Mitte Valeri Narvast, vaid Putini toetaja. Kuidas mõjutab ühispilt Karpiniga Eesti jalgpalli ja kuidas sellest jamast välja tulla? (8)

Valeri Karpin pikendas alles paari kuu eest lepingut Venemaa koondise peatreenerina. Foto: Scanpix / Reuters / Didor Sadullojev

Endiste ja praeguste Eesti koondislaste lõbus ühispilt Venemaa koondise peatreener Valeri Karpiniga, mille jalgpalliagent Andrei Stepanov aasta lõpus sotsiaalmeediasse postitas, on tekitanud kõvasti poleemikat.

Soccernet.ee ajakirjanikud Kasper Elissaar, Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela võtsid taskuhäälingus "Pikk ette (ja ise järele)" selle küsimuse üksipulgi lahti ning jagasid konkreetseid hinnanguid.

Millised probleemid ja ohud selle kaasusega täpsemalt kaasnevad? Millised on selle tagajärjed Eesti jalgpallile ja asjassepuutunud isikute jaoks? Millised väärtusküsimused sellega seonduvad ning kuidas on võimalik tekkinud jamast lõpuks välja tulla?

Kasper Elissaare (KE), Kristjan Jaak Kanguri (KJK) ja Ott Järvela (OJ) arutelu:

KJK: Igaüks istub selles seltskonnas, kus ta tahab. Ütlen ausalt, mina ei hakka selle kohta midagi kobisema. Tõenäoliselt seal lauas ei räägitud ka poliitikast, seal räägiti jalgpallist ja muud sellist juttu. Aga kontekstist rääkides on kaks varianti: kas sa ei taju, mida tähendab praegu sellise pildi ülespanek? Sest Venemaa koondise peatreener ei ole lihtsalt endine jalgpallur ja praegune jalgpallitreener ...

OJ: ... või Valeri Narvast.

KJK: Või Valeri Narvast. Venemaal on sport propaganda osa, see on fakt, selle üle ei ole mõtet arutleda ega vaielda. Koondisesport seda enam. Venemaa koondise peatreener ei saaks, praegusel ajal eriti, olla mitte keegi, kelle vaated elule ei kattu riigi juhtkonnaga, ladvikuga. See ei ole mõeldav, sest Venemaal on jalgpall lihtsalt niivõrd oluline.

Tuletan meelde, et Karpini lepingut alles pikendati. Jah, ta võib olla märtsis öelnud välja sellise lause, et see sõda võiks läbi saada. Samamoodi on ta öelnud välja lauseid, et see on ikka ebaõiglane, et Venemaal ei lasta mängida. Tuleb vana hea klassika, et sport ja poliitika hoidke lahus, bla-bla-bla.

Istuda praegu selle mehega sama laua taha, on igaühe enda asi. Panna üles rõõmsalt see pilt ja mulle näib, et saamata aru või tahtmata aru saada – mis on teine ja halvem variant –, et see häirib väga paljusid inimesi, see on juba jama.

OJ: Ma kardan, et selle pildi mõju ei lõppe niipea. Seda jäädakse mäletama.

KJK: Kui ma mainisin propagandat, siis ma usun, et on nii mõnigi koht, kus on sellest pildist juba kinni haaratud. See on hea näide sellest, et näe, Eesti koondises mängivad jalgpallurid on ühel meelel Valeri Karpiniga, kes on ammu ja korduvalt rääkinud sellest, kuidas tema ideaalriik on Nõukogude Liit. Rõhutame, tegelikult mitte riik, vaid režiim, kuritegelik režiim. [Tema meelest] see Nõukogude Liit võiks olla siiamaani, Balti riigid on ka selgelt osa Nõukogude Liidust jne.

OJ: Sellel fotol on üks pool tõesti see, et Venemaa propagandal on seda väga hõlbus ära kasutada ja oleks narr arvata, et seda mingil moel ei tehtaks. Enamasti tehakse küll. Teiseks on sellel pildi mõju Eesti jalgpalli sisemisele sidususele. Oleme ausad, Eesti jalgpall ei ole väga väike organism, aga nii suur ta ka ei ole, et inimesed siin teineteist ei tunneks.

Neid, keda see olukord ja see foto haavab, on omajagu. Kuidas nüüd sellest kõigest edasi minnakse? Kokkuvõttes on see nendelt jalgpallitegelastelt halb otsus, halb olukorra hindamine, et nad sellise asja Andrei Stepanovil teha lubasid ja postitada lubasid.

Mul on tunne, et Andrei Stepanov ja Jevgeni Novikov, kes tegutsevad jalgpalliäris agentidena ja kelle peamine turg on olnud Venemaa ja Valgevene, nende jaoks on selle foto presenteerimine oma sotsiaalmeedias äriliselt ilmselt kasulik. Jalgpalliagendi äris on kontaktid, kes tunneb keda ja kes kellega saab jutule, väga kõva argument. Sellega näitavad Stepanov ja Novikov praegu kahtlemata, et Venemaa koondise  ja FK Rostovi peatreeneriga nemad jutule saavad. See tuleb nende ärile kasuks.

Aga Eesti jalgpallile tegi see pilt, ma arvan, et rohkem kahju, kui senised reaktsioonid lubavad arvata.

KE: Jah, eks siin neid skandaale jalgpalli ümber on olnud erinevaid ja väga eri ooperitest klubide ja mängijate tasandil, aga nüüd me oleme olukorras, kus meil on koondise kapten ja koondise treener ühe laua taga mehega, kes reaalselt õigustab [Vladimir] Putini režiimi, kes reaalselt ütleb, et Eesti on osa Nõukogude Liidust, kes sülitab kõigele sellele, mis on tegelikult sinimustvalge.

KJK: Ma saan aru, et seltskonda võid sa jõuda ka nii, et lähed kohale ja siis näed, et keegi istub seal lauas. Kas me kõik keeraksime selja ja kõnniksime minema? Noh, ausalt peeglisse vaadates, ilmselt mitte.

Võib-olla mõni mees on sattunud sellesse olukorda ka tahtmatult, aga fakt on see, et  – ma arvan, et Ott ütles õigesti – kõik, kes seal pildil on, ei taju küll seda, kuidas seda pilti loetakse, kuidas see mõjub, ja tõesti, keda see haavab. See on võib-olla kõige õigem sõna praeguses olukorras, sest maailm on muutunud. Maailm muutus eelmise aasta 24. veebruaril pärast seda, mida Venemaa tegi. Kes on sellest aru saanud, see on. Kes mitte, see mitte.

KJK: Sellele pildile laike on pannud õige mitmed Eesti jalgpallurid või jalgpallitegelased, ka praegused koondislased. Ma saan aru, nemad lagivad seda, et sõbrad istuvad, aga see ongi nüüd see koht, et ei ole küll minu asi minna praegu kedagi tampima selle eest, aga mõelge, enne kui sellisele asjale laigi panete. Ma saan aru, et sportlastel kannab kambavaim meeskonnaspordis kõige rohkem. Selle pealt on väga kerge tõmmata joon vahele, et meie ei istunud laua taga mitte Putinit pooldava Karpiniga, Venemaa peatreeneriga, vaid oli Valeri Narvast. Aga neid kahte ei saa kahjuks niimoodi lahus hoida.

KE: No tänasel päeval ei saa jah. Pläss lugu, et kui võib-olla oled temaga kunagi koos mänginud ja poliitikast ei räägi, siis võibki olla muidu normaalne klemm ja tore kutt, kes teeb nalja ja ...

KJK: Ma arvan, et meil kõigil on neid [tuttavaid], kes on ka Eesti-siseselt ristivastupidiste poliitiliste vaadetega, aga see ei takista meil ühises õllelauas istumist. Selles mõttes võib alati öelda, et silmakirjalikku juttu ajate siin, aga nemad on Eesti koondise jalgpallurid ja sellega kaasneb natuke teistsugune roll ühiskonnas.

OJ: Ja sõda Ukraina vastu, mille värdjalik Venemaa on alustanud, see ületas mingid jooned, mida enne seda polnud ületatud. See on see, millest spordis osad inimesed jätkuvalt aru ei saa - Kaia Kanepi ei saa aru, Thomas Bach ei saa aru, Gianni Infantino ei saa aru. Mina saan väga selgelt aru. Mul tekivad peas paralleelid lugudega, mida minu vanavanemad on mulle rääkinud teise maailmasõja ajal juhtunust, sellega, mis praegu toimub Ukrainas. See on sama värdjalik mentaliteet, mis teostab seal kuritegusid, mis on üle rullinud ka Eestist. Ma usun, et igal Eesti perel on oma lugu olemas. Need paralleelid on meil peas ja need ei kao sealt.

KE: See seltskond, kes seal koos oli, räägivad [enamasti] emakeelena vene keelt. Aga see, et inimene on kas rahvuselt venelane või räägib vene keelt, see ei ole paha ja neid inimesi ei pea tühistama ...

KJK: See ei puutu asjasse. Seal võiks olla läbinisti eestlased, kõik, ja me vaataks sellele asjale samamoodi.

KE: Mure on sellega, et mis hetkel ja kuidas sa avalikus ruumis esined, just tunnetades omaenda rolli.

KJK: Vat see rolli tunnetamine Eestis, kus kõik on kõigiga on tuttavad, see võib vahel natuke kaduda, et kui palju sa oled avalikkusele eeskujuks. Aga see toimib meil ikkagi samamoodi, samasuguse loogika järgi nagu mujal. Vahel võib jääda mulje, et meil ei ole nii sügavat jalgpallikultuuri ja et jalgpall ei ole nii suur osa muust kultuurist ja elust, aga ta on. Ja sellega tuleb arvestada.

KE: Tänasel päeval, nii nagu on teistes riikides koondisest välja jäetud näiteks mängijaid, kes on siirdunud Venemaale mängima, siis samamoodi praegusel ajal Venemaaga koostöö tegemine, nende toetamine ei ole ühestki küljest aktsepteeritav ega normaalne.

KJK: Toome lihtsa näite. Kui kas needsamad Stepanov-Novikov või ükskõik kes kolmas mõne Eesti jalgpalluri või Eestis mängiva jalgpalluri viiks praegu Venemaa liigasse, mismoodi me siis käituks?

OJ: Selle jalgpalluri jaoks, kes praegu läheks Venemaale mängima, ma nõuaks, et Eesti koondise uks oleks igavesti suletud. See on väärtusküsimus ja väärtusküsimused on kõige tähtsamad. Need näitavad sisu ära.

Ja see tüüpiline küsimus, et aga milles siis Venemaa sportlased süüdi on? Nad on süüdi selles, et nad on Venemaa kodanikud ja Venemaa on mõrvarlik režiim, mis tapab rahumeelseid inimesi.

KJK: Ja me ei räägi siin suvalisest reasportlasest, vaid Venemaa koondise peatreenerist. kes on väga selgelt öelnud varem välja, mis on tema meelsus, ja meil ei ole mitte mingit põhjust arvata, et see oleks muutunud.

KE: Oleks ta lihtsalt Valeri Narvast või mis iganes, aga et on praegu Venemaa koondise peatreener, kes on öelnud, et Nõukogude Liit on parim asi üldse ja Eesti on selle osa, siis see ei ole okei. 

KJK: Siin peaks joon alla tulema küll. Las otsustavad teised, aga meie arvamus tundub väga üksmeelne olevat.

KE: Mul on lihtsalt väga kahju, et Eesti väga sümpaatsed jalgpallurid tõmbasid omale veidi vee peale täieliku lollusega, ja ma ei tea, kuidas te sellest välja tulete. Kindlasti need jalgpallurid, kes praegu kuulevad seda pahameelt, nad pahandavad, et miks te puhute tühjast mingi asja üles ... sorri, aga see ei ole nii.

KJK: Ma arvan, et vaadake kasvõi kui palju on Soccernet.ee-s see uudis kommentaare kogunud ja mis mõtteid neis kommentaarides väljendatakse. Siis saate ehk aru, kui paljusid see väga valusalt puudutas.

KE: Kuidas te sealt välja tulete? Ma ei tea, jõudu tööle! Te olete olnud eestlastele väga suured eeskujud. Eks elu näitab, mis sellest teemast saab, aga selge on see, et inimestel see väga kiirelt või hõlpsalt meelest ära ei lähe. See on ikka väga pläss olukord, mis tegelikult nõuaks asjassepuutuvate enda mingisugust vastureaktsiooni, mida praegu pole olnud.

Vaata saadet videost (kõnealune osa 28. minutist alates):

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

ROMELU LUKAKU   •  
(83.209.11.***)
Valera on Eesti uhkus!

Vene spordiportaalides/telegram kanalites tihti mainitakse Eestit kui rääkitakse Karpinist. Muidu Eestiga seotud uudiseid seal ei ole, kuna Eesti on nii halb spordis.
käbi   •  
(91.129.96.***)
Mismõttes halb, meil kõik kohad paremad kui Venemaal praegu ju. Mis ala peal Venemaa praegu paremaid kohti saab?
raudidas   •  
(90.191.16.***)
kuule ole kuss et see venerast eesti uhkus on, tyyp pyhkis eesti tolmu jalgelt esimesel võimalusel. tavaline vastik kommar sotsialist nagu need eesti okupandid kes siin oma võimu proovivvad talletada. telegrami kanalid igast vene propat täis, tule mõistusele romelukene
Pints   •  
(84.50.76.***)
Hea lugemine, kiitused tegijatele. Endiselt on väga lihtne sellest välja tulla. "Pidin tekkinud olukorda analüüsima, et seda paremini mõista, Karpinit isiklikult ei tunne, saan aru toetajate pahameelest aga kinnitan, et mõistan veremaa agressiooni endiselt hukka ja tulevikus valin hoolikamalt kellega ühisele pildile satun" ja rohkem polekski vaja midagi lisada, kasutaja Pints natukene pobiseks, et kuidas kohe ei taibatud ennast nii väljendada aga juba järgmisel mängul kriiskaks "meie Kostja".
Martin Lavrov   •  
(90.191.11.***)
kas seda Karpiniga pilti saaks suurendatuna ka osta kuidagi ametlikult...kõik olulisemad mehed nagu peal, hea foto!
estdnb   •  
(85.253.130.***)
@Martin Lavrov Saadki ilusti Putini pildi kõrvale sättida.
sanderk   •  
(77.223.33.***)
Väga hea analüüs. Kuulasin ka Delfi "mehed ei nuta" podcasti ja seal generatsiooni võrra vanemad ajakirjanikud ei saanud aru pildi tegemise ja pildi sots meediasse postitamise erinevusest.
Lisaks ei saa üksi pildil olija vabandada end sellega, et stepanov pani pildi üles.
Sõbrale saab alati öelda, et võta see pilt ära.
Kõik alates Delfi AjakirjandusSaurustest kuni Pohlakuteni, kes räägivad sellest kui lihtsalt kokkusaamisest, elavad eelmises sajandis on või üritavad teadlikult(ilmselt omakasu eesmärgil) asja pisendada.
Alexej Lvov   •  
(82.131.69.***)
Seletage,mis juhtus?
Kas Venemaa vallutas õllega Eestit ?
Ei saa sittagi aru?

Sisene
Trans testis Paidest kurioossel moel lahkuma pidanud ründajat, aga tunneb enim puudust kogenud Eesti mängijatest  (galerii!)
EESTLASED VS LÄTLASED
PÕNEV PÄEV PIIRI TAGA
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
UUS VÄLJAKUTSE POOLAS
Karl-Romet Nõmm esimesest välislepingust, uuest särginumbrist, keerulisest ajast Floras ja ebaõnnestunud koondisedebüüdist
JALKAJUTUD STUUDIOST
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!