Luup peale | Ernest Agyiri võttis ette, tegi ära ja tõi Levadiale pikalt igatsetud võidu (kaks galeriid!) (4)

Ernest Agyiri saadab hetke pärast teele võimsa vasaku jala löögi, mis viib FCI Levadia kohtumist 1:0 juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tuleb tagasi liikuda pea neli aastat ja viis peatreenerit, et leida Premium liiga kohtumine, kus FCI Levadia viimati FC Florast jagu sai. Karikamänge võideti ka vahepeal, aga liigamatše mitte. Nüüd lõpetati see pikk ootus ja haarati 2:0 võiduga Premium liiga liidrikoht enda valdusse.

29. mai 2019 oli kuupäev, kui Levadia enne tänast viimati Premium liigas Florast jagu sai. Levadia peatreeneriks oli Aleksandar Rogic, põhikoosseisu kuulusid praegune Kalju abitreener Nikita Andrejev ja Marek Kaljumäe, vahetusest sekkusid Dmitri Kruglov ja Pavel Marin. Levadia tänane poolkaitsja Mihkel Ainsalu kuulus Florasse.

Vahepeal jõudis Flora tulla kolm ja Levadia korra Eesti meistriks, aga Premium liigas kulgesid mängud ikka ühtemoodi – vahel harva viik, aga reeglina ikka Flora võit. Isegi 2021. aastal, kui Levadia krooniti Eesti meistriks, ei saanud nad meistrivõistlustel kordagi Florast jagu. Iga mäng algab nullist ja varasemad saavutused ei loe, ent säärastel seeriatel on kombeks jalgpallis oma elu elama hakata.

Levadial talvel aset leidnud jõuline režiimivahetus küll vähendas seda ohtu, et vanad hädad kohe meelde tulevad, aga nüüd tänu Ernest Agyiri ja Bourama Fomba teise poolaja väravatele saavutatud 2:0 võit FC Flora üle tagab hoopis helgema vaate kõigele, mis ees ootab.

Kohtumist alustas teravamalt Flora, kes sai juba 41. sekundil ka palli Levadia võrku, aga abikohtunik fikseeris suluseisu. VAR kontrollis situatsiooni enam kui kaks minutit enne, kui mängul jätkuda lubas. Levadia sai mängu sisse paariteist minut järel. 14. minutil kõmmutas kaugelt peale Felipe Felicio, aga Evert Grünvald oli valmis ja püüdis alumisse nurka teel olnud palli.

Märten Kuusk pärast 27. minutil luhta läinud soodsat väravavõimalust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kolm minutit hiljem andis selles mängus esimest korda endast märku Ernest Agyiri, kelle lähilöögi Grünvald tõrjus. Viiv hiljem peatas Flora puurivaht trahvikastis Felicio läbimineku ning tõrjus Agyiri kauglöögi. Flora tekitas hea šansi 27. minutil, kui Sergei Zenjov pikendas esimesest postist nurgalöögi kannaga värava ette, kust Märten Kuusk aga palli peaga raami suunata ei suutnud.

32. minutil võitis Feilico duelli Marko Lipuga ja mängis trahvikasti seest löögile Aleksandr Zakarljuka. Põiklatt raksus, aga pall väravasse teed ei leidnud. 40. minutil proovis Agyiri olümpiaväravat (Grünvald tõrjus) ja kolm minutit hiljem andis värava eest läbi väga terava palli, millele aga jätkajat ei leitud.

Teise poolaja hakatuseks ähvardas Zenjovi tsenderdus lati alla kukkuda, aga Karl Andre Vallner oli valvel. Siis haaras Levadia ohjad. Kui 51. minutil ei suutnud Felicio värava all Murad Velijevi teravat palli sisse lükata, siis 53. minutil asusid külalised mängu juhtima. Mihkel Ainsalu ja Til Mavretic võtsid keskväljal palli enda kontrolli alla, söötsid Agyirile, kes hakkas keskringist Flora värava suunas liikuma.

Esmalt proovis Ghanalast maha sikutada Marco Lukka, aga ei saanud sellega hakkama. Siis liikus talle vastu Erko Jonne Tõugjas, kelle tähelepanu aga 25-aastast levadialast ei heidutanud, vaid ta lükkas palli endale hoo peale ette ja kõmmutas vasaku jalaga alumisse nurka nii, et avapoolajal mitmeid tõrjeid teinud Grünvaldil enam võimalust polnud.

Kaotusseisu jäämine aktiviseeris Florat ja Vallner pidi 55. minutil tegema kaks tõrjet. Esmalt pääses Martin Milleri eeltöö järel 10 meetrilt lööma Rauno Alliku, järgnenud nurgalöögi puhul sai mõnelt meetrilt peaga udjada Aleksandr Šapovalov. Vallnerit nad kumbki üle ei mänginud ja Levadia edu püsis. 63. minutil aga suurenes, kui Bourama Fomba rammis mõnelt meetrilt peaga sihile Agyiri suurepärase karistuslöögi vasakust äärest.

Flora peatreener Jürgen Henn reageeris 38-aastase Konstantin Vassiljevi platsile saatmisega. Vanameister tõusis kohe kesksesse rolli ning pani Flora ründemängu sujuvamalt jooksma, ent kohtumise viimasel 20 minutil torkas silma, et Levadia mängijad olid vastasega võrreldes oluliselt värskemad. Lõppteravuse tekitamisega jäi Flora hätte.

FCI Levadia tähistab meeskonna 2:0 juhtima viinud Bourama Fomba väravat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

76. minutil konksutas Zenjov ära Aleksander Filatovi, aga löök tabas posti. 90+3. minutil pääses Vallneriga silmitsi vahetusest sekkunud A-koondislane Sten Reinkort, aga ei suutnud olukorda realiseerida, vaid lükkas palli üle. Kokkuvõttes Levadiale igati teenitud võit, sest nad olid Florast täpsemad, tugevamad, vastupidavamad, järjekindlamad ja osavamad. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia oli täpsem, tugevam, vastupidavam, järjekindlam ja osavam

Jalgpallis juhtub teiste võistkondlike pallimängualadega võrreldes sagedamini, et tulemus ei vasta mängupildile, sest skooriühikute hulk on sedavõrd suur, et juhuslikumat laadi väravad võivad resultaati oluliselt mõjutada. Täna polnud aga mingit kahtlust, et Levadia vääris hooaja esimesest Tallinna derbis võitu.

Miks? Sest nad olid Florast täpsemad, tugevamad, vastupidavamad, järjekindlamad ja osavamad. Miks? Kõige loogilisem vastus on, et koondisepausi järel mitmete vigastuste tõttu koosseisuga kimpus olnud ja seetõttu koosseisu napilt roteerida saanud Flora jõuvarud olid tänasel hetkel vastase omast napimad. Aga muidugi on ka rohkelt muid variante.

2. Levadia trumbid – keskväli, Agyiri ja võistkondlik kaitsemäng

Levadia võit oli teenitud, isegi kindel. Aga seda kõike Tallinna derbi kontekstis. Tegu on Eesti jalgpalliklassikaga, kus vastamisi mitte ainult võistkonnad, vaid ka institutsioonid. Isegi kui nende ideoloogiline vastasseis on veerandsaja aasta jooksul omajagu mahenenud (nt eesti vs vene küsimust Tallinna derbi praegu ju endas ei kätke), siis tuline on see mäng alati.

Ning marginaalid on selles duellis pea alati väikesed. Poleks Aleksandr Šapovalov esimesel minutil napilt suluseisu jäänud või oleks Märten Kuusk suutnud 27. minutil Flora 1:0 juhtima viia. Või oleks Flora suutnud värava lüüa emmast-kummast 55. minuti võimalusest, oleks kõik võinud minna hoopis teisiti, aga ei suutnud ja ei läinud, sest Levadia tahe jäi peale.

Jürgen Henni juhendatud FC Flora pidi üle pika aja tunnistama Premium liigas FCI Levadia paremust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Levadia võidu pant number üks oli Agyiri, kelles pikemalt allpool. Aga kiita tuleb ka tema taga patrullinud ja ghanalasele tegutsemisvabadust pakkunud duot Mihkel Ainsalu – Til Mavretic, kelle juhtimisel toimis Levadia võistkondlik kaitsemäng nii hästi, et valitsev Eesti meister väravani ei jõudnudki. Ainsalu ja Mavretic hoidsid Levadia asetus õhulisena, ei vajunud liiga alla ja nii osutati Florale tõhusat ja tulemuslikku vastupanu lõpuni välja.

3. Vassiljevi liiga tähtis roll

61. minutil Martin Milleri asemel platsile tulnud Konstantin Vassiljevi jaoks oli see esimene mäng pärast 8. aprilli. Karikasarja veerandfinaali Kuressaarega (Flora võitis penaltitega) ja mängu Pärnu Vaprusega (4:0) jättis ta sootuks vahele. Viimati Nõmme Kalju vastu (2:2) oli küll vahetusmängijate seas, aga platsile peatreener Jürgen Henn teda ei saatnud.

Kui ETV vaheajastuudios Flora abitreenerilt Joel Indermittelt uuriti, kas täna on publikul lootust Vassiljevit näha, kõlas vastus: "Usun, et täna tuleb [platsile]." Levadia 1:0 värava järel see ka juhtus. Kaks minutit hiljem lõi Levadia teisegi, aga siis said Sportland Arenale kogunenud 1123 pealtvaatajat näha,, kuidas Vassiljev jätkuvalt Premium liigas mänge dikteerida suudab.

Vassiljevi lisandumine andis Flora rünnakutele uue kvaliteedi. Söödud kaaslastele olid täpsed ja mitmekesised, Vassiljevi platsinägemine suurepärane ning kaaslased paistsid ka end kuidagi mugavamalt tundvat, kui kapten väljakul. Lihtsalt Floral polnud seekord jõuvarusid, et Vassiljevi faktor enda kasuks pöörata ja selle toel väravaid lüüa.

Aga siinkohal on vajalik esitada küsimus: kas Vassiljevi roll ei ole Flora jaoks liiga tähtis? Tema Eesti mõistes ainulaadsed oskused ja tohutud kogemused on Flora jaoks väga tõhus relv. Aga kui ilma selleta jäädaks tippmängudes jänni, on ju samas tegu ka ohumärgiga? Juurdlus jätkub.

4. Mängu parim – Ernest Agyiri

2022. aastal pakkus ghanalane Levadiale Tallinna derbide kõige helgema hetke, kui lõi A. le Coq Arenal keskjoonelt värava, mis päästis arvulises vähemuses tegutsenud Levadiale viigipunkti. Nüüd oli Agyiri taas sündmuste keskpunktis ja Flora suurim murekoht. 1:0 värava lõi ta olukorrast, kus asi oli selgest väravavõimalusest kaugel.

Aga Agyiri suutis individuaalse kvaliteediga leida mooduse väravani jõudmiseks ja see tabamus andis kohtumisele kammertooni. 2:0 väravale antud tsenderdus oli samuti suurepärane – tugev, kukkus täpselt õigesse auku ja kaitsjate jaoks väga ebamugava trajektooriga. Ghanalane kinnitas tänase partiiga, et on hetkel Premium liiga kõige kuumem mängija.

Protokoll:

23. aprillil kell 14.30 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - Tallinna FCI Levadia 0:2 (0:0)
53. Ernest Agyiri, 63. Bourama Fomba

Väravasöödud: 53. Mihkel Ainsalu, 63. Ernest Agyiri
Hoiatused: 25. Henrik Ojamaa, 51. Märten Kuusk, 63. Marko Lipp - 43. Til Mavretic
Mänguolud: +16, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 1123
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Tauno Rämson

Flora: Evert Grünvald, Michael Lilander, Erko Jonne Tõugjas, Märten Kuusk, Marko Lipp, Marco Lukka, Martin Miller (61. Konstantin Vassiljev), Henrik Ojamaa, Sergei Zenjov (77. Nikita Mihhailov), Rauno Alliku, Aleksandr Šapovalov (68. Sten Reinkort).
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Mihkel Järviste, Nikita Mihhailov, Konstantin Vassiljev, Sten Reinkort, Mihhail Kolobov, Kristo Hussar, Markkus Seppik, Bruno Vain.

Levadia: Karl Andre Vallner, Casper Nicolas Lugtmeijer (72. Aleksander Filatov), Heitor, Bourama Fomba, Edgar Tur, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic, Aleksandr Zakarljuka (85. Nikita Vassiljev), Murad Velijev (66. Ioan Yakovlev), Ernest Agyiri (72. Mollo Bessala), Felipe Felicio (85. Henri Välja).
Varus: Oliver Ani, Ioan Yakovlev, Artur Voilenko, Mollo Bessala, Artur Sakarias, Henri Välja, Aleksander Filatov, Nikita Vassiljev, Patrik Kristal.

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: LIISI TROSKA
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

IUdutuli   •  
(80.235.113.***)
Слава Україні!
Jeti88   •  
(84.50.196.***)
Kostja mingit teravust küll ei toonud. Aeglane ja emotsioonitu.
trk   •  
(46.131.56.***)
Võimalusel ootaks videokohtuniku hinnangut suluseisuolukorrale.
trk   •  
(46.131.56.***)
Veider ka, et mängu kokkuvõttesse sellised asjad ei mahu. VAR-i ootamist mõistagi pole vaja, aga värava olukorra ja sellele järgneva kohtuniku vile võiks ikka sisse panna.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
LIVE: kaks suurt - Hispaania ja Itaalia. Kes jääb peale?  (nullid püsivad!)
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
EM-FINAALTURNIIR
EM-FINAALTURNIIR
SN Saksamaal | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
SÜMBOOLNE KOOSSEIS
Premium liiga on tagasi! Kellel silma peal hoida?
UURIME TÕDE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!