Luup peale | Kirglik õhtu. Paide rikkus Levadia sünnipäeva ja haaras pronksivõitluse trumbid (galerii!) (0)

Paide Linnameeskonna hilise võiduvärava autor Kristofer Piht. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond haaras pronksivõitluses trumbid enda kätte, kui sai A. Le Coq Arenal 2:1 jagu FCI Levadiast. Kohtumine kujunes hoogsaks, jõuliseks, kohati tooreks ja lisaks ka loogikavabaks, sest Paide mõlemad väravad sündisid hetkedel, kui kohtumisel oma 24. sünnipäeva tähistanud Levadia oli neid pikemat aega surve all hoidnud.

Kristofer Pihti 90+1. minuti väravast saadud võit tähendab, et Paide tõusis liigatabelis taas kolmandaks ning edestab kolm vooru enne Premium liiga lõppu Nõmme Kaljut kahe punktiga. Pronksmedalite saatus selgub kõige varem Kalju ja Paide omavahelises 35. vooru kohtumises, aga võib-olla ka 12. novembril mängitavas viimases voorus.

Kohtumise esimene poolaeg pakatas sündmustest ja tahtmisest, aga kvaliteeti nappis, sest rohketest rünnakutest lõppesid ohtliku pealelöögiga vähesed. Esimese teravuse tekitas Paide 2. minutil vasakul äärel läbi Robi Saarma, kelle löögi Karl Andre Vallner üle otsajoone lükkas. 6. minutil mängisid kenasti kokku Ernest Agyiri ja Robert Kirss. Ghanalase löögi püüdis altnurgast Ebrima Jarju.

Paide väravavaht püüdis kindlalt ka kõik ülejäänud avapoolaja jooksul tema värava suunas läkitatud pealelöögid. Vallner pidi oskusi uuesti näitama poolaja lõpuminutitel. 40. minutil kaotas Rasmus Peetson küljejoone juures palli Robi Saarmale, kes söötis Mechini Gomise üks-üks olukorda. Vallneri väljatulek oli piisavalt tungib, et senegallane lõi väravast mööda.

42. minutil klaaris esmalt Jarju ära tema karistusalas tekkinud äreva olukorra ja vaevalt paarkümmend sekundit hiljem oli Paide lähedal väravale. Esmalt tõrjus Vallner tugeva Saarma löögi ja siis blokeeris Brent Lepistu käega Gomise soorituse. Kohtunik Martti Pukk näitas, et Lepistu blokk leidis aset rinnaga. Kordused näitasid, et käega. Iseasi, kas see käsi oli reeglite vastane või mitte.

Vaheajalt tuli paremini Levadia. 46. minutil blokeeris Karl Mööl enda väravast seitsme meetri kaugusel Agyiri löögi ja ärevust oli Paide trahvikasti lähistel veelgi. Aga 51. minutil eksis Mark Oliver Roosnupp jämedalt palli tagasi Vallnerile söötes. Gomis pääses üks-üks olukorda ja viis Paide juhtima.

Järgnes periood, kus mõlemad mängisid jõuliselt ja kohati ka räpaselt. 58. minutil tekkis konflikt Kristofer Pihti ja Brent Lepistu vahel. Piht ütles pärast mängu, et Lepistu lõi teda peaga näkku. Kaarte kohtunik ei jaganud. Agyiri pääses 64. minutil korkidega vastase põlve tabamise eest kollase kaardiga. Hoiatuse sai kätte ka Levadia peatreeneri kohusetäitja Nikita Andrejev.

60. minutil Murad Velijevi ja Nikita Vassiljevi asemel Zakaria Beglarišvili ja Daniel Lutsu platsile saatnud Levadia sai initsiatiivi enda kätte. Paidel kaotas ridamisi kahevõitlusi, ei suutnud palli hoida ja jäi surve alla. 73. minutil nõudis Levadia penaltit Jarju ja Liliu kokkupõrke järel, mida kohtunik ei andnud. Olukord aga jätkus ja selle lõpetuseks lõi Liliu 1:1 värava.

78. minutil sai karistusala keskelt lüüa Agyiri, aga täpselt Jarju sülle. 82. minutil jooksutas Levadia äärelt-äärele söödumäng Paide kaitse täiesti lukku ning Kirss pani tugeva palli värava eest läbi, ent Liliu ei suutnud tagapostis olukorda realiseerida. 85. minutil purjetas Kirss paremalt äärelt trahvikasti ja kolmest Paide kaitsjast mööda, aga löök läks napilt mööda.

Viimase pooltunni loogika viitas üheselt, et kui mäng viigiga ei lõpe, siis võidab selle Levadia. Aga jalgpall ei ole loogiline mäng. 90+1. minutil võttis Paide üles innuka rünnaku. Esmalt tõrjus Vallner jalgadega Sergei Mošnikovi tugeva löögi, aga olukord jätkus. Paremalt äärelt tsenderdas Edgar Tur ning Kristofer Piht ennetas Fombat ja lõi peaga 2:1.

Aga nagu telekaubamaja reklaamis öeldakse: see pole veel kõik! Nimelt suutis Levadia 90+7. minutil jõuda väga lähedale 2:2 viigiväravale. Paidel valitses kaitses paanika ning Zakaria Beglarišvili pääses lähedalt löögile, ent Jarju püüdis. Lõpuvile tähistas Paide selle hooaja esimest võitu Levadia üle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju tõrge Narvas vähendas Paidel lasunud survet

Oli juba paar nädalat selge, et kohtumise peamine tähendus Premium liiga hooaja kontekstis seisneb Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskonna vahel peetavas pingelises, olulises ja pööreterohkes pronksivõitluses. Kui 32. voorus parandas Kalju oma positsioone tunduvalt, sest alistas Flora samas kui Paide kaotas Tallinna Kalevile, siis 33. vooru eelviimases mängus piirdus Kalju täna Narva Transi vastu 0:0 viigiga.

Jalgpallurid armastavad öelda, et tabelisse nad enne hooaja lõppu ei vaata, aga sõltumatud Šveitsi laborid on kinnitanud, et see ei vasta tingimata tõele, vaid matemaatikatundides omandanud oskusi rakendatakse ka hooaja käigus. Kui Paide mehed seda tegid, siis teadsid nad enne Levadia vastu platsile minekut, et viik poleks nende jaoks üldse mitte paha tulemus.

See tähendanuks, et eurosarja viiva kolmanda koha tagamiseks piisanuks Paidele allesjäänud kolmest mängust kahe võidu teenimisest eeldusel, et üks neist saadakse 35. voorus Kalju üle. Lihtsamalt öeldes tähendas Kalju viik Transiga, et Paidel polnud enam absoluutset kohustust täna Levadiat või nädala pärast Florat võita, vaid piisas ka ühest viigist.

Nagu teame, saadi võit kirja. See tähendab, et kolmanda koha tagamiseks peab Paide allesjäänud kolme mängu jooksul alistama Kalju ja suutma välja mängida viigi kas Flora või Tartu Tammeka vastu.

2. Mida vähem puuteid, seda ilusam

Paide 51. minuti juhtvärav oli tabamus, mille vormistuse kohta passib öelda: võlu peitub lihtsuses. Mechini Gomise võimalusele eelnenud Mark Oliver Roosnupu jäme praak vajab muidugi omaette lahkamist, aga tagajärg oli senegallase üks-üks olukord, mille ründaja lahendas nahaalselt ja efektselt.

Pallipuudete arv näitab nende kvaliteeti. Mida vähem puuteid, seda tõhusam edenemine, sest iga lisapuude langetab paratamatult tempot. Gomis näitas ilmekalt, et kui pallipuude on hea, siis piisab ainult ühest. Momendiga hindas Gomis õigesti ära Vallneri positsiooni ja tuvastas võimaluse pall ühe puutega üle väravavahi sihile läkitada. Mõeldud-tehtud. See oli kõrge kvaliteediga värav.

3. Mängu parim – Kristofer Piht

Thibault Courtois kurtis nädala alguses, et väravavahtidel on pea võimatu maailma parima jalgpalluri auhinda (Ballon d’Or) võita. Tal on õigus. Kui isegi Manuel Neuer 2014 sellest ilma jäi, siis ongi pea võimatu. Miks? Sest väravavahi tõrje tekitab haruharva emotsiooni, mis võrreldav väravaga. Nii see on juba kord seatud. Ning seetõttu ründajad individuaalsete auhindade lõikes koore riisuvadki. Täna siis Kristofer Piht.