Pohlaku nägemus Karpini-juhtumist: inimõiguste hulka kuulub õigus kohtuda teistmoodi mõtlevate inimestega (18)

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak. Foto: Brit Maria Tael

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak selgitas Delfile, mida arvab paljude endiste ja praeguste Eesti koondislaste ühisest õhtusöögist ja ühisfotost Venemaa koondise peatreeneri ametit pidava Valeri Karpiniga. Foto postitas sotsiaalmeediasse jalgpalliagendina tegutsev ekskoondislane Andrei Stepanov.

"Inimeste tasandil on meie kohus lisaks kaastundele ning kannatavate abistamisele mõelda ka sellele, et mitte kaotada olulisi inimõigusi, mille hulka kuulub ka õigus tunda teistmoodi mõtlevaid inimesi ja õigus kohtuda nendega," lausus Pohlak. "Inimeste vahelise suhtlemise, sõpruse ning armastuse püsimine olude kiuste on vältimatuks eelduseks, et maailm võiks pöörduda tagasi normaalsusesse."

Samuti pööras ta tähelepanu tõigale, et Eesti Jalgpalli Liit ei olnud kõnealuse õhtusöögi korraldamisega mitte kuidagi seotud. "Oleme väljendanud kogu aasta jooksul selget hoiakut sõja suhtes. Märtsis kogusime Ukraina toetuseks üle 50 000 euro ning jätkasime erinevaid ettevõtmisi aasta jooksul."

89-kordse Eesti koondislase ja praeguse jalgpalliagendi Andrei Stepanovi postitatud fotol on lisaks talle veel praegused koondislased Konstantin Vassiljev ja Sergei Zenjov ning aastaid Eesti koondist esindanud Sergei Pareiko, Artur Kotenko, Andres Oper, Dmitri Kruglov, Igor Morozov, Aleksandr Dmitrijev ja Jevgeni Novikov. Viimasega koos peab Stepanov praegu agentuuri Nesta Sport Group, mis on viimastel aastatel vahendanud Venemaa liigasse palju Euroopa mängijaid.

2. jaanuaril karjääris juba seitsmendat korda Hõbepalli ehk Eesti koondise aasta kauneima värava auhinna võitnud Vassiljev, kes on praegu Eesti koondise kapten, kommenteeris antud fotot nii: "Mul ei ole väga rohkem midagi öelda, kui et pilt oli olemas. Kohtumine oli. Normaalne õhtusöök ja jalgpallijutud. Raske on midagi muud adekvaatset vastata."

Karpini ja koondislaste juhtumist kõneles ka taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värske episood:

Narvas sündinud, ent end mängijakarjääri jooksul läbivalt ja kindlalt Eesti esindamisest distantseerinud Karpinist sai Venemaa koondise peatreener 2021. aasta juulis, alles mõne kuu eest pikendati tema lepingut 2024. aastani.

Kümnekonna aasta eest, kui Karpin juhendas Hispaanias Mallorca klubi, andis ta intervjuu kohalikule raadiojaamale, milles kirjeldas end kui nõukogude inimest ning rõhutas, et Eesti on endine "liiduvabariik". Muuhulgas pidas ta tollal oluliseks parandada intervjueerijat, kes sõnas, et ta on sündinud Eestis - Karpin teatas, et on sündinud siiski Nõukogude Liidus.

"Tunnen end täielikult nõukogude inimesena. Kui lähen näiteks Ukrainasse, Eestisse, Leetu või Gruusiasse, mis on kõik endised liiduvabariigid, siis lähen justkui Venemaale. Seal räägitakse jätkuvalt vene keelt, kõik saavad sinust aru. Minu jaoks on see endiselt üks riik, Nõukogude Liit," kuulutas Karpin, lisades, et igatseb kunagist suurriiki taga. Samuti kiitis ta Venemaa presidenti Vladimir Putinit kui "tarka, tugevat ja julget inimest" ning rõõmustas selle üle, et Ukrainale kuuluvast Krimmist oli tollal värskelt saanud jälle Venemaa osa.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Hyrax   •  
(90.191.209.***)
Aivar ei saanud üldse teema tuumast aru. Praegu tundub, et kohtusid hoopis samamoodi mõtlevad inimesed, sest pole vastupidist kuidagi väljendatud.

Isegi kui on arusaamatus ja tegelikult ei jagata neid vaateid Karpiniga, siis seda oleks lihtsalt saanud ümber lükata ja vabandada et ei oleks peaks pidutsema selliste inimestega kellel on sellised vaated ja seda avalikult eksponeerima.
mortan   •  
(146.255.182.***)
On õigus kohtuda, aga see ei tähenda, et see oleks moraalselt õige kohtuda või alaliidu juhi poolt õigustusi otsida, kui Eesti koondise kapten, treener ja legendid istuvad õllelauas kuritegeliku okupandi tippfunktsionääriga.

Mäletan Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumist ühte mõne aasta tagust näitust, kus oli ka väljapanek Eesti jalgpallikoondislastest. Neist paljude elutee lõppes 1940ndatel sarnastel asjaoludel kui paljude ukraina (spordi)meeste elutee nüüd. Kui meil on uhkusega Evald Tipneri karikas, Kalevipojad jne, siis võiks samalt pinnalt tulla ka põhimõttekindlus öelda, et mehed, see pole moraalselt õige, mis te tegite.
Pints   •  
(176.46.83.***)
Piinlik. Veremaal on sport ja sportlased osa propast ning kuvandi loomisest. Neid ei ole võimalik käsitleda eraldi veremaa kuritegelikust režiimist, eriti olukorras kus Karpin on suurvere šovinismi edasikandja/austaja. Just sellist hädist keerutamist asjaosaliste poolt ka eeldasin., mis näitab selgelt nende kuulumist teise kultuuriruumi.
Martin Lavrov   •  
(90.191.11.***)
Pohlak parim ikka...täna rääkida tõtt ja olla vastu peavoolu pruunsärklastele ja bolševikele on väärtus omaette...
ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Ta võib olla ju inimõigus ja sõbrad võivad kokku saada jne, aga kui olukord kahjustab Eesti jalgpalli mainet, siis ei saa ju see olla okei. Sellised inimsed võtavad vastutuse oma positsiooniga ja ei saa kõike lubada, mida tavainimene võib näiteks lubada. Mina oleks seal pildil olnud, siis sellest ei ole numbrit aga momendil on seal Eesti jalgpalli võistkonna kapten ja teised juhtivad tegelased. Koondises peab käituma väga eeskujulikult juba noortekoondisest peale, distsipliin, ühine vorm jne,, kes tahab esindada koondist peab esindama ka riigi huve. Jalgpalli liit ei olnud jah seotud korraldamisega aga inimesed, kes esindavad koondist on väga tugevalt seotud probleemiga ja probleem poleks ehk nii suur, kui keegi natukenegi nendest osalejatest oleks vabanduse moodi midagi öelnud või kasvõi valetanud, et pidutsesime,nägime vana sõpra, tegime mõne pildi mälestuseks, oli tore ja ei mõelnud sõjast ega millegist negatiivsest, ja kukkus lõpuks kehvasti välja.
raudidas   •  
(90.191.16.***)
ammu on teada meie venekeelt kõnelevate ammuste ja praeguste levadiakate ja maardust ida poole jààvate mängijate mõttemaailm... üllatav et see üldse mingit üllatust pakub meie jalgpallimaailmale... ammmu seda küsisin kuskil vasja artikli all, aga mu komm vist kustutati ära tookord
Hiiu Kala   •  
(83.166.40.***)
Selle probleemi saaks lahendada väga lihtsalt kui kõik lauas viibinud vastavad mõnele küsimusele a la "Kellele kuulub Krimm?" ja "Kas Ukrainas toimub genotsiid?" ja "Kas Venemaa on terroristlik riik?". Palun küsige neilt ja kõik saab selgemaks.
kesa   •  
(85.253.23.***)
Loomulikult võib istuda lauas teisitimõtlejaga aga küsitav on, kas seal seltskonnas ikka oli teisitimõtlejaid
ROOTSI KUNN   •  
(1.0.240.***)
Kui Karpin oleks ,,teisitimõtleja,, selle sõna parimas tähenduses siis ta ei oleks elusees saanud venemaa koondise peatreeneriks. Putin on sõjakurjategia, 21.saj. hitler,natsireziim, mõrtsukas ,korraldab genotsiidi ukrainlaste kallal . Karpin kiidab seda vaikides kõike heaks ,teeb näo ,et ei saagi aru ,miks venemaa on jalgpallimaailmast välja visatud .Kas see on teisitimõtlemine ? Ei see pole küll mingisugune teisitimõtlemine.. Sellistest ,,tuttavatest ,,tuleks Eesti jalpalluritel seitsme penikoorma kaugusele hoida.
Väravavaht   •  
(213.35.145.***)
Paistab, et see sõprade õhtu teooria ei ole kuigi populaarne - tehke mingi petitsioon siis, kus esimese hooga Oper, Zenjov ja Kostja koondisest nihherit... Et oleks huumor toimuvat jälgida, luban enda allkirjagi!
sanderk   •  
(77.223.33.***)
Mida see inimõiguste jutt siin tähendab?
Katari MMi ajal saadud kriitikast on vist ikka kibestumine naha vahel.
Ringkaitse ja kibestumus ning selline peaks kogu Eesti jalgpalli edasi viima?
stranglers   •  
(176.46.30.***)
@Hiiu Kala, väga hästi öeldud.
Pohlak tõestas taaskord, et Eesti jalgpall oleks vaja vabastada tema moraalsest mädast. Ta on ju ise kõige ehtsam nõukogude funktsionäär.
Pints   •  
(176.46.83.***)
Aga saadame FC Flora/Eesti Jalgpalli Liidu sponsoritele päringud ja uurime, kes selline käitumine on nende hinnangul praeguses ajas ja ruumis aktsepteeritav ning esindab nende väärtusi. priit.rum@lhv.ee press.ee@rimibaltic.com slt@slt.ee info@taistobussid.ee Eva.Matlik@ramirent.ee indrek.luberg@abcmotors.ee sander.viilup@jalajalg.ee tiinamall.vannastu@gmail.com (TELE2) firma@tele2.ee katrin.vernik@alecoq.ee info@optibet.ee taavi.lepik@elke.ee turundus@krausberg.ee erkki.torn@myfitness.ee triin.kaare@selver.ee jne.
tkkt   •  
(88.196.223.***)
mõistan sõda ja agressiooni tervikuna üheselt hukka ja saan aru olukorra "kentsakusest". aga pannes nüüd asi kuidagi mingis mõttes teise konteksti või küsides mõttes täiendavaid küsimusi, siis hetkel minu arvates tehakse liiga palju eeldusi ja selle pinnalt mõistetakse inimesi hukka nende väärtuste tasandil.

laua taga istuvad mehed, kes on eestlased on parimas tähenduses ja ma tõsimeeli usun seda. võib-olla mitte kõik kuna kõiki ei tunne nii hästi, aga paljud neist kindlasti seda on. minu hinnangul seda ei ole mõtet üldse kahtluse alla seada. olles ise ka käinud erinevates meeskonnaspordi trennides, siis ei tasu loota või arvata, et kõigi väärtused kattuvad. see ei tähenda, et inimeste väärtused on ühed.
käbi   •  
(91.129.96.***)
Jah, nii oli enamvähem aus arvata mitu päeva ja kolm sõnavõttu tagasi.
Eipruufi   •  
(91.129.109.***)
Oi, oleks selles olukorras Lepistu, oleks mehele juba eluaegne mangukeeld maaratud.. Job* vest..
stranglers   •  
(176.46.30.***)
Seda kindlasti. Vahe on aga ka selles, et Lepistu ei oleks selles olukorras.
Hiiu Kala   •  
(146.255.180.***)
Inimõigus on kohtumine inimesega kes toetab režiimi mis tapab nendest erineva mõtteviisiga inimesi ehk teisitimõtlejaid? Kestvad ovatsioonid EJL!

Sisene
Trans testis Paidest kurioossel moel lahkuma pidanud ründajat, aga tunneb enim puudust kogenud Eesti mängijatest  (galerii!)
EESTLASED VS LÄTLASED
PÕNEV PÄEV PIIRI TAGA
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
UUS VÄLJAKUTSE POOLAS
Karl-Romet Nõmm esimesest välislepingust, uuest särginumbrist, keerulisest ajast Floras ja ebaõnnestunud koondisedebüüdist
JALKAJUTUD STUUDIOST
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!