Karl-Romet Nõmm esimesest välislepingust, uuest särginumbrist, keerulisest ajast Floras ja ebaõnnestunud koondisedebüüdist
JALKAJUTUD STUUDIOST
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!