A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Juunikuus juhtus nii, et Valgevene naiste A-koondise kaptenipaela kandis Eesti II liiga mängija, sest Anastasija Štšerbatšenia (29) oli just siirdunud Pärnu JK-st kahe liigataseme võrra madalamale Pärnu Vaprusesse.
Soccernet.ee võttis ühendust Štšerbatšeniaga ja samuti Vapruse naiskonna mängiva peatreeneri Maarja Virulaga.
"Praegu ei jää mul piisavalt aega treeninguteks, seega otsustasin vähendada koormust ja hakata mängima II liigas," põhjendas Štšerbatšenia oma üleminekut.
Treenerina nõuab palju distsipliini ja tõsist tööd
Vapruse noortetreeneriks asus valgevenelanna aprilli alguses. Ta juhendab koos Virulaga U11 ja U13 vanuseklassi tüdrukuid. "Minu põhiline ambitsioon treenerina on pidevalt arendada oma oskusi ja täiendada oma teadmisi mitte ainult jalgpalli valdkonnas, vaid ka psühholoogias ja füüsilistes elementides, ning jagada neid lastega. Samuti on minu jaoks oluline luua sõbralik ja komfortne keskkond nii treeningute ajal kui ka trennideväliselt," sõnas Štšerbatšenia.
Seda, kas ta võiks tulevikus uuesti kõrgemal tasemel mängida või kavatseb rohkem treeneritööle keskenduda, ei osanud ta öelda: "Hetkel on mul mängija ja treeneri rollides tasakaal. Seda ei tea iialgi, mis tulevik toob."
Virula rääkis, et tal klapib treeneritöö koos Štšerbatšeniaga hästi: "Kui saame koos trenni anda, siis on see ideaalne kooslus. Me täiendame teineteist. Nastja nõuab hästi palju distsipliini ja tõsist tööd, mina olen see leebem pool."
Virula sõnul võttis Štšerbatšenia ise treeneritöö asjus Vaprusega ühendust ja otsustas ka ise (ilma, et teda oleks moositud) hiljem samas klubis mängima hakata: "Kui Nastja meile tuli, siis minul kui Vapruse naiskonna treeneril ei käinud peast läbi mõtet: "Oh, nüüd võtame Nastja ka endale naiskonda mängima!" See oli pigem temapoolne soov, tema tahtis seda muutust."
Koondise teemal läbirääkimised käivad
Štšerbatšenia on kuulunud Valgevene A-koondisesse alates 2012. aastast. Tänavu enne 12. ja 18. juunil toimunud maavõistluseid Ukraina ja Eesti vastu usaldas treener talle kaptenipaela. Aga kas Eesti II liigas mängimine ja A-koondise esindamine saavad pikemas plaanis kokku kuuluda?
"Pärast viimast koondisemängu Eesti vastu ütlesin treenerile ja võistkonnale, et ilmselt nüüd pean lõpetama oma koondisekarjääri, kuid treener ei ole mu otsusega nõus ja jätkab läbirääkimisi seoses minu jätkamisega Valgevene koondises," avaldas Štšerbatšenia.
Valgevenes naiste koondise kohta statistikat ei peeta ja seetõttu ei teagi Štšerbatšenia, mitu maavõistlust ja väravat tema arvel on. Küll aga teab ta, millise värava lõi ta 2017. aasta septembris MM-valikmängus Poola vastu. Kahjuks kaotas Valgevene tolle kohtumise 1:4, aga Štšerbatšenia võimas iluvärav väärib meenutamist:
"Koondisemängud on alati absoluutselt teistsugused kui näiteks meistrivõistluste mängud. Igaüks mängib oma kodumaa eest ja on nendes mängudes oma kodumaa esindaja," kommenteeris Štšerbatšenia.
"Kohtumised Eesti koondisega on alati väga sõbraliku atmosfääriga, sest tunnen tüdrukuid ja suhtlen nendega igapäevaelus. Huvitav on mängida ka seepärast, et need mängud meenutavad klubi treeninguid või meistriliiga mänge, kus tunnen oma vastast väga hästi."
2017. aasta juunis läksid Valgevene ja Eesti koondised vastamisi Minskis. Kohtumine jäi 1:1 viiki, Štšerbatšenia mängis 71 minutit. Tänavu juunis kohtusid samad võistkonnad Tallinnas Kadrioru staadionil, kapten Štšerbatšenia viibis väljakul algusest lõpuni ning aitas külalistel võita 1:0.
"Sel aastal toimunud mängul olid meil uued nõudmised koondise uue treeneri poolt. Pidime läbi töötama uut taktikat, sest koondise eesmärgiks on pääsemine finaalturniirile. Oli väga palju ebaõnnestumisi, ka sellepärast, et eelnevalt oli meil raske mäng Ukraina vastu 33-kraadise palavusega, ja ka Eesti mängis meie vastu väga hästi," kommenteeris võitjate kapten.
82. minutil oli Pärnus klubijalgpalli mängiv naine ülilähedal Eesti koondise vastu skoorimisele - tema löök läks Getriin Strigini näppude kaudu posti ja veeres sealt väravajoonele, aga joont ei ületanud:
"See on nii tavaline minu jaoks," naeris Štšerbatšenia. "Selle aasta meistriliigas 90 protsenti löökidest läks kas posti või latti."
Pärnu tänavatel ei kohanud esimese kolme päevaga ühtki inimest
Võitnud Valgevenes FC Minski koosseisus ühe meistritiitli ning erinevate klubide ridades kokku lausa seitse kõrgliiga hõbemedalit ja kaks pronksmedalit, siirdus Štšerbatšenia 2016. aasta hooajaks oma esimesse välisklubisse ehk Pärnu JK-sse.
"Valgevenes on naiste jalgpall professionaalne sport, kus igal tüdrukul alates 15. eluaastast on leping jalgpalliklubiga. Ja põhiline erinevus ongi see, et Valgevenes kõik naisjalgpallurid saavad palka. Teine erinevus, et Valgevenes ükski tüdruk, kes tuleb jalgpallitrenni, olenemata oma vanusest, ei pea maksma ei trennide ega varustuse eest," võrdles Štšerbatšenia Eesti naiste jalgpalli Valgevene omaga.
"Iseenesest igapäevase elu juures erilisi erinevusi ei ole. Ainuke asi, mis mind pärast rahvarohket Minski üllatas, oli see, et Pärnus on nii vähe liikumist. Esimese kolme päeva jooksul (Pärnusse tulin jaanuarikuus) ei kohanud ma tänavatel mitte ühtegi inimest."
Juba oma esimeses ametlikus mängus Pärnu eest lõi Štšerbatšenia Tallinna Flora vastu kaks väravat, aidates võita Eesti superkarikafinaali 3:1. PJK-s veedetud 3,5 aasta jooksul tuli ta kahekordseks Eesti meistriks.
Kõige eredamalt jääb talle aga sellest perioodist meelde 2017. aasta Meistrite liiga valikturniir, mida Pärnu võõrustas. PJK kaotas Liege'i Standardile 0:2 ja Amsterdami Ajaxile kõigest 1:2 ning võitis põhimõttelises lahingus Riia Jalgpallikooli 2:0.
Seda, millistel tingimustel Štšerbatšenia PJK-s mängis (kas profina või mitte), ei tohi ta enda sõnul avaldada.
Vaprus esiliigasse ei kiirusta
Endine Pärnu JK võtmemängija Štšerbatšenia debüteeris Vapruse eest II liigas 26. juunil kübaratrikiga. Debüütmäng Paide Linnanaiskonna vastu lõppes viigiliselt 6:6.
Liigatabelis on kindel liider FC Kuressaare, kes omab 9-punktilist edumaad. Järgnev nelik on tihedalt koos, aga hetkel asub teisel positsioonil just Vaprus. Hooaja lõpus viiks teine koht esiliiga üleminekumängudele.
Kuna eelmistel aastatel osales Vaprus rahvaliigas, siis on Virula senise hooajaga rahul: "Teise liigasse tõusime sellepärast, et meie grupis oli rahvaliiga jaoks lihtsalt liiga palju mängijaid. Teises liigas on väljakul 11 mängijat, kohtumine kestab 90 minutit ja jooksvaid vahetusi pole - see tõstab latti ja toob juurde uusi eesmärke. Selles suhtes on meil hästi läinud ja oleme kenasti sisse sulandunud. Alguses kartsin, et hakkame suluseisudesse sisse jooksma, aga kõik on kulgenud üllatavalt hästi. Hooaja algul jäime vastastele alla vastupidavusega, aga mäng-mängult on asi järjest paremaks läinud. Mängijad on II liigaga ära harjunud. Tüdrukud on ise ka rahul, et otsustasime II liigasse minna. Seda otsust ei teinud mina treenerina üksinda, vaid arutasime ja kaalusime üheskoos."
Esiliigasse tõusmisega Virula sõnul kiiret pole: "Ma arvan, et hästi kiiresti esiliigasse minek oleks liiga rutakas. II liiga sobib praegu hästi selleks, et tiimi mängu paremaks lihvida. Tulevikuplaanide osas vaatame jooksvalt, kui tunneme, et on edasiminekut vaja."
Štšerbatšenia ei soovi samuti pikalt tulevikku ette planeerida ning ei oska öelda, kui kauaks ta veel Eestisse jääb. Eesti keele on ta eelkõige inimestega suheldes, aga ka kursustel käies ja iseseisvalt harjutades ära õppinud.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Mõned mõtted tunnetuse ja andmete vastuoludest hinnangute kujundamisel
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?