A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Täna õhtul mängitavas play-off'is selguvad viimased 21 tänavusel Euroopa liiga alagrupiturniiril osalevat jalgpallimeeskonda. Horvaatia pealinnas Zagrebis, Maksimiri staadionil lähevad vastamisi kohalik Dinamo ja Eesti meister FC Flora.
Üle-eelmisel nädalal kodus Islandi meistri KR Reykjaviki 2:1 ja eelmisel nädalal võõrsil Malta tšempioni Floriana (normaal- ja lisaaeg 0:0, penaltid 4:2) alistanud Flora on klubi ajaloos esimest korda: 1) alistanud ühe eurohooaja jooksul kaks vastast, 2) jõudnud Euroopa liigas play-off'i, 3) suutnud eurosarjas teist hooaega järjest vähemalt ühest vastasest jagu saada.
See kõik koos suveräänse liidrikohaga Premium liigas viitab, et Flora esindusmeeskond on tõusnud klubi jaoks uuele kvaliteeditasemele, mida testitakse täna väga kõrgel tasemel.
Dinamoga võrdväärsete klubidega on Flora eurosarjas kohtunud harva – näiteks Nikosia Apoel (Küpros) 2018 ja FC Basel (Šveits) 2012 –, aga kõvemaid vastaseid tuleb otsida eelmisest aastatuhandest, kui 1998 kohtuti Bukaresti Steaua (Rumeenia) ja 1999 Belgradi Partizaniga (Jugoslaavia).
Aga kohtumine Dinamoga on Flora ja Eesti klubijalgpalli jaoks eriline ikkagi mitte vastase taseme, vaid selles peituva ainulaadse võimaluse tõttu. Soccernet.ee pani kirja ja esitas vastused peamistele tänast matši puudutavatele küsimustele:
Kas Eesti klubid on varem Euroopa liiga alagrupiturniirile sama lähedal olnud?
On ja ei ole kah. Play-off'is on mänginud ka FCI Levadia ja Nõmme Kalju, aga kumbki neist polnud alagrupiturniirist reaalselt 90 minuti kaugusel, sest tegu oli tavapäraste hooaegadega, kus edasipääseja selgus kahe mängu kokkuvõttes.
Levadia 2006. aasta duellis Newcastle Unitediga oli mängus pääse UEFA karikasarja alagrupiturniirile. Tõsi, toda faasi ei nimetatud play-off'iks, vaid esimeseks ringiks. Avamäng Tallinnas kaotati 0:1 ja kordusmatš 1:2.
Järgmine võimalus avanes Levadial 2009. aastal, aga kustus kiiresti, sest võõrsil peetud avamängus saadi Galatasaray (Türgi) käest 0:5 saun. Sportlik põnevus kadus ja korduskohtumine (1:1 viik, värava lõi Eino Puri) muutus pelgalt vormistamise küsimuseks. Kalju kohtus 2013. aastal Dnipropetrovski Dniproga (Ukraina), kaotades esmalt kodus 0:2 ja siis võõrsil 0:3.
Flora õnn on, et kõik sõltub ühest kohtumisest. Tõsi, see tuleb pidada võõrsil, aga kordusmängu puudumine suurendab olulisel määral juhuslikkust, mis omakorda tuleb kasuks autsaiderile, kelleks Flora kahtlemata selles paaris on. Nii head võimalust alagrupiturniirile jõuda nagu Floral täna, pole olnud mitte kunagi varem mitte ühelgi Eesti jalgpalliklubil.
Kui kõva vastane Zagrebi Dinamo on?
Väga kõva. Eelmise aasta 18. septembril purustas kodus mänginud Dinamo meeskond Meistrite liiga alagrupiturniiril Atalanta 4:0. Itaalia klubi, nagu teame, jõudis hiljem veerandfinaali ning saavutas Itaalia meistrivõistlustel kolmanda koha. Alagrupis jäi Dinamo vaatamata tollele võidule viimaseks, aga Euroopa klubijalgpalli kõrgeim tase on nende jaoks vägagi tuttav.
Eelmise viie hooaja jooksul on nad kolmel korral jõudnud Meistrite ja korra Euroopa liiga alagrupiturniirile. Kõik allapoole seda on Dinamo jaoks julm ebaõnnestumine. Neil lasub tänases mängus Floraga vastuvaidlematu võidukohustus, mille täitmine vaigistaks mõnevõrra pettumust, mille tõi kaasa Meistrite liiga kolmandas eelringis Budapesti Ferencvaroselt (Ungari) saadud 1:2 kaotus.
Kõnekas fakt sfääridest, kus Dinamo tegutseb: paar päeva tagasi müüs Dinamo 18-aastase keskkaitsja Joško Gvadrioli mängijaõigused Saksamaa tippklubile RB Leipzig. Dinamo mõlemas tänavuses eurosarjakohtumiseski põhikoosseisu kuulunud Gvardioli hind oli 16 miljonit eurot.
Kui palju raha Flora täna teenida võib?
Väga palju. Vähemalt Eesti klubijalgpalli kontekstis. Praeguseks on FC Flora taganud 1,38 miljonit eurot auhinnaraha/solidaarsusmakset (eeldusel, et summad võrreldes möödunud hooajaga ei vähene, mida pole kunagi varem juhtunud). Kui täna Dinamost jagu saadakse, kerkib see summa üle kolme miljoni euro ja võib sõltuvalt alagrupiturniiril saavutatavatest tulemustest ületada ka nelja miljoni piiri.
Mida alagrupiturniir Florale ja Eesti jalgpallile tähendaks?
Alagrupiturniirist on Eesti klubid unistanud juba paarkümmend aastat. Just see on olnud Levadia üks kandvaid eesmärke alates selle klubi loomisest. Eurosarjade kehvad tulemused pole lubanud Floral seda sama otsekoheselt eesmärgiks sõnastada, aga kuskil eemal on see olnud kogu aeg.
Eurosarja alagrupiturniir oleks aga märgilise tähendusega saavutus mitte ainult Flora, vaid terve Eesti klubijalgpalli jaoks. Näiteks viitaks see, et eurokonkurentsis kidunud Premium liiga tase ei ole nii niru, nagu praegune 53. edetabelikoht viitab (kui Flora jõuab alagruppi, siis tõuseb ka Eesti koht ning tõenäoliselt saadakse tagasi neljas eurosarjakoht).
Kindlasti tähendaks alagrupiturniiril osalemine, et Flora jalgpalluritele saaks osaks suurem rahvusvaheline tähelepanu. Mängija, kes sel tasemel end tõestada suudab, muutub välisklubide jaoks ahvatlevamaks.
Flora kapten Konstantin Vassiljev ütles septembrikuises koondiseaknas: enne Eesti koondise tase oluliselt ei parane, kui mängijad ei pääse parematesse klubidesse. Euroopa liiga alagrupiturniir on hiilgav müügiaken, mille kaudu neid terve Eesti jalgpalli jaoks vajalikke üleminekuid teoks teha. Ning kui minnakse Florast, siis hakatakse teravama pilguga vaatama ka Floraga koduliigas konkureerivaid klubisid. Lumepalliefekt toimib selles valdkonnas kindlasti.
Kellega Flora lahingusse läheb?
Ründaja Rauno Sappinen, kes olnud Flora senisest kolmest tänavusest eurosarjaväravast kahe autoriks, kannab võistluskeeldu ja meeskonda aidata ei saa. See sunnib peatreenerit Jürgen Henni ümberkorraldustele. Eilsel pressikonverentsil ilmnes, et värskelt koondisekutse saanud Mark Anders Lepik ilmselt põhikoosseisu ei kuulu, vaid temaga arvestatakse ikkagi kui vahetusmehega.
Seega jääb tipuründaja positsiooni täitmiseks alles kaks varianti – Rauno Alliku või Frank Liivak. Samas pole kindel, kas mõlemad nimetatud mehed põhikoosseisu kuuluvad, sest Hennil on olemas ka variant mängitada keskväljal Vladislav Kreida ja Konstantin Vassiljevi kõrval Markus Soometsa, mis võimaldaks Martin Milleri paremale äärele nihutada ning jätta lisaks Lepikule vahetusse ka Liivaku.
Arvestades, et Florat ootab ees kõvemat sorti kaitselahing, ei pruugi säärane koosseis olla üldse üllatav. Lepiku ja Liivaku vahetusest sissetoomisega oleks võimalik anda mängule uus impulss.
Ülejäänud positsioonide osas on ainuke küsimärk vasakkaitse - kui Ken Kallaste on piisavalt terve, alustab vasakkaitses tema, kui ei ole, siis eelmises kahes mängus hea partii teinud Marco Lukka.
* * *
Kohtumisest teeb otseülekande ETV2, Soccernet.ee vahendab matši tekstipõhises LIVE-ülekandes.
* * *
1. oktoobril kell 20.00 Maksimiri staadionil (Zagreb, Horvaatia)
Zagrebi Dinamo - Tallinna FC Flora
Peakohtunik: Ali Palabiyik
Abikohtunikud: Serkan Olguncan, Cem Satman
Neljas kohtunik: Arda Kardesler (kõik Türgi)
Flora eeldatav algkoosseis:
Coolbeti koefitsendid:
Zagrebi võit - 1,08
Viik - 11,00
Flora võit - 35,00
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?