Ootamatult töötuks jäänud Sorga: Eestisse? Ei-ei (12)

Erik Sorga vaatab mõtlikult tuleviku suunas. Klubivahetuse vajadus tuli talle ootamatult. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Möödunud hooajal Aserbaidžaani kõrgliigas Sumgayitiga neljandaks tulnud Eesti koondise ründaja Erik Sorga (24) jäi mõne päeva eest ootamatult töötuks. Väravaküti siht on karjääri jätkata välismaal.

2019. aastal Tallinna FC Flora särgis löödud 31 liigaväravat lennutasid Sorga üllatusliku ja vägeva üleminekuga Ameerika Ühendriikidesse MLS-i, kus läbimurre D. C. Unitedis jäi saavutamata. Järgnenud perioodid Hollandi esiliigas Venlos, Rootsi kõrgliigas Göteborgis ja Bulgaaria meistrisarjas Plovdivi Lokomotivis ei toonud ükski suuremat edu. Viimane aasta Sumgayitis eristus.

Sorga mängis ja skooris oluliselt rohkem. Klubi oli pikalt hõbedaheitluses, kaotas lõpuks nii selle kui pronksi vaid ühe punktiga, ent kindlustas justnimelt Sorga viimase vooru väravaga neljanda tabelirea ja pääsu Konverentsiliigasse.

"Kindlasti tahtsin rohkemat," ütleb Sorga Soccernet.ee-le. "Jah, ma mängisin [kõikide sarjade peale] 30 kohtumises, lõin seitse väravat ja andsin kolm väravasöötu, aga põhikoosseisus mängisin ainult 15 matši. Tahtsin rohkem mängida ja minuteid saada! Aga sain, mida sain ja arvan, et tegin oma tööd seal hästi."

Šokk koju naasmise järel

Möödunud nädala keskel naasis Sorga kodumaale Eestisse. Et vaid mõned päevad varem oli ta klubi eurosarja aidanud, oli ta veendunud, et mullu sõlmitud aastase lepingu optsioon ehk täiendav 12-kuuline kontraht läheb käiku ja ta jätkab Sumgayitis. Nädala lõpus tuli aga Aserbaidžaanist klubi presidendilt kõne, milles teatati lepingu pikendamata jätmisest.

Miks läks nii? "See on hea küsimus! Ma ise ei tea, miks," on Sorga nõutu. "Ma arvan, et mul läks hästi seal. Lõin võiduvärava, mis viis meid Euroopasse ja pärast seda sain need uudised, et ma ei jää klubisse. Ma ei tea, ma ei tea. President helistas mulle, kui olin juba Eestis, ja ütles, et aitäh sulle kõige eest, mida sa tegid. Ja kõik. Ta ei öelnud, miks.

See tuli šokina. Mul oli lepingus lisa-aasta võimalus ja läks hoopis nii ... Lootsin Euroopas mängida. Viimase mängu järel mõtlesin, et mul on nüüd suurem šanss jätkata. Aga pole hullu! See on jalgpall – nii asjad käivadki."

Aserbaidžaanis ründajale meeldis. Sealset taset hindab ta kõrgeks. "Arvan, et sa nägid, kuidas Karabahh mängis Euroopas," viitab Sorga 11. korda meistriks tulnud klubile. Kodused meistrivõistlused 25-punktilise eduga võitnud Karabahh läbis Euroopa liiga alagrupiturniiri teise kohaga, edestades Häckenit ja Moldet. Alla jäädi vaid superhooaja teinud Leverkuseni Bayerile, kes lõpuks kaheksandikfinaalis portugallaste Braga alistamise järel nende teekonna lõpetas.

"Nagu Eestiski on seal 10 meeskonda, aga kõik mängivad peaaegu sama tasemega. Kõik mängivad kogu aeg lõpuni. Ei ole nii, et sa lähed ja juba tead, et selle matši sa võidad. Mängisime eelviimase võistkonnaga ja kaotasime 1:3, kuigi olime tabelis sel hetkel teised. Lõpuks jäime neljandaks. Tase on hea," selgitab liigas viis väravat löönud mees, kellest rohkem skoorisid oma klubis vaid kuue tabamuseni jõudnud Iisraeli poolkaitsja Roi Kehat ja aastaid Prantsusmaa kõrgliigas pallinud Tšaadi ründaja Casimir Ninga, kes virutas seitse väravat.

Nautis elu Aserbaidžaanis

Kui Sorga eelmisel suvel Aserbaidžaani siirdus, seadis ta end kohe sisse riigi suuruselt teises linnas, veidi enam kui 300 000 elanikuga Kaspia mere äärses Sumgayitis. Seal pidas ta vastu aga vaid umbes kaks nädalat, kuniks enam kui kahe miljoni elanikuga pealinna Bakuusse kolis. "Sain aru, et Sumgayitis pole midagi teha," naerab Sorga.

Kaht linna lahutab vaid 30-minutiline autosõit. Ka suhtlemine on Bakuus hõlpsam, sest seal räägivad pea kõik vene või inglise keelt, samas kui väiksemas linnas Sumgayitis on mõlema keele kõnelejaid vähe.

"Väga meeldis Aserbaidžaanis elada! Bakuus on head tingimused ja kõik, mida vaja. Ainult positiivsed muljed. Võib-olla tuleb mul mõni uus variant Aserbaidžaanist – keegi ei tea, aga kui tuleb, siis arvan, et jään sinna," sõnab ta.

Jalgpalliliselt sobis Sorgale samuti see, kuidas mängiti: "Esimese poole hooajast mängisime 4-3-3 ja ma olin üks tipuründaja. Mul oli vabadus. Pärast aastavahetust teise poole hooajast mängisime 5-3-2, peaaegu nagu koondises, ja ma olin number kümme. Mulle sobib see isegi rohkem: saan rohkem palli ja sellega midagi teha, sööta."

Bulgaarias kogetu järel mõjus see värskendavalt. "Niimoodi õnneks ei olnud, nagu seal! (Naerab.) Bulgaarias oli ... oi, katastroof! Bulgaarias oli nii nagu siis, kui ma Legionis alustasin: olin number kaheksa, kastist kastini jooksev keskpoolkaitsja. (Naerab.) Aserbaidžaanis selliseid asju ei olnud!" meenutab Sorga.

Välistab kodumaale naasmise

Mida tulevik Sorgale toob, ta hetkel ei tea. "Praegu alustasime agendiga klubiotsingutega. Ta küsis, kuhu ma tahan ja ütles, kuhu ma sobiksin. Kui oleks võimalik Aserbaidžaani jääda, siis see oleks hea. Aga vaatame, mida ta leiab, sest aega on. Praegu on mu fookuses ainult koondis," kinnitab kesktormaja.

Aserbaidžaan on ligitõmbav, sest seal on lisaks Sorgale sobinud keskkonnale ka korralikud palgad ja vähemalt tippklubides pole nende maksmisega probleeme.

Sorga loodab oma väravalöömisoskust ka edaspidi välismaal tõestada. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kas see on välistatud, et Eestisse naasta? "Eestisse? Ei-ei ... Ma tahan jääda välismaale nii kauaks, kui ma mängin. Mul ei ole plaani Eestisse tagasi tulla. Üldse ei ole," vastab Sorga resoluutselt.

Igal juhul loodab mängija tuleviku paika saada nii ruttu kui võimalik. "Võib-olla leian midagi, kui olen koondises. Võib-olla leian midagi juulis. Ei tea, millal. Loodan, et leian uue klubi ruttu, et pärast koondist saan kohe minna kuhugi, et heas vormis olla. Klubita olemine on keeruline. Eelmisel aastal olin sellises seisus ja umbes ühe kuu Eestis, kuniks sain Aserbaidžaani. Loodan, et sel aastal ei tule see klubi nii pika ootamise peale," sõnab koondislane.

Eesti rahvusesinduses on Sorgal kirjas 28 matši ja neli tabamust, millest kaks on löönud Belgiale ja kaks Valgevenele. Sinisärgis väljakule pääses ta viimati mullu oktoobris Tai vastu. "Vahepeal mind ei olnud, jaa. Kahest kogunemisest jäin eemale. Praegu olen jälle siin ja väga uhke selle üle. Tahan väga jälle meeskonda aidata ja võita Balti turniiri ka! Enne seda on päris magus duell Šveitsiga. Kindlasti on meil mingi võimalus," ütleb Sorga.

Ühes teisipäevase Šveitsi mänguga lõppeb koondises Thomas Häberli peatreeneritöö ja tema asemel võtab koha sisse Jürgen Henn. Sorga: "Töötasime temaga koos Floras. Praegu ma ei tea, kuidas hakkame temaga mängima, sest hetkel mängime 5-3-2, aga võib-olla ta vahetab ja hakkame mängima 4-3-3 või midagi taolist. Aga temaga mul pole mingit probleemi. Suhtun temasse kindlasti hästi."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kane   •  
(85.76.15.***)
Mõistlik, edu!
humorist   •  
(81.90.116.***)
Kas oli van Gaal omal ajal küsimas Rakult, et kas too teab, et mis asi on Louis Vuitton, mille peale oli teine vastanud eitavalt? Kui nüüd silma kargavat Diori vaadata, siis saab aru, et miks üks mängis Liverpoolis...
dud66   •  
(194.150.65.***)
Sumgayitis mõisteti, et Sorga Euroopas välja ei vea ?
futpoller   •  
(90.190.249.***)
ma ei teadnudki, et Liverpool mängijaid garderoobi põhjal ostab.
elx   •  
(213.184.49.***)
Ma ei saa aru kus kohast siin ootamatus välja paistab? Välismaine mängija, põhimees pole, 30-es mängus 7 väravat, sööta ka ülearu palju ei anna. Mida meil samasuguste välismängijatega tehtaks?
humorist   •  
(213.35.137.***)
To futpoller

Elementaarne. Van Gaal valis mehe oma tiimi sisu pärast, mida näitas see, et mees ei tegele jalgpalli kõrval tilulilu sära taga ajamisega, vaid keskendus oma tööle. Lisaks, van Gaal polnudki Liverpooliga seotud, vaid see lugu/legend oli näide Ragnari motivatsioonist, mis kroonis Liverpooli jõudmisega.
futpoller   •  
(90.190.249.***)
Minu jaoks on elementaarne see, et täiskasvanud inimesed hindavad jalgpallureid selle järgi mis nad platsil teevad, mitte mis riideid nad kannavad. Ma arvan pooled Liverpooli või muu tippklubi mängijad kannavad Louis Vuittoni, Diori vms ja kandsid neid ka enne sinna jõudmist.
humorist   •  
(46.131.68.***)
Iva selles, et ühed teevad platsil tegusi, teised platsi kõrval. Mida sa edvistad kui tulemusi ei ole.
futpoller   •  
(90.190.249.***)
Vähemalt teeb kuskil tegusid. Mõni ei tee sedagi ja oskab ainult teiste tegusi või tegemata jätmisi kommenteerida.
elx   •  
(82.131.60.***)
Ainus probleem tilu-liluga on see, kui inimene kogu või suurema oma sissetuleku kohe poodi viib. See näitab mõttemalli kohta nii mõndagi, mis väljendub ka palliplatsil ja kui sa just ürgtalendina 23ndaks eluaastaks täielikku tippu jõudnud pole, tekib mehe tuleviku pärast kerge hirm.
Lukumeistrid OÜ   •  
(176.46.124.***)
Aliexpressist saab ka diori fuflood
humorist   •  
(81.90.116.***)
To futpoller Jah, paralleelide tõmbamine kommentaariumis on hirmus. Eriti kui rahvuskoondise pallurist rääkida, kellel 300 000 linnas pole midagi teha, sest see igav väike linnakene. Samal ajal näiteks annab noortele inspiratsiooni Drell, kes ütleb, et tal ei olegi aega muude asjadega tegeleda Chicagos kui trenn.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
LIVE: Inglismaa noolib teist võitu Taani vastu  (1:1 püsib!)
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
EM-FINAALTURNIIR
EM-FINAALTURNIIR
SN Saksamaal | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
SÜMBOOLNE KOOSSEIS
Premium liiga on tagasi! Kellel silma peal hoida?
UURIME TÕDE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!