Suured nimed või veel suurem üllatus? Rekordi kordamisest lahutab Inglismaa tulevikutähti vaid Iisrael (0)

Inglaste nimekaim mees on turniiril Carney Chukwuemeka. Foto: Scanpix / AFP / Joe Klamar

Slovakkias toimuval U19 Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril on finaali jõudnud Inglismaa ja Iisrael. Inglased seljatasid poolfinaalis tulise mängu järel 2:1 Itaalia, Iisrael oli aga samuti 2:1 parem Prantsusmaast.

Euroopas möllanud koroonapandeemia tõttu jäeti nii 2020. kui ka 2021. aastal finaalturniir ära, nüüd aga õnnestus see viimaks pidada. Inglismaa võitis alagrupis kõik kolm kohtumist, alistades esmalt 2:0 Austria, seejärel 4:0 Serbia ja lõpuks ka 1:0 Iisraeli. Tolles mängus lõi ainsa värava kunagi pikkade audivisetega tuntust kogunud Iiri koondislase Rory Delapi poeg Liam, kes kuulub värske Inglismaa meistri Manchester City ridadesse ning pääses lõppenud hooajal ka ühes liigamängus väljakule.

Poolfinaal viis inglased mullusuvise meeste EM-finaali minikorduses vastamisi Itaaliaga, kes oli pidanud teises alagrupis leppima prantslaste järel teise kohaga. Itaallased läksid 12. minutil juhtima, kui Juventuse ridadesse kuuluv Fabio Miretti realiseeris ise teenitud penalti. Inglismaa pööras mängu aga teisel poolajal enda kasuks, sest 58. minutil viigistas vahetusmees Alex Scott nurgalöögi järel seisu.

Hoogsas mängus, kus meeskonnad tegid kahe peale tervelt 25 pealelööki, tõusid pearolli väravavahid - AC Milani ridadesse kuuluv Sebastiano Desplanches ja Brentfordis mängiv Matthew Cox. Ent 82. minutil oli ka Desplanches Liverpooli kaitsja Jarell Quansahi pealöögi vastu võimetu. Üleminutitel avanes Itaalial hiilgav šanss ise uuesti viik jalule seada, aga Cox suutis Miretti kauglöögi üle põiklati lükata.

Iisrael alustas turniiri 2:2 viigiga serblaste vastu, seejuures lubati vastastel viigistada alles üleminutitel. Seejärel võideti 4:2 Austriat ja kuigi viimases alagrupimängus tuli inglaste paremust tunnistada, pääseti nelja punktiga grupist teisena edasi.

Üllatuspommi pani Iisrael plahvatama poolfinaalis, saades 2:1 jagu A-alagrupi täiseduga läbinud ja seal viimases mängus 4:1 Itaaliat loputanud Prantsusmaast. Avapoolajal jättis Souleymane Toure omavärav prantslased kaotusseisu ja 57. minutil lisas Tel Avivi Hapoeli poolkaitsja El Yam Kancepolsky teisegi tabamuse. Prantsusmaa suutis küll viis minutit hiljem vahet vähendada, kui täpne oli Alan Virginius, aga viigiväravani ei jõutudki.

Finaali eel on selge soosik Inglismaa, kes on läbi aegade U19 vanuseklassi Euroopa meistriks kroonitud kümnel korral. Vaid seni viimasel turniiril ehk 2019. aastal võidutsenud Hispaanial on üks tiitel rohkem. Viimati võidutsesid inglased 2017. aastal, kui finaalis alistati 2:1 Portugal ning teiste seas kuulusid meeskonda nüüdseks A-koondisesse murdnud Aaron Ramsdale, Reece James ja Mason Mount.

Iisrael pole seevastu varem iialgi isegi nelja parema hulka jõudnud, rääkimata finaalis mängimisest. Alates 1992. aastast Euroopa tsoonis mängiva koondise senine parim tulemus pärineb 1997. aastast, kui toona veel U18 nime kandnud ja Islandil peetud finaalturniiril kaotati Šveitsile ja Prantsusmaale, tehti Iirimaaga 1:1 viik ning jäädi alagrupis viimaseks.

2014. aastal jõuti samuti Euroopa kaheksa parema koondise sekka, aga siis tuli kaotus vastu võtta nii Portugalilt, Austrialt kui ka Ungarilt. Peale nende kahe korra polegi Iisrael varem suutnud selle vanuseklassi finaalturniirile murda, tänavune kolmas katse on osutunud kõige edukamaks. Valikturniiri alagrupist pääseti edasi Hollandi järel saadud teise kohaga, Eliitringis jäeti aga selja taha nii Ungari, Šotimaa kui ka Türgi.

Finaal peetakse reede õhtul Eesti aja järgi kell 21 ja seal on selge soosik Inglismaa, kelle nimekaimaks meheks võib pidada poolkaitsjat Carney Chukwuemekat. Lõppenud hooajal pääses Chukwuemeka Premier League'is väljakule koguni 11 kohtumises. Suurem osa koondislastest on pärit Inglismaa tippklubide noortesüsteemidest, lisaks kuulub Jamie Bynoe-Gittens Dortmundi Borussia ja Samuel Iling-Junior Juventuse ridadesse. Iisraelil on vastu panna vaid kodumaa klubides mängivad mehed, kuid samas on mitmel neist juba olemas arvestatav kogemus Iisraeli kõrgliigast.

Kui kõik neli poolfinalisti teenisid automaatselt pääsme ka 2023. aastal Indoneesias peetavale U20 vanuseklassi MM-finaalturniirile, siis viies Euroopast sinna jõudja selgitati alagruppide kolmandate meeskondade duellis. Turniiri korraldajate suureks rõõmuks tagas viimase MM-pileti Slovakkia, kes sai Trnavas peetud kohtumises enam kui 4000 pealtvaataja ees 1:0 jagu Austriast. Kui Inglismaa ja Prantsusmaa on varem vastavalt 2017. ja 2013. aastal ka maailmameistriks kroonitud, Itaalia sai 2017. aastal kolmanda koha ning slovakidki jõudsid 2003. aastal 16 parema hulka, siis Iisrael on MM-debütant.