Eesti väravakuningad maailma vallutamas – murettekitav ülevaade (6)

Fotod: ASD Asti, Liisi Troska / jalgpall.ee, Brit Maria Tael, Märt Vassiljev, Soccernet.ee arhiiv

Seoses Premium liiga eelmise hooaja parima väravaküti Tristan Koskori siirdumisega Itaalia neljandale liigatasandile on sobiv aeg vaadata üle, kuidas Eesti väravakuningate maailmavallutusretked varasematel kordadel õnnestunud on.

Eesti kõrgliigat on alates 1992. aastast mängitud 33 hooaega ning hooaja väravakuningaks on selle aja jooksul kroonitud ühtekokku 26 erinevat meest. Neist omakorda koguni 19 on valitseva väravakuningana läinud õnne proovima välismaale, mis on ilmselge kinnitus sellele, kui kõva valuuta on jalgpallimaailmas väravalöömise statistika.

Seejuures on väravakuningana välismaale siirdumine aja jooksul üha enesestmõistetavamaks muutunud – viimasest 16 Eesti kõrgliiga väravakuningast koguni 14 on järgmisel aastal endale välisklubi leidnud. Ainsateks eranditeks olid 2015. aastal karjääri lõpetada otsustanud Ingemar Teever ja 2020. aasta koroonahooajal Florasse püsima jäänud Rauno Sappinen, kes siirdus välismaale aasta hiljem.

Niisiis on selge, et lisaks kaasaelajate ootustele tõstab väravaterohke hooaeg lakke ka välisklubide huvi mängija teenete vastu. Etteruttavalt tuleb aga tõdeda, et valdavalt ei ole väravakuningatele seatud ootused end õigustanud ning välisliigades kuivab väravasaldo reeglina kiiresti kokku.

Säravad edulood sisuliselt puuduvad, olgugi et leiduvad ka mõned positiivsed näited, kus väravaterohkele hooajale Eestis on järgnenud viisakad hooajad tugevates välisliigades. Suures plaanis on muster aga selge: väravaterohke hooaeg siin võib avada ukse välismaale, kuid see iseenesest ei ole seal läbilöömiseks kaugeltki piisav alus.

Järgnev ülevaade keskendub ainult Eesti kõrgliiga valitseva väravakuningana välismaale siirdunud mängijatele ja just sellele perioodile nende väliskarjääris. Maksim Gruznov, Konstantin Nahk, Toomas Krõm, Andrei Krõlov, Vjatšeslav ZahovaikoDmitri Lipartov ja Ingemar Teever on olnud Eesti liiga parimad väravakütid, aga ei siirdunud valitseva väravakuningana välismaale (kuigi mitmed neist mängisid varem või hiljem ka välismaal).

Kasutatud allikad: "Estonian Football 100 Years", Wikipedia, Transfermarkt, Soccerway.

Otsa tegi 1995. aastal lahti Ukraina ründaja Serhi Morozov. Tal oli seljataga kõrgelennuline karjäär, kuid tema ainus hooaeg Eesti kõrgliigas eelnes ta mängijakarjääri loojangule. 1994/95 hooajal Lantana-Marlekori eest 20 mänguga 25 väravat löönud mees sai seejärel Läti kõrgliigas Riia Vidus nimelise klubi eest 34-aastasena kirja vaid 5 mängu ja mitte ühtegi väravat.

1995/96 hooajal Flora eest 20 mänguga 16 väravat löönud Lembit Rajala siirdus järgmisel aastal Soome esiliigaklubisse IFK Mariehamn. Parimas mängijaeas Ahvenamaale suundunud ründaja oli seal edukas, tulles viie aasta jooksul kaks korda esiliiga parimaks väravakütiks – kokku lõi ta seal 93 mänguga koguni 65 väravat. Põgus katse Soome kõrgliigas läbi lüüa lõppes aga edutult - KTP ridades 3 mängu ja 0 väravat.

Sergei Bragin 2009. aastal veteranide mängul. Foto: Siim Semiskar / ERR Sport

Kolm korda Eestis väravakuningaks kroonitud Sergei Bragin tegi oma karjääri jooksul mitmeid välishooaegu, aga valitseva väravakuningana siirdus ta välismaale vaid korra. Pärast 1996/97 hooajal Lantana kasuks 22 mänguga 18 värava löömist liitus ta 30-aastaselt Belgia tugevuselt kuuenda liiga klubiga Blankenbergi Daring. Tema statistika seal on teadmata, kuid järgmiseks hooajaks teenis ta koha Belgia tugevuselt neljanda liiga klubis FC Zoettegem, kus lõi 26 mänguga 4 väravat ja naasis seejärel Eestisse.

Leedu ründaja Egidijus Juška lõi 2000. aastal TVMK eest 22 mänguga 24 väravat ning siirdus järgmiseks hooajaks Valgevene klubisse Minski Torpedo-MAZ, kus sai 26-aastaselt kirja 20 mängu ja 5 väravat. Järgnes kaks hooaega Kasahstani klubis Pavlodari Irtõš ning siis naasmine TVMK-sse.

Norra ründaja Tor Henning Hamre purustas 2003. aastal väravarekordeid, saades Flora eest lõpuks kirja 27 mänguga 39 väravat. Norra kõrgliigaklubi Oslo Valerenga ostis 24-aastase ründaja seejärel endale, aga Hamre arvele jäi seal vaid 4 mängu ja 0 väravat. Ta mängis mõned hooajad madalamal tasemel ja lõpetas juba 2006. aastal karjääri.

Tarmo Neemelo 2006. aastal tagasi TVMK särgis. Fotod: Soccernet.ee arhiiv

2005. aastal võttis Tarmo Neemelo väravarekordi endale, lüües TVMK tiitlihooajal 33 mänguga 41 väravat. Rootsi kõrgliigaklubi Helsingborgs maksis tema eest seejärel koguni 400 000 eurot, aga seal teenis 23-aastane ründaja vaid 5 mängu ega suutnud väravaarvet avada, enne kui ta TVMK-sse tagasi laenule saadeti.

Vitali Gussev lõi 2009. aastal Levadia eest 35 mänguga 26 väravat ning siirdus konfidentsiaalse üleminekutasu eest 26-aastaselt Rumeenia kõrgliigaklubisse Ploiesti Astra. Seal jäi tal aga kahe hooaja ja 12 liigamängu jooksul väravaarve avamata, enne kui mees Eestisse naasis ja Transiga liitus.

2010. aastal piisas Sander Postil pärast Hollandist naasmist poolest hooajast, et end Eestis väravakuningaks kõmmutada (17 mänguga 24 väravat). Uue hooaja hakul viis 26-aastase koljati tee avaldamata üleminekusumma eest Norra kõrgliigasse, kus kogunes Aalesundi ridades kahe hooajaga 40 mängu ja 4 väravat.

Eesti kõrgliiga väravarekordi omanik Aleksandrs Cekulajevs. Foto: Märt Vassiljev

Islandilt saabunud Läti ründaja Aleksandrs Cekulajevs kirjutas end 2011. aastal Eesti jalgpalliajalukku, lüües siin Transi eest 35 liigamänguga rekordilised 46 väravat ja suundudes 26-aastaselt uutele vallutusretkedele. Järgnesid aga perioodid Malta kõrgliigas (6/4), Ungari kõrgliigas (4/0), Tai esiliigas (8/4), Malta esiliigas (18/10) ja Fääri saarte kõrgliigas (5/1).

Meistriliiga väravaküttidel ei tulnud siiski endiselt kosilastest puudust. 2012. aastal Sillamäe ja Transi eest kokku 34 mänguga 23 väravat löönud Vladislav Ivanov siirdus 27-aastaseks saades edasi Venemaale, tehes seal hooaja teises liigas ja hooaja esiliigas - kokku 28 mängu ja 1 värav.

2013. aastal haaras kuningatrooni enda valdusse Vladimir Voskoboinikov, kes lõi Nõmme Kalju eest 30-aastaselt 31 liigamänguga 23 väravat. Ta siirdus üheks aastaks laenule Hiina esiliigasse, kus lõi Qingdao eest 19 mänguga 5 väravat, ning naasis siis lõplikult kodumaale.

Venemaa ründajal Jevgeni Kabajevil õnnestus koguni kaks korda Sillamäe Kalevist väravakuningana välismaale siirduda. 2014. aastal lõi ta 26-aastasena 35 liigamänguga 36 väravat ning sõlmis lepingu Indoneesia klubiga Persija, aga jõudis seal vaid korra väljakul käia, enne kui liigahooaeg mänguvälistel põhjustel katkestati. 2016. aastal lõi ta Sillamäel 28 liigamänguga 25 väravat ja seejärel Tšehhi kõrgliigasse minek õnnestus paremini: Bohemians 1905 särgis kogunes talle kahe hooajaga 33 mängu ja 6 väravat.

Rauno Sappinen aastal 2017. Isegi kahekordse Eesti aasta jalgpalluri siirdumised välismaale on osutunud keeruliseks. Foto: Brit Maria Tael

Rauno Sappineni esimesele väravakuningatiitlile aastal 2017 (35 mängu ja 27 väravat) järgnes 22-aastaselt pool hooaega laenul Belgia esiliigas, kus kogunes Beerschoti särgis vaid 1 kohtumine. Sellele järgnesid mõnevõrra edukamad perioodid Hollandi esi- (30/6) ja Sloveenia kõrgliigas (10/2), kuid 2020. aasta hooajaks lõpuks oli ta Floras tagasi.

2017. aastal Sappineniga väravatrooni jaganud FCI ründaja Albert Prosa (samuti 35 mängu ja 27 väravat) suundus 27-aastaselt pooleks hooajaks Malta kõrgliigasse (10/3) ja seejärel pooleks hooajaks Soome kõrgliigasse (8/1), enne kui tee koju tagasi tõi.

Brasiilia ründaja Liliu lõi 2018. aastal Kalju eest 30 liigamänguga 31 väravat. Ülieduka hooaja järel jäi oodatud üleminek kohe sündimata, järgnes väravavaesem poolaasta Kaljus ja seejärel siirdumine 29-aastaselt avaldamata summa eest Rootsi esiliigasse, kus kogunes poole hooajaga 8 mängu ja 1 värav. Järgnes hooaeg Soome kõrgliigas (17/1), hooaeg Peruu kõrgliigas (19/5) ja seejärel veel üks hooaeg Eestis, seekord Levadia ridades.

2019. aastal oli Erik Sorga kord särada ning 34 mänguga löödud 31 väravat avas talle ukse unistuste maale, kui DC United maksis 20-aastase ründaja eest Florale 450 000 eurot. MLS-is jäi tema saagiks aga 21 mänguga vaid 1 värav, millele on järgnenud perioodid Hollandi esiliigas (11/3), Rootsi kõrgliigas (8/1), Bulgaaria kõrgliigas (14/2) ning käimasolev hooaeg Aserbaidžaani kõrgliigas (16/2).

Henri Anier sai Paides uuesti tuule tiibadesse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Üks selgeid erandeid selles loetelus on olnud Henri Anieri käekäik pärast seda, kui ta 2021. aastal 30-aastaselt Paide kasuks 30 liigamänguga 26 väravat lõi. Tema jaoks oli aga tegemist keset pikka ja värvikat väliskarjääri vaid põgusa peatusega kodumaal. Pärast Paidet lõi ta Tai kõrgliigas kahe hooajaga 31 mänguga 11 väravat ning käimasoleval Hongkongi hooajal on tal kirjas 8 mänguga 6 väravat.

Eesti kõrgliigas aastaid üheks võtmemängijaks olnud Zakaria Beglarišvili tõusis esmakordselt väravakuningaks alles 32-aastaselt, lüües 2022. aastal Levadia eest 36 mänguga 21 väravat. Sellele järgnesid pool hooaega Usbekistani kõrgliigas (8/0) ja pool hooaega Gruusia kõrgliigas (5/0), enne kui ta algavaks hooajaks Transiga käed lõi.

Mullu Transis 33 liigamänguga 16 väravat löönud Tristan Koskor sõlmis Itaalia neljanda liigatasandi klubiga ASD Asti 1,5-aastase lepingu. 28-aastase ründaja esimene võimalus debüüdiks avaneb sel pühapäeval, 18. veebruaril.

Arvestades seda, et Serie D-s on koguni üheksa liigatsooni ning Itaalia kolmel kõrgemal liigatasandil mängivad ühtekokku sada klubi, võib koduklubi valik näida Eesti väravakuninga jaoks kohatult madalana. Vaadates aga seda, kuidas Eesti liiga parimad väravakütid varasemalt välisklubides hakkama on saanud, pole ilmselt kunagi põhjust välisliiga taset alahinnata.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Spordiakadeemia   •  
(145.14.17.***)
Pole põhjust muretseda, eelmine hooaeg oli PL Inglise championchipi tasemel, see aasta juba Premier league tasemel. Arengud on olnud loogilised ja võtavadki aega.
cyrusvk   •  
(90.190.216.***)
Nii on. Ainult et PL tase on sel hooajal langenud Hispaania kolmanda liigataseme juurde, mis on kurvastav (vihje: Levadia 0:3 kaotus teisel liigatasemel mängiva duubli vastu, kes võitleb liigasse püsimajäämise nimel).
cyrusvk   •  
(90.190.216.***)
PL siis Inglise PL :oP
ElectroBlast   •  
(90.190.35.***)
Ma pole kindel, et Villarreal B eest mängisid Levadia vastu põhitegijad isegi, neil oli eelneval päeval liigamäng.
Hidalgo   •  
(91.131.34.***)
Mis 3s liiga, kuuldavasti käis juba tolle 5nda liiga satsi vastu mingi korralik kangutamine Levadial
Kaido Gungur   •  
(86.115.3.***)
Ehk siis tehke siit artikkli põhjal omad järeldused, sa võid Eesti premmis paugutada ka 50 väravat per hooaeg aga välismaal oled sa null.....MIKS?
Sest meie premmi tase lihtsalt ongi nii madal.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
Luup peale | United ehmatas Narva juubilari, kuid naaseb tühja koti ja kahe katkise põlvega  (galerii!)
TÄNA OTSE
EESTI KLUBID EUROOPAS
PARIISI OLÜMPIA
SN Pariisis | Drooniskandaal käib! Aga kas keegi Donald Trumpi ka põhjalikult välja vihastab?
ENDINE KALJUKAS
Pooleteise aastaga Esiliiga B-st Belgia suurimasse mängu tõusnud Promise David: niimoodi mõeldes on see hullumeelne!
PÕNEVAT
PARIISI OLÜMPIA
SN Pariisis | Olümpiakuld või kassikuld? Kellele ja miks on vaja meeste olümpiaturniiri?
JUTUD STUUDIOST
Pikk ette (ja ise järele) | Tahet napib? Siis polegi Euroopasse asja!
RISTNURK
 
Maailma ideaalseim naine on leitud?
TRIBÜÜNIL TOIMUB
Maailma ideaalseim naine on leitud? (0)
 
Päeva käärlöögi sooritas Mehhiko koondise ründaja
VÄRAVAD JA TIPPHETKED
Päeva käärlöögi sooritas Mehhiko koondise ründaja (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
21
16
4
1
48:8
52
2.
Nõmme Kalju FC
20
11
7
2
42:21
40
3.
Tallinna FC Flora
21
10
6
5
34:24
36
4.
Paide Linnameeskond
21
11
2
8
33:23
35
5.
Tartu JK Tammeka
20
6
6
8
25:24
24
6.
JK Narva Trans
21
6
6
9
29:41
24
7.
JK Tallinna Kalev
21
5
5
11
24:41
20
8.
FC Kuressaare
20
4
8
8
22:35
20
9.
Pärnu JK Vaprus
20
5
5
10
20:32
20
10.
FC Nõmme United
21
2
5
14
13:41
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
52
Nõmme Kalju FC
40
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
35
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
24
JK Tallinna Kalev
20
FC Kuressaare
20
Pärnu JK Vaprus
20
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!