Luup peale | Kuressaare elas pöörases jookse-ja-löö madinas Vapruse hilise surve üle (galerii!) (0)

FC Kuressaare kindlustas kolmemängulise seeriaga Premium liiga tabelisse seitse punkti, kuid lubas Pärnu Vaprusel mängu lubamatult pingeliseks muuta, kui 3:0 edu sulas lõpuks 3:2 võidunumbriteks.

Mäng Kuressaare kunstmurul algas kurva sündmusega, kui juba paariminutilise mängu järel vigastas tavalises võitlusolukorras põlve kodumeeskonna keskkaitsja Ralf-Sander Suvinõmm, kes tuli kanderaamil väljakul ära kanda. Moorits Veering sekkus tema asemele, mis muutis saarlaste niigi harjumuspäratu kaitseliini veelgi uuenduslikumaks.

Kohtumise esimene väravavõimalus tekkis alles 14. minutil, aga realiseeriti kohe ka ära, kui Mattias Männilaan võttis Rauno Tutki hea söödu penaltipunkti juures esimese puutega hästi ette ja vajutas teisega palli posti kõrvale - 1:0!

Jätkus võrdlemisi lahtine, kuid samas ka võimalustevaene mäng, kuniks 30 minuti täitudes teenis Kuressaare penalti. Kevin Kauberi ebaõnnestunud peapuude suunas palli ohtlikku tsooni, Martin Kase puhastamiskatse tabas Männilaane sääri ning Sten Reinkort realiseeris penalti kindla löögiga - 2:0!

Võitluslik ja vigaderohke mäng tõi 35. minutil kaasa juba teise pikema vigastuspausi, kui Vapruse kapten Magnus Villota põrkas kokku Kure väravavaht Kristen Lapaga ning jäi kunstmurule lamama. Paariminutilise tohterdamise järel tõusis Villota siiski püsti ning oli valmis jätkama.

Vapruse päev muutus veelgi süngemaks avapoolajale lisatud üleminutitel. Kõigepealt leidis Sander Lahe karistuslöök viiekastijoonelt Reinkorti pea, mis suunas palli võrku - 3:0! Ning veidi hiljem pidi vigastuse tõttu mängu katki jätma Kristjan Kask, kes hüppas ühel jalal platsi kõrvale ja asendati Kairo Kiltmaaga.

Teisel poolajal jätkus sarnane mängupilt, aga Kevin Kauberil avanes mitu võimalust, et Vapruse kaotusseisu vähendada. Eriti hea oli 57. minuti moment, kui Veeringu ebaõnnestunud puude mängis talle palli ette, aga külalismeeskonna ründaja ei suutnud kümnelt meetrilt palli raami saada.

Kuressaare väravavaht Lapa pidi esimese tõsisema tõrje tegema 66. minutil, mil Taaniel Usta vasakult läbi pääses ja Lapa tema terava nurga alt sooritatud löögi nurgalöögiks tõrjus. Sander Sinilaiu nurgalöögi järel võitis aga õhuvõitluse Martin Kase, kes saatis pealöögi kaarega lati alla - 3:1!

Mängu lõpp kujunes veelgi pingelisemaks, kui Kuressaare kapten Sander Seeman teenis 68. minutil punase kaardi vea eest Sinilaiu vastu. Vaprus saigi indu juurde ja Sinilaid ise pääses mõned minutid hiljem kasti tagant löögile, kuid saatis palli siiski paar meetrit postist mööda.

Vaprus teenis järjestikuseid standardolukordi ning oli korduvalt ohtlik, kuigi enamus löögiüritustest takerdusid kaitsjatesse. 84. minutil kombineerisid vahetusmehed hea võimaluse, kui Virgo Vallik mängis Ronaldo Tiismaa kümnelt meetrilt löögile, aga ka tema üritus lendas kaitsja kaudu üle otsajoone.

Kuressaarel avanesid kontrarünnakutel samuti head šansid ning Männilaan oli esimesel lisaminutil lähedal, et mäng lõplikult magama panna, aga saatis palli latti. See võinuks valusalt kätte maksta, sest loetud sekundid hiljem teenis Taaniel Usta penalti, mille Kauber ka kindlalt realiseeris - 3:2! Vaprusel jäi veel aega üks pikk pall kasti saata, kuid viigiväravaks nad enam võimelised ei olnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tavatud ääred

Erinevad probleemid on tabanud nii Kuressaare kui ka Vapruse ääri, kus täna nägi tegutsemas suurt hulka harjumuspäratuid tegelasi. Kure valikust puudusid nii Michael-Schjönning Larsen, Mairo Miil kui ka Rasmus Saar ning alustama pole veel valmis ka pikast vigastuspausist taastuv Joonas Soomre, mistõttu täideti oma tavapärases 3-4-1-2 asetuses ääred Rauno Tutki ja Oliver Rassiga, kes tavapäraselt toimetavad keskväljal.

Vapruse 4-4-2 asetuses on hooaja alguses peavalu valmistanud paremkaitsja koht, mida täna mehitati kapten Magnus Villotaga, kes on varasema kogemuse poolest ja ka natuurilt puhas keskkaitsja. Lisaks puudus ootamatult paremalt äärelt Anton Krutogolov, mis pakkus oma karjääri esimese Premium liiga stardi Igor Ustritskile. Vasakule äärele nihutas peatreener Dmitrijs Kalašnikovs tavapärase ründaja Kevin Kauberi, kes vahetas kohad Taaniel Ustaga.

Nii alustas kahe meeskonna peale kokku kuuest ääremängijast koguni viis ootamatus rollis. Neist neli ei ole tavaolukorras ääremängijad, Ustritskil puudusid sel tasemel tõsised kogemused. Aja jooksul olukord Vapruse äärtel mõnevõrra normaliseerus, kui vahetuste tulemusel liikusid Villota ja Kauber keskele ning neid asendasid tavapärased ääred.

2. Pikk ette ja kõik järele

Enne tänast oli Vaprus vallanud selle hooaja mängudes palli vaid 36% mänguajast, Kuressaare vastavaks näitajaks oli 43%. See statistika ei ole kujunenud vaid selle pealt, et vastased ei lubaks neile palli, vaid mõlema lähenemine ongi orienteeritud sirgjoonelistele kiirrünnakutele. Nii polnud imestada, et tänagi ei näinud me võitlust keskvälja nimel, vaid mõlemad üritasid pallivõitmise järel esimesel võimalusel pika palli ette mängida.

Tulemuseks oli erakordselt sirgjooneline, võitluslik ja paljude vigadega mäng, mis ei pruugi olla esteetiliselt kõige kaunim vaatepilt, kuid jalgpalligurmaan võib leida silmailu ka sellistest omapärastest olukordadest, kus sarnaste mänguplaanidega tiimid põrkuvad ja püüavad teineteisele oma mängu peale suruda.

Kuigi pall liikus kiiresti edasi-tagasi ning kumbki ei suutnud vastast oma poolele ära suruda, siis Kuressaare tõestas, et selline mäng sobib neile oluliselt paremini. Kiired üleminekud, väravaesised võitlused ja standardolukorrad on Kuressaare trumbiks juba aastaid ning Sten Reinkorti lisandumine on lisanud nende niigi võimsasse edurivisse veelgi rohkem õhujõudu.

Mängu iseloom muutus viimasel paarikümnel minutil, kui Kuressaare arvulisse vähemusse jäänuna tagasi tõmbus, Vaprusel keskväljal rahus palli vallata lasi ning ise igal võimalusel sekundeid kulutas. Pärnakad näitasid sisu, pannes peale päris korraliku surve, kuid sisu näitasid samas ka saarlased, kes kümnekesi tegutsedes võidupunktidest ikkagi kinni hoidsid.

3. Vigastused laastavad Kure kaitseliini

Lugedes kaitsjate hulka ka Kure ääred, siis pidid saarlased täna läbi ajama koguni kuue kaitsemängijata, kes kõik laatsaretti kuuluvad. Lisaks eelpool nimetatud neljale äärele on tervisega kimpus Märten Pajunurm, kes oli vähemalt pingikõlbulik, ja nüüd siis ka Ralf-Sander Suvinõmm, keda ootab kardetavasti pikem paus. Lisaks nendele aktuaalsetele muredele kaotas meeskond talvel oma senise põhikaitsja Ranon Kriisa.

Kuressaare kaitseliini moodustasid niisiis Rauno Tutk, Markus Allast, Moorits Veering, Sander Alex Liit ja Oliver Rass. Sellest seltskonnast teenis ka eelmisel aastal Kuressaare kaitseliinis arvestatavalt mänguaega vaid Allast, kes pääses kümme korda põhikoosseisu.

Muredele vaatamata on Kuressaare jõudsalt punkte kogunud, alistades viimase kolme vooru sees ka Tallinna Kalevi ja viigistades TJK Legioniga. Seitse punkti kergitavad saarlased hetkel koguni viiendale tabelireale, samas kui Vaprus jätkab kolme punktiga kaheksandal kohal.

Sten Reinkort. Foto: Allan Mehik

4. Mängu parim - Sten Reinkort

Florast saabunud ründaja on omandanud Kuressaare mänguplaanis kiiresti võtmerolli, sest tegemist on ühe Premium liiga parima õhuvõitlejaga, mis lisab meeskonna sirgjoonelistele rünnakutele veelgi võimsust ja efektiivsust. Viie kohtumisega on tal nüüd kirjas kolm väravat ja väravasööt, kusjuures sellist resultatiivsust ei ole ette näidata ühelgi Flora ründemängijal.

3. aprillil kell 17.15 Kuressaare kunstmurustaadionil

FC Kuressaare - Pärnu JK Vaprus 3:2 (3:0)
14. Mattias Männilaan, 32. pen., 45+2. Sten Reinkort - 66. Martin Kase, 90+3. pen. Kevin Kauber

Väravasöödud: 14. Rauno Tutk, 32. Mattias Männilaan, 45+2. Sander Laht - 66. Sander Sinilaid, 90+3. Taaniel Usta
Hoiatused: 34. Silver Alex Kelder - 29. Taaniel Usta
Eemaldamine: 68. Sander Seeman
Mänguolud: +5, vahelduv pilvisus, kunstmuru heas seisukorras