Luup peale | Libaründajaga Tammekale piisas varasest väravast, et räsitud Kuressaare kõrvale tõusta (galerii!) (0)

Tartu Tammekal õnnestus FC Kuressaare ründeteravus summutada ning kuigi nad ise olid samuti võimaluste loomisel hädas, õnnestus neil üks ära lüüa ja sellest piisas, et Premium liiga kuuenda vooru kohtumine enda kasuks kallutada ja tabelis Kurega samadele punktidele kerkida.

• Vaata Brit Maria Taela pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Tammeka haaras kohe territoriaalse ülekaalu enda kätte, kuid esimesed 15 minutit ei toonud see kaasa midagi peale paari tsenderduse, mis kastist sama targalt tagasi tulid. Ometi asus Tammeka 16. minutil oma esimesest väravavõimalusest kohe juhtima, kui Markus Allast klaaris Henri Välja tsenderduse vastu Sander Kapperit, kes saatis 13 meetrilt terava löögi posti kõrvale – 1:0!

Värava järel mängupilt võrdsustus ja peagi muutus otsivamaks pooleks külalismeeskond. Kuressaare oli aga oma ründeteravuse maha jätnud ning kuigi nad teenisid mitmeid standardolukordi, siis väravale ei suutnud nad kordagi ohtu kujutada. Tammekal oli poolvõimalus vasturünnakul, kui Artur Uljanov 34. minutil terava nurga alt löögile pääses.

Kuressaarel hakkas midagi tekkima alles poolaja päris lõpus. 42. minutil saatis Oliver Rass Sten Reinkorti eeltöö järel terava palli värava ette, kus see viimasel hetkel Otto-Robert Lipu nina alt nurgalöögiks klaariti. 45. minutil pääses Mattias Männilaan kastist Lipu eeltöö järel löögile, aga tehniliselt keeruline otse õhust ühepuutelöök läks üle jala.

Teisel poolajal hakkas Kure julgemalt kõrgelt pressima, mis tekitas Tammeka kaitsjatele rohkem probleeme, aga jättis nad ka ise taga rohkem haavatavaks. Mäng läkski lahtisemaks, kuid poolvõimalused kukkusid esialgu pigem Tammekale. Kuressaare pani Tammeka väravavahi esmakordselt proovile alles 61.  minutil, kui Lipp pääses audisisseviske järel kastijoonelt löögile ning Carl Kaiser Kiidjärve Kiidjärv pidi palli nurgalöögiks tõrjuma.

Tammeka poolelt jätsid lubavad löögivõimalused kasutamata Artur Uljanov ja Kapper. Lisaks olid mõned ohtlikud karistuslöögid, kuid ühe saatis Henri Välja otse üle värava, teises olukorras mängis ta kavalalt kastis löögile Sander Puri, aga tema ei tabanud palli piisavalt hästi.

Kuressaare üks parimaid võimalusi avanes 77. minutil, kui pall jõudis värava ees Rauno Tutkini, kuid ta ei suutnud meestesummas korralikku lööki sooritada. Tõsise surve said saarlased peale päris lõpuminutitel, kui teeniti järjestikuseid standardolukordi ning väravavaht Kristen Lapa käis pidevalt rünnakul, aga hoolimata ärevatest pallipõrgetest ei saanud nad palli raamide vahele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kes täidab Koskori saapad? Mitte keegi!

Kui hooaja hakul oli Tammeka üheks peamiseks küsimärgiks see, kes hakkab täitma Tristan Koskori saapaid rünnakul, siis oma viimaste käikudega on peatreener Miguel Santos vastanud sellele küsimusele lakooniliselt: mitte keegi!

Nimelt, Tammeka on viimastes mängudes kasutanud 3-4-1-2 asetust ilma puhta ründajata. Eesmised mehed Sander Kapper ja Artur Uljanov katavad kaitsefaasis ääri, nende vahel olev Henri Välja tegutseb aga madalamal, olles ründefaasis justkui number kümne kohal, kaitsefaasis aga tipus. Teisisõnu täidab Välja libaüheksa rolli ning otsest tipuründajat meeskond ei kasutagi.

Paraku ei saa Tammeka sellest hoolimata ikkagi ründeteravuse üle hõisata. Kuigi üldine mängupilt Kuressaare vastu oli positiivne, siis konkreetsete võimaluste loomisel jäädi hätta. Avapoolajal löödi sisuliselt oma ainus variant ära, teisel poolajal hakkas Kapper rohkem ette jääma ning rünnak sujus pisut paremini.

Tammeka on löönud kuue vooruga vaid viis väravat ning mitte keegi pole saanud jalga valgeks rohkem kui ühe korra.

2. Kuressaare hirmus laatsaret

Meeskonnast üle käinud vigastustelaine tõttu puudus Kuressaare tänasest koosseisust kahekohaline number mängijaid. Algkoosseisu suutsid saarlased mehitada küllaltki esindusliku, ent pingi peale said nad võtta vaid neli väljakumängijat, kel nelja peale kokku sel hooajal Premium liigas kirjas kuus mänguminutit. Lubatud viiest vahetusest kasutas Kure ära vaid ühe, tuues 78. minutil platsile Tristan Toomas Teevälja, kelle viimased Premium liiga mängud jäävad 2020. aasta suvesse.

Selline olukord võib aidata mõista, miks Kuressaare ei näidanud täna oma tavapärasel tasemel üliagressiivset kõrget pressingut. Teisel poolajal üritati küll tempot juurde panna, kuid oma tavapärast taset rünnakul ei saavutatud. Ees ootab ülitiheda mängugraafikuga aprill ning jõuvarudega tuleb nii õhukese valiku juures hoolikalt ringi käia.

Lisaks mõjutab suur puudujate hulk paratamatult ka kvaliteeti, mida meeskond saab näidata. Kõige rohkem on kannatada saanud küll kaitseliin, kuid mõju kandub üle ka keskväljale ja rünnakule, sest näiteks täna pidid äärtel koha sisse võtma ründaja Mattias Männilaan ja keskväljamees Oliver Rass.

3. Lihtsurelike tiitli nimel

Premium liiga neli tiitlipretendenti on selged, kuid nende seljataga käib tavapäraselt pingeline heitlus selle nimel, kes riisub koore niiöelda lihtsurelike konkurentsis. Hooaja algus kinnitab, et hooajaeelsed prognoosid pidasid paika, kui viienda kuni seitsmenda koha pärast ennustati jagelema Tammekat, Kuressaaret ja Narva Transi.

Aasta tagasi kuulus viies koht TJK Legionile, kes kaotas aga selleks hooajaks suurema osa oma kogenud mängijatest. Trans ja Kuressaare võitlesid mullu kuuenda koha pärast ning ülinapilt jäid seal peale narvalased. Tammeka jäi aga nendest kaugele ja võitles püsimajäämise nimel, olgugi et aastail 2019 ja 2020 olid just tartlased viiendana finišeerinud.

Uue hooaja algus viitab sellele, et Tammeka on tagasi tabeli keskmike seas ning neid ootab Kuressaare ja Transiga pinev konkurents.

4. Mängu parim - Sander Kapper

Isegi kui värav kõrvale jätta, oli Kapper üks peamiseid ründekanaleid, mida mööda Tammeka teravust suutis luua. Tema teravus ja otsustavus said täna otsustavaks ning võinuks teisel poolajal tuua kaasa teisegi värava, kuid hea löök vihises tagapostist meetri jagu mööda.