Luup peale | Haliseda? Möliseda? Nautida? Või hoopis oodata? (lisatud galerii!) (4)

Kaitsjad jäid taaskord peale. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 20. vooru esimeses mängus ei suutnud Paide Linnameeskond ja FC Flora 816 pealtvaatajale väravarõõmu pakkuda. Kolmas kord järjest jäi eelmise hooaja esinelikusatside vahel peetud mäng 0:0 viiki.

Mäletatavasti lõppesid eelmisel nädalal väravateta viigiga nii Paide – Kalju kui ka Levadia – Flora duellid. Mitte ükski neist polnud nüri triikimine, kus muru kasvab kiiremini kui mänguaeg edeneb. Aga ükski neist polnud ka piisavalt terav, et saavutada läbimurre ja lüüa värav.

Mida nüüd teha? Haliseda, et eurosarjades osalevate klubide mängijad on vahetult enne rahvusvahelisi etteasteid väravate löömise kunsti ära unustanud? Möliseda, et Premium liiga tase ongi nõrk ning midagi ei lähe paremaks enne, kui kõik tehakse täpselt nii nagu möliseja meelest õige?

Nautida, et Eesti juhtivad jalgpalliklubid pakuvad ridamisi kohtumisi, kus esinetakse kontsentreeritult, organiseeritult ja motiveeritult, sest muidu need nullid ju selja taga ei püsiks? Või oodata eurosarjakohtumisi, et saada teada, milleks Eesti klubid Euroopas suutelised on? Kindlasti on järgijaid kõigil neljal lähenemisel.

Nüüd aga Paide – Flora mängust. Kohtumise esimene terav moment leidis aset 8. minutil, kui Rauno Alliku terava nurga alt löögile pääses, aga Ebrima Jarju palli üle lati tõrjus. Paide ohustas kolm minutit hiljem, kui Dehninio Muringen 30 meetri pealt võimsalt tuld andis. Evert Grünvald oli valmis ja tõrjus.

Väravavahid olid edaspidigi oma ülesannete kõrgusel. Jarju püüdis 15. minutil Sten Reinkorti lähilöögi, Grünvald tõrjus 16. minutil Sergei Mošnikovi löögi ja nurjas minut hiljem Robi Saarma ürituse, mis oli neist šanssidest vast kõige soodsam.

28. minutil mängis Flora karistusalast löögile Konstantin Vassiljevi, aga pall lendas mööda. Reinkorti 34. minuti soolo mööda vasakut äärt lõppes blokeeritud pealelöögiga ning 41. minutil tõrjus Jarju lati alt Henrik Ojamaa trahvikasti joonelt sooritatud terava löögi.

Võimalusi seega avapoolajal oli, korralikke pealelööke samuti, aga väravaid mitte. Kõige lähemale jõudis 44. minutil Paide poolkaitsja Dominique Simon, kes silmas keskväljal meeskonna vaheltlõike järel, et Grünvald on väravast veidi väljas. Simoni kaarpall tabas Flora värava latti.

Teine poolaeg oli esimesest sündmustevaesem. 51. minutil määras kohtunik Rasmus Maalinn Florale penalti, aga kolm ja pool minutit kestnud VAR-kontrolli järel ilmnes, et Ojamaa oli teinud vea enne, kui pall tabas Simoni kätt. Seega asendus penalti karistuslöögiga Paide kasuks.

Järgnenud pooltund sisaldas endas omajagu nurgalööke, mõnusalt jõulisi duelle, vahetusi, visioonirikkaid äärevahetusi ja igatsorti innukust, aga vähe konkreetseid väravavõimalusi. Mõlemad meeskonnad kaitsesid püüdlikult ja pühendunult, mis tähendas väikesel väljakul, et ruumi oli napilt.

Kohtumise viimasel kümnel minutil tekkis seda rohkem ja kaasnesid ka elevust tekitanud momendid. 86. minutil mängis Ojamaa pika soolo järel karistusalast löögile Vassiljevi, aga pall lendas selgelt üle. Kaks minutit hiljem püüdis Jarju Martin Milleri soorituse ja 90. minutil sahistas Alliku küljevõrku.

90+4. minutil oli esmalt aktsioonis Paide vahetusmees Thomas Agyepong, kellelt aga pall vahetult enne karistusalasse jõudmist rööviti. Flora sööstis kontrasse ja Allikul mängis end trahvikastis löögile, aga Paide suutis bloki ette seada. Seega ikkagi 0:0. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mida 0:0-id ikkagi näitavad?

"Ebastabiilsus võimaluste realiseerimisel," nentis Flora peatreener Jürgen Henn vastuseks küsimusele, miks mäng jälle 0:0 viiki jäi. Väravate löömine ongi Premium liigas tänavu raskem. Suhteliselt muretult on neid seni suutnud lüüa ainult Flora ja Levadia. Kõrge skooriga mänge napib, tasavägiseid leidub rohkesti.

Samas kas väravad jääksid löömata ka siis, kui tippmeeskondade edurivis mängiksid Erik Sorga, Rauno Sappineni, Liliu (Kalju versioon) ja Henri Anieri masti mehed? Vaevalt. Sama säravat ründajat praegu meistriliigas pole. Samas toetab näiteks Flora mängumudel väravate ühtlasemat jaotumist erinevate mängijate vahel.

Kaitsemängu tase, mille üle A-koondise peatreener Thomas Häberli 2021. aastal kurtis, aga mille paranemist mullu esile tõstis, on Premium liigas läbi aegade kõrgeim, sest tabeli tagumise poole satsid on selles oluliselt juurde pannud.

Aga samas ei saa ju ei Paide – Kalju, Levadia – Flora või Paide – Flora mängu puhul ühegi satsi kaitsemängu tohutult kiita. Väravavahte küll, sest need on kõigis kolmes mängus pakkunud häid esitusi, sest võimalusi on ju olnud. Pilt on üpris segane, eurosarjamängud toovad selgust.

2. Simon tegi Vassiljevit

2019. aastast FC Floras mängiv Konstantin Vassiljev on selle aja jooksul korduvalt vastaste väravavahte keskväljalt sooritatud pealelöökidega kollitanud ja üllatanud. Viimati juuni alguses Pärnus, kui ta mängus Vaprusega keskringi juurest värava lõi. Vanameister oli täna väljakul, aga antud elemendis pealtvaataja rollis.

Vassiljevlikule väravale oli lähedal hoopis Simon. 44. minutil sai Paide keskväljapressiga Floralt palli kätte ja Simone silmas hiilgavalt, et Flora väravavahi Grünvaldi selja taga on omajagu ruumi. Kiire löögiliigutusega saatis prantslane palli teele ja vaatas sellele lootusrikkalt järele. Pealelöök oli kvaliteetne. Madala, aga piisava kaarega. Ent natuke jäi puudu, sest pall tabas latti.

3. Vladislav Kreida personaalküsimus

Florat vaevab eurosarjakohtumiste eel korralik kriis, sest vigastustega on väljas Markus Soomets, Henrik Pürg, Ken Kallaste, Sergei Zenjov, Marco Lukka, Erko Jonne Tõugjas ja Aleksandr Šapovalov. Praeguse seisuga on ainus täiendus poolkaitsja Vladislav Kreida, kelle viimased mänguminutid enne tänast pärinesid 12. maist, kui ta kuulus veel Iirimaa kõrgliigaklubisse St. Patricks Athletic.

2019 ja 2020 Flora põhimehena Eesti meistriks tulnud ja koondise põhimeheks tõusnud Kreida siirdus 2021. aastaks Rootsi kõrgliigaklubisse Helsingborg. Venemaa alustatud sõda nurjas ülemineku Ukraina kõrgliigaklubisse Rivne ja Rootsi esiliigas Skövdes ta 2022 esimeses pooles end kehtestada ei suutnud. Ka mulluse hooaja lõpp Floras oli ükskõikne.

St. Patricksi ridades oli Kreida sel kevadel esmalt põhimängija, aga kevade edenedes langes valikust välja. Nii ei jäänud muud üle, kui naasta Florasse, kellele ta vigastustekriisi tõttu marjaks ära kulub. Konkreetne positsioon pole isegi nii tähtis kui see, et tegu on meeskonna põhimõtetega tuttava ja rahvusvahelist kogemust omava mängijaga.

Kreida sekkus 62. minutil ja võttis sisse tuttava koha keskvälja põhjas, mis andis rohkem tegutsemisvabadust Konstantin Vassiljevile ja Martin Millerile. Kreida võitis duelle ja tegutses tüünelt. Kindlasti on ta Florale kasulik täiendus. Henn oli poolkaitsjaga rahul ja märkis, et tema põhikoosseisu kuulumine mängus Czestochowa Rakowiga pole välistatud.

4. Thomas Agyepongi personaalküsimus

Paide Linnameeskonna seni ainuke suvine täiendus on Ghana ekskoondislane Thomas Agyepong. Arusaadavalt on tema Kreidaga võrreldes palju tundmatum suurus, kelle suhtes ei valitse nii konkreetsed ootused, sest siinne jalgpallipublik on näinud üksnes tema CV-d, mis on tore, mitte reaalseid esitusi väljakul.

Agyepong lülitus mängu täpselt samal ajal kui Kreida. Vasakul äärel näitas ta põnevat tehnikat ja kerget sammu ning võttis Kristo Hussarit mitmel puhul julgelt üks-ühele ette. Paar tsenderdust õnnestus Agyepongil anda, aga millegi liiga ohtliku tekitamiseni ta ei jõudnud. Ent tuleb meeles pidada, et vastas oli Eesti meister ning Agyepongil sarnaselt Kreidale selja taga mängupaus.