A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Raskes D-alagrupis asetsev Rootsi võitleb edasipääsu eest selliste tiimidega nagu Euroopa tipud Inglismaa ja Prantsusmaa ning motiveeitud võõrustaja Ukraina. Samas ajalugu on näidanud, et edasipääs võib küll olla raske, kuid mitte võimatu.
Rootsi edukaim EM pärineb aastast 1992, kui turniiri võõrustaja rollis olnud rootslaste teekond lõppes alles poolfinaalis saadud 2:3 kaotusega Saksamaalt. Kusjuures tollal asuti samas alagrupis Taani, Inglismaa ja Prantsusmaaga, kellest kahe viimasega ollakse ka seekord ühes grupis.
Rootsi koondis on stabiilselt Euroopa keskmikute hulka kuulunud, osaledes regulaarselt nii MM-idel kui ka EM-idel. Kusjuures MM-idel on oldud hulga edukamad, sest sealt on isegi mitmeid eri värvi medaleid saadud. Eesolevad Euroopa meistrivõistlused on kolla-sinistele aga alles viiendad.
Uue peatreeneriga ründavam mäng
Rootsi koondis tagas oma otsepääsu EM-ile pealtnäha väga raskest olukorrast, kus nad pidid alagrupi viimases mängus Hollandi alistama ning olid ühtlasi ilma mängukeelu all oleva Zlatan Ibrahimovicita. Poolajaks 1:2 taga olnud rootslased suutsid siiski rongi alt välja tuua ning kvalifitseerusid lõpuks otse EM-ile kui parim teise koha omanik.
Üldiselt läbiti EM-valikturniir suhteliselt muretult, alistudes vaid kahel korral vastavalt Hollandile ja Ungarile. 10 mängu peale löödi kokku aga hämmastavad 31 väravat.
Uue peatreeneri Erik Hamreni tulek 2009. aastal tõi see suure taktikalise muutuse: loobuti kaitsest lähtuvast mängust ning hakati panustama ründavale mängule, mis ka läinud valiktsüklis väravaid tõi.
Samas on ründele panustamine jätnud auke kaitsesse, kus ainus kindel mees on teenekas Olof Mellberg, kelle kõrval pole ühegi mehe koht kindel. Kaitse ebakindlust on näidanud ka viimased sõprusmängud. Viimases ettevalmistusmängus Serbia vastu oldi ühe nurgalöögi ajal kui peata kanad ning lubati endale rumala eksimuse järel värav lüüa. Samas annab optimismi see asjaolu, et Horvaatia, Islandi ja ka Serbia vastu on EM-i eel võidud võetud.
Ründeliin pakatab meestest, kelle vorm on hetkel tõusuteel. Johan Elmander Galatasarays, Ola Toivonen Eindhoveni PSV's ning loomulikult Ibrahimovic AC Milanis tegid kõik suurepärase hooaja.
"Ibracadabra", kes vahepeal otsustas mõneks ajaks koondisest loobuda, sai naastes kaasa kaptenipaela, kuid vastutasuks oodatakse temalt ründefaasis väga palju. Suur küsimärk on aga 195 sentimeetrit pika väravamasina tuju, sest heas tujus võib ta meeskonda oma õlgadel vedada, aga tujutsevana peetakse teda meeskonna sisekliimale pigem negatiivseks.
Meeskonna eelistuseks on olnud juba pikka aega turniiri populaarseim formatsioon 4-2-3-1, kus Ibrahimovic ei mängi mitte vaid tipus, vaid ründajast allpool. Eespool on antud situatsioonis reeglina Johan Elmander.
Rootsi käekäiku on väga raske ennustada, kuid Ibra ütles selle kohta poolnaljatades: "Erik (Hamren - toim) lubas mulle tiitlit!"
Peagi saab näha kui palju selles killukeses tõtt oli, kuid fakt on see, et tiitlimõtteid hellitatakse alles siis, kui on alagrupist edasi murtud.
Peatreener: Erik Hamren
2010. aasta MM-ilt eemale jäänud Rootsi vallandas üheksa aastat ametis olnud Lars Lagerbäcki ning nimetas uueks peatreeneriks teise kohaliku mehe Erik Hamreni.
Ta on mees, kel puudub professionaalne mängijakarjäär, kuid ta juhendas Aalorgi 2008. aastal Taani ning Rosenborgi 2009. ja 2010. aastal Norra meistriks.
Tema suurim tegu on olnud koondise mängujoonise ründavamaks muutmine, loobudes varasema peatreeneri põhimõtetest. See samm on talle edu toonud, kuid nüüd on ilmnenud uus probleem - Rootsi nõrgimaks küljeks loetakse nende kaitseliini, mis pole enam nii kindel kui Lagerbäcki ametiajal nähtu.
Staarmängija: Zlatan Ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic, Bosnia ja Horvaatia juurtega rootslane, on jalgpallimaailma superstaar, hõivates lehtede esikaani pidevalt nii positiivse kui ka negatiivsega, kuid ennekõike on ta ikkagi fantastiline jalgpallur.
Mullu AC Milani eest 33 väravat kõmmutanud Ibra kannab Rootsi kaptenipaela ning kindlasti oodatakse tema viiele valikturniiril löödud väravale lisa ka finaalturniiril, kus Rootsi surmagrupist edasi loodab pürgida.
Armastatud ja vihatud ründetuus on kiire, ohtlik, võimas õhus, suurepärase löögi ja trikke täis mängustiiliga. Kui ta oma parimas elemendis on, võiks ta mängida ükskõik millise meeskonna eest.
Noor täht: Rasmus Elm
Kõikide eelduste kohaselt oleks siin pidanud olema John Guidetti, kuid suurepärase hooaja teinud noorukit vigastuse tõttu EM-ile ei kaasatud, seega tuleb siinkohal välja tuua hoopiski poolkaitsja Rasmus Elm, kel vanust 24 aastat.
Hollandi kõrgliigas AZ Alkmaaris järjekindlalt suurepäraseid esitusi tegev Elm on mitme Inglismaa klubi huviorbiidis ning 2009. aastal oma koondisedebüüdi teinud mees on koha poolkaitses kindlalt endale võitnud.
Edukas turniir võib mehe karjäärile suure tõuke anda, kuna teda peetakse Rootsi keskvälja tulevikumeheks.
Faktid:
Koht FIFA tabelis: 17.
Põhivärvid: kollane ja sinine
Hüüdnimi: Blagult (sinine ja kollane)
Pääs EM-ile: Parim teise koha omanik
Varem EM-il osalenud: 1992, 2000, 2004, 2008
Senine edukaim EM: 1992 (poolfinaal)
Grupifaasi mängud:
11.06. Rootsi - Ukraina (21.45)
15.06. Rootsi - Inglismaa (21.45)
19.06. Rootsi - Prantsusmaa (21.45)
Eeldatav algkoosseis:
Andreas Isaksson; Martin Olsson, Olof Mellberg, Jonas Olsson, Mikael Lustig; Kim Källström, Anders Svensson; Rasmus Elm, Ola Toivonen, Sebastian Larsson; Zlatan Ibrahimovic
Märkus: Johann Elmander on hetkel vigastuse tõttu väikese küsimärgi all, kuid tervena oleks tal koht algkoosseisus suure tõenäosusega olemas.
Koosseis:
Väravavahid: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland (FC Kopenhaagen), Pär Hansson (Helsingborgs).
Kaitsjad: Mikael Antonsson (Bologna), Andreas Granqvist (Genoa), Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (West Bromwich Albion), Martin Olsson (Blackburn Rovers), Behrang Safari (Anderlecht), Mikael Lustig (Celtic).
Poolkaitsjad: Emir Bajrami (FC Twente), Rasmus Elm (AZ Alkmaar), Samuel Holmen (Istanbul BB), Kim Källström (Lyoni Olympique), Sebastian Larsson (Sunderland), Anders Svensson (IF Elfsborg), Pontus Wernbloom (Moskva CSKA), Christian Wilhelmsson (Al-Hilal).
Ründajad: Johan Elmander (Galatasaray), Tobias Hysen (IFK Göteborg), Zlatan Ibrahimovic (AC Milan), Markus Rosenberg (Werder Bremen), Ola Toivonen (PSV Eindhoven)
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: