Luup peale | Imevärav kandis Kalju säratu äratuse kiuste kolme punktini (galerii!) (0)

Medalikolmikule järele rühkiv Nõmme Kalju võttis kolm “kohustuslikku” punkti, alistades koduväljakul 4:0 tabeli viimase Maardu Linnameeskonna. Kohtumine pöörati 1:0 lõppenud avapoolaja järel enda kasuks alles teisel poolajal, kui ärgati ja löödi kaks kiiret väravat, mis Maardu vastupanu lõplikult murdsid.

Maardu edu võti võinuks olla pikka aega püsiv viigiseis, kuid see plaan lendas aknast välja juba 13. minutil, mil Aleksandr Volkov suunas võrku Kaspar Pauri tsenderduse. Peagi tulistas sel hooajal esmakordselt Premium liigas algkoosseisu ja teist korda väljakule pääsenud Aleksandr Ivanjušin kauglöögi latti, ent seejärel Kalju ründemäng sumbus ja terve avapoolaeg oli nende poolt uimasevõitu.

Maardu suutis poolaja lõpuni pakkuda üsna võrdset mängu, puudu jäi vaid rünnakute korralikust lõpetamisest. Avapoolaja lõpetas Kalju väljakul kümnekesi, sest viga saanud ja otse riietusruumi siirdunud ründaja Vladislav Homutovi asemele ei jõutud Robert Kirssi tuuagi – poolaja lõpp saabus enne kui esimene mänguseisak.

Teise poolaja alguses pani valitsev meister siiski oma jõu kümnekonna minutiga maksma. Esmalt maandus Maardu väravas Andri Markovitši äärejoone juurest teele saadetud pall, siis kasutas Aleksandr Kulinitš nurgalöögi järel karistusalas ära Maardu kaitsjate peataoleku. Seejuures jäi Kalju teise ja kolmanda tabamuse vahele moment, kus Kalju karistusalas kukkus kontakti järel Vadim Aksjonov, ent väljakukohtunik Tanel Üprus hindas juhtunu simuleerimiseks ja karistas Maardu meest kollase kaardiga. Punkti pani kohtumisele 84. minutil Robert Kirss.

Kalju ja Maardu kohtuvad uuesti juba mõne päeva pärast, kui peetakse suvel edasi lükatud mäng. Hetkeseisuga on Kalju tõusmas medalikonkurentsi ehk Levadia ja Paide Linnameeskonna kannule. Maardu peab seevastu jätkama võitlust viimasest kohast pääsemise nimel, lähimatest konkurentidest jäädakse endiselt nelja punkti kaugusele. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kalju lühike (ja pikk) pink

Kalju keskkaitsjatest oli Vladimir Avilov kaartide tõttu mängukeelu all, Mikk Reintam hüppeliigese vigastusega väljas. Nii oli peatreener Roman Kožuhhovski enne kohtumist korraliku dilemma ees – keda ja mis positsioonil üldse platsile saata? Deniss Tjapkin saaks keskkaitses kenasti hakkama, ent Igor Subbotini puudumisel – taas mängukeeld – jäänuks Reginaldi kõrval tühimik keskväljale. Nii saigi oma võimaluse Ivanjušin, keda Kožuhhovski pole seni usaldanud.

Kaks vooru tagasi vigastada saanud Sander Puri oli seekord küll pingil, kuid mängu ei sekkunud. Lisades varakult platsilt lahkunud Homutovi ning pikaajaliselt eemal olevad Peeter Kleini ja Nikolai Mašitševi, kipub Kalju puudujate nimekiri venima häirivalt pikaks. Kas see võib otsustavate mängude eel saatuslikuks saada? Maardu ei suutnud Ivan Lobaist, Kulinitšist ja Markovitšist koosnenud kaitseliinile erilist peavalu valmistada, kuid juba nädala pärast tuleb ülitähtsas duellis Kaljule vastu Paide. Arvestades Avilovi ülirabedat esitust Tallinna Kalevi vastu, on Kožuhhovskil põhjust kaitsetöö üle muretseda.

Teisalt said täna esimesed minutid kirja noored Jevgeni Demidov ja Kirill Šustov. Samuti on viimastes mängudes säranud Aleksandr Volkov, kes pikalt oma võimalust ootama pidi. Sedapidi võttes – sügavust jällegi on? Kuid mängitagu kellega tahes, kui Kalju tegutseb sama säratult nagu esimesel poolajal, võib neid veel mõnigi Kalevi-mängu laadne ehmatus ees oodata.

2. Kas aasta värav on sündinud?

Käis 51. minut, kui Andri Markovitš saatis äärejoone juurest Kalju värava suunas teele terava palli. Oli see tsenderdus või tõesti pealelöök, teab vaid Markovitš ise – pisut häbelikku tähistamist vaadates pigem esimene. Ent igal juhul oli latist väravajoone taha ja sealt uuesti platsile põrganud pomm kaunis vaadata. Aasta värav? Pigem siiski mitte, kui planeerimatuse faktorit arvestada. Ent kes ei proovi, sellel ei tule kindlasti ka välja.

3. Maardu pääsemisvõimalus on väike, kuid olemas

Kaljult võetud punktid oleksid Maardule boonuseks, nende hooaja kõige tähtsamad mängud ootavad alles ees, kui kohtutakse otseste konkurentide Tallinna Kalevi ja Viljandi Tulevikuga. Et seal võite noppida – ainult viikidest Maardule tõenäoliselt enam ei piisa – peab Maardu parandama eelkõige rünnakute lõpetamist.

Kalju vastu suudeti ajuti kokku traageldada väga korralikke rünnakuid, kuid need jäid pea alati korraliku pealelöögiga lõpetamata. Eriti märkamatu oli Kalju kaitsjate haardes Vitali Gussev, kelle puhul tuleb hooajale tagasi vaadates tõdeda, et Premium liiga tasemel hiilgamiseks on koduliiga mõistes väärt minevikuga mehel tänaseks turjal lihtsalt liiga palju aastaid.

4. Mängu parim – Reginald

Nõmme Kalju poolkaitsja oli vahepeal vigastatud ja seejärel mõnda aega soosingust väljas, kuid on viimastes mängudes saanud taas näidata, kui oluline lüli ta Kalju keskvälja kontrollimisel suudab olla.

28. septembril kell 16.00 Hiiu kunstmurustaadionil (Pidu 11, Tallinn)

Nõmme Kalju FC - Maardu Linnameeskond 4:0 (1:0)
13. Aleksandr Volkov, 51. Andri Markovitš, 61. Aleksandr Kulinitš, 84. Robert Kirss

Väravasöödud: 13. Kaspar Paur, 51. ?, 61. Max Mata, 84. Andri Markovitš
Hoiatused: 16. Aleksandr Volkov, 75. Robert Kirss - 34. Ilja Zelentsov, 54. Vadim Aksjonov, 64. Deniss Malov
Mänguolud: +16, päikesepaisteline ilm; kunstmuru heas seisukorras.