A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Inglismaa koondise poolehoidjatel ei tasu enne Euroopa meistrivõistlusi ootusi üles kruvida, sest vigastuste tõttu ümbritsevad Inglismaad kartused, et Roy Hodgsoni koosseis on ette hukule määratud.
Roy Hodgsoni palkamine mai alguses ei olnud kindlasti kõige populaarsem otsus, mida Inglismaa jalgpalliliit teha saanuks, kuid nad loodavad, et treeneri kogemus aitab Inglismaal olukorras, kus keegi neilt midagi erilist ei oota, üllatada.
Inglisma meedias on turniiri eel domineerinud vigastused ja kriitika Hodgsoni valitud koosseisu vastu, sest mitmed hinnatud mängijad eesotsas Rio Ferdinandiga ei saanud koondisekutset.
Hodgson koheselt silmitsi raskete otsustega
Valikturniir kulges Inglismaa jaoks hästi ja grupis, kuhu mahtusid ka Montenegro, Šveits, Bulgaaria ja Wales, oli ilma kaotusteta finaalturniirile jõudmine korralik tulemus.
Selleni viis nad itaallane Fabio Capello, keda enam koondise eesotsas pole. Capello pani oma ameti maha, kui Inglismaa jalgpalliliit otsustas rassismiskandaali sattunud John Terry'lt kaptenipaela ära võtta.
Kuigi Inglismaa meedias domineerisid spekulatsioonid, et Capello asendajaks saab Harry Redknapp, otsustas jalgpalliliit lõpuks Roy Hodgsoni kasuks, kes omab rahvusvahelisel tasandil rohkem kogemusi.
Mais tööd alustanud Hodgson on juba suuremat sorti kriitika osaliseks saanud, kuid tema ülesanne pole olnud lihtne.
Tähtsaim otsus, mida ta enne turniiri tegema pidi, oli see, kas võtta kaasa ainult üks duost Rio Ferdinand ja John Terry, sest kaitsjad olid omavahel tülis. Lõpuks otsustaski Hodgson, et tema koosseisu mahub sisepingete vältimiseks vaid Terry.
Esialgu ei nähtud selles valikus suurt probleemi, kuid olukorras, kus Inglismaa koondist tabasid vigastused ja teiste seas pidi koju sõitma ka põhikeskkaitsja Gary Cahill, loodeti, et Hodgson võtab siiski kogenud Manchester Unitedi mängija Ferdinandi koondisesse. Hodgson oma plaane muutma ei hakkanud ja eelistas Ferdinandile Liverpooli äärekaitsjat Martin Kelly't.
Treeneri töö tegi veelgi raskemaks paari mängija eneseuhkus. Micah Richards, keda ilmselt Kelly'le eelistatud oleks, ei soovinud meedia andmeil koondise varunimekirja kuuluda ja Michael Carrick ei soovinud Inglismaad üldse aidata, kui talle põhikoosseisukohta ei lubatud.
Milner peab keskväljal mängima
Vigastustega pole Hodgsonil vedanud, sest koos kaitsja Cahilliga jäävad turniirilt eemale mitu tähtsat poolkaitsjat. Viimase paari nädalaga vigastada saanud Frank Lampard ja Gareth Barry oleks kindlasti suurt rolli mänginud, kuid Inglismaa võib kõige suuremat puudust tunda hoopis Jack Wilshere'ist, kes jättis terve möödunud hooaja luumurru tõttu vahele.
Wilshere on alles 20-aastane, kuid ta oleks Inglismaale keskväljale midagi teistsugust pakkunud, olles oma mängustiililt palju "euroopalikum" ja tehnilisem kui põhivalikud nagu Steven Gerrard või Frank Lampard.
Kõikide Inglismaa vigastuste positiivne pool on neutraalsete jalgpallisõprade jaoks see, et ühel hetkel võib Hodgson olla praktiliselt sunnitud ründava stiiliga mängima, sest tema käsutuses pole enam ühtegi poolkaitsjat, kelle tugevam külg on kaitsmine. Seetõttu võib taga nulli hoidmine probleemiks osutuda.
Lampardi ja Barry vigastuste ning Carricku koondise esindamisest loobumise tõttu on hetkel lahtine see, kes alustab keskväljal Scott Parkeri kõrval. Steven Gerrard peaks turniiri avamängudes ründava poolkaitsjana mängima, mis jätab esmapilgul ainsaks valikuks Jordan Hendersoni.
Hendersoni kaasamist oodata ei tasu, sest Hodgson eelistab alternatiive, milleks on hetkeseisusuga Phil Jones ja James Milner. Jones on varem tihti kaitsva poolkaitsjana mänginud, kuid Hodgsoni eelistus peaks langema Milnerile.
Milnerile on see roll küllaltki harjumatu, kuid mitte täiesti uus, sest Roberto Mancini käe all on ta Manchester City-s aegajalt keskväljal mänginud.
Turniiri eel on Inglismaa mõlemad ettevalmistusmängud võitnud, kuid 1:0 tulemused Norra ja Belgia vastu tulid näotu esitusega.
Kindlasti ei saa nende lootusi hästi mõjuda ka see, et Inglismaa jalgpalliliit otsustas EM-i ajal koondisega Poola linnas Krakowis pesitseda, mis tähendab, et Ukrainas toimuvate mängude eel tuleb ette võtta pikk lennureis.
Vaatamata kõikidele probleemidele on koondise kapten Gerrard lootusrikkas, lausudes mõne päeva eest: "Me oleme enesekindlad, aga tagasihoidlikud, sest me ei taha ootusi liialt kõrgele tõsta. Me teame väga hästi, et me pole varasematel turniiridel oma taset välja mänginud. Loodame, et suudame seda turniiri nautida ja paremal tasemel mängida."
Peatreener: Roy Hodgson
64-aastane treener on oma karjääri jooksul pool Euroopat läbi rännanud. Muu hulgas on ta lisaks erinevatele Inglismaa meeskondadele treeninud ka Soome ja Šveitsi koondiseid, Milano Interit ja Malmöd.
Ta ei ole väga suuri tiitleid võitnud, kuid rahvusvahelisel tasandil on tema karjääri märkimisväärsemaks saavutuseks Fulhami viimine Euroopa liiga finaali.
Hodgson on tuntud selle poolest, et ta eelistab 4-4-2 formatsiooni, kuid EM-il valib ta teise tee ja peaks Fabio Capello poolt sisse seatud süsteemi hoidma.
Staarmängija: Ashley Young
Tuntud nimesid Inglismaal jagub, kuid individuaalselt kõige säravam hooaeg on nende põhimeestest selja taga Manchester Unitedi mängijal Ashley Youngil.
Lõpuks suurde klubisse pääsenud Young on kiire ja hea tehnikaga ääremängija, kes omab korralikku lööki. Inglismaa koondise viimases kümnes mängus on ta kuus väravat löönud ja Unitedi eest lõi ta sel hooajal värava igas neljandas mängus.
Youngile on ette heidetud seda, et ta kipub kergelt kukkuma, kuid loodetavasti on Sir Alex Fergusoni karmid sõnad seda harjumust muutnud ja EM-il jääb ta meelde oma mängijaoskustega.
Noor täht: Alex Oxlade-Chamberlain
Möödunud suvel Arsenali siirdunud Oxlade-Chamberlain võitis kiiresti uue klubi toetajate poolehoiu ning pärast seda, kui ta talvel tihedamini mängima hakkas, on talle säravat tulevikku ennustatud.
Turniiri ühe noorima mängija kuulumine Inglismaa algkoosseisu on ebatõenäoline, kuid vahetusmehena mängib ta kindlasti oma rolli. Ei ole võimatu, et ta lõpuks ühe äärepoolkaitsja koha endale saab.
Oxlade-Chamberlain jaksab äärel tööd teha ning tekitab kiiruse ja tehnikaga kaitsjatele palju peavalu, kuid 18-aastane mängija peab oma lõpp-produkti lihvima, kui soovib Arsenalis ja Inglismaa koondises võtmemängijaks tõusta.
Faktid:
Koht FIFA tabelis: 7.
Põhivärv: valge ja punane
Hüüdnimi: Three Lions ("Kolm lõvi")
Pääs EM-ile: võitsid oma valikgrupi
Varem EM-il osalenud: 7 korda
Senine edukaim EM: 1968 (kolmas koht)
Grupifaasi mängud:
11.06. Prantsusmaa - Inglismaa (19.00)
15.06. Rootsi - Inglismaa (21.45)
19.06. Inglismaa - Ukraina (21.45)
Eeldatav algkoosseis:
Joe Hart; Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole; Scott Parker, James Milner; Theo Walcott, Steven Gerrard, Ashley Young; Andy Carroll
Märkus: Kui Wayne Rooney naaseb, siis peaks ta liikuma tagumise ründaja kohale ning Steven Gerrard liigub keskväljale.
Koosseis:
Väravavahid: Joe Hart (Man City), Rob Green (West Ham), Jack Butland (Birmingham)
Kaitsjad: Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Man Utd), John Terry (Chelsea), Joleon Lescott (Man City), Ashley Cole (Chelsea), Leighton Baines (Everton), Phil Jagielka (Everton), Martin Kelly (Liverpool)
Poolkaitsjad: Theo Walcott (Arsenal), Stewart Downing (Liverpool), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Scott Parker (Tottenham), Ashley Young (Man Utd), James Milner (Man City)
Ründajad: Jermain Defoe (Tottenham), Wayne Rooney (Man Utd), Danny Welbeck (Man Utd), Andy Carroll (Liverpool).
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: