A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Õige pea algava koduse jalgpallihooaja eel vaatame läbi huumoriprisma, mida annaks teha, et järjekordne aasta ei mööduks pooltühjade tribüünimonstrumite ees.
Et pealtvaatajanumbrid Eestis loodetud kiirusega ei kasva, ei üllata vist enam kedagi. Ometi oleme kõik lapsepõlves palli tagunud ja ka telenumbrid näitavad, et huvi jalgpalli vastu on püsiv ja potentsiaalne vaatajaskond olemas.
Küsimus "Kuidas need inimesed staadionile meelitada?" kostub kõrvu üha uuesti ja uuesti. Teati aga juba Vana-Roomas, et rahvale on tarvis tsirkust ja leiba - mida siis teha, et järjekordsed üheksa kuud jalgpalli ei mööduks vaid juhuslike pealtnägijate silme all?
Järgnevaid soovitusi palume mitte võtta puhta kullana. Küll aga tasub märtsis minna kaema, kas ehk pealtvaatajate lõbustamiseks mõnda neist ehk ka reaalselt katsetatakse.
Möödunud aegadel on peatreenerid valinud algkoosseisu oma poiste hulgast, kuid efektiivsuse mõttes oleks kasulikum meeskonnad kokku lüüa ja mündiviske järel kordamööda valida. Hea valikustrateegia saaks peatreeneriportfelli tähtsaimaks osaks ja vastaspoolt oleks võimalik mitmel rindel üle kavaldada. Mõeldud on ka koosseisuprobleemidega meeskondadele - kui kahe meeskonna peale 22 mängumeest kokku ei anna, on võimalik heitlus maha pidada ka näiteks ühe värava all!
Järgmise idee jaoks laename nii jäähokilt kui korvpallilt: väljak tuleks sarnaselt jäähokile jagada kolmeks tsooniks, kusjuures murul ründetsoonist pall enne vastase puutumist tagasi liikuda ei tohiks. Nii kaitse- kui ründetsoonis tasuks rakendada korvpallist tuttavat rünnakuaja reeglit, et näha veelgi rohkem pealelööke ja põnevust.
Veelkord korvpalli juurde pöördudes leiame karikavõistluste reglemendist reegli, mis lubab madalama liigataseme esindajal enne mängu kaugvisetega edu püüda. Sarnaselt võiks jalgpallis nõrgemale osapoolele pakkuda võimaluse lüüa vastavalt tasemele penalteid. Kas aga leppida vaid karikaga? Ka liigas võiks teatud punktivahe juures nõrgemale anda võimaluse kohtumist 1:0 eduseisust alustada.
Kui ülejäänud meeskond ei tohi käsi kasutada, siis miks väravavaht peaks? Põnevuse mõttes võiks jätta alles tõrjumisvõimaluse, kuid keelata palli püüdmise ja käeshoidmise. Et see võtab ära suure osa väravavahtide mängumaast, ei oma nende postide vahel seismine ka märkimisväärset tähendust ja palli võiks lihtsalt käega tõrjuda väravale kõige lähemal asetsev mängija. Diskrimineerida ei tasu: kui see pallur on noor, ei tohi lüüa kõvasti; kui lühike, ei tohi lüüa ristnurka; ja nii edasi.
Kõigile kunagi jalgpalli mänginud inimestele on ilmselt tuttava kõlaga fraas "järgmine värav võidab". Sõltumatult eelneva mängu skoorist võiks meeskondadel olla õigus leppida omavahel kokku, kui soovitakse, et järgmisena võrku sahistav sats lahkuks väljakult võitjana. Kui aga mäng pikale venib ja kohtunik palli ära tahab viia, on tulemuseks sõbralik viik.
Oleme ausad, kohtuniku viimasest hoiatusest, kollasest või koguni punasest kaardist rohkem distsiplineeriks mängijaid reaalne tagajärg. Kolm viga? Penalti! Ja miks piirduda vaid sellega - kolm küljeauti? Penalti! Kolm nurgalööki? Penalti!
Kui väljakul on vaid üks pall, tundub pealtvaatajale, et suurem osa väljakul olijatest on kaasreisjad. Kahe palliga aga jätkuks tegevust kõikjale ja mõiste "kiire vastuvärav" saaks hoopis uue tähenduse.
Teatavasti on paljudel staadionitel teadustamine poolik, rääkimata mängupildi kommenteerimisest. Seetõttu võiks kõik mängijad varustada peakomplektidega, kuhu nad on kohustatud mängu ajal platsil toimuvat kommenteerima. Miks sa söötsid, mitte ei löönud? Mida sa vastasest tegelikult arvad?
Kui pealtvaatajale aga selgitustest ei piisa ja tribüüniatleet arvab end paremini hakkama saavat, võiks talle anda võimaluse seda tõestada. Kes teab, ehk peitub just tribüünil istuvas keskealises pereisas kübeke Lionel Messit, millega Eestis muruplatse vallutada. Ta pole lihtsalt kunagi proovida saanud.
Sest kellele siis tantsutüdrukud ei meeldiks? Ehk tasuks neid küll märtsikülma eest hoida.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?