Premium liiga parimad kaitsjad 2018 (8)

Dmitri Kruglov on hetkel selle hooaja resultatiivseim kaitsja. Mitte kunagi ei ole teda Soccerneti lugejate poolt parimaks kaitsjaks valitud. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga kulminatsioon on kätte jõudmas ja et jälgimine veelgi põnevamaks muuta, alustame tänasest traditsiooniliste Soccernet.ee hooaja kokkuvõtetega, mis heidavad pilgu selle aasta parimatele. Nagu ikka, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Hooaja kokkuvõtete suureks finaaliks on meie lugejate seas läbiviidav hääletus, mille tulemusel selgub Premium liiga 2018. aasta fännide lemmik, kes kuulutatakse välja jalgpallihooaja pidulikul lõpetamisel 9. detsembril.

Tänasest kuni hooaja lõpuni ilmuvad igal Premium liiga mänguvabal päeval kokkuvõtted, milles Soccernet.ee toimetus on ühise hääletuse tulemusel välja toonud parimad ja halvimad mitmes erinevas kategoorias. Selle eesmärk on panna teie, heade lugejate, ajud juba praegu ragisema ja kaasamõtlema, et siis päev pärast hooaja lõppu ehk 11. novembril avaneval suurel hääletusel valikud teha.

Hääletus kestab tänavu täpselt kaks nädalat ehk kuni 25. novembrini. Lisaks parimate mängijate valimisele saab oma hääled anda veel mitmes erinevas kategoorias, mille põhjal selguvad näiteks ka meistriliiga parimad fännid, treener ja mäng.

REKLAAM

Traditsiooniliselt saavad kokkuvõtted alguse parimate kaitsjate valikuga. Siinkohal lähtume proportsionaalsest süsteemist: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ja väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai. Muudes kategooriates (parimad treenerid, fännid, üleminekud jne) on valikute arvud varieeruvad.

Tänavuses kaitsjate valikus on mehi, kes on nominatsiooni teeninud esmakordselt, aga ka näiteks varasem võitja Gert Kams (2015). Eelmise aasta võitja Joonas Tamm siirdus tänavuseks hooajaks Norrasse, seega on parima kaitsja troon vaba ja uue valitseja ootel.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 11. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 25. novembril.

Premium liiga parimad kaitsjad 2018 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Oliver TsupsmanIgor Dudarev
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
31 mängu (26 põhis); 1  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

Eelmisel hooajal säras Dudarev Levadias äärekaitsjana sedavõrd, et tuli parimate kaitsjate valimisel Tamme ja Karl Mööli järel kõrgele kolmandale kohale. Tänavu on Aleksandar Rogic kunagise Sillamäe mehe taas keskkaitsesse tõstnud, kus pallides ei olnud aasta sama särav, ent siiski korralik.

Dudarevi iseloomustab kõva võitlejahing ja kindel jalaga mäng - söötude täpsusprotsent on tal koguni 90. Eriti tugev on ta duellides ja sellele liigselt lootma jäädes on ta tänavu ka mõned kalad oma esitusse sisse lubanud. Ühte oma trumpi ehk pommlööki ei saanud keskkaitsjana aga tänavu pea üldse kasutada. Oma seni ainsa värava lõi aga olulisel hetkel - Tallinna derbis Flora vastu viiendal üleminutil, tuues tabloole 2:2 viigi.

Pead kasutades oli Dudarev samuti muljetavaldav - kuigi ta ei ole oma gabariitidelt just koljat, on ta seni võitnud koguni 73% õhuvõitlustest, mis on liiga paremuselt neljas näitaja.

Foto: Brit Maria TaelTrevor Elhi
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 3  (0 penaltist); 10 väravasöötu; 40.

Infonetis põhimeherolliga harjunud olnud Elhi jõudis Kaljus oma aja ära oodata. Oma kolmandal Hiiu hooajal on ta panus olnud nii minutite kui muus mõttes poole suurem võrreldes mullusega.

Elhi on tänavu olnud tõeline raudmees ja Kaljul talle head alternatiivi ei olegi. Kiire, jõuline ja alati näljane vasakkaitsja on Sergei Frantsevi mänguplaanis olulisel kohal - tema tõusud ja tsenderdused on selge osa Kalju ründetaktikast.

Pidev ründamine ja mõlemas väljaku otsas endast kõige andmine on ka statistikasse head numbrid toonud - seni 17 nullimängu, 10 väravasöötu ja kolm väravat. Seejuures on Elhi skoorinud alati väga olulistel hetkedel - Flora vastu tõi ta neljandal üleminutil tabloole 3:3 viigi, Tammeka vastu lõi teisel lisaminutil 1:0 võiduvärava ning kolmas tabamus sündis küll varem, aga aitas Paide 3:2 alistada.

Foto: Brit Maria TaelHenri Järvelaid
Klubi: Tartu Tammeka / Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
24 mängu (17 põhis); 5  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Juulis Florast Tammekasse laenule läinud Järvelaid kasutas endale antud võimaluse ideaalselt. Varasemalt palju ääreründajana mänginud noormees sobis Kaido Koppeli viiemehelise kaitseliini äärele valatult ja isegi üle ootuste hästi, sest ta on kiire ja väga hea jalaga.

Tema liitumine tartlastega andis klubile justkui uue hingamise. Kui Floras jättis pigem noore ja toore mulje, siis Tammekas on esinenud vastupidiselt. Eriti muljetavaldav on tema panus rünnakutel.

Järvelaiu vasakus jalas on tarmokingilik x-faktor. Ta on vastaseid üllatanud oma kauglöökidega, aga samas leidnud Tristan Koskori ka korduvalt heade tsenderdustega. Ehe näide sellest, kuidas tippklubi andekas noor tabeli teise poole satsis õide puhkeb ja end Premium liigasse sobiva mängumehena tõestab.

Foto: Brit Maria TaelMarkus Jürgenson
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 1  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Flora legend naasis Soomest Eestisse küll Levadia näol enda jaoks võõrasse keskkonda, ent see pole silma paisnud. Jürgenson kohanes Maarjamäe klubis kiirelt ja see on aidanud tal teha stabiilselt korraliku hooaja.

Levadia teadis, mis kvaliteedi nad Jürgensoni palgates saavad ning mees pole alt vedanud. Kui mullu pallis sel kohal Dudarev, siis Jürgensoni hea minek ja osati ka Igor Morozovi vigastus surusid Dudarevi keskkaitsesse ja Tartumaa vutimehest sai paremkaitses Aleksandar Rogici selge usaldusalune.

Äärekaitsjana peituvad Jürgensoni tugevused rünnakutele lülitumises. Kuna teisel äärel mängib Dmitri Kruglov, siis Levadia mäng on suunatud enam läbi vasaku ääre, kuid kuus resultatiivsuspunkti on kahtlemata korralik näitaja. Eelduste kohaselt suudab veel aastaid sarnasel tasemel mängida.

Foto: Brit Maria TaelGert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 3  (0 penaltist); 14 väravasöötu; 40.

Flora kaptenit võib tema töövõime tõttu nimetada Tallinn-Koeru kiirrongiks või Eesti Lichtsteineriks, kes sõidab oma klubi paremal äärel väsimatult üles ja alla. Kams on endiselt kiire ja tema suurim iseloomustaja on meeletu tahtmine.

Ta suudab kaptenina oma meeskonda tassida ja rabab alati ka mängudes tabeli viimaste vastu, kui teised samal ajal kergemalt võtavad. Selle aasta sooritused tõid ta tagasi ka koondisesse ning ühena vähestest Premium liiga jalgpalluritest on tema üks, kes suudab ka selle taseme pealt koondiseks suurepäraselt ümberhäälestuda ja enda ülesanded sajaprotsendiliselt täita.

Kamsi trump on tema parem jalg, millega teele saadetavad pallid on ohtlikud nii karistuslöökide kui tsenderduste puhul. Tänavune hooaeg on tal olnud väga kõva - 14 väravasöötu on täiesti müstiline näitaja. Liiga kolmas tulemus. Tema tugevuseks on ka väga hästi ajastatud ülejooksud ja rünnakule lülitumised, mistõttu on ta liiga üks efektiivsemaid võtmesöötude jagajaid ja osaline enam kui veerandis Flora jaoks väravaga lõppenud rünnakutest.

Foto: Oliver TsupsmanDmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 5  (4 penaltist); 17 väravasöötu; 30.

On imetlusväärne, et Eesti jalgpalli elav legend teeb statistiliselt oma parimat hooaega 34-aastaselt. Kruglov on alates Eestisse naasmisest kuulunud liiga tähtmängijate hulka, ent tänavu on ta resultatiivsuselt olnud veelgi tulemuslikum kui eelnevatel hooaegadel.

Kruglovi defineerib tema vasak jalg, millele ei ole Premium liigas vastast. Kruglov on pika puuga liiga suurim söötja, suurim ja täpseim karistusalasse söötja ning suurim ja mäekõrguselt täpseim tsenderdaja. Kruglov on andnud 182 tsenderdust, millest pooled ehk 90 on kaaslasteni jõudnud. Võrdluseks: teisena kõige rohkem täpseid tsenderdusi jaganud Elhi näitaja on 51 (täpsusprotsent 30).

Tänu Infoneti ja Levadia liitumisele jõudis juba neljandat korda Levadiasse ning on olnud seni eeskujulik kapten. Heade standardolukordade, keritud tsenderduste ja pikkade audivisete kõrval ei tee allahindlust ka kaitsetöös. Ainus plekk tänavuse hooaja lõikes on oktoobri alguses eksitud penalti 0:0 viigimängus Nõmme Kaljuga.

Foto: Brit Maria TaelDante Leverock
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 8  (0 penaltist); 3 väravasöötu; .

Pärast Läti ründajat Aleksandrs Cekulajevsit polegi Transil nii head leegionäri ehk olnud. Põneval kombel on praegune jalgpalliagent Cekulajevs aga otseselt seotud Bermuda kaitsja Eestisse toomisega.

Varasemalt Inglismaa madalamates liigades ja USA tugevuselt teises liigas mänginud pikakasvuline Leverock on ülivõimas õhuvõitlustes, ent seejuures ka oma kasvu kohta üllatavalt kiire ja osav jalgadega. Tema pead otsitakse igas standardolukorras ja üldiselt ka leitakse. Selle tunnistuseks on koos Madis Vihmanniga liigas enim väravaid löönud kaitsja.

Üllatuslikult hästi on troopiliselt kliimast tulnud Leverock kohanenud nii siinse ilma kui ka Narvaga. Head esitused Transis aitasid jõulisel kaitsjal sügisel Bermuda koondise kapteniks tõusta.

Foto: Liisi TroskaKarl Mööl
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
16 mängu (16 põhis); 2  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Aastaid Eesti tippklubis Kaljus mänginud Mööl jõudis suvel Taani esiliiga kaudu tagasi Eestisse ning sedapuhku tabeli tagumise otsa satsi Kalevisse, kus kaaslaste tase pole sedavõrd ühtlane kui näiteks Hiiul. Sestap on tulemata jäänud ka meeskondlik edu.

On oma võistkonnas nii kvaliteedilt kui stabiilsuselt üks parimaid mängijaid. Sestap haaras võistkonnas kiirelt ka liidrirolli. Endise ründava poolkaitsjana on Mööligi tugevus ründamine - eelkõige triblingud ja söödud. Eriliselt hea klapp on leitud Kevin Rääbisega.

Ka üks-üks duellides on Mööl hea, kuid kaitsefaasis pole sellest suurt tolku, kui kaaslastelt abi ei tule. Kui Kalev soovib edu saavutada, on neil rohkem möölisuguse suhtumise ja kvaliteediga mängijaid vaja.

Foto: Brit Maria TaelMaksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 3  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

25-aastane mees lõpetab juba oma kaheksandat hooaega Levadia põhimehena - see on muljetavaldav saavutus. Teisest küljest on see aidanud tal vormuda selleks, kes ta on - imelise mängijatarkusega vutimeheks.

Podholjuzin on kiire ja palliga väga hea - tema sööduprotsent 93 on kogu liiga parim näitaja. Teisest küljest on ta tänu oma mängulugemisele parim ka vastaselt pallide röövimises - keskmiselt saab ta mängus vastaselt palli tagasi 11 korral. Oma osa on siin sellel, et kuigi pole kõige suurem kaitsja, oskab väga hästi oma keha ja massi kasutada.

Sel hooajal on aeg-ajalt enda kohta harjumatult lohakas olnud, kuid kaitsjana on pea võimatu eksimustest täielikult hoiduda. Liiga parim eestlasest väravakütt Tristan Koskor on just Podholjuzinit nimetanud üheks kõige ebamugavamaks vastaseks. Podholjuzin on suutnud vastase mängijad kuival hoida tänavu täpselt 15 mängus, nii et tõetera on Koskori jutus kahtlemata olemas. Vajaks arengus uue sammu astumiseks uut väljakutset.

Foto: Brit Maria TaelAkim Sairinen
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 4  (0 penaltist); 3 väravasöötu; .

Kui Tammeka kaotas talvel nii Kaarel Kiidroni kui ka Jürgen Lorenzi, tundus tartlaste tulevik tume. Kui Norra madalamatest liigadest toodi omale noor soomlane, kelle tipphetked olid olnud kodumaa esiliigas, ei muutunud pilt eriliselt heledamaks. Kuid Sairinen üllatas kõiki.

Sisuliselt mittekuskilt välja ilmunud mees osutus väga heaks leiuks. Ta on kogu meistriliiga peale ainus väljakumängija, kes tänaseks mänginud kaasa kõik minutid. On veel küllalt noor, aga Tammekas selgeks liidriks kujunenud.

Sairinen on füüsiliselt hästi tugev, hea jala ja pika palliga, väga tugev kahevõitlustes ning korralik maniakk õhuvõitlustes - ta on võitnud liigas enim õhuduelle. Lisaks on ta parim pallide tagasivõitmises, teisena kõige parem lahtiste pallide noppimises ja kolmandana kõige parem vaheltlõigete koguarvu poolest. Miinusena tuleb aeg-ajalt sisse eksimusi, mis lõppevad vastase väravaga.

Foto: Liisi TroskaMaximiliano Ugge
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 6  (3 penaltist); 4 väravasöötu; .

Milano Interi akadeemias kasvanud ja omal ajal Itaalia U20 koondiseski koos praeguse Napoli staari Lorenzo Insignega mänginud Ugge on lõpetamas oma kolmandat hooaega Nõmme Kaljus ja kui see suudetakse lõpetada meistritiitliga, võib just Ugget pidada üheks suurimaks põhjuseks, miks saavutuseni jõuti.

Füüsiliselt tugevamat kaitsjat on Eesti liigast raske leida. On varasemalt olnud selge kaitseliini liider, aga tänavu ka kogu meeskonna vedaja ja sütitaja - eriti siis, kui Rimo Hunti pole väljakul olnud.

Oma kuju kohta on tal hea jalaga mäng, mistõttu on vajadusel mõned matšid mänginud ka keskpoolkaitses. Kuna loeb hästi platsil toimuvat, on liiga suurim lahtiste pallide üleskorjaja. On tänavu suutnud lüüa olulisi väravaid, seejuures ka penaltipunktilt. 10 resultatiivsuspunkti on keskkaitsja kohta vägevad numbrid.

Foto: Liisi TroskaMadis Vihmann
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 8  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Sangaste vägilane mehistus möödunud hooajal Joonas Tamme kõrval ning see on lubanud tal tänavu ise Flora kaitseliini südamik olla. On suutnud liidrikoorma kaitses endale võtta ja kohaneda oma kaitsepartneritega, kes on hooaja jooksul korduvalt vahetunud.

Vihmanni peamine tugevus peitub teisel korrusel. Eriti hea on ta standardolukordades, ka rünnakul, mille tõestuseks on löönud lausa kaheksa väravat. Probleemsed küljed on endiselt kiirus ja jalaga mäng, aga on neid lihvinud ja õppinud nõrkuste kasutamise vajadust vältima.

Mängib üldiselt hästi turvaliselt ja see on kaitsja puhul suur pluss. Kaitseduellide võitmise protsent (73) on Dudarevi järel paremuselt teine. Kindel tegutsemine on temast teinud püsiva koondislase. On valmis välismaale siirdumiseks.

Napilt jäid valikust välja: Andri Markovitš, Dmitri Prošin.

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

2017: 1. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016
1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015
1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov 

Kommentaarid

Morozov   •  
(88.196.42.***)
Igor oli parim kaitsja mängija 2018. hooajal. Järvelaidil Tartu Shootersis tõmmatakse pingeid maha, kerge jook käsikäes, pole paha.
romet   •  
(82.132.243.***)
miks mõjutatakse hääletajaid pildi allkirjaga?
Tahad ilusat väravat nä   •  
(2001:7d0:4d02:8e80:284.***)
Pange Järvekas ründesse siis
Sillamäe   •  
(82.131.90.***)
Kõik puha KTMid nimekirjas.
EKU   •  
(80.235.126.***)
Marozov on seal Shooteris baarman ilmselt või koristaja:)
Amadeus   •  
(193.40.25.***)
parim sööduandja siiski ei ole Kruglov. Ainult kaitsjate hulgas. Zakal veidi rohkem sööte.
to romet   •  
(82.34.149.***)
Olen nõus, et siin üritatakse asja kallutada.
Järvekas   •  
(86.110.43.***)
ei ole küll mingi kaitsja.

Sisene
LIVE: Brasiilia küpsetas Šveitsi läbi ja astus grupist edasi  (kell 21 Portugal - Uruguay)
MM TÄIES HOOS
Pikk ette (ja MM-ile) | Eesti tippvilemees Tohver: etteastet mõjutab see, kui kardad teha otsuseid. Kohtunikud on oma otsuste orjad
MM-I KAHEKSAS PÄEV
Memo | Suures duellis möllasid vahetusründajad. Viik sobis hetkel mõlemale
Kris Ilves | Mbappe võib asjade kokkulangemisel juba nelja aasta pärast Klose rekordit ohustada
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUMÄNG
MM TÄIES HOOS
Kristjan Jaak Kangur | Agulipoisile särab karikas teisiti ehk Kuidas mõõta jalgpalluri pärandit?
MM-i taktikanurk | Jaapan ja saudid nõelasid soosikuid julgusega, Brasiilia kaitse väärib kõrgemat kiitust
PÕNEVAT
MM KATARIS
Šveitsi avalöök Häberli seltsis: kes on Mbappe  light , kuidas Embolo Toni Kroosi koolitas ja miks Klopp õigust rääkis?
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11