Luup peale | Kohtunike prohmakas muutis suure Genti veelgi võimsamaks ning Floral jäi ladvaõun noppimata (0)

Flora pidi Gentis leppima kibeda 0:1 kaotusega. Foto: Brit Maria Tael

Flora viimane eurosarja kohtumine jättis veel täna hommikul kergeid edasipääsulootuseid hellitanud meeskonna B-alagrupis viimaseks. Kaotus kaotuseks, aga kui see sünnib kohtunike jämeda eksimusega koostöös, siis on kogu loo järelmekk pisut kibedavõitu.

Kohtumise esimene ärev moment leidis aset 10. mänguminutil, kui Henrik Pürg rippus korralikult Gianni Bruno küljes. Genti tipuründaja langes küll murule, aga peakohtunik Kaspar Sjöberg vilet puhuma ei kippunud. Mõni minut hiljem langes murule ka Märten Kuusk, kui liiga suure isuga asus ründama Ilombe Mboyo. Sel korral kõlas vile küll.

Flora pöidlahoidjatel läks esmakordselt heast ärevusest palavaks 18. minutil, kui Ken Kallaste sai trahvikasti terava tsenderduse saata. Siiski polnud mänguvahendit korralikult värava poole saatmas mitte ühtegi Flora mängijat.

25. mänguminutil teenis Gent oma esimese nurgalöögi, kust sai löögile ka Michael Ngadeu-Ngadjui. Genti kapteni peast lendas mänguvahend ka latti, kuid kuivõrd suurt hoogu mängumees pallile kaasa anda ei suutnud, siis oli Matvei Igonenil olukord suuresti kontrolli all.

Minutike hiljem oli ka aktsioonis Flora ründeliin eesotsas Sergei Zenjoviga. 32-aastane mängumees sai pikalt joosta ning proovis ka tsenderdama asuda, kuid kaitsja jalg pani palli tee koheselt kinni. Ka nurgalöök jäi Floral saamata, sest eestlane puudutas palli viimasena.

Enne pooltunni täitumist sai Flora kirja ka oma esimese raamidesse suunatud pealelöögi. Olukorrale eelnes esiteks Konstantin Vassiljevi tark palli hoidmine vastase karistusalas. Kuivõrd eestlane ei leidnud lähemalt paremat kaaslast, kellele söötu mängida, siis saatis ta palli kasti teises otsas üksindust nautinud Ken Kallastele. Vasakkaitsja põrutas korraliku puraka värava poole teele, kuid mänguvahend jõudis väravaraamide keskele, kus parasjagu oli valvepostil ka puurilukk Davy Roef.

Kümmekond minutit hiljem sai Gent mitu head võimalust järjest. Kõigepealt võttis ise ette ja proovis täpsust Giorgi Chakvetadze, kuid ristnurka otsima läinud pall vihises 1-2 meetri jagu eeldatavast sihtpunktist mööda. Seejärel taheti tabada karistusalast Brunot, kuid Henrik Pürgi takjalik käitumine ei lasknud Genti ründajat löögile.

Poolajapaus mõjus karastavamalt Gentile, kes näitas oma alagrupi võitja sisu korralikult alles 51. mänguminutil. Mitmel korral end tabamusele päris lähedale võidelnud Bruno mängiti kiirete söötudega vabaks ning 30-aastane ründaja lipsas Flora kaitsjate küüsist minema. Saatjaks haakis end sappa Märten Kuusk, kuid tema seltsist Bruno ülemäära ei hoolinud. Ründaja läks terava nurga alt löögile ning pall jõudis postipõrkest väravavõrku – Gent 1:0.

Selgusetuks jäi olukorrast aga see, kuidas jäi rootslasest äärekohtunikul märkamata ilmselge suluseis, kuigi olukord toimus mehest mõne meetri kaugusel. Mitmed kordused kinnitasid, et suluseisujoont ei katnud ükski Eesti pallur. Sellegipoolest jäi lipp maha ning peakohtuniku vile Flora poolehoidjate peas kerkinud segadusenoote ei lõiganud.

Loetud minutid oli teinegi värav õhus, kui Chakvetadze Pürgi ja vahetusest sekkunud Kristo Hussari vahelt putku pistis. Flora õnneks vedas gruuslase tehnika teda alt ning mehel ei õnnestunud mänguvahendit väravasuult välja tulnud Igonenist üle tõsta.

Peale tunni täitumist õnnestus ka Floral natukene noolida, kui esmalt sai üllatuslikult kiirrünnakule tormata Vassiljev. Nooruke Ibrahima Cisse puges aga kavalalt floraka ja palli vahele ning ärev olukord sai kiire lõpu. Mõned minutid hiljem proovis teravust tekitada ka Martin Miller, kuid mehe löök läks selgelt üle värava.

Martin Miller. Foto: Brit Maria Tael

Seejärel pälvis tähelepanu Marco Lukka käega mäng, kuid kohtunikebrigaad ei lasknud end määrtustevastasest käitumisest taaskord häirida. Genti surve oli sellele vaatamata pidev, kuid Flora suutis mänguvahendi väravast eemal hoida.

Tallinna klubi parim võimalus sündis kohtumise 89. minutil, kui rünnakule kaasa tõusnud Michael Lilander korraliku puraka värava suunas virutas. Paarikümne meetri pealt teele pandud löök sundis Roefi korralikke ilunumbreid näitama ning seda tegi puurilukk efektiivselt. Järgnenud nurgalöögis tabas Milleri pealelöök Elisha Owusu kätt, kuid 11 meetri karistuslööki sellele ei järgnenud.

Niisiis jäi Gent 1:0 peale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Rootsi kohtunikebrigaadi küsitavad otsused

Ilmselgelt kõige rohkem frustratsiooni tekitas Genti värav, mis jäi kohtumise ainsaks ning seega oli ülisuure kaaluga. Tõenäoliselt paljud, kes kohtumist jälgisid, mõistsid koheselt, et palli võrku saatnud Gianni Bruno oli talle mängitud söödu hetkel suluseisus. Seda tõsiasja kinnitasid hiljem ka näidatud kordused. Ka Genti peatreener Hein Vanhaezebrouck sõnas hiljem pressikonverentsil, et tõlgendusruumi pole – seal oli suluseis.

Kordused kinnitasid ka seda, et abikohtunik jälgis olukorda mõne meetri kauguselt. Niisiis pole arusaadav, kuidas säärane prohmakas läbi lasti. Ja see polnud ainus otsus, mis küsimusi tekitas. Muuhulgas mängis käe abil palli ka Flora äärekaitsja Marco Lukka, kuid sellest suurt numbrit ei tehtud.

2. Flora toetavad fännid

Kokku võis lugeda Flora poolehoidjatele eraldatud sektorist umbes mõnikümmend pead. See tähendas seda, et ajaloolise hooaja lõppakord tuli kaema rekordarv Flora poolehoidjaid – viimastel aegadel pole seesugust numbrit välismängudel näidata suudetud.

Vaatamata sellele, et matš toimus 20000 pealtvaatajat mahutavalt Ghelamco Arenal, siis oli Viienda Sektori laule kuulda ka teisele poole väljakut. Ka Flora kapten Konstantin Vassiljev kinnitas mängu järel, et poolehoidjaid oli kuulda ning see andis meeskonnale kahtlemata jaksu juurde.

Kuigi mängu järel läks kogu meeskond fänne tänama, siis suurima austusavalduse oli välja teeninud peatreener Jürgen Henn. Niisiis skandeeriti Gentis võimsalt: “Jürgen Henn, Jürgen Henn!” Aga ka põhjusega: vaid 34-aastane peatreener on vedanud Flora sellise ajaloolise saavutuseni. Tekib paratamatult küsimus, mis järgmiseks?

Peatreener Jürgen Henn kohtumise järel fänne tänamas. Foto: Brit Maria Tael

3. Kohal veel ei olda, aga kindlalt teel küll

Flora tänavune eurohooaeg on julgelt kinnitanud, et ka Eesti klubid võivad tegusid teha. Kuigi Flora teekond Konverentsiliigas algas päris raskelt – esmalt jäeti alla Gentile, siis Belgradi Partizanile – siis suudeti tihkest portsust end välja murda ja esimene punkt võtta. Ja sellele järgnes teinegi.

Kõige uhkemalt jääb tõenäoliselt kõlama Lillekülas saadud 1:0 võit Belgradi Partizani üle ja see on otseloomulikult ka igati põhjendatud. Kõva saavutus äratas tolmukatte all iluuinakut pidanud lootuskiired võimalikust edasipääsust üles ning asuti uuesti unistama. Vaatamata sellele, et laias laatus kolmas unistus (kui esimene oleks punkti ja teine võidupunktide teenimine) täide ei läinud, siis on põhjust uhke olla küll.

Niisiis on paslik väita: Flora päriselt mängis Euroopas. Kuigi tõsi, nagu väitsid ka Vassiljev ja Henn, siis arenguruumi on ja tipuni on veel tükk maad. Aga tore on ikkagi mõelda, et meie väikese Eesti klubi on vähemasti kindlal teel. Oluline oleks nüüd ka see, et ka teised meeskonnad sappa võtaksid.

9. detsembril kell 19.45 Ghelamco Arenal (Belgia)

KAA Gent - Tallinna FC Flora 1:0 (0:0)