Luup peale | Efektiivse tasakaalu leidnud Tammeka rühib ülesmäge, jättes Legioni virelema (galerii!) (0)

Tartu Tammeka alistas sel aastal esmakordselt TJK Legioni ning liigub selgelt ülesmäge, samal ajal kui kaheksa liigamängu järjest kaotanud Legion vajub põhja suunas.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt!

Mäng Tartus Tamme staadionil algas Tammeka võimsa domineerimisega ja 13. minuti juhtvärav oli selle loogiline jätk. Sander Kapper mängis end trahvikasti paremas Aleksandr Nikolajevist mööda ja andis otsajoone juurest terava madala palli värava ette, kus Kevin Mätas selle kolmelt meetrilt võrku suunas - 1:0!

Avapoolaja teises pooles suutis Legion mängu mõnevõrra tasakaalustada ja jõudis ka paari hea viigivõimaluseni, aga Nikolajevi head tsenderdused jäid tagapostist sisse löömata nii Erko Jonne Tõugjasel kui ka Markus Vahernal. Tammeka eduseis oli siiski teenitud, sest neilgi oli veel mitmeid šansse, mis luhtusid vaid tänu kaitsjate viimase hetke sekkumistele.

Teine poolaeg algas samuti Tammeka ülekaaluga ja Ivans Baturins pidi näitama tasemel tõrjetööd nii Gerdo Juhkami kui ka Henri Välja löökide takistamiseks. Tasapisi pääses ka Legion paremini mängu sisse, aga võimalused langesid esialgu ikkagi Tammekale, kui 66. minutil rammis Tanel Lang värava eest üle lati Välja hea karistuslöögi.

Kehv realiseerimine võinuks Tammekale kätte maksta, sest lõpuks hakkas võimalusteni jõudma ka Legion. 69. minutil pääses Daniel Fedotov Pääses paremalt jooksu, möödus kastis ka keskkaitsjast Reio Laabusest ning jõudis väravavaht Richard Alandiga silmitsi, aga Tammeka puurilukk vastas tähtsa tõrjega.

Seejärel oli jällegi Tammekal mitu varianti edu suurendamiseks, aga Mätas ei saanud seitsmelt meetrilt postide vahele Taijo Teniste suurepärast tsenderdust ning veidi hiljem ei jäänud palju puudu, et Mätase terav tsenderdus oleks Aleksandr Volodini kaudu omaväravaks põrganud.

Otsustavad sündmused rullusid lahti 87. minutil. Legioni esiväravakütt Nikita Ivanov pääses 15 meetrilt vabalt löögile, kuid Lang blokeeris tema ürituse ennastsalgava hüppega. Järgnenud vasturünnakul skooris aga juba Tammeka, kui Kapper realiseeris Henri Käbliku suurepärase läbisöödu - 2:0Soccernet.ee tähelepanekud:

Markus Vaherna luhtunud võimalus. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Üks olukord võinuks kõik pea peale pöörata

Tammeka valitses avapoolaega küll peaaegu täielikult ning nende eduseis oli mängupildi poolest igati teenitud, kuid vahetult enne vaheajavilet avanenud olukord võinuks kõik pea peale pöörata. Aleksandr Nikolajev tsenderdas vasakult äärelt ja Markus Vahernal jäi väga vähe puudu, et pall tagapostist tühja võrku rammida.

Videokorduse pealt on selgelt näha, kuidas Tammeka kaitsjad Tanel Tammik ja Aleksandr Kuhharev olid Vahernaga seljatagant kontaktis, mis võis väga vabalt Legioni ründaja eksimuse põhjustada. Vaherna kaotas hüppel tasakaalu, tabas palli hoopis turjaga ning lendas ise väravavõrku ilma pallita.

Kui Eestis oleks kasutusel VAR ning saadaval oleks rohkem kaameranurki, siis näib üsna tõenäoline, et sellest olukorrast teeninuks Legion penalti ning teist poolaega oleks Tammeka pidanud mängima kümnekesi. Tartlaste õnneks ei märganud aga peakohtunik Juri Frischer seal midagi määrustevastast ja ta puhus hoopis poolajavilet.

Olukord videos:

2. Pähna käe all on Tammeka tasakaalu leidnud

Miguel Santose ootamatu lahkumise järel Tammeka tüüri üle võtnud Marti Pähn sai alustuseks äärmiselt keerulise mängukalendri, aga ta on katsumusest auga välja tulnud ja meeskond läheb üha paremasse hoogu.

Tema viiest esimesest liigamängust peatreeneri kohusetäitjana olid koguni neljas vastasteks suure neliku klubid. Kui Levadiale ja Paidele jäädi kindlalt 0:3 alla, siis Flora pandi juba higistama ja tulemuseks oli vaid 0:1 allajäämine ning Kaljult saadi 1:1 viik kätte. Enne mängu Kaljuga murti 5:2 maha ka Tallinna Kalev, kellele Tammeka oli eelmised kaks tänavust kohtumist kaotanud.

Ning nüüd oli jälle vastaseks meeskond, kelle vastu Tammeka varasemalt suurtes raskustes oli olnud. Legionit edestatakse küll liigatabelis, kuid kahe omavahelise mänguga oli Tammekal kirjas vaid üks punkt. Hooaja esimesel poolel oli see Tammeka jaoks läbiv probleem, et nad jäid oma pallivaldamisel põhineva mängustiiliga vasturünnakutele haavatavaks ning just Kalev ja Legion karistasid neid sellega armutult ära.

Raske öelda, mis Tammeka mängus täpsemalt muutunud on ning kas muutus on tingitud Pähna muudatustest või lihtsalt meeskondlikust arengust. Suures plaanis jätkab Pähn ju seda projekti, millega portugallane hooaja alguses alustas, kasutades sama asetust, sama tuumikut ja rõhudes ikka pallivaldamisele ja kõrgele pressingule. Igatahes on viimastes mängudes näidatud, et seda plaani suudetakse nüüd järgida ka niimoodi, et kaitses püsivad asjad korras ja punktid saadakse kätte.

Statistiliselt on Pähn alustanud lausa suurepäraselt, eriti arvestades tema keerulist mängudegraafikut. Seni on tal kirjas 1,17 punkti mängu kohta (Santose saagiks jäi 0,95), meeskond on löönud keskmiselt 1,33 väravat mängu kohta ja lasknud endale lüüa 1,67 (Santose käe all olid vastavad näitajad 0,95 ja 1,95).

3. Legioni südikusest ei piisa - väravaid on vaja

Hooaja algusest saadik on räägitud sellest, et Legioni verinoor meeskond esineb üle ootuste hästi ja osutab kõigile visa vastupanu. Nelja miinuspunkti tasategemine nõudis siiski kõva pingutust ning kuigi vahepeal näis Legion juba olevat teel tabeli keskmike hulka, kogunevad punktid hooaja edenedes veelgi vaevalisemalt.

Üldjoontes on peamine probleem selge - Legion lööb Premium liigas vähem väravaid kui ükski teine võistkond. Isegi kui mängupilt on hea (nagu ta tihtipeale Legioni puhul on olnud) või vähemalt kui meeskond loob positiivse tulemuse jaoks piisavalt häid võimalusi (nagu nad tegid seekord), siis on ikkagi väga keeruline punkte välja pigistada, kui palle võrku panna ei suudeta.

Legion teenis viimati punktilisa 19. juunil just Tamme staadionil, kus nad võtsid muljetavaldava 4:1 võidu. Sealt alates on kaotatud kõik liigamängud ning kuigi ka kalender pole Legionile halastanud, siis mäng Tartus reetis, et kaotusteseeria on noorele võistkonnale oma jälje jätnud. Seekordne esitus oli kõvasti kehvem kui kaks kuud tagasi.

4. Mängu parim - Taijo Teniste

Tammeka ääred toimisid täna suurepäraselt ning eriti säravalt paistis silma Teniste, kes lõi pidevalt paremal äärel teravusi ja jõudis samas ka kaitses asjad korras hoida. Sander Puri ja Karl Johan Pechteri puudumisel kandis ta ka kaptenipaela.