A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Kahe kuu eest Rumeenia suurklubi Bukaresti Rapidiga liitunud 23-aastane Eesti koondise keskpoolkaitsja Mattias Käit naudib praegu oma jalgpalli. Kuigi tal on juba tulnud silmitsi seista eestlastele hästi teada treenerivahetusega, osutus seekordne kartus asjatuks.
Levadiast 2014. aastal Inglismaale Fulhami akadeemiasse siirdunud Käit on vaatamata noorele eale jõudnud välismaal palju kogeda. Ta on treeninud Inglismaal tippudega, käinud Šotimaal laenul, kogenud Sloveenias Domžales nii usaldust kui ka pingil istumise raskust ning tulnud sedasi Norra meistriks, et tõsise peavigastuse tõttu ise väljakule ei jõudnudki.
Nüüd on ta Rapidis, mis on kolmekordne Rumeenia meister ja 13-kordne karikavõitja. Pärast eelmisel kümnendil üle elatud raskusi ollakse tagasi kõrgliigas, kus loodetakse end kiirelt kehtestada. Käit on elu ja jalgpalliga uues keskkonnas rahul.
"Hästi läheb, kui lihtsalt öelda," ütleb ta esmaspäevasel koondise kogunemisel, vahetult enne aasta esimest treeningut sinisärgis. "Vahepeal on väga palju muutunud," viitab ta jaanuarikuisele kohtumisele siinkirjutajaga. "Praeguse seisuga ma olen rahul. Mängin pidevalt 90 minutit, tervis on korras. Viriseda ei ole," rõõmustab poolkaitsja. Ta on löönud juba kaks väravat, andnud kaks väravasöötu ja jõudnud liiga sümboolsesse koosseisu.
Jutud vastasid tõele
Jalgpallis ei ole selles midagi eriskummalist, kui enne klubivahetust mängijatele räägitavad jutud ei klapi päriselt reaalsusega ning vutimees saab uude klubisse jõudes mõne üllatuse osaliseks. Rumeenias on Käiti oodanud aga kõik see, mida lubati.
"Kõige rohkem kuulsin jutte fännidest. See, millest räägiti, mida näidati - see kõik on olemas ja on tõesti super. Räägiti samamoodi, et võistkonnakaaslased on väga sõbralikud, võetakse hästi vastu. Nii oli ka tegelikult. Et kiiresti mängima hakkasin, aitas samuti sisse sulanduda. Kõik, mis räägiti, vastas tõele," ütleb ta.
Käit hindab Rumeenias pakutava jalgpalli kvaliteeti heaks. "Kõik on väga tehnilised," märgib ta. "Sloveeniaga võrreldes on tempo kiirem, kvaliteet tundub mulle endale parem. Ja fänne on staadionil kõvasti rohkem."
Ainus üllatus, mille Käit Rapidisse jõudis sai, oli see, et ta nii kiirelt mängima hakkas. "Kui sinna läksin, teadsid nad, kui pikalt ma pole mänginud ja trenni teinud. Nad alguses ütlesid, et annavad mulle paar nädalat aega sisse elada," meenutab Käit.
Ta jätkab: "Kui oli esimene mängupäev (neli päeva pärast lepingu sõlmimist - K. E.) ja nägin, et olen nimekirjas ning sõidan kaasa, siis see oli üllatus. Sain kohe ka esimesed 20 minutit. Tundsin end seal hästi, sain hakkama. Kohe pärast seda järgmine mäng sain põhisse - see oli uus üllatus, et nii kiiresti usaldati. Aga olen ülimalt rahul!
Olen kõik mängud mänginud, on ka hästi läinud ja olen enda positsioonil. Arvan, et need kaks väravat ja väravasöötu näitavad samamoodi, et ma naudin."
Treenerivahetus muutis ärevaks, aga Käit võitis kiirelt usalduse
Rapidisse siirdudes alustas Käit mängimist 47-aastase rumeenlase Mihai Iosifi käe all 4-4-2 või 4-4-1-1 asetuses keskväljal kastist kastini toimetava poolkaitsjana. Treeneri usaldus aitas eestlasel kiiresti ka kaaslaste ja fännide jaoks omaks saada.
"Esimeses kodumängus pandi mind kohe põhisse. Sain seal väravasöödu ka, kui olime juba punasega vähemuses. Kindlasti see aitas kaasa ja sain kohe fännide toe. Sel oli suur tähtsus ka minu jaoks. Kiiresti sisse sulanduda on kindlasti hea. Ei pea seal väga palju võitlema hakkama ja pärast kahetsed midagi. Mida kiiremini sisse sulandud, seda kergem on sul endal," räägib ta.
Kuigi Käidil personaalselt läks Rapidis algusest peale hästi, siis meeskondlikult mitte kõige paremini. Esimesest kaheksast mängust koos eestlasega saadi viis viiki ja kolm kaotust. "Jalgpallis on ikka nii, et kui ise ei löö, siis lased endale. Viigimängudes meil nii oli. Lasime endale lollakaid väravaid. Mõnes mängus lõime tagasi, aga mitte kõigis ja kaotasime ka. Aga uue treeneri käe all on kolmest kolm. Praegu läheb kõik õnneks ülesmänge."
1. märtsi 2:3 kaotus Craiovale, kellele Käit ka värava lõi, jäi Rapidi enda ridades treeneriks kasvanud Iosifi luigelauluks. Uueks juhendajaks toodi Rumeenia jalgpalli uuema põlvkonna vast suurim legend, 43-aastane endine ründaja Adrian Mutu, kes jõudis mängijana nii Milano Interi, Chelsea kui ka Juventuse särki kanda, ent ka eri skandaalidesse sattuda. Muuhulgas oli Mutul probleeme alkoholi, narkootikumide, aga ka treeneritega, tülitsedes nii Jose Mourinho kui koondist tüürinud Victor Piturcaga.
Alates 2018. aastast on Mutu tõsisemalt treeneritööle pühendunud ja pärast muuhulgas Rumeenia U21 koondise tüürimist jõudis ta nüüd Rapidisse. Nagu Käit juba mainis, on tema käe all kolmest matšist võidetud kõik. "Ta on väga professionaalne. Nõuab palju, aga õigeid asju. On pea igal pool Euroopas juba käinud, teab, kuidas jalgpallis mängida ja mida tahta. Trennid on väga head," kiidab Käit uut juhendajat.
"Päris palju on muutunud [võrreldes varasemasega]. Treeningute intensiivsus ühelt poolt, aga teisalt treener tuli ja võttis kaasa kaks abitreenerit, ühe videoanalüütiku, tuntud fitness-treeneri. Mulle endale ja ka teistele mängijatele oli see muutus positiivne. Skoorid näitavad ka seda," ütleb Käit.
Mutu käe all mängib Rapid keskväljal rombiga, mis tähendab, et äärepoolkaitsjaid neil ei ole. "Sellest sõltuvalt on nii minul kui teistel poolkaitsjatel palju jooksmist," selgitab eestlane, et see talle meeldib.
Samas tunnistab Käit, et Iosifi lahkumise ja Mutu saabumise ajal oli tal peas üksjagu muremõtteid: "Minu jaoks personaalselt oli treenerivahetus ärev hetk, kuna minevikust ei ole mul nende treenerivahetustega kõige parem kokkupuude ja tihtipeale olen pingile või pingilt isegi tribüünile kukkunud.
Minu jaoks oli kindlasti väga ärev. Aga et ta (uus treener Mutu - K. E.) pani mu mängu ja selles mängus andsin kohe väravasöödu, aitas ka teda - nägi, et sai mind usaldada ja mängitada. Loodame, et treenerivahetust ma enam nii väga kartma ei pea. Ka tulevikus."
Kui väljakul läheb hästi, on ka elu hea
Põhja-Norra ja Rumeenia on nii kultuuriliselt, ühiskondlikult kui ka taristu mõttes väga erinevad paigad. Käit on aga kohanenud kiirelt. Korter on tal olemas, klubist sai ta ka auto ning teda toetatakse igakülgselt.
Kuna Rapid ehitab praegu oma uut treeningkeskust, tuleb klubi esindusvõistkonnal treenida eri paikades. Tingimused on aga korralikud. "Treenime vahepeal Rumeenia koondise baasis, kus on kõik väljakud väga head. Lisaks jõusaalid, saunad, jäävannid - kõik on olemas. Kõik on väga professionaalne," tutvustab poolkaitsja.
Liigamängude raames teisi klubisid külastades nähtu osas toob ta välja vaid krõbeda talve. "Kuna ilm on olnud külm, on väljakud vahel kõvad ja pall põrkab. Ei ole olnud alati superideaalsed."
Vuti kõrvalt ei ole Käit aga veel põhjalikumalt Rumeeniaga tutvuda jõudnud. "Väga palju pole jõudnud ringi käia. Praegu olen rohkem jalgpalli mänginud, treeninud. Midagi hullu ei ole. Mulle meeldib seal! Kui mängid ja läheb hästi ning keskkond on sul jalgpalli poole pealt hea, siis ilmselgelt elu ka meeldib. Kõik on positiivne," toob ta välja olulise asjaolu.
Käit usub, et praegu võib ta senise karjääri parim periood olla: "Kui vaadata mu välismaal olekuid, kus vahel ei ole saanud treenerivahetustega mängida ja kõike seda, siis ilmselt on see praegu isegi parim aeg. Mängin pidevalt, heal tasemel ja on ka hästi läinud."
Kogu see hea energia on nüüd järgneva üheksa päeva jooksul üle vaja kanda koondisesse, et säilitada Rahvuste liigas Küprose ees koht C-tasandil. "Me lähme ikka võitma! Väga tähtsad mängud ja meil tuleb lihtsalt võita, et püsida oma liigas," ütleb Käit.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Intervjuu | Galal pisara poetanud Mets tõi oma karjääri parimast aastast esile viis tipphetke
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?