Mourinho lahkumine: kas vesi Feyenoordi veskile või vana rada Romale? (0)

Nii viis Nicolo Zaniolo 2022. aasta Konverentsiliiga finaalis Roma juhtima. Mullu ei õnnestunud Feyenoordil revanši võtta – ehk siis tänavu? Foto: Scanpix / Thanassis Stavrakis / AP

Euroopa liiga on jõudnud väljalangemisheitlusteni. Kaheksast 1/16-finaalide avakohtumisest kuumim on Feyenoordi ja Roma heitlus.

Tegemist on meeskondadega, kes on kahe eelmise eurohooaja vältel samuti omavahel kõvasti puid ja maid jaganud. Senised kaks vastasseisu on toonud päikesepaiste roomlaste õuele, Hollandi meeskond on jäänud tühjade pihkudega.

Vaatame ajas tagasi: 2022. aasta kevadel selgitati välja aegade esimene Konverentsiliiga võitja. Roma ja Feyenoordi vaheline finaal pakkus pealtvaatajaile ühe värava, mille autoriks Roma poolkaitsja Nicolo Zaniolo. Jose Mourinho toonastel hoolealustel oli juubeldamiseks põhjust küllaga, sest auga väljavõideldud trofee oli klubi jaoks esimene pärast 14-aastast tiitlipõuda.

Ei saanud meeskonnad teineteiseta läbi ka järgneval aastal, kui omavahel tuli rinda pista Euroopa liiga veerandfinaalis. Avamängus võttis Feyenoord finaalikaotuse eest revanši, kui võitis Mats Wiefferi värava najal 1:0. Feyenoordi habras eduseis ja Roma näljasus jätsid kordusmänguks kaardid lahtisteks.

Stadio Olimpicol toimunud kordusmatšis olid trumpkaardid suurema osa ajast Feyenoordi hoida. Teine poolaeg paistis Leonardo Spinazzola ja Igor Paixao väravate järel tiksuvat 1:1 viigisadamasse, ent minut enne normaalaja lõppu viis Paulo Dybala tabamus mängu lisaajale.

Seal külalised enam Romale vastu ei saanud. Stephan El Shaarawy sahistas 101. minutil, avamängus penaltivõimaluse luhta lasknud Lorenzo Pellegrini tegi sama kaheksa minutit hiljem. 4:1 võit tüüris roomlased poolfinaali, kust hiljem jõuti edasi ka kullamatšile, ent Sevilla täpsed (ja Roma mitte nii täpsed) penaltid saatsid Mourinho hoolealused Budapestist koju nukratena.

Tänavu lähevad Feyenoord ja Roma vastamisi juba 1/16-finaalis. Kui hollandlaste vimm on eelmiste aastate valusatest kaotustest lähtudes isiklikumat laadi, siis saapamaalaste tiitlinälg on selgelt põhimõtteline: eelmisel aastal jäädi ihaldatud karikast ju viimasel hetkel ilma.

Küll aga pole roomlastel enam kasutada eelmiste võitude arhitekti Jose Mourinhot, kelle ametiaeg jaanuarikuu teises pooles otsa sai. Portugallase asendajaks määrati aga teps mitte vähem võimas relv – klubi legendaarne mängija Daniele de Rossi.