Luup peale | Kivist on vett võimalik välja pigistada küll, teatas Kalju ja alistas seitsmeväravalises trilleris Levadia (1)

Nõmme Kalju FC sai väravarohkes kohtumises Tallinna FCI Levadia üle napi võidu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga 33. mänguvoor oli koht, kus varises muidu muljetavaldavat kaitset näidanud Tallinna FCI Levadia tagala. Mürgeldajaks Nõmme Kalju FC, kes ka kohati suurtes hädades oli. Loeb aga võit ning selle teenis Nikita Andrejevi ühtne sats.

Kuue järjestikuse võidu pealt tulnud Levadia muutus esimest korda ohtlikuks neljanda minuti alguses, kui Mihkel Ainsalu ja Edgar Turi koostöö lõppes paremkaitsja madala sööduga kasti. Sellele jõudis Maksim Podholjuziniga koos Mollo Bessala, kes kaitsjaga kokkupõrke järel värava ees ka langes. Jätkuolukorra järel läks muidugi ka lindikerimiseks, kuid videokohtunikud sekkumiseks põhjust ei näinud.

Minutid hiljem kuulutas Levadia taas väikestviisi tormi, kui Tur ja Ainsalu taas lustlikult kokku mängisid. Sel korral võttis olukorra otsustamise enda peale neist viimane, kes kasti tagant õnne proovima läks. Kalju esikinnas Henri Perk viskas igaksjuhuks end ka külili, kuid värava tagumist nurka otsima läinud pall veeres tema abitagi pisut mööda.

19. minutil oli hästi aktsioonis ka Levadia teine äärekaitsja Michael Schjönning-Larsen, kes julgelt ette võttis ja ligi 25 meetri pealt omadele karistuslöögi teenis. Palli taha läks Ainsalu, kes keerutas palli, kui vana rahu, üle neljamehelise müüri varemgi otsitud nurka - 0:1.

See Kalju müür lasi läbi Mihkel Ainsalu löögi. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tabamus muutis Levadia justkui mugavaks, Kalju sportlikult vihasemaks. Nii said kodused 29. minutil paremal äärel kombineerida: Igor Subbotin pani söödukõksu Artjom Dmitrijevile, kes lasi palli ühe puutega Alex Matthias Tamme poole teele. Kalju esiründaja oli lubamatult üksi jäetud, mistõttu sai ta väravast välja tormanud Karl Andre Vallneriga koos õhku kerkida. Kuna Levadia mees kõige kindlamalt ei toimetanud, jäi mänguvahend lahtiseks ning esimesena jaol olnud Pavel Marini tööks jäi Vallnerist tekkinud auku lappima jäänud kaitsjate ülemängimine - 1:1.

Viimane veerandtund oli pigem külalismeeskonna jagu ning palle vihises Kalju karistusalasse pea igast suunast. Kodused jäid kohati liialt passiivseks - miks muidu sai Schjönning-Larsen 44. minutil karistusala taha tantsiskleda ja ohtliku löögi teele saata. Pausiks oli seis endiselt viigis.

Levadia naasis vaheajalt konkreetse plaaniga, mille esimene etapp sai teoks 54. minutil. Selle algatas Ioan Yakovlev, kes palli vasakult äärelt karistusalasse saatis. Kuigi sellest lainest ükski Levadia mees löögile ei pääsenud, siis põrkas pall ette kapten Rasmus Peetsonile, kes lajatas südamest. Seda küll pooleldi õnnetult, sest Artjom Dmitrijev jäi löögile ette. Teine pool õnnest saadi siiski kätte, sest pall jõudis Felipe Feliciole, kes jätkas Mollo Bessalale ning Levadia uus suurim skoorimeister põrutas üle puusa - 1:2.

Minutid hiljem oli külalismeeskonnal variant hakata oma teed minema, kui Kalju nurgalöögi järel läkski Yakovlev konkreetselt "oma teed" ehk ilma ühegi seltsiliseta kontrasse. Kuna maa oli pikk ja aega ülemõtlemiseks jagus, ei suutnud vasakäär näiliselt lihtsat olukorda ära kasutada. Seda kahtlemata ka tänu väravast õigeaegselt välja astunud Pergile.

Levadia ei võtnud vastu ka 64. minutil sündinud olukorda, kui Mollo hiilgava eeltöö, mis koosnes suuresti Yohan Mannone koolitamisest, järel pääses Peetson taas löögile. Perk jäi selleski olukorras peremeheks.

Võrdne heitlus tõi väravaid mõlemale meeskonnale. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kapteni toimetustest indu saanud Kalju muutus aina teravamaks ja otsustavamaks ka ründefaasis. 65. minutil läks Brent Lepistu ohtlikult sisse Tammele ning kuigi Martti Pukk näitas esialgu edu, võttis ta olukorra sekundid hiljem tagasi. Vasakult äärelt teenitud karistuslöök osutus õnnetoovaks: Nikita Komissarovi tsenderdusest põrkas pall ette Mannonele, kes lõi mängu tagasi viiki - 2:2!

Meeskonnad jõudsid taas punkti, millest kumbki rõõmu tunda ei osanud. Suuremat tahtejõudu näitas seejärel Kalju, kes kõigest minutid hiljem esimest korda juhtima läks. Tabamuse autoriks Ainsalust lihtsalt mööda astunud ja palli karistusala nurgast lati alla saatnud Nikita Ivanov - 3:2! "Rõõm, et oled tagasi!" saab Legioni kasvandiku iluväravat siiralt nautida.

Tulevärki viimaseks 25 minutiks veel jagus, saab etteruttavalt öelda. Pinge muutis mõlemad meeskonnad uljaks ja jõuliseks ning peakohtunikul oli tükk tööd, et mehi aeg-ajalt maha rahustada. Levadia kruttis oma survet peale, ent kui üleval eksiti, tormas Kalju kiirelt vastu. Nii käiski mäng lihtsustatult ühe värava alt teise alla.

78. minutil oli mäng Kalju poolel, täpsemini karistusalas, kui Ilja Markovskõi kangesti värava alla tahtis liduda ning Podholjuzin tee määrustevastaselt kinni pani. Joao Pedrole usaldati 11 meetri karistuslöök, mis läks kindlalt vasakusse nurka - jah, 3:3!

Kalju püsis meeldivalt jonnakas, võiks öelda, sest ei läinud viit minutitki, kui juba oldi taas peal. Vahetusmehed Kaspar Paur ja Zyen Jones lugesid üksteist hästi, viimane neist sai söödu liini taha ja pistis plagama. Kui mitte terve Sportland Arenale kogunenud rahvas, siis vähemalt Peetson uskus, et Jones läheb terava nurga alt löögile. Aga ei! Järgnes üliveenev konks sissepoole ning pall jõudis vastu astunud Vallneri selja taha - 4:3 ja Jones viskas salto!

Seejärel tormas Levadia uuesti rünnakule. Vähem kui kaks minutit hiljem pandi taas proovile Pergi reaktsioon, kui Pedro tsenderduse järel hüppas Mollo peaga löögile - ei lähe! Ka ei andnud järele väravalatt, mis sekundid hiljem Robert Kirsi tegude järel ragises.

Järele ei andnud ka Kalju kindlus kaitses, sest pisut peale kaheksanda üleminuti täitumist kõlas lõpuvile - Kalju 4, Levadia 3. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Premium liiga parim kaitse lihtsalt kärises

FCI Levadia kaitset on tänavu kiidetud palju. Seda tegelikult mõlemas võtmes, sest lastud on vähe ning äärekaitsjad Edgar Tur ja Michael Schjönning-Larsen on ründes kõvasti toetust pakkunud. Ka matšis Kaljuga olid äärekaitsjad esialgu usinad ning tekitasid häid šansse, kuid mida aeg edasi, seda enam lagunes tiitlinoolija tagala.

Kui enne mängu oli Levadiale löödud 17 väravat, siis nüüd on selleks arvuks 21. Kusjuures nõnda palju on korjama pidanud ka praegune peamine konkurent Tallinna FC Flora. Kuigi number on jätkuvalt soliidne, jagub peeglisse vaatamist ikka, sest tänavune ühe mängu lagi oli muidu kaks: nii palju lubati enne 33. vooru lüüa Floral, FC Kuressaarel, Tartu JK Tammekal ja Harju JK Laagrilgi.

Millal viimati pidi FCI Levadia aga nelja või enama vastuväravaga leppima? Pea kahe aasta eest, kui Florale jäädi 2021. aasta detsembris 1:5 alla. Samal aastal saadi neljakas ka Paide Linnameeskonnalt.

Mõtteainet jagub, nõustuvad vast mõlemad meeskonnad. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Henri Perk on Kalju tänavune üheksas kapten

Nõmme Kaljul pole tänavu olnud ühte kindlat kaptenit ning nii on pael rännanud ühe mängija käsivarrelt teisele. Kui hooaja alguses usaldati liidrikohustusi enim Belgia passiga Olivier Rommensile, siis hooaja teises pooles oli populaarseim valik prantslasest keskkaitsja Yohan Mannone.

Mängus Kaljuga sai Pergist aga üheksas tänavune kapten. Enne teda olid peatreenerid meeskonda juhtima usaldanud peale Rommensi ja Mannone ka Giannis Tsivelekidist, Ilja Antonovit, Alex Matthias Tamme, German Šleini, Andre Fortune'i ja Vladimir Avilovit.

3. Mollo Bessala sai lõpuks Ernest Agyirist mööda

Tänavuse tasavägise hooaja üheks suureks küsimuseks on olnud see, kes napsab parima väravaküti tiitli. Pikalt oli üldtabelit juhtimas välismaale liikunud endine Levadia mees Ernest Agyiri, kellest on praeguseks mööda liikunud Konstantin Vassiljev, Tristan Koskor ja Sergei Zenjov. Selle kolmikuga liitus ka Mollo Bessala, kes jõudis ghanalasega samale astmele eelmisel nädalal. See tähendab ühtlasi ka, et Levadias on uus suurim skoorimeister.

Mollo Bessala puksis Ernest Agyiri tipust minema. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

4. Kaljule sobivad kitsikused?

Mängupäeva hommikul selgus, et algselt A. Le Coq Arenal toimuma pidanud Tallinna FC Flora ja Paide Linnameeskonna kohtumine kolitakse Sportland Arenale. See tähendas, et Premium liiga popim staadion pidi lühikese aja jooksul võõrustama kahte suurt vastasseisu.

Kalju teatas seepeale sotsiaalmeedias, et mängueelne auhinnajaht jäetakse ära - sest aeg hakkaks tõenäoliselt peale pressima - ning piletimüüki alustatakse umbes 40 minutit enne mängu. Võib uskuda, et mängukorraldaja rõõmust just lakke ei hüpanud, teisalt sobis säärane kitsikus meeskonna minekuga hästi. Olid ju viimased kolm Premium liiga kohtumist toonud vaid silma ning hooaja lõppu jäänud neli kõige tugevamat meeskonda. Nii tundus, et kui Kalju sammub senist teed pidi edasi, võidakse liigatabelis 3. kohast veelgi kaugemale langeda.

Seda aga tänu 4:3 võidule ei tehtud ning kiirelt järeldades tundub, et Kaljule säärane surve sobib. "Võib-olla tõesti, meile meeldib sellise pinge all mängida. Samas on iga mäng olnud omamoodi. Meil on kindlasti olnud paremaid perioode, jah. Kui pikas plaanis meil kõige paremini just ei lähe, siis lühikeses plaanis tuli see pinge võib-olla tõesti praegu kasuks," analüüsis Henri Perk mängu järel.

5. Teiseks langenud Levadia jaoks pole katki veel midagi

Kuna mängule eelnenud vastasseisus sai FC Flora jagu Paide Linnameeskonnalt, tõusid Jürgen Henni hoolealused Premium liiga esimesele kohale. Muidu õlakuti hooaja lõpu poole marssinud Levadia ja Flora löödi nüüd aga lahku, vaheks kolm punkti. Kolm mängu enne hooaja lõppu on siiski kõik veel meeskondade endi kätes, sest üks omavaheline mäng ootab veel ees. 5. novembril (vahele jääb ka üks nädalasisene voor) on Floral variant kindlamalt eest ära rebida, Levadia saaks vahe tagasi teha - sellisel juhul oleks tiitel nende tänu paremale saagile omavahelistest mängudest.

6. Mängu parim - Kalju peatreener Nikita Andrejev

Kalju oli 1:2 kaotusseisus, kui Nikita Andrejev tegi ära esimesed vahetused, saates väljakule Nikita Ivanovi ja Kaspar Pauri. Kuigi kuus minutit pärast vangerdusi jõudis kodumeeskond viigiväravani, siis lükkas Andrejev sisse veel järgmisegi käigu - las möllab Zyen Jones ka.

Jättes kõrvale Levadia vastuvärava, kuulus mängu lõpp justkui Kalju vahetusmeestele. Sest 69. minutil viis Ivanov Kalju 3:2 ette, veerand tundi hiljem söötis Paur ja lõi Jones. Tasub tunnustavalt õlale patsutada küll!

Nikita Andrejevi jutud ja vangerdused õnnestusid! Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

27. oktoobril kell 17.00 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Tallinna FCI Levadia 4:3 (1:1)
31. Pavel Marin, 66. Yohan Mannone, 69. Nikita Ivanov, 84. Zyen Jones - 20. Mihkel Ainsalu, 54. Mollo Bessala, 80. pen. Joao Pedro

Väravasöödud: 31., 66., 69. X, 84. Kaspar Paur - 20. Michael Schjönning-Larsen, 54. Felipe Felicio, 80. Ilja Markovskõi
Hoiatused: 19. Olivier Rommens, 77. Nikita Ivanov, 90+4. Henri Perk - 31. Michael Schjönning-Larsen, 70. Brent Lepistu
Mänguolud:+1, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras