Kas näeme veel Torreseid ja Carrolle või on Talviste Rüütlite aeg pöördumatult möödas? (0)

Valge laev. Prints valgel hobusel. Õilis rüütel. Ta saabub kõige kibedamal hetkel, muudab puujalad enda ümber üleöö lionelmessideks, lööb vastaste väravavõrgud puruks, keerab lekkiva kaitseliini lukku ning toob tagatipuks taevast alla kuu ja tähed. Tema nimi on Talvine Täiendus, iga hädas oleva jalgpalliklubi lunastaja ja päästja. Ent nagu kõigi teistegi midaseliku puudutusega tegelaste puhul, poeb kõrvaltvaataja pähe ühel hetkel kiuslik küsimus: kas ta on ikka ka päriselt olemas?

Kuiv statistika annab sellele küsimusele lihtsa vastuse: ei.

Jalgpalliuuringutega tegeleva ettevõtte 21st Club juht Omar Chaudhuri ja tema alluvad pühendusid eelnimetatud müüdi kinnitamisele või ümberlükkamisele. Pilt, mis neile avanes, meenutas paraku parimal juhul mõne vendade Grimmide muinasjutu stseeni, kus Hans ja Grete on kurja nõia piparkoogimajast äsja pahaaimamatult esimesed suutäied hauganud.

Siinkohal tuleb mõistagi kohe rõhutada, et Chaudhuri analüütikute valim hõlmab Euroopa suurliigasid ehk sügis-kevad süsteemis peetavaid liigasid. Talvised üleminekud kevad-sügis tüüpi liigadesse, kus meeskonna ühine ettevalmistus alles algab – võtkem näiteks kasvõi Erik Sorga siirdumise D.C. Unitedisse –, on hoopis teise tähendusega, sest neile kehtib pigem suvise üleminekuakna loogika.

Niisiis, mida on Chaudhuril öelda kõigile klubidele, kes loodavad ellujäämise nimel heitlejatena hädast pääseda või tippupürgijatena püramiidi teravikule lähemale kerkida? Lühidalt vaid üht: kui te pole sobivat kandidaati juba kaua jälginud ja tema võimetes kindlamast kindlad, unustage parem ära.

Enamik klubisid keskendub Chaudhuri kinnitusel talvises üleminekuaknas ründavate mängijate hankimisele. Loogika näib lihtne: toome mehe, kes lööb väravaid, mis parandavad meie tabeliseisu. Liiatigi on üsna selge, et keset hooaega on kergem kohendada ründeliini, kus improvisatsioonilisuse osakaal suurem, mitte hakata ümber kujundama kaitseliini ehk meeskonna selgroogu.

Nii moodustavadki 21st Clubi uurimuse põhjal Euroopa viie tippliiga talvistest ostudest tervelt viiendiku puhtad ründajad. Kuid statistika näitab sedagi, et vaid 14% valimisse kuulunud ründajatest suutsid lüüa oma esimese pooliku hooaja jooksul vähemalt viis väravat. Koguni 55% ehk enam kui pooled ei saanud samas enne suvepausi jalga üldse valgeks.

"Üks märkimisväärne erand on näiteks Pierre-Emerick Aubameyang, kes lõi hooaja teise poolega Arsenalis kümme väravat. Ent tegu oli ka 28-aastase ennast juba tõestanud ründajaga, kelle eest maksti Dortmundi Borussiale 56 miljonit naela," nentis Chaudhuri portaalile The Athletic antud intervjuus.

Siinkohal ei maksa segamini ajada mängija püsivat mõju klubi käekäigule ning talvisele üleminekule järgnevat poolikut hooaega. Nagu Chaudhuri rõhutab, suutsid isegi 2011. aastal vastavalt Liverpooli ja Manchester Citysse saabunud Luis Suarez ja Edin Džeko lüüa enne tolle hooaja lõppu vaid neli ja kuus väravat. Kummagi puhul pole üldplaanis kahtlust, et tegu oli õnnestunud ostuga, ent kohest mõju ei suutnud klubi punktisaagile avaldada nemadki.

Nii selgubki 21st Clubi statistikast, et jaanuarikuised kulutused ja punktisaagi kasv ei ole omavahel pea kunagi korrelatsioonis. "Kui võtame keskmiseks jaanuarikuiseks kulutuseks 30 miljonit naela, annab see enne hooaja lõppu juurde vaid 0,1 punkti mängu kohta. 19 vooru peale kogutakse seega lisaks kõigest üks-kaks punkti," tõdes Chaudhuri uuringu kokkuvõtteks.

Analüütikuid ei saa süüdistada pealiskaudsuses, sest arvesse võeti näiteks sedagi, kui mitu väravat lõi värske täiendus võrreldes mehega, keda ta asendas. Lihtsustatult: kui mängija A löönuks senise statistika põhjal poole aastaga eeldatavalt näiteks kolm väravat ja uus mängija B lööb kuus, tõuseb meeskonnale sellest vaid kolme värava jagu tulu.

Edu valem on pikaajaline huvi

Mõistagi leidub erandeid ja ehk on nii mõnigi lugeja juba mõelnud Premier League’i viimaste aastate suurima eduloo, suhteliselt tundmatust mängijast kiirelt Liverpooli tugitalaks ja teesuunajaks kerkinud Virgil van Dijki peale. "Jah, Liverpool käis 2018. aastal välja 75 miljonit naela ja sai väärt mängumehe. Kuid arvestame, et tegu polnud tavapärase stsenaariumiga, kus leitakse mängumees, kes pole senises klubis rahul, ning otsustatakse temaga riskida. Van Dijk oli ammu Liverpooli radaril kui omal positsioonil parim võimalik kandidaat, mistõttu ei kätkenud see tehing endas niivõrd suurt riski," märkis Chaudhuri. "Samamoodi maksis Manchester City 57 miljonit naela Aymeric Laporte’i eest, sest Pep Guardiola oli teda juba poolteist aastat taga ajanud ning teadis, et tegu on mängijaga, kes sobitub ideaalselt tema süsteemi."

Erinevalt Laporte’ist ja van Dijkist, kelle kättesaamiseks tuli ka korralikult rahakotti kergendada, on talvel soodsalt kättesaadavad mängijad vabad üldjuhul põhjusega. Ja üheksal juhul kümnest ei ole see põhjus positiivne. Ühe negatiivse näitena tõi uuring välja Queens Park Rangersi osturalli 2013. aasta talvel.

Uue aasta esimeseks päevaks oli QPR kogunud 20 mängust vaid kümme punkti ja vireles Premier League’i tabeli põhjas. Omanik Tony Fernandes ja peatreener Harry Redknapp üritasid end pokkeriblufi kombel kõrge panusega plindrist välja osta, hankides Mahhatškala Anžist Christopher Samba ja Marseille’st Loic Remy, lisaks veel mitu mängumeest.

Nii Samba kui ka Remy tehingu puhul tasub märkida, et ostusummad polnudki meeletud, küll aga sõlmiti mõlema mehega pikk leping, millega klubi tegi endast kujundlikult öeldes mängijate pantvangi. Hooaja teises pooles võideti küll kolm mängu, ent lõpetati ikka tabelipõhjas ja kukuti esiliigasse, tollest hooajast jäänud finantshaavu lakuti aga veel mitu aastat.

Samamoodi üritas Stoke City kaks aastat tagasi end päästa Badou Ndiaye ja Swansea City Andre Ayew ostuga. Mõlemad klubid kukkusid ikkagi kõrgliigast välja ning näiteks Ayew käis poole hooajaga platsil küll 12 mängus, ent ei löönud ainsatki väravat. Mullu püüdis sama teha Fulham, kuid Premier League’i kogemusega Ryan Babel, Havard Nordtveit ja Lazar Markovic ei päästnud neidki väljalangemisest.

Kulisside taga jagub niiditõmbajaid

Tabelitipud saavad mõistagi valida rammusama leemega pajast, kuid näiteks portaal Planet Football tegi äsja ülevaate Arsenali viimasest paarikümnest jaanuariostust. Nimekiri, kuhu kuulub muide ka Mart Poom, võeti kokku lühidalt: "Ei saa just öelda, et see kubiseks edulugudest." Ühest erandist ehk Aubameyangist oli juba juttu, väärt mängijatena võib sealt veel välja tuua ka Nacho Monreali või Theo Walcotti. Ent näiteks Kim Källströmist või Andrei Aršavinist ei jäänud Londoni tippklubi ajalukku maha enamat kui parimal juhul üks-kaks eredat hetkesähvatust.

Kaks aastat tagasi tegid Arsenal ja Manchester United jaanuaris omapärase lükke, mille käigus vahetasid kohad Henrikh Mhitarjan ja Alexis Sanchez. Uus keskkond ei toonud edu kummalegi ja tänaseks on mõlemad saadetud laenule Itaaliasse. "Parimad mängijad ei liigu hooaja keskel. Aina rohkem hakkab tunduma, et see aken on puhas ajaraisk," võttis üks nimetuks jääda soovinud jalgpalliagent teema kokku.

Paradoksaalsel moel võiksid just agendid olla need, kel on jaanuarikuistest üleminekutest kõige rohkem võita. Superagendi Mino Raiola hetke kuumim hoolealune, 19-aastane Norra ründaja Erling Braut Haaland siirdus Manchester Unitedi asemel Dortmundi Borussiasse väljaande The Times väitel just seetõttu, et United ei soovinud maksta Raiolale üüratut agenditasu. Lisaks olevat Raiola nõudnud ka uude lepingusse 50 miljoni euro suurust väljaostuklauslit – loomulikult plaaniga Haaland õige pea edasi parimale pakkujale liigutada. Oma osa soovis tehingult teenida ka Haalandi isa.

Suvel kuulutas Raiola varjamatult, et otsib uut klubi oma staarkliendile Paul Pogbale, ajades Unitedi juhtkonna sellega marru. Agentide mõjuvõimu kasvu üle on klubid juba aastaid nurisenud nii avalikult kui ka vähemavalikult, viidates ennekõike just asjaolule, et Raiola-suguste jaoks pole tähtis mitte niivõrd mängija heaolu kui järjekordselt tehingult teenitav protsent. Seega, mida sagedamini mängija klubi vahetab, seda parem agendile.

Raha pole jalgpallist kaugeltki otsa saanud, mida tõestab ka asjaolu, et 2019. aasta suvises üleminekuaknas langesid taas kõikvõimalikud rekordid. Võrreldes 2017. aastaga kulutati Euroopas 19% ja võrreldes 2018. aastaga koguni 28% rohkem. Peale Hispaania, Saksamaa ja Itaalia pandi mängijate ostude alla ajalooliselt palju raha ka näiteks Belgias, Hollandis ja Portugalis, kus oli seni tippliigadega võrreldes veidi madalamat profiili hoitud.

Küll aga tähendab Financial Fair Play (FFP) ehk rahalise ausa mängu reeglite kehtestamine, et aasta lõikes ollakse tulude-kulude tasakaalustamise osas varasemast tähelepanelikumad. Oma rolli mängib seegi, et tele- ja meediaõiguste turu kasv pole viimastel aastatel enam liikunud nii järsus tõusujoones kui varem. Enne FFP kehtestamist ületas klubide palgakulu kasv enamikus Euroopa tippliigades sissetuleku tõusu, viimasest viiest aastast neljal on seis aga olnud vastupidine.

Kuidas päästa kedagi iseenda käest?

Olles välja toonud hulga argumente, mida saab vähemalt teoreetiliselt mingisse raamistikku asetada, tasub siiski arvesse võtta neidki, mis pole ühegi Exceli tabeliga mõõdetavad. Kui palju on näiteks klubides mängijaid, kes oma olukorraga rahulolematuks muutudes hakkavad meeskonda seestpoolt ussina sööma? Ent kui nad teaksid, et ainus võimalus üleminekuks on korra aastas, võib-olla see hoopis vähendaks nende valmisolekut klubi juhte ja treenereid hooaja keskel survestada?

Kas noored mängijad saaksid rohkem võimalusi end hooaja käigus tõestada, kui talvine üleminekuaken lukku keerata? Pisut teistel, kuid lõpptulemuse mõistes sarnastel asjaoludel on tänavu näiteks Premier League’is üks suuremaid üllatajaid olnud Chelsea, kes pidi suvise üleminekukeelu tõttu toetuma eeskätt oma noorte edutamisele.

Lisaks ei maksa unustada täiendustega kaasnevaid positiivseid emotsioone, mida võib võrrelda kuulsa treenerivahetuse efektiga. Ent teadupärast võib viimanegi kesta vaid lühikest aega, andmata pikaajalist kasu.

"Äkki oleme jõudnud seisu, kus jalgpalli peaks tema enda eest kaitsma?" küsis oma hiljutises kolumnis mõtlikult väljaande FourFourTwo ajakirjanik Seb Stafford-Bloor. Võimalik. Ent teisalt näib, et ehkki roosa üleminekumulli lõhkemisest seisab (tipp)jalgpallimaailm praegu veel endiselt väga kaugel, on klubid selle paisutamise piiramisele juba vähemalt mõtlema hakanud. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0