A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
2017. aasta kevad. Inglismaa Premier League'i hooaeg on äsja saanud punkti. Võitjaks kroonitakse Londoni Chelsea, teisena lõpetab Tottenham Hotspur. Suur roll Spursi hõbedaedus on 21-aastasel Dele Allil, kes valitakse teist aastat järjest liiga sümboolsesse koosseisu ja PFA parimaks noormängijaks. Kõik uksed näivad Alli ees olevat valla, mehele ennustatakse kuldset tulevikku.
Täna, viis ja pool aastat hiljem, esindab ta Istanbuli Besiktast, kes tema teeneid enam ei taha. Mis juhtus kunagise imelapse Dele Alliga?
Bamidele Jermaine Alli sündis 1996. aastal 11. aprillil Inglismaal, MIlton Keynesis. Bamidele lapsepõlv oli kõike muud kui kerge - tema isa lahkus pere juurest nädal pärast nooruki sündi, ema kannatas alkoholismi küüsis. 11-aastaselt liitus ta kodukoha klubi MK Donsi akadeemiaga, kuid koduste probleemide kiuste oli tavaline, et poiss trennidesse ei jõudnud. 13-aastasena leiti murele lahendus - Dele lahkus kodust ning kolis oma trennikaaslase juurde.
Kasuperre kolimine mõjutas noormehe elu ja jalgpalliteed positiivselt. Kolm aastat pärast muutust, hooajal 2012-13, murdis ta Donsi esindusmeeskonda. Järgmised kaks hooaega Inglismaa tugevuselt kolmanda liiga klubis olid Alli jaoks edukad: ta sai kõikide sarjade peale kirja 81 mängu, 23 väravat, 15 söötu ja aitas nad Inglismaa esiliigasse. Seejärel, olles vaid 19-aastane, siirdus mees 5 miljoni euro eest Spursi.
Tippjalgpall ja mured perega
Alli avas 2015. aastal Premier League’i ukse pauguga - esimese kõrgliigahooajaga kogunes ta arvele 33 mängu, 10 väravat ja üheksa resultatiivset söötu. Ta valiti juba esimesel hooajal liiga sümboolsesse koosseisu ja aasta parimaks noormängijaks. Lisaks sellele debüteeris Alli A-koondises, kui 2015. aasta oktoobris mängis ta kolm minutit Eesti koondise vastu. Aga see ei olnud kõik - sel hetkel 20-aastane poolkaitsja kuulus Inglismaa 2016. aasta Euroopa meistrivõistluste koosseisu, Sky Sports nimetas teda turniiri eel võistluste paremuselt 32. mängijaks.
Kuigi Dele jalgpallikarjäär võttis üha suuremaid kõrgusi, siis eraelulised probleemid teda rahule ei jätnud. Pärast EURO 2016 hülgas Dele oma särgilt perenime ning asendas selle eesnimega. "Ma tahtsin särgile nime, mis esindab mind ja millega ma saan end seostada. Mul pole mingit sidet perekonnanimega Alli," lausus inglane ajalehele The Sun. Samal ajal lõpetas ta suhtluse oma bioloogiliste vanematega, mille peale ta ema kurtis olukorda meediale.
Twice as nice 😎 the Men's PFA Young Player of the Year award for 2017 goes to @Dele_Alli for the second consecutive year! #PFAawards pic.twitter.com/kEJxLutJKR — Professional Footballers’ Association (@PFA) April 23, 2017
Vaatamata raskele perioodile eraelus jätkas Dele palliplatsil suurepäraselt. Hooajal 2016-17 sai poolkaitsja kõikide sarjade peale kirja 50 mängu, 22 väravat ja 13 söötu. Dele oli sel hooajal niivõrd hea, et teda seostati Real Madridiga. Reali ja Brasiilia legend Roberto Carlos ütles tema kohta järgmist: "Pole kahtlustki, et ta (Dele Alli - M. S.) on piisavalt hea Real Madridi jaoks." Dele oli teel jalgpalli absoluutsesse tippu.
Järgmisel hooajal olid 22-aastase Dele numbrid varasemaga võrreldes pisut tagasihoidlikumad, kuid sellegipoolest mängis mees oivaliselt. Klubihooaja lõpuks jäi 50 mänguga ta arvele 14 tabamust ja 17 väravasöötu. Spurs lõpetas liigas kolmandana, ees ootas jalgpalli MM. 2018. aasta MM oli Dele jaoks eriline – ta lõi veerandfinaalis Rootsi vastu värava. Kuigi Inglismaa piirdus turniiril neljanda kohaga, siis kõik märgid näitasid, et Dele kuulub suurtele areenidele.
Samal ajal, kui Dele hiilgas vutiplatsil, hoidis ta jätkuvalt oma bioloogilistest vanematest distantsi, vanemad jätkasid meediale kurtmist. 2018. aasta veebruaris ilmus Mirroris artikkel, kus Dele isa ja ema avaldasid soovi pojaga taaskohtuda. "Mind ei huvita ta raha. Ma armastaksin teda täpselt samamoodi ka siis, kui ta töötaks McDonald'sis. Me lihtsalt tahame oma poega tagasi," rääkis Dele ema Denise. Eks iga inimene otsustab ise, mida sellise avalduse tegemine näitab ...
Vanemad läksid kohtumist soovides lausa nii kaugele, et käisid tihti Tottenhami treeningkompleksis, mängudel ja isegi staadionituuridel. Kõige selle valguses vahetas noor superstaar oma telefoninumbrit ja elukohta.
Allakäigu algus
Hooaeg 2018-19 oli Dele senise Spursi-karjääri viletsaim. Esimest korda tabasid meest vigastused, mille tõttu jäi ta eemale 22 matšist. Kokku osales ta 38 mängus, skooris seitse korda ning andis kaheksa väravasöötu.
Endine jalgpallur Micah Richards võrdles tolle hooaja Allit endise Liverpooli ründaja Daniel Sturridge'iga. "Allil on ilmselgelt olnud vigastusi. Ta meenutab puusaoperatsioonil käinud Sturridge'it. Paistab nagu ta ei sprindi, sest ta kardab, et midagi läheb valesti. See, et sa oled tagasi trennis, ei tähenda, et oled mänguvalmis. Vahel tundus, et nad kiirustasid Alliga. Ta ei ole hästi mänginud. Kui meeskond mängib kehvasti, valatakse just tema kriitikaga üle," rääkis Richards BBC-le.
Kuigi individuaalselt oli Alli hooaeg täbar, siis Spurs jõudis Meistrite liiga finaali, kus kaotati Liverpoolile. Koduliigas lõpetati neljandal positsioonil.
Samuti toimus allakäik ka Dele koondisekarjääris. Kui aasta varem kandis mees MM-il neljandaks tulnud meeskonnas põhirolli, siis nüüd osales ta oma senise karjääri viimases koondisematšis. Dele oli viimast korda Kolme Lõvi koosseisus kuuendal juunil, kui sai UEFA Rahvuste liiga pronksimängu võidus kirja täisminutid.
Kui eelmine hooaeg oli Spursi jaoks veel enam-vähem, siis hooaeg 2019-20 algas londonlaste jaoks kohutavalt. 19. novembriks oli Spurs liigatabeli 14. real ning klubijuhtidele see ei meeldinud – peatreener Mauricio Pocchetino lasti lahti. Tema koha võttis sisse Jose Mourinho. Alli jaoks oli treenerivahetus ebameeldiv, sest Pocchetinoga oli tal hea klapp. Pocchetino oli see mees, kes noore Dele Spursi tõi ja kes temast mängumehe treis. Mourinhoga aga klappi polnud.
Jose Mourinho had a heart-to-heart with Dele Alli in 2019... pic.twitter.com/9TpmgFErEO — ESPN UK (@ESPNUK) August 22, 2022
Jalgpalli üks läbi aegade parimaid peatreenereid Mourinho nägi, et Alli on lootusrikas mängija, kellel puudub töötahe. Amazon Prime’i dokumentaalsarjas "All or Nothing: Tottenham Hotspur" rääkis Mourinho Allile, kuidas teine hilises eas kahetseb, kui hetkel oma potentsiaali ei täida.
"Ma olen hetkel 56-aastane, eile olin 20. Aeg lendab. Usun, et sa ühel päeval kahetsed, kui sa ei jõua nii kaugele kui peaksid," rääkis Mourinho Delele. "Ma ei oota, et sa oleksid igas mängus parim. Ma ei oota, et sa iga mäng skooriksid. Ma lihtsalt tahan sulle öelda, et sa kahetsed seda. Sa peaksid endalt rohkem nõudma. Ei mina ega keegi teine pea seda tegema, sina ise pead nõudma. Sina ise peaksid endalt rohkem tahtma!" lausus portugallane muigavale Allile.
Sama hooaja käigus nimetas Mourinho Delet üheks "kuradima laisaks treenijaks" ning andis talle mõista, et ta teab, et teda niikuinii ei huvita, kui Mourinho talle midagi ütleb.
Mourinho tuleku järel tundus, et Dele Alli on oma vormi uuesti üles leidnud. Portugallase käe all suutis Alli esimese seitsme mänguga lüüa neli väravat ja anda kolm söötu, seejärel hoog rauges. Hooaja lõppfaasis sai Dele taaskord vigastada - hooaeg läks untsu. Dele hooajanumbrid olid järgmised: 38 mängu, üheksa väravat ja kuus söötu. Kõigest kaks hooaega varem olid need numbrid 50 mängu, 14 väravat ja 17 söötu.
Lisaks sellele, et hooaeg läks halvasti, tabas Delet järjekordne eraeluprobleem – 2020. aasta mais tungisid relvastatud röövlid talle koju, ründasid teda ning varastasid mehelt väärisesemeid, kirjutab The Guardian.
Allakäik
Sel hetkel juba 24-aastase Alli karjäär vajus järjest sügavamale põhja. Mõned aastad tagasi Real Madridiga seostatud mängija osales hooajal 2020-21 vaid 29 mängus. Premier League’is jäi 15 matšiga ta arvele null väravat ja üks väravasööt, Euroopa liigas ja FA karikasarjas lõi ta kokku kolm väravat ja andis neli väravasöötu.
Peatreener Mourinho istutas mehe pingile ning usaldas teda liigamängude algkoosseisu vaid kahel korral. 2021. aasta aprillis lasti Mourinho lahti. Tema koha sisse võtnud Ryan Mason andis Allile rohkem mänguaega, kuid midagi paremaks ei läinud. Mourinho-ajastul langes palluri enesekindlus sügavale auku, mees oli tihti kuri nii platsil kui pingil.
🗣 Reporter: "Dele Alli looked angry when he came off?"
🗣 José Mourinho: "I think he was angry with his own performance, not with me. I think he understands why I took him off. And the team improved." pic.twitter.com/oaV5332Tki — Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) February 20, 2020
Juba hooaeg varem, 2020. aasta veebruaris, oli näha Dele ebakindlusest tingitud vihaprobleeme. Meistrite liiga kaheksandikfinaalis võttis Mourinho mängumehe pingile, mille peale viskas teine vihahoos pudelit ja oma putsasid. Mourinho sõnul oli mees pahane iseenda peale, mis on täiesti mõistetav. Saab vaid ette kujutada, kui raske võib see mängija jaoks olla, kui ta ei suuda enam teha seda, mida ta aasta või kaks tagasi suutis.
Uus lootus?
Dele Alli alustas 2021. aasta hooaega Spursis. Hooaja teises mängus lõi ta värava, mis oli esimene alates sama aasta märtsikuust, kuid peale seda valitses põud. Dele osales Spursi eest veel kaheksas Premier League’i mängus - statistika oli puhas null.
Klubi tahtis meest müüa, mees tahtis klubist lahkuda. Uksele koputasid Frank Lampard ja Everton. Alli siirdus jaanuariaknas Evertoni. Lootuses, et suudab taasleida oma kunagise särava vormi. "Ma tahan jalgpalli mängides olla õnnelik. Lampardi ja Evertoniga koos töötamine on minu jaoks ideaalne võimalus selleks. Olen elevil, et saan sealsetele fännidele oma võimeid näidata ja klubi aidata," sõnas Dele mullu jaanuaris pärast üleminekut.
Kuid kõik läks vastupidi. Hooaja teises pooles mängis ta Evertoni eest vaid 11 mängus, statistika oli jätkuvalt null. Ka Evertonis polnud Allile kohta. Tundus, et Allile polegi enam Premier League’is kohta.
Samamoodi nägi seda ka Everton, kes andis poole hooaja järel Delele mõista, et ta võib endale uut klubi hakata otsima. Tänavuse hooaja alguses pääses 26-aastane poolkaitsja Evertoni eest platsile kahes Premier League'i mängus, minuteid kogunes tal vaid 38. Oli selge, et mees Lampardi plaanidesse ei kuulu – ta laenati aastaks Besiktasele.
Dele Alli has joined Turkish side Besiktas on loan from Premier League strugglers Everton.
Alli, 26, flattered to deceive at Goodison Park, failing to score in 13 appearances since joining the Toffees from Tottenham last January. #Besiktas #DeleAllihttps://t.co/ixU1ifiR1Q pic.twitter.com/iusRcb8Map — Report Dailys.com (@reportdailys) August 26, 2022
Põhjamuda
Lampard rääkis Alli Türkki siirdumise järel sarnast juttu nagu mõned aastad varem Mourinho tegi. "Mõnda aega temaga koos töötades mõistsin, et ta peab aru saama sellest, et kõrgel tasemel õnnestumiseks peab kõvasti treenima ja keskenduma. Tean isiklikust kogemusest, kui palju treenimine ja keskendumine juurde annab. See on miski, mille ta peab endaga kaasa võtma," rääkis Lampard Mirrorile.
Ta jätkas: "Ta peab seda tegema – iga mängija peab seda tegema. Tippjalgpall on liiga kõrgetasemeline. Keskendumine peab paigas olema ja kui see ei ole, siis on väga-väga keeruline. See lihtsalt on nii." Lampardi sõnad on valusad, aga peavad paika – kui mängija ei keskendu, on tal väga keeruline.
Ja Delel on endiselt keeruline ... Algus Türgis oli enam-vähem. Teises liigamängus lõi ta Besiktasi 3:2 võidumängus värava, kuid vigastas samas mängus juba krüptoniidiks saanud reit. Seejärel jättis ta kaks mängu vahele. Alli naasis platsile, kuid jäi viie mänguga kahvatuks.
😔 Former #thfc star Dele Alli subbed off before the half hour mark and booed off with Beşiktaş losing 2-0 at home… pic.twitter.com/CwmC4ctVRR — Daily Hotspur (@Daily_Hotspur) December 22, 2022
Dele Alli aeg Türgis võttis veelgi kurvema pöörde, kui 21. detsembril peetud karikamängus vahetati ta poolehoidjate vilekoori saatel välja juba 29. minutil. Selleks hetkeks oli Besiktas 0:2 kaotusseisus, mis pöörati hiljem 4:2 võiduks. See oli viimane nael kirstus - 26-aastane endine superstaar pole viimases kolmes mängus enam väljakule saanud.
Sky Sports kirjutas üheksandal jaanuaril, et Besiktas tahab Dele Allit tagasi Evertoni saata, kuid Liverpoolis asetsev pole sellega nõus. Kuna laenulepingus tagastamisklauslit pole, jääb mees tõenäoliselt hooaja lõpuni Türkki.
Dele pole oma karjääri lõpetanud, kuid selleks, et lõpp veel niipea ei tuleks, peab ta end kokku võtma. Samas viimast kahte aastat vaadates tundub, et see rong on vaikselt juba vaksalist lahkumas. Mis juhtus mängijaga, kes 21-aastaselt oli teel jalgpallimaailma tippu, kuid nüüd, 26-aastasena, mil mees peaks olema oma kuldajas või selle lähedal, ei pääse ta enam platsile isegi Türgi kõrgliigas?
Mis on Dele Alli allakäigu põhjus?
Lihtne vastus on, et me ei tea seda. Tegelikku põhjust teab Alli ise ja võib-olla paar inimest veel. Aga me võime seda spekuleerida. Mina leian, et on neli võimalikku põhjust.
1. Laiskus
Dele on ja oli väga talendikas jalgpallur. Seda näitab see, kuidas ta esmalt tõusis MK Donsi põhimeheks ning hiljem oma esimesel Premier League'i hooajal ka Spursi üheks alustalaks. Kui vaadata, kuidas ta rünnakul liikus ning kuidas ta mängu mõistis, siis on arusaadav, et ta ei tundnud suurt treenimisvajadust.
Aga nagu Alli kaks eelmist treenerit - Jose Mourinho ja Frank Lampard - on öelnud, siis tippu tõusmiseks ja sinna jäämiseks on vaja pidevalt rasket tööd teha. Mehed ütlesid ka seda, et Dele ei olnud nõus piisavalt pingutama.
Alli purjetas oma andekuselaine turjal seni, kuni lainet jätkus. Ühel hetkel sai vool otsa ning mees pidi ujuma hakkama - aga seda ta ei teinud, allakäik tuli kiirelt.
2. Vigastused
Vigastuste punkt on tugevalt seotud laiskusega. Nimelt esimene indikaator, et Alli karjäär võtab suuna allamäge, tuli tema esimese vigastuse järel ehk hooajal 2018-19. Tegu oli reievigastusega ning see sama vigastus painab teda tänaseni.
Kui arvestada tema laiskusfaktoriga, siis ei oleks üllatav, kui mees ei võtnud vigastusest taastumist tõsiselt. Samal ajal on ka see tõenäoline, et ta ei pööranud kunagi tähelepanu enda tervise hoidmisele ning keha ei pidanud suurele koormusele vastu.
Suur ja tähtis osa Dele mängust oli ta plahvatuslikkus ja liikuvus. Vigastused panid põntsu ta atleetlikkusele. Ja nagu Micah Richards ütles: "Ta meenutab puusaoperatsioonil käinud Sturridge'it. Paistab, nagu ta ei sprindi, sest ta kardab, et midagi läheb valesti."
Mees toodi liiga varakult vigastuspausilt tagasi, ning ta ei olnud selleks valmis. Ja kui mängija pole 100% terve, siis ta hakkab üle mõtlema ning kui ta hakkab üle mõtlema, siis ta pole enam enesekindel ja kui ta pole enesekindel, siis ta pole hea.
3. Lapsepõlvest tulenevad vaimsed probleemid
Usun, et märgiline roll Dele Alli tõusu ja languse juures oli tema probleemsel lapsepõlvel ja sellest tingitud hilisematel pereprobleemidel. Tõenäoliselt suunas ta noorena kõik oma probleemid jalgpalli ning arenes seetõttu meeletu kiirusega. Samas esimesed tagasilöögid karjääris ja vanemate mõnevõrra lapsik käitumine meedias võisid seni positiivselt mõjunud viha paisutada talumatult suureks.
Samuti tundub loogiline, et ta tundis noorena, et vanemad hülgasid ta ja see tekitas ta alateadvusesse mõtte, et äkki ta on ise selles süüdi. Hiljem, kui meeskond ei võitnud ning ta individuaalsed esitused langesid, võis teda tabada sarnane tunne, ning see ajas ta pea sassi. Vaimset ebastabiilsust näitavad erinevad videod (ka siin artiklis), kus Dele loopis pärast mängu pudeleid või elas muul viisil enda viha välja.
Ühel hetkel võis see kõik tema peas liiga suureks minna ning mees ei suutnud enam mängule keskenduda. Seda hüpoteesi toetab ka Lampardi öeldu: "Mõnda aega temaga (Delega - M.S.) koos töötades mõistsin, et ta peab aru saama sellest, et kõrgel tasemel õnnestumiseks peab kõvasti treenima ja keskenduma. Tegelikult tean isiklikust kogemusest, kui palju treenimine ja keskendumine juurde annab. See on miski, mille ta peab endaga kaasa võtma."
4. Elu eesmärk sai varem täidetud
Kõik jalgpallurid või mõne muu alaga tegelevad inimesed ei soovi saada maailma parimaks. Osad tahavad lihtsalt raskest minevikust pääseda ja elada. Arvestades Dele Alli keerulist lapsepõlve, siis tundub igati mõistetav, et tema eesmärk võiski lihtsalt olla hea elu peale saamine ning seda jalgpall talle pakkus. "Sa päästsid mu elu. Seepärast jään sind igavesti armastama," kirjutas Dele oma Instagrami-foto alla, kus ta kallistas jalgpalli.
***
Tegelikult pole vahet, miks Dele Alli karjäär niivõrd järsult põhja vajus. Muinasjuttude austajana loodan, et ta suudab oma probleemidest jagu saada ning naasta kõrgesse jalgpalli. Kuid peamine on see, et mees ise oma eluga rahul oleks - see on see, mis päriselt loeb. Kui ta eesmärk oligi enda tulevikku finantsiliselt kindlustada, siis ta on selle väga edukalt täitnud. Ja hoolimata sellest, kas tal õnnestub mudast välja tulla või mitte, oma lühikese karjääri jooksul jõudis ta tippu. Kasvõi korraks, aga ta jõudis sinna.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?