MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

PERSOONILUGU
1 Link kopeeritud

Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla

1 Link kopeeritud
Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves pilt
Kris Ilves

Eesti naiste koondise esiväravavahi Karina Korgi klubikarjäär jätkub Tabasalus. Foto: Brit Maria Tael

Viimased aastad välismaal mänginud Eesti naiste koondise väravavaht Karina Kork (27) naasis Eesti kõrgliigasse, kus hakkab valvama Tabasalu väravasuud. Kuigi möödunud aasta oli Korgi senise karjääri edukaim, otsustas ta asjaolude kokkulangemisel välismaal mitte jätkata.

Kork mängis välismaal alates 2020. aastast, kuuludes HJK (Soome), Vorderlandi (Austria) ja viimati Rootsi kõrgliigas mängiva Kalmari ridadesse. Miks väliskarjäär läbi sai? "Kõige lihtsam oleks seda kirjeldada sellega, et mul lõppes Kalmariga aastane leping, nemad pakkusid uut ja mul oli ka muid pakkumisi välismaalt, aga sellist õiget tunnet ühegagi ei tekkinud ja sain Eestist väga hea tööpakkumise, mis tuli ajaliselt väga heal ajal ja tundus õige otsus Eestisse tulla," sõnas Kork Soccernet.ee-le.

"Kalmar soovis läbi rääkida, aga see ei olnud minu jaoks piisav. Suhtumine nende poolt ei olnud see, mida oleksin eeldanud, eriti kuna ma ei olnud uus mängija, vaid mängisin nende eest ühe hooaja," märkis Kork. Ta lisas, et lisaks Kalmarile olid variandid Rootsi esiliigast, Poolast, Islandilt ja Itaaliast, aga mitte midagi konkreetset.

Kork mängis eelmisel hooajal Kalmari eest Rootsi kõrgliigas 26 mängust pooled ehk 13 matši ning naiskond jäi liigasse püsima. "Kui võtta see, et tõusime kõrgliigasse eelmiseks hooajaks ja jäime otse püsima, ei pidanud üleminekumänge mängima, siis klubi ja võistkonna mõistes sai eesmärk täidetud. Kuna Rootsis kukub liigast automaatselt välja kaks viimast ja tagantpoolt kolmas mängib üleminekumänge, siis meie jaoks oleks okei olnud ka püsima jääda üleminekumängudega, aga see, et kindlustasime püsimajäämise eelviimases voorus, oli hooaja lõppu positiivne noot. Kui selle nurga alt võtta, siis arvan, et see, kust alustasime ja kuhu lõpuks võistkonnana välja jõudsime, oli väga hea."

Kork rääkis aasta aega tagasi Soccernet.ee-le antud intervjuus, et Kalmari väravavahtide treener näeb, et temas on nii mõndagi peidus, aga see on vaja treeningutel välja tuua. Korgi sõnul see õnnestus. "Ma arvan, et see oli minu jaoks väga suur arenguaasta, eriti tehnilise poole pealt. Mõistsin, miks ma mingeid liigutusi väravavahina väljakul teen. Paratamatult on aasta väga lühike aeg lihasmälu asjade sisseõppimiseks, aga aasta lõpus, tegelikult ka juba suvel hakkasin tundma, et mingid asjad jäävad sisse ja mingid liigutused tulevad automaatselt. Ma ei pea läbi mõtlema, miks midagi teen, vaid see tulebki loomulikult minu seest," selgitas ta.

Milles toimus kõige suurem areng? "Ma arvan, et kokkuvõttes kõiges, aga kui midagi spetsiifiliselt välja tuua, siis kindlasti üks-ühele olukorrad, kus mängija lugemise puhul on natuke teadlikum tegutsemine, ja äärest sissetoodavad pallid, mis võiks minu positsioon nendel hetkedel olla ja mis on sellel hetkel ohtlikud tsoonid."

Mullu sügisel saadeti Korgile ja teistele Kalmari liikmetele pärast tiitlikaitsjalt Rodengardilt saadud 2:6 kaotust tapmisähvardusi. Kork avaldas toona lootust, et naiskond suudab selle juhtumi selja taha jätta. Ta märkis pool aastat hiljem olukorrale tagasi vaadates, et see naiskonda suures plaanis ei mõjutanud.

"Jätku sellele ei tulnud. Ei ole teada, kes oli selle taga. Klubi poolt sai avaldus politseisse tehtud, aga reaalsus on see, et neid inimesi on väga keeruline kätte saada ja minu teada on see tänaseks ka maha vaikitud - seda inimest ei leitud ja enam ei otsita ka," sõnas ta. "Meil oli trennide ja mängude graafik nii tihe, läksime sellest olukorrast edasi. Me ise seda teemat omavahel ei tõstatanud ja arvan, et tempo sundis selle lihtsalt tagaplaanile."

Korgi sõnul oli aasta Rootsis väga õpetlik. "Ma hakkasin ennast mängijana oluliselt rohkem väärtustama. Ma tunnetan oma taset ja tean, kust allpool ma mängida ei tahaks. Või tunnen, et tegelikult olen seda kohta väärt. Kui Rootsi läksin, siis minu eesmärk oli seal aasta jooksul mängida üks mäng, et linnuke kirja saada. Tänasel päeval ütleksin, et väärisin neid mänge, mis seal mängisin, täielikult ja tegelikult oleks võinud mänge veel rohkem olla.

Kuna mängisin suurema osa mängudest hooaja teises pooles, siis selleks ajaks ei olnud mängupäeval üllatus, et nüüd mängin, vaid pigem oli juba see, et tahan mängida ja kui mulle öeldakse, et ma ei mängi, oleks pettumus suurem. Kui hooaja alguses sinna läksin, siis pigem olnuksin üllatunud, kui oleksin kohe põhikoosseisus alustanud, aga see aasta õpetas mulle väga palju minu enda kohta. Tegelikult on mul see tase olemas ja ma ei peaks Rootsi kõrgliigas mõtlema selle peale, et äkki olengi teine väravavaht ja peaksin kogu aeg pingil istuma."

"Otsustasin Tabasalu kasuks ja olen otsusega rahul"

Kork on Tabasalu naiskonnaga ligi kolm nädalat treeninud ja esmamuljed on positiivsed. "Ma ei saa öelda, et üllatavalt positiivsed, sest Tabasalu ju tegelikult mängis juba eelmisel hooajal meistriliigas, mis tähendab, et tänu Soccernetile sai neid mänge jälgida, mida üle kanti. Tabasalu on noor võistkond, väga ambitsioonikas, tehakse tööd ja ma arvan, et potentsiaali on meeletult. Väga-väga head muljed on esimeste nädalate jooksul jäänud," sõnas ta.

Lisaks avaldab Korgile muljet klubi suhtumine. "Kui võtame Rootsi ja Eesti, siis tingimuste võrdlemine on väga ebaaus Eesti klubide suhtes. Minu jaoks on üks asi see, et klubis mängivad nii mehed kui ka naised, neist üks võistkond on kõrgliigas. Teine asi on see, mida klubi teeb ja kuidas klubi protsessi näeb - selles osas ei jää Tabasalu tippklubidele alla. Naiskonda nii-öelda ei peideta ära ja pole probleemi trenniaegade saamisega. Protsess käib ja klubi panustab sellesse, et ka naiskond saaks vajalikud trennid tehtud, olgu need palliplatsil või kuskil mujal. Tingimustega on väga hästi."

Talveperioodil saab Tabasalu treenida sisetingimustes kunstmuruväljakutel, mis on Korgi sõnul väga vajalik. "Tabasalul on püsti pandud kaks telki, kus ei ole küll täismõõtmetes väljakud, aga Eestis trenni tehes annab see kvaliteedile meeletu arengu, kui mingigi katus on pea kohal. See on väga suur asi, et meil on need telgid olemas ja saame siseruumides trenni teha."

Kork töötab igapäevaselt avalikus teenistuses, aga seda probleemi ei ole, et ta ei saaks osaleda Tabasalu treeningutel ja nädalavahetustel mängudel. "Tabasalu trenne see kindlasti mõjutama ei hakka, sest tegemist on esmaspäevast reedeni kaheksast viieni tööga ja trenniajad ei ole meil kunagi päevasel ajal. Vähemalt praegu pole olnud ja ma eeldan, et ei hakka olema ka."

Eelmisel hooajal kerkis Tabasalu esiväravavahiks 15-aastane Melani Lisandra Kõrran, kes mängis meistriliigas 15 kohtumist ja aitas naiskonnal saavutada debüüthooajal neljanda koha. Kuidas suhtub Kork sellesse, et ta võib nüüd noorelt ja andekalt väravavahilt mänguaja ära võtta? "See on natuke keeruline situatsioon. Melani oli eelmisel hooajal väga tubli ja kui võtta sellises vanuses naiste kõrgliigas selline vastutus, siis respekt talle! Igaüks ei saa sellega hakkama, aga minu arust sai Melani ideaalselt hakkama!" jagas Kork esmalt kiidusõnu noore võistkonnakaaslase kohta.

Ta lisas seejärel: "Trennides pole küll sellist muljet jäänud, et Melani ei taha enam mängida, sest mina tulin. Pigem on just see, et trennis on hea teineteist toetav õhkkond ja ma usun, et see on töö millegi nimel, mida mõlemad tahavad. Paratamatult on väravavahi positsioon selline, kus üks on väljakul, aga hooajal ühe väravavahi peale loota on keeruline. Nendel klubidel, kellel on üks väravavaht, ongi keeruline, sest kunagi ei tea, mis juhtuda võib kas või enne hooaja algust või millal iganes."

Kork on varasemalt Eestis mänginud Tallinna Kalevis, aga ta otsustas praegu endise koduklubi asemel Tabasalu kasuks, kuigi Kalev tundis samuti tema vastu huvi. "Rääkisin [Kalevi peatreeneri] Kätlin Heinaga juba aastalõputurniiril ja käisin ka Kalevi trennides, aga lõpuks said otsustavaks pisiasjad. Ma ei saa öelda, et Tabasalu on Kalevist parem või Kalev on Tabasalust parem, natuke erinevad keskkonnad ja ma tundsin sellel hetkel, et Tabasalu on minu jaoks parem variant. Lisaks on Kalevis hetkeseisuga kolm väravavahti olemas. Ma arvan, et neljas sinna juurde on natuke palju, aga see ei oleks takistuseks saanud, kui oleksin tundnud, et Kalev on õige koht, kuhu minna."

Aastalõputurniiril mängis Kork hoopis meistriliiga uustulnuka Viimsi eest, aga seda põhjusel, et nende väravavaht Liisa Liimets ei saanud osaleda. Lisaks avaldas Kork, et suhtles ka Saku Sportingu ja Tallinna Floraga. "Kõigi klubidega sai natuke räägitud, aga otsustasin Tabasalu kasuks ja olen otsusega rahul," sõnas ta.

Kas Eestisse naasmine tähendab seda, et Kork enam välismaale ei kipu või seda ei saa välistada? "Ma ei ole välismaale "ei" öelnud, aga ma ei ole ka enda jaoks otsustanud, kas tahan välismaale tagasi minna. Üleminekuaknad avanevad iga poole aasta tagant ja eks siis ole näha, mis saama hakkab," ütles ta. "Kui ma 2020. aastal Soome läksin, siis tuli huvi väga ootamatult ja tühja koha pealt. Need asjad tulevad niimoodi üleöö."

Koondiselaager Türgis jääb töö tõttu vahele

Lisaks edukale klubihooajale oli Korgil ka koondises õnnestunud aasta, sest võideti Balti turniir ja MM-valiksarjas edestati Kasahstani. "Eelmine aasta oli minu jaoks kõige parem aasta nii klubi kui ka koondise mõistes. Koondisega jäi selja taha väga-väga hea aasta, just mängustiili ja tunnetuse leidmise poolest, aga ka tulemused olid üle ootuste head. Samas kui vaadata vastaseid, kellega mängisime, siis peakski nii olema. Koondiseaasta pani meile heas mõttes pinged peale ja mingi standardi ette - järgmistel aastatel ei taha sellest halvemini mängida ja esineda."

Karina Kork mullu Balti turniiri finaalis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tänavu ei ole naiste koondisel valikmänge, aga sügisel ootab ees Rahvuste liiga esimene hooaeg. "Nii palju, kui olen koondisesiseselt rääkinud, siis Rahvuste liiga tulek tekitab hea tuju, sest see annab meile võrdsemaid vastaseid ja rohkem positiivset emotsiooni, ei mängi igapäevaselt Prantsusmaa või teiste tugevatega, mängud võiksid olla tasavägisemad. Ühelt poolt on hea, et saame endasugustega mängida, aga teisalt tuleb päriselt hakata näitama, kes me oleme, ja seda rohkem tahaks ju võita. Pettumusvalu võib olla suurem, aga samas ka võidurõõm kindlasti suurem. Pigem on Rahvuste liiga positiivne asi."

Eesti naiste koondist ootab veebruaris treeninglaager Türgis, kuhu Kork igapäevatöö tõttu minna ei saa. Küll aga usub ta, et see on mängijatele hea ettevalmistus uueks hooajaks. "Saame alustada kolme korraliku vastase vastu, lisaks Türgi kliima soosib natuke paremini mängimist, kindlasti on see väga hea algus hooajale. Saame maavõistlusi, mitte ei pea mängima poiste või klubide vastu, koondis koondise vastu on ikkagi midagi muud."

Kork on viimasel ajal olnud kindel koondise esikinnas, kuid järgmistel aastatel tuleb kõvasti pingutada, et see nii ka jääks, sest noored hakkavad kandadele astuma. "Liiga mugavalt ei tasu ennast tunda, sest Keiti [Kruusmann] on Saku eest väga korralikult mänginud ja ma ei näe põhjust, miks ta ei peaks koondise eest mängima. Natuke probleemne on see, et meil ei ole kolmandat numbrit ja mulle tundub, et meil jääb aastakäikude vahele auk. Paar aastat veel ja noortekoondistest hakkavad väravavahid kandadale astuma, siis tuleb hakata tõsiselt tööd tegema, et need kindad minu kätte jääksid."

Kork on endale uueks hooajaks võistkondlikud eesmärgid seadnud. "Tabasaluga medal võtta võiks täiesti reaalne eesmärk olla. Koondises ei saa muud eesmärki olla kui Rahvuste liigas punktid-punktid-punktid, mida tuleb võtta oluliselt rohkem kui eelmiste aastate valiksarjades," sõnas ta lõpetuseks.

halvimast pääsemine
tagasi kõrgliigas
ahjusoojad jutud
uudised mändide alt
Naiste A-koondis
Premium liiga
Läbi ajaloo
Parimad-parimad-parimad
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA