A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Portugali igiliikurid Cristiano Ronaldo (39) ja Pepe (41) alustavad vastavalt oma üheteistkümnendat ja üheksandat finaalturniiri lootuses korrata kaheksa aasta tagust triumfi. EM-i geograafiliselt läänepoolseima riigi vastasteks alagrupis on kaks idapoolseimat riiki Gruusia ja Türgi ning endine idabloki maa Tšehhi.
Soccernet.ee tutvustab käesoleva rubriigiga EM-finaalturniiri osalejaid. Liigume iga päevaga edasi ühe alagrupi kaupa.
Portugal
FIFA edetabelis: 6. koht
Valikturniiril: alagrupis Slovakkia ees 1. koht (10 võitu, 0 viiki, 0 kaotust)
Saavutused: Euroopa meister 2016 ja hõbe 2004, MM-pronks 1966, Rahvuste liiga võitja 2019
Staar: Cristiano Ronaldo
Kuniks Ronaldo koondist esindada soovib ja kahel jalal püsib, niikaua on ta vaieldamatult ka Portugali suurim täht. Koondisejalgpalli rekordiomanik nii mängude (207) kui ka väravate (130) arvestuses läheb oma üheteistkümnendale suurturniirile ja on senimaani igal EM-il ja MM-il jala valgeks saanud. Viimased poolteist aastat Saudi Araabias veetnud ja 39-aastaseks saanud ründaja on sellest hoolimata meheks, kelle ümber Portugali koondis on ehitatud.
Eemalejääja: Pedro Goncalves
Portugali koondise metsik konkurents ründavatele positsioonidele tähendab seda, et mitu koduliigas väravavõrke purustavat meest peavad finaalturniiri kodust vaatama. Pedro Goncalves (Sporting) ja Ricardo Horta (Braga) tegid väga resultatiivse klubihooaja, aga koondise nimekirja ei mahtunud kumbki. Vigastuste tõttu puuduvad Portugali ridadest vaid Bayerni kaitsja Raphael Guerreiro ja Ronaldo klubikaaslane Otavio.
Treener: Roberto Martinez
Belgia koondise eesotsas õnnestus Martinezel meeskonna suuri tähti võrdlemisi õnnelikuna hoida, kuid kuldse põlvkonna potentsiaali realiseerimisega ta siiski hakkama ei saanud. 2018. aasta MM-i pronksile järgnesid EM-il kõigest veerandfinaal ja viimasel MM-il piinlikult alagruppi toppama jäämine. Ka Portugalis on ta vana kaardiväega soojad suhted kindlustanud ning väga tulemuslikult alustanud. Saab näha, kui kaugele need värsked tuuled nende purjeka kannavad.
Pilk peale: Joao Neves
19-aastane poolkaitsja lisab Portugali kogenud ja parimas mängijaeas tähtede paraadi värsket verd. Oktoobris koondise eest debüteerinud nooruk on seni täitnud peamiselt vahetusmehe rolli, kuid tegi Benficas muljetavaldava klubihooaja ning pakub oma mitmekülgsusega keskväljal erinevaid lisakäike.
Potentsiaal?
Kihlveokontorite silmis kuulub Portugal turniirivõidu soosikute punti, neist pisut paremaid võimalusi nähakse vaid Inglismaal, Prantsusmaal ja Saksamaal. Meeskonna koosseisu vaadates pole kahtlustki, et pusletükid millegi suure saavutamiseks on olemas, aga kuidas need õigesti väljakule ära mahutada ja kokku sobitada, ei ole lihtne küsimus.
Koosseis:
Väravavahid: Diogo Costa (Porto), Rui Patricio (AS Roma), Jose Sa (Wolverhampton Wanderers).
Kaitsjad: Joao Cancelo (Barcelona), Diogo Dalot (Manchester United), Ruben Dias (Manchester City), Goncalo Inacio (Lissaboni Sporting), Nuno Mendes (PSG), Pepe (Porto), Danilo Pereira (PSG), Nelson Semedo (Wolverhampton Wanderers), Antonio Silva (Benfica).
Poolkaitsjad: Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Neves (Benfica), Ruben Neves (Al Hilal), Matheus Nunes (Manchester City), Joao Palhinha (Fulham), Vitinha (PSG).
Ründajad: Francisco Conceicao (Porto), Joao Felix (Barcelona), Diogo Jota (Liverpool), Rafael Leao (AC Milan), Pedro Neto (Wolverhampton Wanderers), Goncalo Ramos (PSG), Cristiano Ronaldo (Al Nassr), Bernardo Silva (Manchester City).
Tšehhi
FIFA edetabelis: 36. koht
Valikturniiril: alagrupis Albaania järel 2. koht (4 võitu, 3 viiki, 1 kaotus)
Saavutused: eraldiseisva riigina EM-hõbe 1996 ja poolfinalist 2004
Staar: Patrick Schick
Vigastused on Tšehhi kesktormajat viimastel aastatel häirinud, aga sellele vaatamata lõi ta Leverkuseni imehooajal olulisi väravaid. Kolme aasta tagusel EM-il kirjutas ta end ajalooraamatuisse keskväljalt löödud väravaga Šotimaa vastu ning jagas Ronaldoga turniiri parima väravaküti auhinda. Endine Roma ja Leipzigi väravahunt on endiselt vaid 28 ning lööb väravaid peaaegu igas teises mängus (koondises 37 mängu, 18 väravat).
Eemalejääja: Michal Sadilek
25-aastane Twente poolkaitsja valmistus finaalturniiril Tšehhi põhiraskust kandma, kuid jalgrattaga kukkumine tõmbas plaanidele kriipsu peale. Tema äralangemise järel jäi koosseisu vaid kuus mängijat, kes mängisid ka kolme aasta tagusel EM-il. Peatreener Ivan Hašek ei ole asendajat veel nimetanud, aga üheks kandidaadiks on Michali kolm aastat vanem vend Lukaš, kes mängib klubijalgpalli Praha Spartas.
Treener: Ivan Hašek
Hašek pole saanud ametis olla poolt aastatki, sest kuus aastat ohje hoidnud Jaroslav Šilhavy lahkus pärast finaalturniiri pääsme kindlustamist sellelt ametikohalt ootamatult. Endine Tšehhoslovakkia koondise kapten oli Tšehhi koondise juhendamise lühiajaliselt üle võtnud ka 2009. aastal, vahepealsed aastad oli ta aga tööd teinud AÜE-s, Saudi Araabias, Kataris ja Liibanonis. 60-aastase juhendaja käekirja iseloomustatakse kui pragmaatilist ja mitte kuigi innovatiivset, aga lühikest ettevalmistusaega arvestades võib see hoopis tema kasuks rääkida.
Pilk peale: Ladislav Krejci
Praha Sparta 25-aastast kaptenit peetakse kodumaal kultuskangelaseks, kelle elustiil kõnetab nooremaid fänne ja kes on samal ajal ka väljakul silmapaistev kuju. Ta on suurepärane mängulugeja ning keskkaitsja kohta lööb ta uskumatult palju väravaid. Pikakasvulist vasakujalgset penaltieksperti on tugevalt seostatud Hispaania pronksiklubi Gironaga.
Potentsiaal?
Tšehhi jalgpalli praegune põlvkond ei ole kaugeltki nende ajaloo tugevaim, kuid ühtlaselt kõrget kvaliteeti jagub siiski üle terve väljaku. Nagu kolm aastat tagasi, nii on tšehhide trumpideks ka nüüd meeskondlik kaitsetöö, füüsilisus, vasturünnakud ja standardolukorrad. Eraldiseisva riigina on Tšehhi mänginud kõikidel EM-finaalturniiridel ning senisest seitsmest korrast neljal on vähemalt veerandfinaali välja jõutud. Kaheksa parima sekka jõudmine tähendaks praegu ilmselt eneseületust, aga alagrupist edasipääs võiks neile küll jõukohane olla.
Koosseis:
Väravavahid: Vitezslav Jaroš (Grazi Sturm), Matej Kovar (Leverkuseni Bayer), Jindrich Stanek (Praha Slavia).
Kaitsjad: Vladimir Coufal (West Ham United), David Doudera (Praha Slavia), Tomaš Holeš (Praha Slavia), Robin Hranac (Plzeni Viktoria), David Jurasek (Hoffenheim), Ladislav Krejci (Praha Sparta), David Zima (Praha Slavia), Tomaš Vlcek (Praha Slavia), Martin Vitik (Praha Sparta).
Poolkaitsjad: Antonin Barak (Fiorentina), Lukaš Cerv (Plzeni Viktoria), Matej Jurasek (Praha Slavia), Ondrej Lingr (Feyenoord), Lukaš Provod (Praha Slavia), Tomaš Soucek (West Ham United), Petr Ševcik (Praha Slavia), Pavel Šulc (Plzeni Viktoria).
Ründajad: Vaclav Cerny (Wolfsburg), Tomaš Chory (Plzeni Viktoria), Mojmir Chytil (Praha Slavia), Adam Hložek (Leverkuseni Bayer), Jan Kuchta (Praha Sparta), Patrik Schick (Leverkuseni Bayer).
Türgi
FIFA edetabelis: 40. koht
Valikturniiril: alagrupis Horvaatia ees 1. koht (5 võitu, 2 viiki, 1 kaotus)
Saavutused: MM-pronks 2002, EM-i poolfinalist 2008
Staar: Hakan Calhanoglu
Tänaseks 30-aastane standardolukordade spets ei ole aastatega oma teravust kaotanud, vaid läheb üha paremaks ning täidab Itaaliat valitseva Milano Interi keskväljal tähtsat rolli. 86 koondisemänguga on ta tänasest koondise konkurentsitult kõige kogenum mees ning tema 18 väravast enamat on suutnud vaid ründaja Cenk Tosun (20). Ühelgi teisel mehel pole kirjas rohkem kui viis koondiseväravat.
Eemalejääja: Caglar Söyüncü
Endise Freiburgi ja Leicesteri kaitsja karjäär on viimastel aastatel vähikäiku teinud. Pärast eelmisel suvel Atletico Madridiga liitumist jäi ta seal varumeheks ning lõpetas hooaja Fenerbahces laenul. Sealsest mänguajast ei olnud lõpuks koondist silmas pidades ikkagi tulu, sest viimasel hetkel jäi ta vigastuse tõttu finaalturniiri koosseisust välja. Sama õnnetult läks Bournemouthi ründajal Enes Ünalil.
Treener: Vincenzo Montella
AS Roma ründelegendi treenerikarjäär oli lubavate algusaastate järel kraavi jooksmas, aga siis võttis ta 2021. aastal vastu Türgi kõrgliiga uustulnuka Adana Demirspori pakkumise. Kahe muljetavaldava hooajaga juhtis ta klubi eurosarjakohale ning kolm kuud hiljem usaldati ta juba koondise etteotsa. Algus oli hiilgav, kui valiksarjas alistati Horvaatia ja purustati Läti ning sõprusmängus tehti tuul alla ka Saksamaale. Sellele on aga järgnenud viiemänguline võiduta seeria.
Pilk peale: Arda Güler ja Kenan Yildiz
Türgi koosseisus on mitmeid põnevaid talente, sealhulgas kaks teravat 19-aastast ründavat poolkaitsjat, kes valmistuvad Euroopa tippklubides ennast lõplikult kehtestama. Arda Güler on pisut tuntum, haarates pilke Real Madridis ning debüteerides Türgi A-koondises juba 17-aastaselt. Tema eakaaslane Yildiz on türklastele tundmatum suurus, olles sündinud ja jalgpalluriks sirgunud Saksamaal, enne kui ta 2022. aastal Bayernist Juventusesse siirdus. Mõlemad on näidanud oma koduklubides väga kõrget potentsiaali ning omavad praeguseks hetkeks identset koondisestatistikat: 7 mängu ja 1 värav.
Potentsiaal?
Turniirieelne vorm ei ennusta Türgile midagi roosilist, sest viimasest viiest mängust ei ole võidetud mitte ühtegi, aga kaotatud on koguni kolm. Sealhulgas märtsikuine 1:6 häving Austria vastu, mis paljastas türklaste haavatavuse kõrgele pressingule. Seljataha jääb aga edukas valikturniir, kus edestati Horvaatiat, ning Saksamaal saavad nad arvestada arvuka diasporaa toetusega. Kontorid hindavad Türgi võimalusi kõrgemalt kui Tšehhi ja Gruusia omi.
Koosseis:
Väravavahid: Altay Bayindir (Manchester United), Ugurcan Cakir (Trabzonspor), Mert Günok (Besiktas).
Kaitsjad: Samet Akaydin (Panathinaikos), Kaan Ayhan (Galatasaray), Abdülkerim Bardakci (Galatasaray), Zeki Celik (AS Roma), Merih Demiral (Al Ahli), Ferdi Kadioglu (Fenerbahce), Ahmetcan Kaplan (Ajax), Mert Müldür (Fenerbahce).
Poolkaitsjad: Hakan Calhanoglu (Milano Inter), Arda Güler (Real Madrid), Orkun Kökcü (Benfica), Salih Özcan (Dortmundi Borussia), Okay Yokuslu (West Bromwich Albion), Ismail Yüksek (Fenerbahce).
Ründajad: Yunus Akgün (Leicester City), Kerem Aktürkoglu (Galatasaray), Irfan Kahveci (Fenerbahce), Semih Kilicsoy (Besiktas), Cenk Tosun (Besiktas), Yusuf Yazici (Lille), Bertug Yildirim (Rennes), Kenan Yildiz (Juventus), Baris Alper Yilmaz (Galatasaray).
Gruusia
FIFA edetabelis: 75. koht
Valikturniiril: alagrupis Hispaania, Šotimaa ja Norra järel 4. koht (2 võitu, 2 viiki, 4 kaotust), sõelmängudel alistati 2:0 Luksemburg ning seejärel 0:0 viigi järel penaltiseerias ka Kreeka
Saavutused: esimest korda finaalturniiril
Staar: Hvitša Kvaratshelia
"Kvaradona" on Gruusia koondise vaieldamatult säravaimaks täheks, olles üle-eelmisel hooajal Napoli erakordsel tiitlihooajal keskset rolli mänginud. Koondise särgis võimaldatakse välkteravale vasakäärele, kellele meeldib Napolis keskele murda ja seal loovate lahendustega pahandust külvata, veelgi rohkem vabadust kui klubis.
Eemalejääja: Jaba Kankava
Kaks aastat varem koondisekarjääri lõpetanud 38-aastane veteranpoolkaitsja mõtles EM-i sõelmängudeks ümber ja teenis Luksemburgi vastu ka oma 101. koondisemängu, kuid finaalturniiri eel otsustas ta ikkagi oma koha loovutada ja Saksamaale vaid fännina sõita. Tema koha sai endale 20 aastat noorem Gabriel Sigua, kes mängib klubijalgpalli Baselis.
Treener: Willy Sagnol
Kauaaegne Prantsusmaa koondise ja Müncheni Bayerni mees võttis Gruusia koondise ohjad üle kolme aasta eest, kui nende eelmine katse EM-ile pääseda oli lõppenud sõelmängudel kaotusega Põhja-Makedooniale. Uus EM-valiksari läks küll pigem aia taha, kuid sõelmängudele pääseti sellest hoolimata ning seal tehti vigade parandus, murdes maha Luksemburgi ja Kreeka. Kolmemeheline keskkaitse ning Kvaratshelia kasutamine tsentraalsemas rollis on toonud tulu.
Pilk peale: Giorgi Mamardašvili
Kaitset hinnatakse Gruusia nõrgaks kohaks ning seda tähtsam saab olema väravavahi roll päästjana ja enesekindluse sisendajana. 23-aastasel Mamardašvilil on seljataga juba kaks täishooaega Valencia esikindana ning ukse taga ootavad kosilased veelgi nimekamatest klubidest.
Potentsiaal?
Gruusia on turniiri ainus debütant ning omab FIFA edetabelis kõige madalamat kohta, mistõttu pole ka üllatav, et kihlveokontorite silmis on tegemist kõige suurema autsaideriga. Siiski ei paista see alagrupp nii hirmkõva välja, et vasturünnakutele panustama harjunud ülimotiveeritud meeskond kedagi üllatada ei võiks.
Koosseis:
Väravavahid: Luka Gugešašvili (Karabahh), Giorgi Loria (Tbilisi Dinamo), Giorgi Mamardašvili (Valencia).
Kaitsjad: Lasha Dvali (APOEL), Giorgi Gotšoleišvili (Donetski Šahtar), Giorgi Gvelesiani (Persepolis), Otar Kakabadze (Krakowi Cracovia), Guram Kašia (Bratislava Slovan), Solomon Kvirkvelia (Al Okhdood), Luka Lotšošvili (Cremonese), Jemal Tabidze (Panetolikos).
Poolkaitsjad: Sandro Altunašvili (Wolfsberg), Zuriko Davitašvili (Bordeaux), Otar Kiteišvili (Grazi Sturm), Giorgi Kotšorašvili (Levante), Nika Kvekveskiri (Poznani Lech), Saba Lobzhanidze (Atlanta United), Anzor Mekvabišvili (Craiova Universitatea), Gabriel Sigua (Basel), Levan Šengelia (Panetolikos), Giorgi Tsitaišvili (Batumi Dinamo), Giorgi Tšakvetadze (Watford).
Ründajad: Hvitša Kvaratshelia (Napoli), Giorgi Kvilitaia (APOEL), Georges Mikautadze (Metz), Budu Zivzivadze (Karlsruhe).
***
Alagrupi mängugraafik (kõik kellaajad Eesti aja järgi):
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?