Luup peale | Levadia sai eksamist läbi, aga kui see oli Flora peaproov, siis kas saaks esietenduse kuidagi edasi lükata? (galeriid!) (7)

FC Flora poolkaitsja Oliver Nikola Cekredzi on olukorrast väljas ja FCI Levadia äärekaitsja Edgar Tur selle peremees. Foto: Jana Pipar

2024. aasta Eesti meistritiitli osas valitsenud vähesed küsimärgid said 101. Premium liiga Tallinna derbis enamjaolt purustatud. FCI Levadia 1:0 võit tähendab, et nad edestavad FC Florat juba 15 punktiga ning pööret ei paista mitte kuskilt.

Kui kohtumine lühidalt kokku võtta, siis Levadia ei olnud teab mis hea, küll aga oli Flora ehmatavalt kehv. Arvestades, et mõlemat meeskonda ootab uuel nädalal eurosarjakohtumine, on Eesti jalgpalli rahvusvahelisest edust huvitatud vutisõpradel põhjust muretsemiseks. Eelkõige Flora, aga natuke ka Levadia pärast.

Hooaja 20. Premium liiga mängus 16. võidu võtnud Levadia näitas 2719 pealtvaataja ees peetud kohtumises üles oskust kannatades eduseisu kaitsta, mis on Leedu klubi FK Šiauliai vastu peetavaid Konverentsiliiga esimese eelringimänge silmas pidades kahtlemata vajalik kvaliteet.

Aga ründemäng võinuks olla otsustavam ja täpsem ning esimesel poolajal suutis Flora end päris mitmel puhul Levadia liinidest läbi mängida ja karistusalasse jõuda. Eurosarjas on eksimisruum väike, aga ootused ja ärevus suured. Levadia esitus oli okei, aga Šiauliai alistamiseks on ilmselt vaja mängida paremini.

Flora leeris plärisevad aga häirekellad. Esiteks tuleb meeles pidada, et nende vastane on Levadia omast oluliselt tugevam, sest kohtutakse Sloveenia meisterklubiga NK Celje, kelle ridadesse kuulub teiste seas esmaspäevases EM-finaalturniiri 1/8-finaalis Portugali vastu 120 minutit platsil viibinud Žan Karnicnik.

Kas ta Flora vastu mängib, pole teada, aga see on märk Eesti meistrit ootavast kvaliteedist. Tänase derbi põhjal otsustades ei ole Flora eurosarjaks valmis. Liiga palju ebatäpsusi, ebakindlust, otsustamatust ja ebaõnnestumisi. Võib täiesti kindel olla, et rahvusvahelisel areenil karistatakse säärane loidus halastamatult ära.

Tõsi, kohtumise alguses tekitas Flora ühe väga hea väravavõimaluse, aga see Danil Kuraksini šanss oli suures plaanis erand. Reeglina oli Flora mäng tuim ja tuhm. Kuigi kaotusseis oli minimaalne, siis arvestatavat survet Levadiale peale panna ei suudetud. Vahetused mängukäiku ei muutnud. Aega on vähe, parandamisruumi palju.

Märkmed esimesest poolajast:

• Flora ähvardas juhtima asuda juba 12. sekundil, kui Edgar Turilt palli röövinud Danil Kuraksin trahvikasti murdis ja tuld andis. Levadia õnneks tagumisest postist mööda.
  • 9. minutil vedas Levadial väga, et Sergei Zenjovilt söödu saanud Kuraksini kuuelt meetrilt sooritatud pealelöök tabas Mark Anders Lepikut, sest muidu läinuks see väravasse.
  • Levadia asus 23. minutil juhtima olukorrast, kus Mark Oliver Roosnupu tsenderdus näis ohutu, ent kui Erko Jonne Tõugjas sellest mööda lõi, jõudis pall Ioan Yakovlevile. Nurk oli terav, aga Yakovlev kõmmutas florakate vahelt täpselt posti kõrvale.
  • Kümme minutit hiljem oli Levadia lähedal teisele, kui pika kombinatsiooni lõpetuseks sättis Joao Pedro löögile Felipe Felicio, kes aga keerutas palli napilt mööda.
  • Poolaja lõpus tekkis mõlemal veel üks šanss, aga Mark Anders Lepik lõi 42. minutil trahvikastist üle ning minut hiljem peatas Felicio läbimurde Evert Grünvaldi õigeaegne väljatulek.

Mõlemad meeskonna kaitsemäng jättis soovida. Nii Levadia kui ka Flora pääsesid konteksti – Tallinna derbi ehk vabariigi jalgpalliduell nr1 – arvestades liiga kergesti vastase trahvikasti. Flora jättis enda suurepärase võimaluse (9. minut) väravaks löömata, Levadia jõudis tänu Yakovlevi meisterlikkusele sihile.

Märkmed teisest poolajast:

• Flora peatreener Norbert Hurt tegi 62. minutil pooleldi üllatava topeltvahetuse, sest kui vigastada saanud Nikita Mihhailovi välja võtmine oli igati loogiline, siis vasakul äärel teravusi tekitanud ja kindla palliga mänguga silma paistnud Danil Kuraksini pingile kutsumine mitte.
  • Mihhailovi ja Kuraksini asemel platsile tulnud Konstantin Vassiljev ja Markus Soomets ei suutnud keskvälja Flora kontrolli alla tuua, vaid pilla-palla jalgpall jätkus.
  • Flora ühtegi selget väravavõimalust teisel poolajal ei tekitanudki. Levadia oli eduseisu suurendamisele lähedal esmalt 84. minutil, kui Til Mavretic purjetas läbi Flora kaitseliini ja lõi posti.
  • Nelja lisaminuti viimastel sekunditel mängis Richie Musaba end juba mööda karistusalast välja tõtanud Evert Grünvaldist, aga lõi üle. Mõni sekundi hiljem kõlas aga Levadia võitu kuulutanud lõpuvile.

Kui esimene poolaeg Levadial kontrolli mängu üle polnud, siis teisel oli selles vallas olukord parem. Flora proovis nii ja naa, ent suurt ärevust Levadia värava ees tekitada ei suudetud. Kohtumise lõpusirgel valdas Flora küll rohkem palli, aga Levadia kvaliteetne kaitsetöö kvaliteet võimaldas Premium liiga liidril end kindlana tunda.

Muid tähelepanekud:

1. Rahuldamata veaootus

Esimesel poolajal juhtus viis korda, kus pallist ilma jäänud mängija oli täiesti kindel, et tema kasuks fikseeritakse viga, aga peakohtuniku Joonas Jaanovitsi vile vaikis. Levadia poolelt ootasid vilet Ioan Yakovlev, Mihkel Ainsalu, Felipe Felicio ja Bourama Fomba ning Flora poolelt Danil Kuraksin.

Olukorrad olid kõik enamvähem sarnased ehk seisnesid kehamängu tõlgendamises. Kas vastane läks väidetavale kannatanule selga või õlga? Jaanovits lasi seda tüüpi piiripealsetes olukordades mängul jätkuda, mis pahandas kannatanuid, aga oli jalgpalli kui terviku seisukohast tervitatav.

2. Põhjendamatu jauramine muru üle

Protokolli kantud märge "muruväljak heas seisukorras" pädes. Ühes nurgas olla küll olnud muru sees kontserdilava transpordiga tegelenud veokist jäänud kerged roopad, aga mängu A. Le Coq Arenal jalgpallimuru olukord küll kuidagi ei mõjutanud.

Levadia peatreeneri Curro Torrese tuline kriitika staadionil peetud kontserdi kohta jätab tagantjärele vaadates eriti pentsiku mulje. Kindlasti oli muru kvaliteetsem kui nähtud jalgpall!

3. Mängu parim – Mihkel Ainsalu

Levadia otsustas mängu ära teise poolaja teise poolega, mille käigus püsis pall küll rohkem Flora valduses, aga nii, et Rohevalged ei suutnud Levadiat ohustada. Suured teened selles olid Levadia kaptenil Ainsalul, kes näitas eeskuju, võitis duelle ja häiris vastast.

Flora tõi küll viimaseks pooltunniks keskväljale jõudu juurde (kahe keskpoolkaitsja asemel tarvitati Konstantin Vassiljevi ja Markus Soometsa sekkumise järel kolme), aga Levadiast läbi mängida ikkagi ei suudetud. See on tunnustus Ainsalu ja tema kompanjonide tööle.