Luup peale | 14-aastane Patrik Kristal röövis peatreenerite debüütmängus tähelepanu endale (galerii!) (0)

Patrik Kristal tegi 14-aastaselt Premium liiga debüüdi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Valitsev Eesti meister Tallinna Levadia sai Premium liigas kohutustliku võidu, kui alistas võõrsil Tartu Tammeka 3:0 ja kerkis vähemalt pühapäevani liigatabelis esimeseks. Kohtumine Tamme staadionil oli üpris sündmustevaene, kuid läheb sellele vaatamata Eesti jalgpalli ajalukku.

Kõigepealt mängust. Levadia alustas suurepäraselt, Tammeka masendavalt. Mark Oliver Roosnupp teenis Levadia vasakul äärel Tanel Langi vastu vea ja karistuslööki asus andma ei keegi muu kui Zakaria Beglarišvili. Tema tsenderdus maandus Tammeka värava ette, kus see põrkas Kevin Mätasest väravasse ja Levadia asus juba teisel minutil juhtima - 0:1.

Levadia minimaalne eduseis püsis umbes täpselt 20 minutit, kuni Roosnupp selle kaheväravaliseks suurendas. Beglarišvili andis oma väljakupoolelt oivalise läbisöödu ja kuigi Taijo Teniste püüdis jooksu pääsenud Roosnupu kinni, siis Roosnupp konksutas kogenud koondislase karistusalas murule pikali ja lõi palli kindlalt Carl Kaiser Kiidjärvest mööda - 0:2.

Esimesel poolajal järelejäänud aja jooksul väga häid väravavõimalusi rohkem ei olnudki. Levadia kontrollis mängu, aga korralikult löögile ei saadud. Tammeka otsis oma võimalusi tsenderduste kaudu, kuid need olid ebatäpsed.

Teine poolaeg algas Tammeka jaoks järjekordse ebaõnnestumisega, kui Liliu pääses 47. minutil Beglarišvili söödust jooksu ja kaitseliini viimane mängija Kevin Anderson jooksis brasiillasele jalgadesse. Mängu peakohtunik Kristo Tohver näitas Andersonile punast kaarti.

Seejärel oli Levadial tohutult palju väravavõimalusi, aga nii Beglarišvili, Liliu, Roosnupp kui ka Ernest Agyiri ei saanud palli raamidesse või ei suutnud Kiidjärve üle mängida. 74. minutil murti Tammeka väravalukk siiski lahti, kui vahetusest sekkunud Robert Kirss jättis karistusalas palli kannaga Beglarišvilile, kes riputas selle osavalt üle Kiidjärve ristnurka - 0:3.

Levadia kontrollis matši sisuliselt esimesest minutist kuni lõpuvileni ja Tammekal võimalusi ei avanenud. Levadia kerkis Premium liigas liidrikohale, edestades kaks mängu vähem pidanud Tallinna Florat ühe punktiga. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Patrik Kristal tegi Eesti jalgpalli ajalugu

Tänavu Levadiaga liitunud ja Esiliigas 18 mänguga kaks väravat löönud Marko Kristali 14-aastane poeg Patrik ei olnud veel kordagi Premium liigas väljakul käinud, kuid mängus Tammega sai see pisiviga parandatud. Enne hooaja algust ei olnud veel selge, kas Kristal üldse tohib nii kõrgel tasemel mängida, aga kuna Levadia sai jalgpalliliidult eriloa, siis sai see võimalikuks.

Nagu artikli esimeses lõigus on kirjutatud, siis Tamme staadionil tehti Eesti jalgpalli ajalugu, sest Kristalist sai noorim mängija, kes on Eesti meistriliigas väljakul käinud. Eelmine rekord pärines 1994. aastast, kui Andrei Tjunin mängis 14 aasta ja 336 päeva vanuselt Tartu Merkuuri eest Tallinna Dünamo vastu. Kristal haaras rekordi endale 14 aasta ja 245 päeva vanuselt.

"Ma ise niimoodi ei ole sellele mõelnud, aga on mainitud küll, et kui teen debüüdi, siis on rekord. Aga ma ei mõelnud selle peale, oleks nagu tavaline päev olnud minu jaoks - läksin mängule ja lootsin, et treener paneb mängu," rääkis värske rekordiomanik Soccernet.ee otseülekandes.

Kristal sekkus mängus 81. minutil, kui vahetas välja supermängu teinud Beglarišvili. Temaga koos  astusid väljakule Murad Velijev ja Markus Jürgenson. "Alguses ma ei läinud üldse sooja tegema, aga siis, kui esimesed vahetused olid ära, läksin juba kiiremaid samme tegema ja vaatasin pingile, nägin minu numbrit tahvli peal ja teadsin, et vist lähen," selgitas ta. "Väga hea tunne oli. Hoidsin naeru tagasi. Väga hea tunne oli," lisas Kristal.

Kristal märkis, et järgmine eesmärk on Premium liigas veel rohkem mänguaega saada ning sel või järgmisel hooajal esimene värav lüüa. Kusjuures Premium liiga kõigi aegade noorim väravalööja on praegu AS Roma ridadesse kuuluv Martin Vetkal, kes skooris 2019. aastal hooaja viimases voorus Tallinna Kalevi särgis 15 aasta, 8 kuu ja 19 päeva vanusena. Teisisõnu, Kristal võib ka selle rekordi lähiajal endale saada.

2. Stojkovic ja Pähn debüteerisid samuti

Nii Levadial kui ka Tammekal oli esimene mäng uue peatreeneri juhendamisel. Ivan Stojkovic (32) haaras Levadias juhtohjad pärast Marko Savici ja Vladimir Vassiljevi taandumist ning Marti Pähn (33) asendas välismaalt uue pakkumise vastu võtnud ja lepingu lõpetamiseks väljaostuklauslit kasutanud Miguel Santost. Mõlemad mehed tegid Premium liigas peatreenerina debüüdi.

Kumbki treener oma esimeses mängus suuri muudatusi mänguplaanis sisse ei viinud. Mõlemad kasutasid varasemast tuttavat formatsiooni ja parimat võimalikku algkoosseisu.

Levadial jäid eemale mängukeelu all olnud Marko Putincanin ja Maksim Podholjuzin ning hiljuti vigastusega kimpus olnud Bogdan Vaštšuk, kes võib siirduda välismaale. Tammekal ei saanud mängida eelmises voorus punase kaardi saanud Patrick Genro Veelma ning vigastatud Artur Uljanov ja Karl Johan Pechter.

Kui palju muutub Tammeka Marti Pähna käe all võrreldes sellega, milline oli meeskond endise peatreneri Miguel Santose juhendamisel? "Üritame üleminekuperioodi mängijatele võimalikult lihtsaks teha. Kindlasti on seal mingisugused nüansid. Mina näen mingite mängijate tugevusi teisiti, aga kokkuvõttes loodan, et Tammeka mäng saab paremaks. Tahame palliga mängida ja tahame kõrgelt pressida. Täna näitasime ka seda, et me ei karda ka Levadia vastu tulla. Lähinädalad annavad sellele vastuse," sõnas uus juhendaja.

Stojkovici jaoks oli mäng Tammekaga peaprooviks eurosarjaks, sest eeleoleval teisipäeval minnakse võõrsil Konverentsiliiga teises eelringis vastamisi Hiberniansiga (Malta). Teine kohtumine toimub üheksa päeva hiljem Tallinnas. Levadia langes Konverentsiliigasse, sest Meistrite liiga kvalifikatsiooniturniiril kaotati Vikingurile (Island).

3. Mängu parim - Zakaria Beglarišvili

Levadia staarmängija tegi esimesel poolajal kahele tabamusele eeltöö, lisaks vormistas teisel poolajal meisterliku löögiga lõppseisu. Beglarišvili aitas Levadia liidrikohale ja kindlustas väravalööjate edetabelis liidripositsiooni, edestades nüüd Deabeast (Paide) viie ning Alex Matthias Tamme (Kalju) ja Sergei Zenjovi (Flora) kuue tabamusega.