Premium liiga enim arenenud mängijad 2023 (1)

Tristan Toomas Teeväli on olnud Kalevi üks liidreid. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Soccernet.ee hooaja kokkuvõtete seekordses osas heidame pilgu peale neile Premium liiga mängumeestele, kes on peagi lõppeva hooaja jooksul teinud suurima arenguhüppe.

Kui eelmisel aastal trügis sellesse nimekirja ka mitu küpses eas mängumeest, siis tänavu on vanim esindatu 24-aastane ja pealegi väravavaht. Arvukalt on esindatud 2003. aastal sündinute põlvkond, kelle taustsüsteem on veidi erilisem - pidid ju nimelt nemad mõne aasta eest osalema kodusel U17 finaalturniiril, mis koroona tõttu paraku lõpuks ära jäi. Ent toona tehtud ühisest põhjalikust ettevalmistusest lõigatakse nüüd ikkagi väärt vilju.

Ometigi on noorte meeste taust ka küllaltki erinev. Mõni on alles tänavu kõrgliiga ukse pauguga lahti löönud, teised arenenud tasa ja targu, kolmandad aga pidanud juba üle elama ka esimesi tagasilööke, et nüüd taas lennukalt pildile tõusta. Samamoodi on äramainitute seas nii neid, kes tõestanud end madalamalt tasemelt kõrgemale hüpates, kui ka neid, kes osanud juba tuttavas keskkonnas oma aja ära oodata.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 12. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.

Premium liiga suurimad arenejad 2023 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Evert Grünvald

Klubi: FC Flora
Positsioon: väravavaht
Vanus: 22
Senine hooaeg34 mängu (34 põhis); 22  (5 penaltist); penaltitõrjet; 19 nullimängu; 1 .

Eelmisel aastal üllatas Tabasalust Florasse kolinud Grünvald kõiki, kerkides hooaja käivitudes Flora esikindaks. Aprilli alguseks oli tal kirjas viis liigakohtumist, nende seas kaks nullimängu, samuti Superkarikafinaal ja Tipneri karikavõistluste veerandfinaal, kus seljatati Levadia. Aga lisa enam ei tulnudki, tuli hoopis vigastus. Premium liigas Grünvald enam platsile ei saanud, ka Esiliigas tuli sügisel juurde vaid kolm kohtumist.

Kehvema mehe lööks see põlvist nõrgaks, aga Grünvald jätkas tänavu täpselt sealt, kus mullu kevadel enne vigastust pooleli jäi. Enamgi veel, lisaks Premium liigale tõestas ta küpsust ka eurosarjas, kus oli mõlemas mängus Rakowi vastu Flora parim mees isegi sellest hoolimata, et võrgust tuli võtta neli palli.

Flora kaitseliin on tänavu olnud vigastuste tõttu ülimalt eksperimentaalse koosseisuga, tagumises nelikus on mänginud eri etappidel vähemalt kümmekond meest. Grünvald on olnud üks väheseid konstante ning seda enam on tema senised 19 nullimängu ja 22 sisselastud väravat - terve eelmise hooajaga olid Floral need näitajad vastavalt 19 ja 21 - märkimisväärsed.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Oskar Hõim

Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg33 mängu (23 põhis); 0  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 3 .

Esiliiga B-st otse Premium liiga tippmeeskonda ja seda 18-aastasena? Pole probleemi. Paide spordidirektor Gert Kams lausus nooruses viis aastat Rootsi suurklubi Brommapojkarna süsteemis veetnud poolkaitsjat talvel tutvustades sõnad, mida võib pidada prohvetlikeks: "Olulise omadusena tuleb Oskari puhul eraldi välja tuua tema oskus uut infot vastu võtta ning oma tegevusi nii väljakul kui treeningutel vastavalt sellele väga kiiresti kohandada."

Täpselt seda ongi tundmatus kohas vette visatud Hõim terve hooaja jooksul teinud. Paide on aasta jooksul palju muutunud, mängijaid tuleb-läheb ja see on loogiline, sest Karel Voolaidi ja Ivan Stojkovici treenerikäekirjad on erinevad. Kuid Hõim on algusest peale olnud ja jäänud. Head kaitsvat poolkaitsjat märkab platsil ideaalis harva ja tihti on nii olnud ka Hõimuga, ent kui ta puudub, jätab see Paide mängule kohe märgi. 

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Andres Järve

Klubi: Harju JK Laagri
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg31 mängu (29 põhis); 0  (0 penaltist); 2 väravasöötu; 7 .

Enne tänavust hooaega oli Levadia kasvandikul Järvel kirjas täpselt üks Premium liiga mäng. Need 65 minutit tulid mullu eelviimase vooru kohtumises Narva Transiga, kus Levadial polnud enam kaalul mitte midagi. Tänavuse hooajaga mängis Järve end aga Harju meeskonna kindlaks põhitegijaks, sest temast rohkem minuteid said hooaja jooksul liigas kirja ainult Ivans Baturins ja Kaspar Rõõmussaar.

Sarnaselt ülejäänud Harju tagaliiniga küpses ka Järve hooaja käigus - kui hooaja esimese veerandi ehk üheksa mänguga lasti endale lüüa 23 väravat, siis teisega lisandus vaid 10, kolmandaga 14 ja viimasega seni, kaks vooru enne hooaja lõppu, 11. Varasema kõrgliigapagasi puudumisest hoolimata on Järve kogu hooaja jooksul tegutsenud tasakaalukalt, jättes oma tegelikust vanusest märksa kogenuma mulje.

Foto: Sergei Stepanov

Mark Maksimkin

Klubi: Narva Trans
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg20 mängu (12 põhis); 2  (0 penaltist); 1 väravasööt; 8 .

Nagu mitmel teisel sellesse tabelisse mahtunud mehel, on ka Maksimkinil tulnud esmalt astuda üks samm tagasi, et teha siis kaks edasi. Kui ta 2021. aasta sügisel Premium liigas esimesed viis kohtumist kirja sai, näis, et 2022. aasta annab lõpliku läbimurde. Ei läinud nii. Premium liigas ei saanud Maksimkin lõpuks minutikski platsile, ainsaks etteasteks esindusmeeskonna särgis jäi pool tunnikest ühes karikamängus.

Kuid tänavu on Maksimkin tagasi ning hooaja teises pooles enam mitte pingilt sekkuja, vaid kindla põhimehena. Tema hooaega jääb kroonima 1. septembril koduväljakul Tallinna Kalevi võrku vajutatud kuul, mille eest ta pälvis ka kuu kauneima värava auhinna. Kuid Maksimkini arenguhüpe ei piirdu kaugeltki ühe iluväravaga.

Foto: Brit Maria Tael

Nikita Mihhailov

Klubi: FC Flora
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg31 mängu (19 põhis); 6  (0 penaltist); 6 väravasöötu; 1 .

Mehel, kes läheneb kiirelt karjääri 150. kõrgliigamängule, on märkimisväärset arenguhüpet mõneti raskemgi teha kui värskelt pildile murdjal. Kuid talvel Narva Transist pealinna kolinud Mihhailov tõestas hooaja jooksul, et silma saab paista ka sellega, kui suudad varasemat taset tugevamas keskkonnas ehk eelmisest mitme kraadi võrra kõrgemas klubis olles ja medalimängus osaledes hoida.

Minutite poolest andis Mihhailov võrreldes mullusega arusaadavalt veidi järele, sest Transis kuulus ta peaaegu alati põhikoosseisu, Floras on aga pidanud ka pingilt sekkuma. Samas on tal selle käigus ikkagi kirjas osalus tosinas väravas, mis märgib karjääri parimat aastat. Ning unustada ei tasu sedagi, et Flora paremal äärel konkureerib Mihhailov mänguajale peamiselt ülikogenud Sergei Zenjoviga. Ometi on ta jala kindlalt maha saanud ja pakutud võimalused edukalt ära kasutanud.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Georg Pank

Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg33 mängu (32 põhis); 0  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 2 .

Kui (hull)julge peab olema treener, et lükata hooaja esimesest voorust alates põhikoosseisu alles äsja 19-aastaseks saanud keskkaitsja, kellel on selja taga täpselt kaks kõrgliigakohtumist? Või teistpidi küsides - kui hea peab olema mängija, kellega nii tehakse? Pank tuli, nägi ja võitis ning isegi kui Kalevi eest naasis väljakule Ragnar Klavan, püsis noor mees koosseisus nagu raudnael.

Emotsionaalsed plusspunktid saab Pank selle eest, et hoiab elus eelmisel hooajal Transi keskkaitsja Deniss Dedetško algatatud värsket traditsiooni, et vähemalt ühes Premium liiga meeskonnas peab olema väljakumängija, kelle särgiseljal ilutseb number 1. Aga kui oled end ka platsil number üheks teinud ja aidanud meeskonnal täiesti ootamatult medaliheitlusesse sekkuda, võib seda endale rahumeeli lubada.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Henri Perk

Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: väravavaht
Vanus: 24
Senine hooaeg30 mängu (30 põhis); 35  (6 penaltist); penaltitõrjet; 10 nullimängu; 1 .

Et Nõmme Kaljul on üks noor pikk poiss, kes on väravas väga hea, räägiti juba aastaid tagasi. Aeg aina läks, 2018. aastal tuli küll ka kõrgliigadebüüt, kuid täit võimalust Perk ei saanud - Kalju väravat kaitsesid vägeva CV-ga kogenud mehed, kelle pingile mängimist nõuda tunduski ehk pisut liig. Kuni tänavuseni.

Ohtra koondise- ja välismaakogemusega, ent ka tervisemuredega Marko Meerits istus ning Perk mängis. Üsna kiirelt sai selgeks, et mitte seepärast, nagu oleks Kalju pidanud sarnaselt varasematele aastatele kangesti KTM-reegliga vangerdama, vaid seetõttu, et kahemeetrine väravavaht oli lihtsalt sedavõrd hea ja stabiilne. Oma aja ootamine tasub teinekord ära.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Daniil Tarassenkov

Klubi: Narva Trans (laenul TJK Legionist)
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg31 mängu (27 põhis); 4  (1 penaltist); 11 väravasöötu; 3 .

Keskmisest kõrgeatasemelisemaks hinnatud 2003. aastal sündinute põlvkonda kuuluv Tarassenkov tutvustas end Premium liigale juba mullu suvel, kui Hispaaniast Eestisse naasmise järel Legionis end kehtestas. Tänavuseks hooajaks laenas Esiliigasse kukkunud Legion ta Narva Transile ja Tarassenkov tõestas kiirelt, et kõrgliigas ongi tema koht.

Tabeli teise poole meeskonnas praeguseks antud 11 väravasöötu on seda märkimisväärsemad, et piirilinna klubi väravaküttide tabelis hoiab Tristan Koskori järel teist kohta Tarassenkov ise. Seega võiksid numbrid olla mõnes ülemise otsa klubis, kus leiduks rohkem realiseerijaid, veelgi paremad. Ent isegi mainitud 11 väravasöötu annavad Tarassenkovile kogu liiga lõikes vastavas tabelis kõrge teise koha - ettepoole jääb vaid ülikogenud Konstantin Vassiljev.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tristan Toomas Teeväli

Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg31 mängu (31 põhis); 8  (6 penaltist); 0 väravasöötu; 6 .

"Tänaseks on Teeväli Premium liiga kolme parema keskpoolkaitsja seas. See on minu ja mitme teise jalgpalliinimese, kellega ma suhtlen, arvamus."

Nii ütles Tallinna Kalevi spordidirektor Joel Lindpere Soccernet.ee-ga vesteldes 10. novembril. Ei, me ei hüpanud siinkohal tulevikku, vaid hoopis minevikku, täpsemalt 2019. aastasse. Toona pani see ehtlindperelikult bravuurikas seisukoht nii mõnegi eksperdi muigama, sest 16-aastase nooruki kohta tundus niisugune kiitus liialt ülevoolav. Neli aastat hiljem ei naera enam keegi, sest jutt on sulatõsi.

Tol 2019. aastal mängis Teeväli Premium liigas 24 mängus, 17 puhul algkoosseisus. Järgmise aasta suvel Florasse kolimine osutus aga läbikukkumiseks. Vigastustega maadlemise kõrvalt mängis Teeväli vaid esiliigas Flora duubli eest, ka 2022. aasta laen Kuressaarde andis juurde kõigest kümme mängu ja neistki vaid kolm algkoosseisus. Mullu suvel naasis Teeväli aga Kalevisse ja pole pärast seda tagasi vaadanud, kerkides tänavu juba meeskonna kindlaks liidriks. Lindpere oli lihtsalt ajast natuke ees.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nikita Vassiljev

Klubi: FCI Levadia
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg33 mängu (16 põhis); 2  (0 penaltist); 1 väravasööt; 1 .

Levadia meeletu talvine mängijatekarussell jättis pildile väga vähesed eelmisel hooajal sama särki kandnud mehed, ent Vassiljev lõikas sellest ainult kasu. Mullu sai Nõmme Unitedist astme võrra ülespoole liikunud poolkaitsja kõrgliigast maigu suhu, kusjuures esimene täismäng läks kirja alles hooaja viimases voorus. Tänavu sättis ta end aga juba kindlalt ülesandmislehele.

Vaid aasta kõige esimeses liigamängus jäi Vassiljevil sootuks väljakul käimata, järgnenud kohtumistes on ta aga alati platsile pääsenud. Keskväljal on Levadias alati konkurents tihe olnud, ometigi on Vassiljev tervelt 16 korral alustajate sekka pääsenud. Statistikat teevad teised, tema trump on nii mängu sidumine kui ka vajadusel vastase oma lõhkumine. Aasta algul mahtus Vassiljev isegi Thomas Häberli koondisenimekirja, seal ja Levadia põhikoosseisus kanna kinnitamine võikski olla juba järgmine samm.

Napilt jäid valikust välja: Bourama Fomba (FCI Levadia), Kristo Hussar (FC Flora), Reimo Madissoo (Pärnu Vaprus), Herman Pedmanson (Tartu Tammeka).

Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:

2022: 1. Robi Saarma, 2. Daniil Kuraksin, 3. Sten Reinkort
2021: 1. Robert Kirss, 2. Markus Poom, 3. Marco Lukka
2020
1. Vladislav Kreida, 2. Märten Kuusk, 3. Karl Rudolf Õigus
20191. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018
1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017
1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
20161. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015
1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014
1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
20131. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012
1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
20111. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
20101. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
20091. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
20081. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
20071. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
20061. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Vapper Karu   •  
(185.97.251.***)
Kus on Uku Kõrre?

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PIKK TEEKOND SAI LÕPU
Florast lahkuv Henn: koondise juhendamiseks mul pakkumist pole, ootan pikisilmi puhkust
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Olgu jalas või punased püksid! Punaste Kuradite katse ree peale saada luhtus taas
ÜLEMINEKUMÄNG
Luup peale | Tammeka kõmmutas julge hundina mängule tulnud Viimsi rinna haavleid täis  (galerii!)
LAHKUJAD
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
NAISTE KOONDIS
Tammeka kapten ajaloolisest medalivõidust, uurija ametist ja usaldusest Eesti koondises
VUTIJUTTU
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
KUUMA JOOGI KÕRVALE
KOKKUVÕTTED 2023
Premium liiga hooaeg numbrites 2023
KOKKUVÕTTED 2023
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
https://www.zone.ee/
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
79
Tallinna FCI Levadia
77
JK Tallinna Kalev
53
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
49
Pärnu JK Vaprus
48
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
38
Tartu JK Tammeka
27
Harju JK Laagri
23
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!