Luup peale | Mehine Kalev torkas valusalt, aga Kuressaare kinnitas end ikkagi parima lihtsurelikuna (galerii!) (4)

Tallinna Kalev sai esmakordselt sel aastal FC Kuressaarelt punkti kätte, kui Ats Purje lisaminutite värav neile võõrsilt magusa 1:1 viigi päästis.

Kuressaarel kurus umbes kümme minutit, et mäng enda kontrolli alla saada. Seejärel kandus tegevus Kalevi väljakupoolele ning saarlased teenisid ohtralt standardolukordi. Tuul rikkus neist küll mitmed, aga oht püsis siiski kõrgel ning 15. minutil pääseski Kure juhtima, kui Sander Alex Liit saatis karistuslöögi keskväljalt trahvikasti, Sten Reinkort suunas peaga palli viiekastijoonele ja Mattias Männilaan pääses sealt jalaga vabalt löögile - 1:0!

Kalevi avapoolaja parimad šansid avanesid 31. minutil, kui Ats Purje konksutas vastaste kastis ja see tõi kaasa järjestikused löögivõimalused, ent Ioan Jakovlevi löök blokeeriti kaitsjate poolt ning Taavi Jürisoo üritus veeres väravast mööda.

Kuressaare alustas teist poolaega näljaselt ja Männilaanel avanes juba esimesel minutil Lahe tsenderduse järel hea võimalus, kuid pealöök viielt meetrilt lendas üle värava. Tasapisi haaras Kalev initsiatiivi enda kätte, aga võimalusi jagus esialgu ikkagi vaid kodumeeskonnale. 61. minutil sunniti kõrge pressiga Kalevi väravavaht eksima, aga seejärel lappis Maico Rimmel oma eksimuse, tõrjudes Lahe pealelöögi.

Tasapisi muutus Kalev üha julgemaks ja ohtlikumaks. 75. minutil pääses Purje Ioan Jakovlevi tsenderduse järel viielt meetrilt löögile, aga pall lendas liiga kõrgele. Teises väljakuotsas ähvardas omakorda kontrarünnakutel Reinkort.

Emma-kumma värav oli juba pikemat aega õhus olnud, kui murrang saabus esimesel lisaminutil viigiväravaga. Tristan Toomas Teeväli suunas Valeri Stepanenko tsenderduse kaitsja rikošeti kaudu värava ette ning Purje oli õigel ajal õiges kohas, et pall neljalt meetrilt võrku lükata - 1:1Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tuul reetis kodumeeskonna

Teivashüppematid jäid seekord küll omale kohale, kuid sellest hoolimata sai kohe mängu alguses selgeks, et tugev tuul jätab mängule oma pitseri. Kõrged pallid jäid tihti õhku seisma või kandusid hoopis ootamatult kaugele, sõltuvalt sellest, kustpoolt tuul parasjagu keerutada otsustas. Surnud palli olukordades pidid mängijad korduvalt palli paiknemist korrigeerima, sest tuul tahtis ise neid lahti mängida.

Tuul raskendas nii mänguliste väravavõimaluste loomist kui ka standardolukordade toimetamist. Iseäranis silmatorkav oli see, kui paljud Kuressaare standardolukorrad tugeva tuule kaasabil lörri läksid. Juhtvärav sündis küll just karistuslöögi järel, ent lubavaid standardolukordi oli Kuressaarel avapoolajal veel väga palju ning tavaolukorras suudetuks neist kindlasti rohkem ohtu kujutada. Nii jäi mulje, et "kodutuul" reetis seekord Kuressaare ja toetas pigem külalisi.

2. Kalevi noored Mehed

Kalevi kaaspeatreener Daniel Meijel ütles mängueelses kommentaaris: "Mängud Kuressaare vastu on kõikidest teistest vastastest erinevad ja seda just nende stiili tõttu. Peame olema väljakul konkreetselt Mehed."

Sellega viitas ta ilmselgelt oma noore võistkonna vajadusele võitluslikkuses juurde panna, et Kuressaare sirgjoonelise ja võitlusele suunatud mängustiiliga paremini toime tulla. Arvestades tulemust ja seda, millist sisu meeskond teisel poolajal näitas, tuldi seatud ülesandega eeskujulikult toime. Avapoolajal jäi Kalev küll tugeva surve alla, aga teisel poolajal suruti hoopis kodumeeskond kaitsesse ning jõuti rasketes oludes teenitud viigiväravani.

Kuigi Kalevi tänane koosseis ei olnud nende endi seatud standardite järgi just kõige noorem, alustasid kohtumist ikkagi viis teismelist: Maico Rimmel on 19, Tristan Toomas Teeväli 19, Daniil Sõtšugov 19, Hugo Palutaja 18 ja Taavi Jürisoo 17. Teisel poolajal sekkus ka 18-aastane Ramon Smirnov ning lõpuminuteil sai debüüdi kirja 16-aastane Hannes Planken.

3. Kuressaare ametlikult parim lihtsurelik

Käest lastud võit jätab Kuressaarele küll mõru maigu suhu, kuid teisest küljest vaadates kindlustas viigipunkt neile lõplikult viienda tabelikoha ehk parima koha, mida amatöörmeeskonnal niinimetatud suure neliku seljataga on realistlik sihtida. See tähistab klubi ajaloo parimat tabelikohta, nagu ka 46 punkti on Kuressaare kopsakaim punktisaak läbi aegade.

Eelmisel aastal püstitatud punktirekord (34 punkti) on juba võimsalt üle tehtud ning ees seisavad veel kaks võimalust selle nihutamiseks. 6. novembril oodatakse külla Pärnu Vaprust ja 12. novembril lõpetatakse hooaeg Narva Transi külastades.

Kalev võib samuti oma hooajaga igati rahul olla, sest kui varakevadel teeniti esimese kaheksa mänguga kõigest üks punkt, siis järgneva 26 mänguga on lisandunud koguni 33 punkti. Meeskond on arenenud hooaja käigus võimsalt ning võib veel teoreetiliselt ka kuuendale kohale konkureerida, olgugi et selleks tuleks neil punkte võtta FC Floralt ja/või Nõmme Kaljult.

4.  Mängu parim - Ats Purje

Hooaja jooksul ei ole arengut näidanud mitte ainult Kalevi noored mängumehed, aga ka igihaljas Ats Purje, kes on saavutamas üha paremat mänguvormi. Koos karikamänguga on ta nüüd jala valgeks saanud juba kolmes kohtumises järjest ning üheksa liigaväravat teevad temast Kalevi hooaja parima väravaküti.

29. oktoobril kell 14.30 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev  1:1 (1:0)
15. Mattias Männilaan - 90+1. Ats Purje

Väravasöödud: 15. Sten Reinkort - 90+1. Tristan Toomas Teeväli
Hoiatused: 73. Sander Seeman, 76. Sander Alex Liit - 80. Tanel Tamberg
Mänguolud: +13, vahelduv pilvisus, tuuline ilm, muruväljak väga heas seisukorras