A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Millisest liigast tuleb kõige rohkem EM-i mängijaid? Aga millisest klubist? Millises koondises on kõige rohkem koduliiga mängijaid? Aga kõige vähem? Kõigile neile ja mitmele muule küsimusele leiad vastuse just siit.
Soccernet.ee lõi ametlike koosseisude avaldamise järel arvud kokku ning sai teada palju huvitavat, mida ka teiega jagada soovime.
Arvutuste ja muu aluseks olid kõigi EM-il osalevate meeskondade koosseisud - täieliku nimekirja leiad koos mängijate klubidega SIIT!
Üldarvud
Kuna EM-ile kvalifitseerusid 16 meeskonda, kes said igaüks välja panna 23-mehelise koondise, on algavale suurvõistlusele kokku üles antud ei rohkem ega vähem kui 368 jalgpallurit.
Need 368 mängijat jagunevad 133 erineva klubi vahel, üks mängija on hetkel vabaagent.
133 klubi jagunevad omakorda 24 erineva riigi ning 27 erineva liiga vahel.
Premier League troonib tabeli tipus
Nagu ka arvata on, tuleb EM-il ülekaalukalt kõige rohkem mängijaid - 80 - Inglismaa liigasüsteemist. Selle üheks suureks põhjuseks on lisaks liiga rahvusvahelisusele ka tõik, et üle pika aja osaleb turniiril Iirimaa koondis, kus pallib koguni 19 Premier League'i mängijat.
Inglaste enda koosseis koosneb samal ajal koguni täielikult kodumaal mängivatest meestest. Huvitava faktina tuleb välja tuua, et vaid kahes EM-i meeskonnas - Ukrainas ja Kreekas - ei leidu mitte ühtegi Inglismaal mängivat meest, kõigis teistes koosseisudes on neid vähemalt üks.
Inglismaa lõppenud hooaja kõrgliiga koosseisust on esindatud 16 meeskonda - ainsatena ei saada EM-ile oma mängijaid Norwich (kelle puurivaht John Ruddy enne vigastust Inglismaa koosseisu kuulus), Wigan, QPR ja Bolton.
Samal ajal sõidavad EM-ile aga mitmed esiliiga mängijad - kaks neist, väravavahid Robert Green ja Jack Butland kuuluvad koguni Inglismaa enda koosseisu.
Kesk-Euroopa keskus
Teisele kohale tuleb selles arvestuses Saksamaa, kus teenib leiba 48 EM-i mängumeest. Suure panuse annavad lisaks sakslastele endile Kesk-Euroopa meeskonnad nagu Poola, Tšehhi ja Horvaatia, lisaks sellele on "sakslasi" veel neljas koondises.
Sarnaselt Inglismaale on esindatud ka Saksamaa esiliiga, seda Düsseldorfi Fortuna ja Frankfurdi Eintrachti näol, kes mõlemad aga uueks hooajaks kõrgliigasse tõusid.
Ka kolmas-neljas koht ei pane just kulmu kergitama - Itaalial ja Hispaanial on teada-tuntud tugevad liigad ning selle märgiks on mõlemast jalgpallisüsteemist EM-il 31 mängijat.
Ida-Euroopa EM-i mõjud
Kui esinelik oli küllaltki ootuspärane, siis selle arvestuse viies ja kuues koht näitavad hästi, et tegu on Ida-Euroopa EM-iga: Itaaliast ja Hispaaniast kõigest ühe mängija võrra vähem mehi (30) tuleb Venemaa kõrgliigast ning sellest omakorda kolme võrra vähem korraldajamaa Ukraina meistrivõistlustelt.
Venelaste edu taga on nende enda koondise tuginemine koduliiga mängijatele ning klubide mitmekesine koosseis - Venemaa liigast tuleb koondislasi nii Horvaatiale, Portugalile kui ka näiteks Iirimaale.
Ukraina liiga on aga selgelt Ida-Euroopa pärusmaa: 27 mängijat jagunevad kõigest kolme koondise - Ukraina enda, Horvaatia ja Tšehhi - vahel.
Suurim esindatus EM-il mitte osalevast riigist on Türgil, kelle kõrgliigaklubid saadavad turniirile üheksa mängijat, koondised jagunevad Rootsist Portugalini.
Bayern EM-ile kaotusvalu leevendama
Meistrite Liiga finaalis valusalt kaotanud Müncheni Bayern võib lohutuseks tõdeda, et EM-i klubide arvestuses teenisid esikoha just nemad - Bayerni koosseisust sõidavad EM-ile 12 meest. Kui siia lisada ka värskelt klubist lahkunud Ivica Olici, saavad sakslased kokku kuraditosina.
Teisele kohale platseerusid Real Madridi mehed, keda on Poolas ja Ukrainas kokku üksteist, sealhulgas nii kogenud hispaanlasi kui ka näljaseid portugallasi.
Kolmas koht võib aga paljudele tulla suure üllatusena ning jällegi tuleb tunnistada, et tegu on Ida-Euroopa turniiriga - Bayerni ja Reali järel on kümne mehega kolmas Kiievi Dünamo!
Dünamo edu tuleb küll paljuski sellest, et nende hingekirja kuulub koguni üheksa Ukraina koondislast, kuid see ei vähenda eriti Andrei Ševtšenko võistkonna saavutust - kena pronksikoht on tõsiasi.
Veel üks Ukraina meeskond, Donetski Šahtar, jagab aga kaheksa EM-lasega koos Londoni Chelseaga neljandat-viiendat kohta. Kuigi Šahtari nimistus on ka paras ports ukrainlasi, annab neile hea koha horvaatide ja tšehhi panus meeskonda.
Koduliigad domineerivad
Kui kokku lüüa kõikide oma riigi liigas mängivate mängijate arv, siis selgub, et see ületab võõrsil mängijate summa - kui täpne olla, siis 368-st mängijast mängib oma kodumaal 194 (52,7%) ning võõrsil 165 meest, üks mängija on hetkel klubita.
Selle statistika võti peitub koondistes, kelle kodumaal on ka tugev liiga. Ükski suur Euroopa jalgpallimaa turniirilt välja ei jäänud ning kui lisada siia ka Venemaa ja Ukraina, kes koosnevad just koduliiga meestest, tuleb vaid imestada, et vahe kahe arvu vahel suurem pole.
Kaks äärmuslikku näidet on sealjuures kaardi peal kõrvuti - kui Inglismaa koondis on kokku pandud vaid kodumaal mängivatest meestest, siis naabrid Iirimaal ei ole sealsest Airtricity liigast Poolasse ja Ukrainasse kaasanud mitte ühtegi mängijat - selle asemel on neil koguni 19 meest just Inglismaa liigadest.
Kosmopoliitne Rootsi
Kui inglaste meeskond koosneb vaid ühes riigis pallivatest vutivõluritest, siis rootslased on läinud hoopis teist teed - 23 mängijat tulevad 13 erinevast liigast. Tegu on tõeliselt rahvusvahelise seltskonnaga - mängijad tulevad meeskonda Šotimaalt Saudi Araabiani välja!
Lisaks erinevatele klubidele on mitmed pallurid ka välismaa juurtega - näideteks võib tuua Soome päritolu Ola Toivoneni, Jugoslaavias sündinud Emir Bajrami, Iraani taustaga Behrang Safari ning loomulikult Bosnia-Horvaatia vanematega Zlatan Ibrahimovići.
Kuigi Rootsi koondislase Christian Wilhelmssoni Saudi Araabia tööandjat Al-Halili võib pidada kõige eksootilisemaks, siis Euroopast kõige kaugemal leiba teeniva mängija tiitlit ta siiski ei teeni - selle võtab ära Los Angeles Galaxys mängiv iirlane Robbie Keane, kelle igapäevatöö asub EM-ist koguni 9500 kilomeetri kaugusel.
Ülevaade EM-i mängijate koduliigadest:
1. Inglismaa – mujalt 57, enda koondisest 23, kokku 80 (21,7% kõigist mängijatest)
Esindatud on 21 klubi, kõrgliigast 16
*mängis lõppenud hooajal esiliigas
2. Saksamaa – mujalt 29, enda koondisest 19, kokku 48 (13%)
Esindatud on 17 klubi, neist 15 kõrgliigast
*mängis lõppenud hooajal esiliigas
3. Hispaania – mujalt 13, enda koondisest 19, kokku 31 (8,4%)
Esindatud on 8 klubi, kõik kõrgliigast
4. Itaalia - mujalt 11, enda koondisest 20, kokku 31 (8,4%)
Esindatud on 13 klubi, neist 12 kõrgliigast
*mängis lõppenud hooajal esiliigas
5. Venemaa – mujalt 9, enda koondisest 21, kokku 30 (8,2%)
Esindatud on 9 klubi, kõik kõrgliigast
6. Ukraina - mujalt 6, enda koondisest 21, kokku 27 (7,3%)
Esindatud on 7 klubi, kõik kõrgliigast
7. Prantsusmaa – mujalt 13, enda koondisest 12, kokku 25 (6,8%)
Esindatud on 11 klubi, kõik kõrgliigast
8. Kreeka - mujalt 1, enda koondisest 16, kokku 17 (4,6%)
Esindatud on 6 klubi, kõik kõrgliigast
9. Holland – mujalt 9, enda koondisest 7, kokku 16 (4,3%)
Esindatud on 8 klubi, kõik kõrgliigast
10. Portugal – mujalt 2, enda koondisest 10, kokku 12 (3,2%)
Esindatud on 4 klubi, kõik kõrgliigast
11. Türgi - mujalt 9, enda koondis EM-il ei osale, kokku 9 (2,4%)
Esindatud on 6 klubi, kõik kõrgliigast
12. Taani - mujalt 1, enda koondisest 7, kokku 8 (2,2%)
Esindatud 4 klubi, kõik kõrgliigast
13. Tšehhi - mujalt 0, enda koondisest 7, kokku 7 (1,9%)
Esindatud 3 klubi, kõik kõrgliigast
14. Poola – mujalt 0, enda koondisest 5, kokku 5 (1,4%)
Esindatud 2 klubi, mõlemad kõrgliigast
15. Belgia - mujalt 4, enda koondis EM-il ei osale, kokku 4(1%)
Esindatud 3 klubi, kõik kõrgliigast
16. Šotimaa - mujalt 4, enda koondis EM-il ei osale, kokku 4 (1%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
17. Horvaatia - mujalt 0, enda koondisest 4, kokku 4 (1%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
18. Rootsi – mujalt 0, enda koondisest 3, kokku 3 (0,8%)
Esindatud 3 klubi, kõik kõrgliigast
19. Rumeenia - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
20. Šveits - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
21. USA - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
22. Saudi Araabia - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
23. Küpros - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
24. Iisrael - mujalt 1, enda koondis EM-il ei osale, kokku 1 (0,2%)
Esindatud 1 klubi kõrgliigast
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?