A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Ukraina jaoks on EM-i eelne aeg olnud ühtlasi periood, kus riigis valitsev poliitiline olukord on taas laia tähelepanu ja kriitika alla sattunud. Euroopa meistrivõistlused üritavad sellest mööda hiilida, kuid see ei ole lihtne.
Võitlus huligaanide ja rassismiga ei ole sarnaselt Poolale ka Ukraina jaoks EM-i eel võõras teema, kuid see on viimastel kuudel tahaplaanile jäänud, sest Euroopa meedia on keskendunud sealse poliitilise olukorra kajastamisele.
Mured vangis viibiva endise Ukraina peaministri Julia Tõmošenko tervise ja riigi poliitilise olukorra üle ei jäta suvist üritust puutamata ning on tõenäoline, et see jätab Ukraina peole kehva maigu külge.
Uhked külalised ähvardavad koju jääda
Tõmošenko vahistati ja pandi eelmisel aastal ametivõimu ärakasutamise eest seitsmeks aastaks vangi, kuid tema olukord sattus aprilli lõpus Euroopa laia tähelepanu alla, sest teda oli vangivalurite poolt füüsiliselt rünnatud.
Kindlasti andis suvel toimuv EM sellele skandaalile tuult tiibadesse, sest mitmed Lääne-Euroopa ja Euroopa Liidu poliitikud reageerisid sellele negatiivselt.
Hetkel viibib Tõmšenko ühes EM-i korraldajalinnas Harkivis, kus sakslasest doktorid tema vigastusi ravivad. Seal linnas mängib ka ühe mängu Saksamaa, kelle poliitikud ja meedia on olnud ühed valjumad Ukraina kriitikud.
Lisaks mure tundmisele on lääne poliitikud avaldanud arvamust, et Tõmošenko määrati süüdi poliitilistel põhjustel, et Viktor Janukovitš saaks lahti oma põhilisest rivaalist.
Mitmed poliitilised kohtumised Ukraina ja Euroopa Liidu juhtide vahel on ära jäänud ning hetkel pole selge, millist mõju avaldab see EM-ile, mida pidid külastama mitmed tipp-poliitikud.
BBC kirjutas kuu alguses: "Värskelt ümberehitatud Kiievi olümpiastaadion, mis kuulub maailma kalleimate spordiareenide hulka, omab EM-i külastavate VIP-ide jaoks 50 kohta. See VIP-tribüün pidi Viktor Janukovitši kavatsuste järgi 1. juulil toimuva finaali ajal võõrustama palju Euroopa liidreid, kuid hetkel on suur risk, et luksuslik boks võib meistrivõistluste glamuurseks finaaliks tühjaks jääda."
Tõmošenko-aegsesse valitsusse kuulunud Oleg Rõbatšuk kartis AP-le antud usutluses, et EM mõjub igal juhul Ukrainale katastroofiliselt: "See oli meie jaoks võimalus oma riiki tuhandetele ajakirjanikele heast küljest näidata. Nüüd tulevad need tuhanded ajakirjanikud siia ja kirjutavad miljonist probleemist."
Saksamaa kapten nõudis Platini seisukohta
Probleemid pole külmaks jätnud ka jalgpallureid ning kõige valjuhäälsematelt võttis sel teemal sõna Saksamaa kapten Philipp Lahm.
Rääkides tuntud Saksamaa ajakirjaga Der Spiegel, lausus Lahm: "Ma ei leia praegusest Ukraina poliitilisest olukorrast enda vaateid põhilistest demokraatlikest õigustest, inimõigustest, isikuvabadusest või pressivabadusest. Kui ma näen, kuidas režiim Julia Tõmošenkot kohtleb, ei leia ma sellest oma nägemust demokraatiast."
Lahm nõudis samas intervjuus, et UEFA president Michel Platini oma seisukoha teataks: "Ma arvan, et ta peaks seisukoha võtma ning mind huvitab, mida tal öelda on."
"Jalgpall on muutunud liiga tähtsaks, et selline asi mängu ei mõjutaks," teatas kaitsja. "Kui ma esmakordselt Tõmošenko tervislikku olukorda kirjeldavaid reportaaže lugesin, siis minule valmistas toimuv muret."
Platini: Lahm ei ole minu boss
Platinil läks Lahmile vastuse andmisega aega, kuid lõpuks ta seda tegi, öeldes Saksamaa pressiagentuurile DPA: "Ta võib öelda, mida ta soovib. Mind see ei huvita. Härra Lahm ei ole minu boss. Ta ei saa minult midagi nõuda. Ta on Saksamaa rahvuskoondise, mitte UEFA kapten."
"Kõigil on oma kohustused täita. Mina ei tegele poliitikaga, mina tegelen jalgpalliga. Kui ma oleks soovinud poliitikaga tegeleda, siis oleksin poliitikasse läinud," jätkas Platini, kes on kogu skandaaliga seoses võtnud üsna neutraalse seisukoha.
Platini sõnul ei huvita UEFA-t poliitika: "Kõik olid õnnelikud, kui Poola ja Ukraina korraldajaks valiti. Mida me tegema peame, kui valitsus vahetub? Poliitilistel põhjustel turniiri korraldusõiguse ära võtma?"
Prantslase sõnul on tähtis, et UEFA end Ida-Euroopa jaoks avab ning tolle regiooni toetamine on tema ametiajal olnud üks põhilisi eesmärke. Just tänu väiksemate ja Ida-Euroopa riikide poolehoiule on Platini roll Euroopa jalgpalli suurima otsustajana väga kindel.
Nendele, kes kavatsevad EM-i boikoteerida, polnud Platinil palju öelda: "Kui nad ei taha Ukrainasse tulla, siis nad ei tule. Kui nad tulevad, siis nad tulevad. Mina ei tee poliitikat, ma teen jalgpalli ja organiseerin EM-i."
"Boikoteerige poliitikuid, mitte Ukrainat"
Populaarsem arvamus üritab sarnaselt Platini seisukohtadele EM-i ja Ukraina poliitilise olukorra lahus hoida.
Ukraina ise usub, et välismaa riigijuhid kasutavad probleemide lahenduseks aegunud meetodeid. Riigi välisministeeriumi pressiesindaja Oleg Vološin lausus: "Euro 2012 on sport, mitte poliitika. Tegu on jalgpalli meistrivõistlustega, mitte poliitilise tippkohtumisega. Poliitiliste probleemide sel viisil lahendamine on külma sõja aegsete meetodite kasutusele võtmine."
Osaliselt on sama arvamus ka Ukraina opositsioonil. Riigi populaarsuselt kolmas poliitik Arseni Jatsenjuk lausus: "Parim võimalus oleks see, kui Euroopa liidrid tulevad meistrivõistlusi vaatama, aga ei kohtu president Janukovitšiga. Nad peaksid külastama ukrainlasi, mitte Janukovitšit."
Üks BBC leheküljel oma arvamust avaldanud ukrainlastest lausus: "Boikoteerida tuleks meie poliitikuid, mitte jalgpalli."
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: